Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 16-01-2018 21:43

Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn 30 grudnia 2017 r.

Ostatnia relacja z 2017 r. w końcu mogę zabrać się za podsumowanie roku ;) Była to również ostatnia wycieczka górska w 2017 r. dlatego nazwę ją zakończeniem roku górskich wędrówek. Pomysłów na ten dzień było kilka od Wysokich Jeseników po Góry Bialskie. W sumie to ja uparłem się na tę trasę, dla mnie w większości biegnącą przez nie znane jeszcze miejsca. Tak zostało przy moim i wybraliśmy niewysokie wzniesienia Gór Rychlebskich oraz ich przedgórze zwane Žulovską pahorkatiną.

Obrazek

W pięcioosobowej ekipie Dzikusów z Pogranicza w składzie Grzegorz, Sławek Monika, Agata i ja wyruszamy o poranku z rynku w Žulovej. To malutkie miasteczko ładnie położone u podnóża Gór Rychlebskich. Nazwa zapewne śmieszy Polaków bo wiemy kto określany jest mianem żul, ale w języku czeskim żule=granit a więc Žulova to na polski Granitowa. Nazwa związana jest z pozyskiwaniem w okolicach granitu, dziś czynnych kamieniołomów już tutaj nie zobaczymy. Od razu w oczy rzuca się położony na wzgórzu kościół św. Józefa. Budowla w stylu klasycystycznym (1809-10 r.) jest o tyle ciekawa, że jej wieża to pozostałość z XIII w. kamiennego zamku Frýdberk biskupów wrocławskich. Zamek został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej (1639 r.) przez wojska husyckie i polskie. Później znajdował się tam browar. Gdy Žulova stała się miastem podjęto decyzję o budowie kościoła w miejscu zamku, zachowując zamkową wieże i wcielając ją do świątyni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wybieramy niebieski szlak, którym po przekroczeniu torów dość stromo wspinamy się po drodze krzyżowej na Boží Horę (525 m) najwyższy szczyt w Žulovskiej pahorkatinie. Obecnie na wierzchołku stoi neogotycki zbudowany z granitowych bloków kościół Matki Bożej Bolesnej (1878-80 r.). W XII w. na górze pojawił się obraz Matki Bożej otaczany przez miejscowych kultem, w 1713 r. zbudowano tutaj drewnianą kaplicę umieszczając obraz w środku. Z rozporządzenia cesarza Józefa II w 1784 r. nakazano zburzyć kaplicę, obraz wówczas przeniesiono do kościoła w Skorošice, niestety spłonął w 1833 r. Jednak mieszkańcy nie poddali się i ożywili tradycję budując nową drogę krzyżową a później wspomniany już obecny kościół. W 1905 r. obok powstała jeszcze nieistniejąca już dziś Chata Jiriho. Na szczycie jesteśmy tuż po wschodzie słońca. Poranne ciepłe promienie słońca pięknie oświetlają dość rozległe widoki na położoną u podnóża Žulovą oraz Góry Rychlebskie, Przedgórze Paczkowskie i Jeseniky. Wokół latam z aparatem. Bardzo mi się tu spodobało! ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu ruszamy dalej, na chwilę zbaczamy ze szlaku obejrzeć duże stare kamieniołomy zapewne po granicie użytym do budowy kościoła, z krawędzi urwiska roztacza się widok, niektóre zalane są wodą tworząc oczka wodne. Nieco dalej w zagrodzie w Dolni Dvur przy szlaku spotykamy spore stadko świnek wietnamskich. Robimy sobie z nimi sesje zdjęciową. Zwierzątka są do nas przyjaźnie nastawione, razem z nami okrążają zagrodę :) Dzikusy spotkały dziki :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej wędrujemy po płaskim pojawia się asfalt, mijamy kilka leśnych jeziorek w końcu górka wdrapujemy się na Smolny Vrch (404 m). To również ciekawe wzgórze, trochę poniżej szczytu na granitowych skałach Venušiny misky znajduje się punkt widokowy z widokiem na zachód i północ, niżej wychodnie o różnorodnych kształtach tworzą tzw. małe skalne miasto. Wspomniane Venušiny misky mają kilka dość głębokich naturalnych zagłębień wietrzeniowych, według legend misy miały być miejscem składania pogańskich ofiar. Spędzamy tu chwilę, nad skałami do zdjęć pozują ptaki – krzyżodzioby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy ze Smolnego zielonym szlakiem kierujemy się do leśnego jeziorka. Po drodze natrafiam na dość wysoki kamienny słup ze starymi oznaczeniami szlaku, czyżby jeszcze techniką przedwojenną? Na dole data na słupie 1846 r. Czy ktoś wie coś o genezie tego słupa? Dalej kolejny kamień graniczny? Przy stawie spotykamy dużą grupę z małymi dziećmi okupującą drewnianą wiatę z kominkiem i toaletę... z regulaminem. Czekamy aż sobie pójdą i dopiero wtedy zasiadamy w wiacie i jemy posiłek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej wędrujemy przez las, a potem widokowymi łąkami do Černej Vody. Przechodzimy obok klasycystycznego kościoła Maryi Panny, a następnie wkraczamy w kompleks gdzie rozpoczynają się górskie trasy rowerowe zwane Rychlebskimi Ścieżkami. Przed wejściem do lasu wita nas pomnikowe drzewo żywotnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspinamy się na ruiny zamku Kaltenštejn. Wzmianki o gotyckim zamku pojawiają się po raz pierwszy w 1295 r. Należał on również do biskupów wrocławskich, choć często wybuchały o niego spory. W 1512 r. zdecydowano się go zburzyć a materiał wykorzystać do budowy zamku Jánský Vrch w Javorniku. Do dziś zachowała się dość wysoka kamienna okrągła wieża oraz piwnice i fragmenty murów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz zmieniamy kolor szlaku na czerwony, tędy już szedłem 2 lata temu na Prudnickim Maratonie Pieszym. Teraz maszerujemy kilka kilometrów raz łąką raz przez las do Žulovej. Zaglądamy jeszcze do kilku dużych malowniczych starych kamieniołomów granitu wypełnionych wodą. Na rynku skąd wyruszaliśmy kończymy naszą wędrówkę z dystansem 20 km.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasę pokonaliśmy w bardzo spacerowym tempie. Choć było „płasko“ a podejść było zaledwie kilka wycieczka bardzo mi się podobała. Najładniejsze miejsce na trasie to według mnie Boží Hora z pięknymi widokami. Pogoda dopisała, nie zimowa a jesienna. Z pewnością tu wrócę! :)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: https://photos.app.goo.gl/Omd0GakiR5duVbgi1
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

