Budowa Zbiornika Racibórz - poruszanie się

W temacie wędrowania po innych górach, a także nie-górach
Fadel
obieżyświat

Budowa Zbiornika Racibórz - poruszanie się

Postautor: Fadel » 10-02-2015 20:29

Witam,

Proszę o poradę, jak obecnie wygląda możliwość poruszania się w rejonie budowy zbiornika Racibórz. Chodzi mi o możliwość wejścia na teren budowy w rejonie granicy IIRP i Rzeszy Niemieckiej, od odejścia granicy od rzeki Odry, biegiem granicy w kierunku Lukasiny (na wschód od obecnego raciborskiego Auchana). Firma "Dragados" podobno wstrzymała prace, jak wygląda sprawa ochrony terenu?

Czy istnieje możliwość przejścia prawym orograficznie brzegiem rzeki byłą granicą w kierunku ujścia Olzy?

Mniej więcej ten teren (zdaję sobie sprawę, że został już znacznie przekształcony i nie będzie to możliwe w całości, ale może chociaż do pewnych punktów):
Obrazek

(granica podkreślona na czerwono)
Obrazek

Obrazek
źródło http://www.programodra.pl/index.php/zbiornik_raciborz/

Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Postautor: ecowarrior » 10-02-2015 21:49

Ostatnimi czasy zjeździłem te rejony, wraz z Michałem, na rowerze. Wiem, że on monitoruje temat i się nim interesuje. Nie wiem jak często zagląda na forum gdyż jest zawalony robotą. Napisz mu zapytanie na pw a powinieneś się coś więcej dowiedzieć.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 11-02-2015 00:24

Michał jest zawalony robotą, ale systematycznie wpada na forum, żeby wywalić spam.
Lukasina- chyba chodziło Ci o Lubomię :shock:
Sytuacja na jesień wyglądała tak, że teoretycznie wstęp na teren budowy był wzbroniony, ale nie był jakoś szczególnie pilnowany, no bo raczej trudno ochronić kilkadziesięt km kwadratowych. Pilnowane przez firmę ochroniarską były tylko miejsca stacjonowania maszyn budowlanych, i tam trzeba uważać na luźno biegające wygłodniałe wilczurki.
Jak byliśmy z Eco na rowerach, to minął nas mobilny patrol ochroniarski, ale byli spokojni, widzieli, że jesteśmy turyści rowerowy, w kamizelkach ostrzegawczych , kaskach, to dali nam spokój.
A tak ogólnie to można poruszać się obydwoma brzegami Odry, tylko jest masakryczne błoto zryte przez buldożery, więc nastaw się na bardzo powolne tempo. Dla świętego spokoju załóż kamizelkę ostrzegawczą, bo to jest uspokajający efekt psychologiczny- dajesz znać że nic nie kombinujesz, i oznajmiasz "że jesteś". Zresztą taki jest wymóg poruszania się po placu budowy.
I koniecznie zaopatrz się w mapę "Powiat Raciborski dla aktywnych" wyd. Galileos- bardzo dobre wydawnictwo z aktualnym planem budowy zbiornika. Powinno być jeszcze dostępne w internecie.
Paradoksalnie, plac budowy przeciął szlaki rowerowe i piesze, jak zwykle nikt się tym nie przejął i nie wyznaczono alternatywnych szlaków.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Fadel
obieżyświat

Re: Budowa Zbiornika Racibórz - poruszanie się

Postautor: Fadel » 11-02-2015 02:43

Dziękuję za rady. Będę chodził byłą granicą, w miejscach, gdzie jest to jeszcze możliwe. Skalibruję sobie Messtischblatt'y i wczytam je do GPS'a, powinno być OK. Chcę też zobaczyć parę rzeczy przy kaplicy w Grabówce, "przeniesionej" z Ligoty Tworkowskiej.

Chodzi mi o tą Lukasynę (Lukasine):

Obrazek

Obrazek
źródło: "Schlesiens Ostgrenze im Bild".

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 11-02-2015 11:43

znalazłem tą ksiązkę o granicach w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej - da się ją jakoś ściągnąć na dysk i odtworzyć? Bo wyświetlanie jej w przeglądarce jest dość nieporęczne
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 11-02-2015 13:38

Fadel pisze:Chodzi mi o tą Lukasynę (Lukasine)

Achhhh..., To jest dzisiejsza Obora, dzielnica Raciborza. A ja ciężko myślałem, o jaką Lukasinę temu facetowi chodzi? :D

Fadel pisze:Chcę też zobaczyć parę rzeczy przy kaplicy w Grabówce, "przeniesionej" z Ligoty Tworkowskiej.

Jest trochę tego w naszych (Eco i moich) relacjach rowerowych z kilku lat, musiałbyś poszukać.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 11-02-2015 15:19

Pudelek pisze:znalazłem tą ksiązkę o granicach w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej - da się ją jakoś ściągnąć na dysk i odtworzyć? Bo wyświetlanie jej w przeglądarce jest dość nieporęczne

Dam Ci linka na PW, to sobie ściągniesz z mojego serwera.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 11-02-2015 15:44

Fadel pisze:Chcę też zobaczyć parę rzeczy przy kaplicy w Grabówce, "przeniesionej" z Ligoty Tworkowskiej.

Michał pisze:Jest trochę tego w naszych (Eco i moich) relacjach rowerowych z kilku lat, musiałbyś poszukać.

Dzięki, poszukam. Przeglądałem Wasze relacje z tego terenu z zaciekawieniem, ale jakoś mi ten akurat wątek uciekł. Od dawna się w te rejony wybierałem, ale zawsze wyszła jakaś przeszkoda. No cóż, mam nadzieję, że zdążę jeszcze co nieco zobaczyć, ale coś mi się wydaje, że drona będę musiał puścić.

Mapa już czeka :). Dla zainteresowanych tematem do pobrania tutaj w formacie kmz (Google Earth, można załadować do Garmina jako Custom Map).

Przebieg granicy w formacie gpx (Garmin) można pobrać stąd, a w formacie kml (Google Earth) stąd.

Obrazek

Wróć do „Turystyka”