Szklarska Poręba: czas na konkrety

... zjadowych, biegowych i nie tylko. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w Sudetach.
Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Szklarska Poręba: czas na konkrety

Postautor: Leuthen » 10-02-2013 16:28

Już w przyszłym tygodniu do Ministerstwa Sportu i Turystyki trafi wniosek władz Szklarskiej Poręby o dofinansowanie budowy centrum narciarskiego na Polanie Jakuszyckiej. Kurort za 3 lata chce zorganizować wraz z czeskim Harrachovem wspólne, czterodniowe zawody w narciarstwie klasycznym. Porozumienie jest, czas na konkrety. A te kosztują co najmniej 30 mln zł.

Szklarska Poręba to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów i mekka miłośników narciarstwa biegowego. Polana Jakuszycka posiada doskonałe trasy, ale brakuje tutaj infrastruktury pozwalającej na organizację regularnych wielkich sportowych imprez. Biegając spociłem się i nie mam gdzie się teraz umyć czy ogrzać – powiedział nam Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Dlatego miasto poszukuje pieniędzy na rozwój ośrodka na Polanie. Według wstępnych wyliczeń potrzeba nawet 30 mln zł. Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej jest do tego najbardziej predysponowany, być może także pieniądze z nowego rozdania europejskich programów operacyjnych 2014–2020 i oczywiście środki miasta Szklarska Poręba – dodaje Sokoliński.

Problemem jest także dojazd – Szklarską Porębę i Harrachov łączy jedna, kręta i zazwyczaj zatłoczona droga. Przy samej Polanie trudno zaparkować. Ale to się zmieni – zapewniał to w Rozmowie Faktów z 4 lutego br. przewodniczący dolnośląskiego sejmiku. Trwają rozmowy z Lasami Państwowymi i drogowcami. To jest w fazie planowania, ale przypominam, że 3–4 lata temu w ogóle nie było gdzie zaparkować – mówił Jerzy Pokój na antenie TVP Wrocław.

Tydzień temu zostało podpisane porozumienie między Szklarską Porębą i Harrachovem w sprawie wspólnych starań o organizację zawodów. Biegi miałyby się odbyć w Polsce, skoki w Czechach. To jest coś, co jak zostanie zbudowane, to zostanie na długo i wszyscy będziemy mogli z tego korzystać – mówi Dariusz Serafin wicekomandor Biegu Piastów.

Nasi południowi sąsiedzi są zdecydowanie bliżej wypełnienia warunków porozumienia. Mają już świetne skocznie, rozpoczynają budowę Centrum Sportów Olimpijskich. Była wola, żeby to połączyć sensowną infrastrukturą, a za infrastrukturą dopiero niech przyjdzie organizacja wielkiej imprezy – mówił nam 2 lutego Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Jeśli uda się zorganizować festiwal narciarski, to następnym krokiem będą starania o mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szklarska Poręba: czas na konkrety

Postautor: Apollo » 10-02-2013 16:39

Leuthen pisze:Biegając spociłem się i nie mam gdzie się teraz umyć czy ogrzać[/i]

Jak się chce, to na wszystko można znaleźć sposób:
mycie
a ogrzanie - kominek w Orlu. ;)

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik
Posty: 165
Rejestracja: 23-10-2007 21:10
Lokalizacja: Powodowo

Re: Szklarska Poręba: czas na konkrety

Postautor: fiaa » 10-02-2013 20:54

Leuthen pisze:
Problemem jest także dojazd – Szklarską Porębę i Harrachov łączy jedna, kręta i zazwyczaj zatłoczona droga.

Ktoś zapomniał o linii kolejowej? Czy po prostu chodzi o jeszcze więcej parkingów i jeszcze więcej blachosmrodów w górach?
Modlitwa - modlitwą
a tu trzeba brzytwą
albo jeszcze gorzej
sprężynowym nożem

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szklarska Poręba: czas na konkrety

Postautor: wirek » 10-02-2013 21:11

apollo pisze:Jak się chce, to na wszystko można znaleźć sposób:
mycie

To nie było "mycie" ale "schłodzenie". Póki co, nikt przy mnie do Izery z mydłem nie wszedł. A co do "ogrzania" to z Orlem jest ten problem, że dla sporej większości jest to dopiero półmetek. Na Jakuszycach wchodzę niekiedy do Bombaju albo Biathlona, a do baraków administrowanych przez Bieg Piastów praktycznie nie mam po co :? Za to muszę przyznać, że odkąd płacę 12 PLN za parking, to jest zawsze odśnieżone i cała powierzchnia parkingu jest dostępna dla samochodów, a nie służy za zwałowisko śniegu.

Awatar użytkownika
seba123
stary wyga
Posty: 1030
Rejestracja: 05-03-2006 12:34
Lokalizacja: z nienacka

Postautor: seba123 » 10-02-2013 23:46

W Świeradowie też jest parking odśnieżony i kosztuje nic...
...Wybudują kolejny pomnik za 20 mln, 10 ukradną i przez 99% czasu będzie stał niewykorzystany. W Czechach jest kultura uprawiania sportu, dlatego mają infrastrukturę, że jej potrzebują...
...dzisiaj słyszałem w radiu, że koleś od zapasów zakłada stowarzyszenie i będzie się starał aby w każdej szkole była mata do zapasów...
...sport jest na fali, he he he...

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 11-02-2013 00:13

seba123 pisze:W Świeradowie też jest parking odśnieżony i kosztuje nic...

Ja ostatnio za parking przy gondoli płaciłem dychę...

Awatar użytkownika
seba123
stary wyga
Posty: 1030
Rejestracja: 05-03-2006 12:34
Lokalizacja: z nienacka

Postautor: seba123 » 11-02-2013 00:33

żartujesz!? :o to chyba trzeba teraz do Zieleńca, tam też są fajne trasy...
ja jestem niereformowalny jeżeli chodzi o parkingi, uważam, że to ma być jak papier w kiblu (za kibel mogę zapłacić ale papier ma być)
10-15 zł (za dobę) kosztuje parking strzeżony przy lotnisku we Wrocławiu!


Wróć do „Na nartach”