włodarz
obieżyświat
Posty: 962
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: włodarz » 17-01-2018 17:40

Tereny rzeczywiście piękne. Mogliście wejść jeszcze na Borovy vrch, był po drodze. Bardzo fajne skałki tam są.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: Hazmburk » 17-01-2018 21:55

opawski1 pisze:Po drodze natrafiam na dość wysoki kamienny słup ze starymi oznaczeniami szlaku, czyżby jeszcze techniką przedwojenną?

Obrazek

Obrazek

Przed wojną faktycznie prowadził tą trasą szlak oznaczony biało-czerwonymi rombami. Poniżej fragmenty map turystycznych Jesioników z - odpowiednio - 1924 i 1930 roku:

Obrazek

Obrazek

Choć nie wiem, czy nie jest to pozostałość po szlakach oznakowanych rombami na przełomie XX i XXI wieku w tym rejonie Sudetów (była kiedyś o nich dyskusja na forum). Trzeba by najpierw wyeliminować tę możliwość. Zastanawiają mnie te strzałki poniżej - biała i czerwona, które dublują wskazanie kierunków trójkątami w rombie. Wyglądałoby to na twór powojenny, gdyby nie fakt, że T. Rzeczycki w artykule na ten temat w "Sudetach" (nr 1/2012) nic nie wspomina o XXI-wiecznych rombach w okolicy Žulovej.

PS. Jak nie widać obrazków to pisać, coś wujek Google się buntuje... :evil:

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 19-01-2018 13:32

włodarz pisze:Tereny rzeczywiście piękne. Mogliście wejść jeszcze na Borovy vrch, był po drodze. Bardzo fajne skałki tam są.


