Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4797
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: buba1 » 26-03-2017 23:01

ecowarrior pisze: Ciągle żyła w nich niepewność - nasze czy nie nasze? Zostawią czy ponownie odbiorą? Warto remontować czy też się nie opłaca?



Napewno cos w tym bylo. Wielu miejscowych z ktorymi gadalismy opowiadalo, ze jeszcze w latach 80 tych sie mowilo "ze tu wroca Niemcy i nam to zabiorą, to ich ziemie, my tu tylko czasowo". Wiele osob tez zamieszkuje jakies budynki i nie ma do nich papierow wlasnosciowych. Nie wiem czy zdarzaly sie takie przypadki ale spotkalam sie ze ludzie mowili- "jak wyremontuje to zaraz sie pojawi Niemiec i nam zabierze, przyjedzie, pokaze papier ze jego dziadek byl wlascicielem a ja dostane kopa w dupa". Nie wiem skad takie obawy, czy sa tylko wydumane...

Dzis np. gadalismy z gosciem zamieszkujacym w budynku folwarcznym pod Glogowem. Mowi ze ma tam mieszkanie 4 pokoje. Chcial je wykupic od gminy, ale gmina sie nie zgadza, bo najchetniej by wszystkich wysiedlila i sprzedala caly folwark wraz z palacem za jakas abstrakcyjna cene. Wiec co- gosc bedzie remontowal ten dom? Chyba bylby glupi... Tyle zeby sie na łeb nie lalo...

być może też niemieccy gospodarze budowali gospodarstwa z rozmachem i teraz są bardzo wysokie koszty utrzymania i remontów.


A to tez napewno prawda, ze zwlaszcza jak mieszkaja starsze osoby w jakims wielkim gmachu- to ani to ogrzac, ani dachu załatac porzadnie. Zwykle dbaja o pokoik czy dwa a reszta popada w ruine.

Acz moze i solidnosc tych budynkow na to wplynela ze czesto w stanie wpolzruinowanym - ale stoja? W innych czesciach Polski gdzie przedwojenne to byly chalupy drewniane - to albo ktos o nie bardzo dbal w sposob ciagly albo sie juz rozpadly. A tu przez 70 lat mozna bylo nie robic prawie nic a chalupa stoi i nada sluzy.

Poza tym Lubuskie i Zachodniopomorskie to też ziemie odzyskane, a jednak domki są schludne i zadbane


Czy ja wiem? Bardzo roznie z tym bywa! W wielu miejscach tych wojewodztw niewiele sie rozni od Dolnego Slaska!

Na przestrzeni całej Polski , gdzie może jest biedniej i skromniej, to jednak domostwa są bardziej zadbane.


Mnie to wrecz bardzo zastanawia jezdzac po Polsce wschodniej czy srodkowej- czy tam naprawde ludzie sa tacy bogaci? Bo domy sa zwykle wypiglowane na wysoki połysk! Czy predzej nie dojadają, popadają w kredyty ale remont domu byc musi bo co powie sąsiad i ksiadz proboszcz ;)
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Lech » 27-03-2017 09:20

Michał pisze:Poza tym Lubuskie i Zachodniopomorskie to też ziemie odzyskane, a jednak domki są schludne i zadbane
Też to samo zaobserwowałem. Poza tym znacznie mniej tam niszczejących zamków i pałaców czy różnych obiektów zabytkowych będących całkowicie w ruinie.
Obrazek

witios
łazik
Posty: 92
Rejestracja: 28-01-2015 23:17

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: witios » 31-03-2017 02:45

Dolnoślązak pisze:Na mnie Bystrzyca wywarła dość przygnębiające wrażenie, miasto wymarłe a jak się już kogoś spotka to jakieś dresy albo inne podejrzane typy :wink:



Przygnębiające wrażenie, niekoniecznie. Podejrzane typy w dresach, to i owszem a na dodatek o ciemniejszej niż moja karnacji.
Dlugoweekendowo-niedzielny rozdeptywacz gór z WLKP :mrgreen:

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Dolnoślązak » 31-03-2017 10:14

Mają oni nawet swoją nazwę ale wiadomo, niepoprawne politycznie jest jej obecne używanie :mrgreen:

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: hm0 » 31-03-2017 11:57

Ale co, że dużo tam rzymian? ;)

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Dolnoślązak » 31-03-2017 14:05

Tacy oni Rzymianie jak ja ksiądz :mrgreen:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4195
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Pudelek » 31-03-2017 17:26

Każdy Rom jest Cyganem, ale nie każdy Cygan jest Romem :)

W sumie myśmy Cygano-Romów nie widzieli, ci co się kręcili mieli raczej słowiańskie rysy ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 479
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Krzysztof63 » 04-04-2017 09:08

witios pisze:... na dodatek o ciemniejszej niż moja karnacji.

Bo Bystrzyca Kłodzka bardziej na południe jest, więc ludek opalony.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: hm0 » 04-04-2017 11:57

Pudelek pisze:Każdy Rom jest Cyganem, ale nie każdy Cygan jest Romem :)

W sumie myśmy Cygano-Romów nie widzieli, ci co się kręcili mieli raczej słowiańskie rysy ;)


Bo wy piszecie o karnacji charakterystycznej dla ludów żyjących w górach, a nie środkowych Włoszech. Podobną cerę mają w Himalajach. ;)

Awatar użytkownika
Habelschwerdt
łazik
Posty: 54
Rejestracja: 11-12-2007 22:14
Lokalizacja: Bystrzyca (niestety Kłodzka)/Zábřeh na Moravě

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Habelschwerdt » 16-04-2017 14:37

Skoro piszesz ''ziemie odzyskane'' to zapytam - kiedy zostały one utracone przez Polskę?

Co do ciemnoskórych w moim mieście to od kilku lat jest ich coraz mniej. Kierunek Anglia :D Żadnego sprzedającego "firanos" albo "patelnios" już na mieście nie uświadczysz. Dresy w Bystrzycy? Chyba tylko w lumpeksie.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Dolnoślązak » 16-04-2017 16:36

Czy Cygan w dresie to nadal jeszcze Cygan czy już dres? :D

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Wczesnowiosennie i zlotowo w Górach Bystrzyckich

Postautor: Raubritter » 22-04-2017 15:52

Pudelek pisze: Myślę, że jednak problem tkwi też w jakiejś specyficznej mentalności. Tkwienie w letargu i beznadziei? Może ciągle niektórzy nie czują się u siebie w domu, który wybudował ktoś inny?


Zgadzam się. Co innego jak ktoś sam musi wybudować swój dom, własnym rękami, za własną gotówkę, kredyt itp. Wówczas się dba. Bo to moje, sam zbudowałem, moja krwawica (oczywiście nie licząc tych kilku procent ludzi, którzy z jakich powodów np. alkoholu zaprzepaszczają swój dorobek życia).
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.


Wróć do „Relacje z wypraw”