Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: opawski1 » 10-03-2018 12:05

Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki – 22 stycznia 2018 r.

Znów trochę zaniedbałem się z relacjami. Tym razem podczas ferii zimowych (może to już ostatnie w moim życiu ;)) wybrałem się w Góry Złote. O ile na Borówkowej byłem już wiele razy bo lubię tę górę, to na Jaworniku Wielkim jeszcze nigdy. Nigdy też nie byłem na wieży widokowej na Borówkowej zimą choć na szczycie zawitałem pewnego zimowego kwietnia (2012 r.), ale myślałem, że wieża jest zamknięta :)

Obrazek

Inaczej niż zawsze od Javornika Borówkową będziemy tym razem zdobywać od Przełęczy Lądeckiej. Na dole śniegu garstka, ale od przełęczy jest już go sporo, tutaj zostawiamy auto i ruszamy zielonym szlakiem. Jest pochmurno, kilka stopni mrozu, maszerujemy łąką, a potem wchodzimy do lasu. W świerkowym borze stoi dużo suchych drzew, kornik dziesiątkuje lasy nie tylko w Górach Opawskich. Nagle przejaśnia się, wychodzi słońce, otulone w śniegu drzewa wyglądają pięknie!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szlak jest krótki i po niespełna godzinie docieramy na szczyt Borówkowej. Wierzchołek od XIX w. jest zagospodarowany turystycznie. Pierwsza drewniana wieża widokowa stanęła tutaj w 1870 r. Trudne warunki sprawiły, że konstrukcje szybko się niszczyły, kolejne budowano w 1890 i 1908 r. Obecna 25 metrowa metalowo-drewniana pochodzi z 2006 r. Co ciekawe znajdowało się tutaj również schronisko turystyczne Heidelkoppebaude zbudowane w 1929 r. po II wojnie światowej zdewastowane i zburzone w latach 60 XX w. Jeszcze jedną ciekawostką góry są spotkania opozycji Polski i Czechosłowacji w latach 80. XX w. Spotykali się tutaj znani działacze Solidarności m.in. Jacek Kuroń i Vaclav Havel. Wchodzę na wieżę, jest pogodnie, ale niestety widoczność jest słaba, ale okoliczne szczyty, Jezioro Paczkowskie i Otmuchowskie widać. Z wieży przy dobrej widoczności można zobaczyć wiele, ja na takową jeszcze nie trafiłem ;) Mimo to na szczycie spędzam godzinę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu wyruszamy czerwonym szlakiem, schodzimy wzdłuż granicy do Przełęczy Różaniec, słońce jest bardzo mocne. Kiedyś przez Przełęcz Różaniec biegła ważna droga łącząca Złoty Stok z Lądkiem Zdrój, znajdowała się tutaj osada Różaniec zamieszkiwana przez 60 z 11 domami i gospodą dla turystów. Po II wojnie ludzi wysiedlono, zamknięto granice a wieś zburzono, dziś nie ma po niej śladu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Decydujemy się stąd iść na Jawornik Wielki. Podążamy stromo pod górę, wzdłuż granicy śladem żółto-białych kwadratów. Na Przełęczy Jawornickiej odbijamy z granicy i pniemy się jeszcze bardziej w górę, tym czasie się zachmurzyło. Gdzieś tutaj gubimy na chwilę szlak, tak się kończy patrzenie na ślady w śniegu zamiast na znaki na drzewie ;) W końcu osiągamy szczyt Jawornika Wielkiego (870 m). Znajduje się tutaj drewniana wieża - platforma widokowa zbudowana w 2009 r. Trochę się zawiodłem widokiem z niej, gdyż jest niska i widok zasłaniany jest już przez drzewa. Nie wiele stąd już zobaczymy, krajobraz otwiera się tylko w kierunku północnym na Złoty Stok i okolice. Górę w czasach pogańskich czczono jako bóstwo, miała więc być miejscem obrzędów pogańskich. Z tablicy stojącej na szczycie dowiaduję się również, że niegdyś rosły tu lasy bukowo-dębowe, masowy wyręb tych drzew do opalania pieców wytapiających rudę złota z Złotym Stoku spowodował, że zastąpiono je świerkiem, który dziś nie radzi sobie w tych warunkach. Na północnym stoku góry znajduje się cmentarz z 1633 r. ofiar dżumy i cholery. Pochowano tutaj 1290 osób.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy z Jawornika czerwonym szlakiem (GSS), zejście jest bardzo strome, dodatkowo niżej rozjeżdżone przez ciężki sprzęt, ale na szczęście zamarznięte i pokryte śniegiem. Tutaj zastaje nas zachód słońca i otwierają się ładne widoki na Borówkową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy do położonego w dolinie Orłowca. Wita nas "przykry widok" cmentarzyska maszyn rolniczych, porozbieranych traktorów, kombajnów itd., porozrzucanego wszędzie gnoju i zgniłego siana, krów stojących w błocie i nieukończonego ośrodka wypoczynkowego z dywanami w oknach i stajnią w piwnicy? Obiekt oferuje noclegi, ciekawe jak wyglądają pokoje w środku? ;)

Obrazek

Obrazek

Orłowiec to mała, ładnie położona wieś na "końcu świata" koło Lądka Zdroju. Mieszka tutaj podobno około 70 osób. Przechodzimy obok kościoła św. Sebastiana – barokowego zbudowanego około 1600 r. Robi się już ciemno, a my podążamy w górę wsi do Przełęczy Różaniec.