Gdzie znajduje się ten Borovy vrch? :) oo skałki to rzeczywiście szkoda że nie zobaczyliśmy bo czasu mieliśmy dużo.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 19-01-2018 13:41

Hazmburk pisze:Przed wojną faktycznie prowadził tą trasą szlak oznaczony biało-czerwonymi rombami. Poniżej fragmenty map turystycznych Jesioników z - odpowiednio - 1924 i 1930 roku:

Obrazek

Obrazek

Choć nie wiem, czy nie jest to pozostałość po szlakach oznakowanych rombami na przełomie XX i XXI wieku w tym rejonie Sudetów (była kiedyś o nich dyskusja na forum). Trzeba by najpierw wyeliminować tę możliwość. Zastanawiają mnie te strzałki poniżej - biała i czerwona, które dublują wskazanie kierunków trójkątami w rombie. Wyglądałoby to na twór powojenny, gdyby nie fakt, że T. Rzeczycki w artykule na ten temat w "Sudetach" (nr 1/2012) nic nie wspomina o XXI-wiecznych rombach w okolicy Žulovej.

PS. Jak nie widać obrazków to pisać, coś wujek Google się buntuje... :evil:


Obrazki z mapami widać. Czyli szlak tamtędy biegł, teraz pytanie czy malowanie jest jeszcze przedwojenne czy bardziej współczesne, a może poprawione po starym. Ciekawy też jestem co do samego słupa czy był to szlakowsaz czy może służył całkiem do czegoś innego. Szlaki metodą dwukolorowych rombów znakowano też w Górach Opawskich :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

włodarz
obieżyświat
Posty: 962
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: włodarz » 19-01-2018 18:05

opawski1 pisze:Gdzie znajduje się ten Borovy vrch? :) oo skałki to rzeczywiście szkoda że nie zobaczyliśmy bo czasu mieliśmy dużo.


Proszę bardzo: https://mapy.cz/s/2kKA0

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: Hazmburk » 19-01-2018 22:03

Dawny drogowskaz to na pewno nie jest. Mnie to wygląda na pozostałość po kapliczce słupowej, ewentualnie jakąś dawną infrastrukturę leśników.

Dwukolorowe romby do oznaczania szlaków stosowano przed wojną w większości Sudetów, nie tylko w Górach Opawskich. Jednak warto wiedzieć, że to MSSGV zastosowało je jako pierwsze i stąd rozpowszechniły się później w pozostałe części Sudetów. Najpierw MSSGV oznaczało szlaki prostokątami dzielonymi po przekątnej na dwa trójkąty pomalowane na różne kolory, ale najpóźniej w 1887 roku zaczęto używać różnobarwnych rombów. Już pod koniec XIX wieku system ten przejęło Towarzystwo Górskie Teplic (Teplitzer Gebirgsverein; nie chodzi o sudeckie Teplice nad Metují, tylko Teplice w Rudawach), w 1904 r. Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV), w latach 20. oznaczono w ten sposób szlaki w Górach Wałbrzyskich, a w 1935 r. podjęto decyzję, że znaki w całych Sudetach zostaną przemalowane na romby.

Powyższe informacje w większości podaję za książką M. Dziedzica "Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie 1881-1945" (2006). Jeśli jej nie masz, to warto zaopatrzyć się w tę pozycję, bo to kopalnia wiedzy o przedwojennym zagospodarowaniu turystycznym Jesioników.

I właśnie w tej książce autor nadmienia, że na przełomie XX i XXI wieku szlaki oznaczone rombami powstały też na Božej horze koło Žulovej. A więc raczej na pewno nie są to przedwojenne znaki.

Swoją drogą trochę szkoda, że te nowe romby znikają z Jesioników. Jeśli gdzieś należałoby upamiętnić ten system przedwojennego znakowania szlaków (skądinąd całkiem udany), to najlepiej właśnie tutaj. Niedawno pisałem na forum Góry-Szlaki, jak Czesi zrekonstruowali w dolinie Wełtawy na południe od Pragi w 125-rocznicę powstania pierwszy szlak turystyczny wyznakowany przez Klub Czeskich Turystów, stosując pierwotne oznakowanie szlaku i repliki dawnych drogowskazów. Jak widać, można w ten sposób zrobić atrakcję dla turystów, a także ciekawą lekcję historii turystyki na danym terenie.

A tak wyglądała sieć szlaków oznaczonych rombami w Górach Opawskich na innym fragmencie mapy z 1930 roku (mapę wykonali F. Karl i J. Pták, a wydało MSSGV). Po kliknięciu w obrazek wyświetli się w większej rozdzielczości:

Obrazek

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 20-01-2018 22:22

włodarz pisze:
opawski1 pisze:Gdzie znajduje się ten Borovy vrch? :) oo skałki to rzeczywiście szkoda że nie zobaczyliśmy bo czasu mieliśmy dużo.


