Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Vorunah
łazik
Posty: 81
Rejestracja: 16-02-2012 09:44

Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Vorunah » 22-04-2017 11:24

Mimo kapryśnej kwietniowej aury nie mogłem się oprzeć pokusie sprawdzenia nowo wyznakowanego szlaku przebiegającego przez
Wzgórza Włodzickie i ścinawskie.Moją wycieczkę zacząłem w Gorzuchowie Kłodzkim gdzie dotarłem szynobusem.Pierwsze kilka
chwil po tym gdy wysiadłem z pociągu utwierdziło mnie w przekonaniu,że dokonałem właściwego wyboru: będzie odludnie,dziko
i surowo.Za urokliwym budynkiem stacji odnajduje pierwsze znaki szlaku który dzisiaj poprowadzi mnie do Wambierzyc.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szybko przechodzę przez tereny kilku wiejskich zabudowań gdzie nic się nie dzieje i nikogo nie widać,tylko psy szczekają
na nieznanego typa który z plecakiem,w niepewną pogodę pojawia się znikąd i zakłoca ich spokój. Szlak biegnie początkowo
polami.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie powoli wchodzę do lasu i po niedługim podejściu zdobywam Grodziszcze (396 m.n.p.m) gdzie wśród drzew powoli
wyłania się imponująca sylwetka wieży widokowej postawionej tutaj w 1813 roku.Dzisiaj to już ruina ale obiekt wygląda
ciekawie i tajemniczo,w okolicy są ślady ognisk,porozrzucane butelki po wódce i piwie więc miejsce chyba cieszy się
popularnością wśród mieszkańcow okolicznych wiosek :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z Grodziszcza ostro w dół ,trochę lasem ,trochę polami i stopniowo otwiera się piękna panorama na Chmielnik (408 m.n.p.m)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie szlak wznosi się stopniowo do góry,szeroką leśną drogą,po drodze nie spotykam nikogo poza pracownikami leśnymi
których najwyraźniej dziwi moja obecność i na chwilę odrywają się od pracy pewnie by sprawdzić czego ten wariat tu szuka;)


Obrazek

Obrazek

Nagle na szlaku znajduję...piłkę.Wokół żadnych siedzib ludzkich, ciekawe kto ją tutaj zostawił?


Obrazek

Docieram do Ścinawki Średniej gdy niebo zachmurza się jeszcze bardziej i zaczyna padać deszcz.Mimo to jestem w doskonałym
nastroju,przemierzam nową trasę,sam jestem kapitanem,sterem i okrętem ;) z uśmiechem spoglądam na wyblakły symbol DM na
murze,duch depeszów nie ginie w narodzie i bardzo dobrze :)Tuż za stacją dołącza GSS.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przemierzając kolejne kilometry mijam Zamek Kapitanowo do którego niestety nie zaglądam gdyż zaczynam się śpieszyć na
autobus do Wambierzyc (na kolejny musiałbym czekać kilka godzin)


Obrazek

Obrazek


Zaczyna ostatnie mordercze podejście podczas którego uważnie przygląda mi się koza;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodząc z lasu szlak zielony się kończy i zaczyna czarny który doprowadza mnie do samych Wambierzyc

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość zamyka się w ok 22 km, zajęło mi to ok 5 godzin,z przerwami na odpoczynek i robienie zdjęć (znaki pokazywały 4 h)

Dotarłem na przystanek 10 min przed odjazdem autobusu.Byłem jedynym pasażerem do czasu gdy autobus skręcił do Studziennej i
nieoczekiwanie załadowała się do niego chmara dzieciaków które kierowca rozwiózł po Niwie i Wolanach by wreszcie ruszyć
w stronę Kłodzka.

Polecam trasę każdemu kto w górach szuka ciszy i spokoju,gwarantuje,że na trasie nie spotkacie nikogo;)
Where cold winds blow

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: włodarz » 22-04-2017 12:57

Vorunah pisze:Przemierzając kolejne kilometry mijam Zamek Kapitanowo do którego niestety nie zaglądam gdyż zaczynam się śpieszyć na
autobus do Wambierzyc (na kolejny musiałbym czekać kilka godzin)

Gdybyś wszedł to nie wiem czy zdążyłbyś na ten następny autobus. Właściciel zamku tak zajmująco opowiada i ma tyle detali do pokazania, że cały dzień to mało.

Awatar użytkownika
Vorunah
łazik
Posty: 81
Rejestracja: 16-02-2012 09:44

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Vorunah » 22-04-2017 13:32

włodarz pisze:
Vorunah pisze:Przemierzając kolejne kilometry mijam Zamek Kapitanowo do którego niestety nie zaglądam gdyż zaczynam się śpieszyć na
autobus do Wambierzyc (na kolejny musiałbym czekać kilka godzin)

Gdybyś wszedł to nie wiem czy zdążyłbyś na ten następny autobus. Właściciel zamku tak zajmująco opowiada i ma tyle detali do pokazania, że cały dzień to mało.


Muszę to koniecznie nadrobić w takim razie. :) No i przejść się do Gorzuchowa z Wambierzyc przez Suszynę.
Where cold winds blow

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Raubritter » 22-04-2017 15:40

A jak tam pięknie musi być, gdy zrobi się już zielono!
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: włodarz » 22-04-2017 17:06

Vorunah pisze:Muszę to koniecznie nadrobić w takim razie.