Obrazek

Obrazek

Stąd z latarkami wybieramy znaną z Rychlebskiej 40 czeską drogę trawersującą Borówkową, potem zielonym szlakiem, dalej schodzimy do Travnej. Stąd już nie daleko na Przełęcz Lądecką, gdzie kończymy naszą wędrówkę.
Długość naszej trasy to 25 km. Podsumowując wycieczka bardzo fajna i widokowa pierwotnie mieliśmy w planie zamiast Jawornika iść do Lądka Zdroju. Przejrzystość mogłaby być lepsza. Na trasie nie spotkaliśmy ani jednej osoby! Góry Złote są puste ;)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: https://photos.app.goo.gl/WJZLBKvbz8TztzKI3
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Dolnoślązak » 10-03-2018 16:45

Obrazek
Patrząc na te odchylenie ta chyba też już długo nie postoi :mrgreen:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Leuthen » 11-03-2018 02:35

opawski1 pisze:Inaczej niż zawsze od Javornika Borówkową będziemy tym razem zdobywać od Przełęczy Lądeckiej. Na dole śniegu garstka, ale od przełęczy jest już go sporo, tutaj zostawiamy auto i ruszamy zielonym szlakiem.

Kasowano was za parkowanie na Przeł. Lądeckiej czy zimą nie ma pana parkingowego :?: Gdy wchodziłem pierwszy (i jedyny jak dotąd) raz na Borówkową w sierpniu 2016 r. (szliśmy ze znajomą pieszo od Lądka) i zobaczyłem pobieranie opłat za parkowanie w tym miejscu, pomyślałem że moim sposobem na biznes mogłoby być wydzierżawienie jakiegoś parkingu w górach w podobnie strategicznym miejscu co Przeł. Lądecka, następnie zatrudnienie parkingowego i spokojne korzystanie z płynącej tą drogą gotówki :mrgreen:
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Dolnoślązak » 11-03-2018 10:13

A może to był samozwańczy parkingowy? :wink:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Leuthen » 11-03-2018 13:26

Dolnoślązak pisze:A może to był samozwańczy parkingowy? :wink:

W to już nie wnikałem :)
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: opawski1 » 11-03-2018 18:56

A wieża na Borówkowej stoi solidnie... jeszcze ;)

Leuthen pisze:
opawski1 pisze:Kasowano was za parkowanie na Przeł. Lądeckiej czy zimą nie ma pana parkingowego :?: Gdy wchodziłem pierwszy (i jedyny jak dotąd) raz na Borówkową w sierpniu 2016 r. (szliśmy ze znajomą pieszo od Lądka) i zobaczyłem pobieranie opłat za parkowanie w tym miejscu, pomyślałem że moim sposobem na biznes mogłoby być wydzierżawienie jakiegoś parkingu w górach w podobnie strategicznym miejscu co Przeł. Lądecka, następnie zatrudnienie parkingowego i spokojne korzystanie z płynącej tą drogą gotówki :mrgreen:


Nie kasowano. Na parkingu oprócz naszego, stał jeszcze jeden samochód. Kilka razy przechodziłem latem przez przełęcz ale parkingowych nie widziałem :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
voi-vod
obieżyświat
Posty: 693
Rejestracja: 22-09-2008 22:25
Lokalizacja: Sobótka

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: voi-vod » 12-03-2018 16:20

Leuthen pisze:Kasowano was za parkowanie na Przeł. Lądeckiej czy zimą nie ma pana parkingowego :?

Wielokrotnie zostawiałem auto na parkingu na przełęczy Lądeckiej i nigdy nie spotkałem parkingowego.
"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

"Lepiej jest milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Leuthen » 12-03-2018 22:00

voi-vod pisze:
Leuthen pisze:Kasowano was za parkowanie na Przeł. Lądeckiej czy zimą nie ma pana parkingowego :?

Wielokrotnie zostawiałem auto na parkingu na przełęczy Lądeckiej i nigdy nie spotkałem parkingowego.


Proszę nie przekręcać cytatu. Na końcu mojej wypowiedzi nie było tego - :?
:wink:
Czyżby więc naciągacz?
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Złote: Borówkowa i Jawornik Wielki zimowo

Postautor: Dolnoślązak » 12-03-2018 23:05

Z tymi parkingowymi to dość dziwna sprawa, wiele razy za dnia kasowano pod Książem czy w Stroniu przy szlaku na Śnieżnik a jak się wracało później to już nie było śladu po tych parkingowych.


Wróć do „Relacje z wypraw”