Proszę bardzo: https://mapy.cz/s/2kKA0


Dzięki. To rzeczywiście byliśmy blisko :) Szkoda, następnym razem
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 20-01-2018 23:09

Hazmburk pisze:Dawny drogowskaz to na pewno nie jest. Mnie to wygląda na pozostałość po kapliczce słupowej, ewentualnie jakąś dawną infrastrukturę leśników.

Dwukolorowe romby do oznaczania szlaków stosowano przed wojną w większości Sudetów, nie tylko w Górach Opawskich. Jednak warto wiedzieć, że to MSSGV zastosowało je jako pierwsze i stąd rozpowszechniły się później w pozostałe części Sudetów. Najpierw MSSGV oznaczało szlaki prostokątami dzielonymi po przekątnej na dwa trójkąty pomalowane na różne kolory, ale najpóźniej w 1887 roku zaczęto używać różnobarwnych rombów. Już pod koniec XIX wieku system ten przejęło Towarzystwo Górskie Teplic (Teplitzer Gebirgsverein; nie chodzi o sudeckie Teplice nad Metují, tylko Teplice w Rudawach), w 1904 r. Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV), w latach 20. oznaczono w ten sposób szlaki w Górach Wałbrzyskich, a w 1935 r. podjęto decyzję, że znaki w całych Sudetach zostaną przemalowane na romby.

Powyższe informacje w większości podaję za książką M. Dziedzica "Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie 1881-1945" (2006). Jeśli jej nie masz, to warto zaopatrzyć się w tę pozycję, bo to kopalnia wiedzy o przedwojennym zagospodarowaniu turystycznym Jesioników.

I właśnie w tej książce autor nadmienia, że na przełomie XX i XXI wieku szlaki oznaczone rombami powstały też na Božej horze koło Žulovej. A więc raczej na pewno nie są to przedwojenne znaki.

Swoją drogą trochę szkoda, że te nowe romby znikają z Jesioników. Jeśli gdzieś należałoby upamiętnić ten system przedwojennego znakowania szlaków (skądinąd całkiem udany), to najlepiej właśnie tutaj. Niedawno pisałem na forum Góry-Szlaki, jak Czesi zrekonstruowali w dolinie Wełtawy na południe od Pragi w 125-rocznicę powstania pierwszy szlak turystyczny wyznakowany przez Klub Czeskich Turystów, stosując pierwotne oznakowanie szlaku i repliki dawnych drogowskazów. Jak widać, można w ten sposób zrobić atrakcję dla turystów, a także ciekawą lekcję historii turystyki na danym terenie.

A tak wyglądała sieć szlaków oznaczonych rombami w Górach Opawskich na innym fragmencie mapy z 1930 roku (mapę wykonali F. Karl i J. Pták, a wydało MSSGV). Po kliknięciu w obrazek wyświetli się w większej rozdzielczości:

Obrazek



Mapa mi się bardzo podoba! :) Pierwszy raz spotykam się z przedwojenną mapą szlaków Gór Opawskich, widziałem kilka nawet jeszcze starszych map ale lasów bez sieci szlaków, dzięki! To co Pan napisał dot. szlaków mam nawet u siebie na stronie (http://www.goryopawskie.eu/p/o-gorach-opawskich_15.html - prawie na samym dole), pisząc to korzystałem z artykułu, który powstał na podstawie publikacji M. Dziedzica. Publikacji nie mam, znalazłem jej część w internecie, Może jest gdzieś do kupienia? Kolory szlaków wypisane u siebie na stronie pokrywają się z tymi na mapie, Super! w końcu mam potwierdzenie, do tej pory przebiegu domyślałem się tylko ze źródeł pisanych. Może ma ktoś jeszcze inne stare mapy szlaków?

A więc zagadkę znaków na słupie koło Zulovej mamy już rozwiązaną :)

To fakt, szkoda, że prawie nie spotkamy się już ze starym rombowym oznakowaniem szlaku w Opawskich i Jesenikach, choć jakieś upamiętnienia można zobaczyć. Kilka lat temu PTTK Głuchołazy odtworzyło stary czerwono-zielony szlak z Głuchołaz pod Górą Parkową do Rejvizu, wykonano drewniane kierunkowskazy z czerwono-zielonymi rombami, wiszą do tej pory. PTTK Prudnik też już ładnych parę lat temu namalował kilka biało-czerwonych rombów w Lesie Prudnickim na niebieskim szlaku (m.in. na pomniku Eichendorffa). Z rombowym oznakowaniem spotkałem się również pod Biskupią Kopą na czeskim żółtym szlaku ze Zlatych Hor do dawnej kaplicy św. Antoniego (żółto-niebieskie romby). Zaś pomarańczowo-niebieskimi rombami wyznakowany jest szlak narciarski Pętla Wolfa wokół Kopy :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: Hazmburk » 21-01-2018 23:20