Płaci się za każdą godzinę oprowadzania. Można wybrać opcję zwiedzania z noclegiem.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Zły Marcin » 22-04-2017 17:25

Vorunah pisze:wyblakły symbol DM na murze,duch depeszów nie ginie w narodzie

To nie depesze - to Death Metal :lol:

Awatar użytkownika
Vorunah
łazik
Posty: 81
Rejestracja: 16-02-2012 09:44

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Vorunah » 22-04-2017 19:04

Zły Marcin pisze:
Vorunah pisze:wyblakły symbol DM na murze,duch depeszów nie ginie w narodzie

To nie depesze - to Death Metal :lol:


na pewno nie :wink:

chociaż ostatnia płyta Immolation bardzo dobra,czekam co zaprezentują bogowie z Morbid Angel 8)

A wracając do tematu,cieszy mnie fakt,że powstają nowe szlaki w Sudetach.Na ostatnim urlopie zaliczyłem również niedawno wyznakowany czarny szlak z Lewina do Dusznik przez Pańską Górę - piekna,widokowa trasa biegnąca na długim odcinku wzdłuż granicy państwa.Może pokuszę się o dłuższą relację i parę fotek za jakiś czas..
Where cold winds blow

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Dolnoślązak » 22-04-2017 21:13

włodarz pisze:
Vorunah pisze:Muszę to koniecznie nadrobić w takim razie.


Płaci się za każdą godzinę oprowadzania. Można wybrać opcję zwiedzania z noclegiem.

Tzn? bo na żaden cennik nigdzie nie natrafiłem, czytając różne relacje odniosłem wrażenie że to raczej odbywa się na zasadzie co łaska a właściciel długo oprowadza i opowiada z czystej pasji a tu proszę, zabieg celowy? :wink:

PS Jak przedstawia się sytuacja w pobliskim Ratnie? Da się zwiedzać?

A o DM też miałem zapytać, mnie się skojarzyło z Deutsche Mark :lol:

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: włodarz » 23-04-2017 14:48

Ja płaciłem 15 PLN za godz. od osoby, ale zwiedzaliśmy zamek w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Właściwie to wracaliśmy z wycieczki i chcieliśmy zobaczyć zamek z zewnątrz, ale gospodarz nas wypatrzył i tak serdecznie zapraszał, że daliśmy się namówić. Nie żałujemy. A co do ceny 15 zł to dużo i mało. Dużo, bo żeby zobaczyć cały zamek dokładnie potrzeba wielu godzin, ale rekonstrukcja tej budowli to ogromne koszty, więc 15 zł to tyle co nic.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Dolnoślązak » 23-04-2017 20:49

To mnie trochę zaskoczyłeś tą ceną. Zgadzam się, że 15zł na odbudowę zabytku to tyle co nic, ale z drugiej strony za kilkugodzinne oprowadzanie w 2 osoby to już się robi z tego stówa, a to jakby nie patrzeć cena dość kosmiczna... Pamiętam ile myślałem nad wydaniem 6 euro czyli dla nas 25zł za zwiedzanie Oybina, warto było ale i tak uważam to za cenę dość zaporową, przynajmniej na polskie warunki. A tu 2 razy tyle... Cóż, pozostanie obejrzeć tylko zabytek z zewnątrz, mimo jak piszesz, serdecznych nalegań ze strony właściciela.

Swoją drogą jak przebiega to kasowanie, jest jakaś informacja z góry o koszcie oprowadzania czy pod koniec właściciel mówi "a teraz drodzy państwo, to będzie tyle i tyle? :wink:

Human
stary wyga
Posty: 1112
Rejestracja: 09-10-2011 23:56
Lokalizacja: Breslau

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Human » 24-04-2017 13:12

25 złotych to jest cena zaporowa na polskie warunki? Tyle to burger kosztuje...

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: włodarz » 24-04-2017 16:36

Dolnoślązak pisze:Swoją drogą jak przebiega to kasowanie


Zanim zaczęliśmy zwiedzanie gospodarz powiedział ile to kosztuje (może nasza stawka była ekstra, byliśmy tam w święta).

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Dolnoślązak » 26-04-2017 08:39

Human pisze:25 złotych to jest cena zaporowa na polskie warunki? Tyle to burger kosztuje...

Ja burgerów po 25zł nie kupuję :wink: Tyle, to mnie cały wyjazd kosztuje, jadąc na regio karnecie.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielonym szlakiem przez Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie

Postautor: Dolnoślązak » 27-04-2017 15:13

Edit: wyjazd odbyłem, w Ratnie zwiedzanie bezproblemowe jesli nie liczyć walących się stropów, później zahaczyłem o Ząbkowice na które jakoś nigdy nie starczało czasu bo zawsze były przejazdem, również warte odwiedzenia. Trochę dziwnie rozwiązana sprawa ze zwiedzaniem zamku czy krzywej wiezy, jest jeden punkt gdzie można zakupić bilet i stamtąd dopiero idzie się z przewodnikiem który ma klucz na zwiedzanie. Szkoda, że tylko z przewodnikiem a nie żeby się poszwędać samemu, zamek więc zwiedziliśmy tylko z zewnątrz, ale i tak z grubsza wszystko widać.

Do autora: w Bożkowie wart zwiedzenia jest jeszcze całkiem spory pałac http://dolny-slask.org.pl/549422,Bozkow ... ozkow.html

Do Humana: w Kłodzku jest znana mi już od lat kebabo-pizzeria, choć w nowej lokalizacji przez co myślałem że jej już nie ma, zwana "u Alego". Za 30zł pizza 45cm z dowolną ilością składników wedle własnej kompozycji, w 2 osoby tego nie przejedliśmy. Sosy i opakowanie na wynos gratis :wink:


Wróć do „Relacje z wypraw”