Z powodu tego "Pana" to nie wiem, czy mam się zawstydzić, czy pogniewać. Wydawało mi się, że wszyscy jesteśmy tu na "ty" ;)

Jeśli spodobała Ci się mapa, to wrzuciłem ją całą na poniższą stronę. Warto ją mieć, bo to jedna z najlepszych przedwojennych map turystycznych tych terenów (uwaga, duży plik 99 MB): http://www36.zippyshare.com/v/UNlsxpae/file.html

Mapę podwędziłem stąd: http://kramerius.kr-olomoucky.cz/search ... d05bf423cb

Jeśli mogę coś zasugerować odnośnie Twojej strony o Górach Opawskich, to warto byłoby zamieścić na niej jakąś przedwojenną mapę z dawnymi szlakami, co na pewno jeszcze bardziej zwiększyłoby atrakcyjność portalu. Te mapy wciąż nie są łatwo dostępne dla przeciętnego turysty i miłośnika danego regionu. Można w tym celu wykorzystać na przykład oprogramowanie Zoomify: http://www.zoomify.com/free.htm
Mapa wówczas pokazuje się w podobnym okienku jak na podlinkowanej wyżej stronie, co umożliwia oglądanie fragmentów mapy bez konieczności pobierania całego pliku na dysk i nie obciąża mocno serwera.

Przed wojną były wydawane mapy Jesioników zawierające całe Sudety Wschodnie na wschód od ziemi kłodzkiej, chyba nie widziałem mapy turystycznej z tamtych czasów obejmującej tylko Góry Opawskie. W wolnej chwili przejrzę mapy, jakie mam, i wrzucę na forum jeszcze kilka fragmentów.

Książkę M. Dziedzica znalazłem w sklepie na portalu NaszeSudety.pl i tam można ją zakupić wysyłkowo.

Jeśli masz jakieś fotki oznaczeń szlaku z Głuchołaz do Rejvízu, to chętnie bym je obejrzał na forum. Z tego, co piszesz, wynika, że tutaj również do oznaczenia szlaku zastosowano oryginalne przedwojenne kolory rombów. Jeśli chodzi o znak rombu na pomniku Eichendorffa na Kobylicy, to z tego co widziałem na różnych zdjęciach, też jest on już mocno zatarty (warto by było moim zdaniem go odnowić).

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 23-01-2018 12:51

Aj tam, jakoś tak mi się napisało ;) To chyba przypadłość związana z tym, że wszędzie gdzie się pojawię na maratonie, forum górskim, wśród znajomych z którymi łażę po górach jestem najmłodszy ;)

Mapa bardzo mi się spodobała, tak dorzucę ją do siebie na stronę. Dzięki! :)

a zdjęć ze szlaku w Głuchołazach za cholerę nie mogę znaleźć, a na pewno nie raz robiłem. Jest to kilka drewnianych kierunkowskazów z napisem np. Rejviz 5 km i czerwono-zielonymi rombami. Niestety szlak nigdzie nie naniesiono na mapy, nie uświadczymy go w żadnym przewodniku. Wytyczono i zapomniano o nim. Jak pójdę tam następnym razem porobię zdjęcia i dorzucę na forum.

Tak znak na Kobylicy jest już zatarty.

a tutaj niebiesko-żółty romb z okolic dawnej kapliczki św. Antoniego pod Biskupią Kopą
Obrazek
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: Hazmburk » 25-01-2018 23:37

Ten romb niebiesko-żółty też już traci kolory, pewnie szlak wyznakowany w tym samym czasie co pozostałe podobne trasy sprzed kilkunastu lat. Niestety, to jest cecha większości tego typu dzisiejszych projektów, że po ich wykonaniu nikt już o nie nie dba i powoli ulegają zniszczeniu. Dlatego warto dokumentować romby w Górach Opawskich, za jakiś czas może ich nie być. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś zdjęcia, chętnie je zobaczę.

A poniżej kilka obiecanych fragmentów dawnych map Jesioników z Górami Opawskimi (część południowo-wschodnią z OChK Mokre - Lewice pominąłem, gdyż tam nie było przed wojną szlaków).

Mapa wydana przez G. Briegera ze Świdnicy w 1909 r. Widać, że w obecnie polskiej części Gór Opawskich było zaledwie kilka szlaków:

Obrazek

Ten sam wydawca, mapa z 1912 r. Trzy lata różnicy i przybyły np. szlaki w okolicach Prudnika:

Obrazek

Podobna mapa G. Briegera z 1924 roku:

Obrazek

Mapa wydana przez A. Blažka z Jeseníka w 1927 r. Są romby, ale nie ma na nich kolorów (zapewne błąd drukarski):

Obrazek

Narożnik mapy Jesioników wydanej w 1930 r. przez H. Kahlego z Eisenach. Są zaznaczone trasy turystyczne, choć bez oznaczenia kolorów. Mapa jednak bardzo ładna, plastycznie przedstawia rzeźbę terenu metodą barw hipsometrycznych:

Obrazek

Większość map to tzw. szlakówki, czyli mapy zawierające podstawową treść podkładową w czarnym kolorze i naniesione na nią kolorami szlaki turystyczne. Taka też była większość ówczesnych map turystycznych Jesioników.

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 27-01-2018 12:25

Fajne mapy. Jest ich troszkę, nawet część Gór Opawskich z Kravi i Solną Horą jest :) tylko nie widzę na mapie schroniska Jindrichova Vychlidka otwartego w 1902 r.

Wczoraj łaziłem po Górze Parkowej koło Głuchołaz i zrobiłem fotki obiecanych kierunkowskazów czerwono-zielonego szlaku Głuchołazy-Rejviz. :) Szlak zaznaczono nawet na tablicy ze schematem szlaków. Mimo to obecnie chyba mało, kto o nim pamięta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: Hazmburk » 28-01-2018 00:00

O, dzięki za fotki! Jeśli szlak powstał w 1882 r., to byłby to jeden z najstarszych szlaków turystycznych w całych Sudetach. Na pewno jest to pierwszy szlak wyznakowany z Głuchołaz, co potwierdzają najstarsze mapy turystyczne Jesioników. Jeszcze dwa fragmenty. Na mapie wydanej pomiędzy 1902 a 1904 r. przez R. Lechnera z Wiednia w tej części Gór Opawskich jest tylko jeden szlak i właśnie ten z Głuchołaz do Rejvízu oznaczony czerwono-zieloną linią:

Obrazek

Całą mapę można pobrać stąd (żeby otworzyć plik, trzeba mieć zainstalowaną przeglądarkę do plików DjVu): http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=9168

Mapa ta ukazywała się już w latach 90. XIX wieku, choć wówczas wydawało ją MSSGV w księgarni E. Hölzela w Ołomuńcu. Jej pierwsze wydanie wyszło w 1892 r., drugie (planowane do realizacji, ale nie wiadomo, czy pojawiło się w księgarniach) miało ukazać się w 1893 r. Tu również widnieje ten szlak, choć oznaczony - tak jak wszystkie szlaki na tej mapie - czerwoną linią:

Obrazek

Cała mapa tutaj: http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b53028068n/f1.item

A więc bardzo fajna inicjatywa, podobna do tej ze środkowych Czech (odtworzenie pierwszego szlaku Klubu Czeskich Turystów).

opawski1 pisze:tylko nie widzę na mapie schroniska Jindrichova Vychlidka otwartego w 1902 r.

Gospoda jest zaznaczona na dokładniejszych mapach (Karla i Ptáka czy Kahlego), na mniej dokładnych ("szlakówkach") jest tylko nazwa wzgórza i węzeł szlaków. Fragment mapy Kahlego w większej rozdzielczości:

Obrazek

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Rychlebskie: Boží Hora, Smolny Vrch i Kaltenštejn

Postautor: opawski1 » 29-01-2018 17:44

Ot jaka ciekawostka, czyli mamy jeden z najstarszych szlaków w Sudetach i jeszcze reaktywowany, szkoda, że jakby znów zapomniany. Ostatni kierunkowskaz znajduje się w Podlesiu (Gęstwina)) na granicy przy moście, dalej nie ma już kierunkowskazu, a szlak wiedzie śladem czeskich szlaków żółtego i zielonego do Rejvizu. :)

a tak tak jest gospoda=schronisko na mapie. O obiekcie piszę u siebie na stronie:
http://www.goryopawskie.eu/p/tych-miejsc-juz-nie-ma.html
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/


Wróć do „Relacje z wypraw”