Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

W temacie wędrowania po innych górach, a także nie-górach
buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: buba1 » 10-03-2015 11:22

Wybieramy sie niebawem do Chorwacji i Bośni, glownym celem wycieczki nie bedzie zwiedzanie znanych zabytkow czy lezenie na plazy a poszukiwania miejsc zapomnianych, ruin, obiektow opuszczonych rozsianych po tamtejszych gorach.
Czy ktos moze ma cos do polecenia w tym temacie, co zwiedzic ciekawego, moze jakies fajne miejsca biwakowe, jakies sugestie wogole odnosnie wyjazdu. (Wiem ze tam sa miny :-P )
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Ariel Ciechański
obieżyświat
Posty: 846
Rejestracja: 17-11-2008 10:54
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: Ariel Ciechański » 10-03-2015 13:42

buba1 pisze:Czy ktos moze ma cos do polecenia w tym temacie, co zwiedzic ciekawego, moze jakies fajne miejsca biwakowe, jakies sugestie wogole odnosnie wyjazdu. (Wiem ze tam sa miny :-P )


Bubo wszystkie przewodniki doradzają zachowania szczególnej ostrożności w górach Bośni. Nawet w Czarnogórze, która pod tym względem jest uznawana, za w miarę bezpieczną odradza się schodzenie ze znakowanych szlaków, zdarzają się co jakiś czas wypadki wejścia na minę...

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: buba1 » 10-03-2015 17:40

Ariel Ciechański pisze:
buba1 pisze:Czy ktos moze ma cos do polecenia w tym temacie, co zwiedzic ciekawego, moze jakies fajne miejsca biwakowe, jakies sugestie wogole odnosnie wyjazdu. (Wiem ze tam sa miny :-P )


Bubo wszystkie przewodniki doradzają zachowania szczególnej ostrożności w górach Bośni. Nawet w Czarnogórze, która pod tym względem jest uznawana, za w miarę bezpieczną odradza się schodzenie ze znakowanych szlaków, zdarzają się co jakiś czas wypadki wejścia na minę...


Zdaje sobie sprawe ze we wszystkich tych krajach jest to spory problem, mam nawet mapke miejsc szczegolnie wrednych pod tym wzgledem (z Chorwacji, z Bosni nie mam) coby wiedziec jakie tereny lepiej omijac, a i na innych ostroznosc nie zawadzi..
https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/simple/Map.jspx
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Ariel Ciechański
obieżyświat
Posty: 846
Rejestracja: 17-11-2008 10:54
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: Ariel Ciechański » 10-03-2015 18:17

buba1 pisze:
Zdaje sobie sprawe ze we wszystkich tych krajach jest to spory problem, mam nawet mapke miejsc szczegolnie wrednych pod tym wzgledem (z Chorwacji, z Bosni nie mam) coby wiedziec jakie tereny lepiej omijac, a i na innych ostroznosc nie zawadzi..
https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/simple/Map.jspx


Szczególnie to akurat dotyczy Bośni. Góry w Serbii, Czarnogórze czy Chorwacji są jednak jakoś tam zagospodarowane turystycznie. My w zeszłym roku chodziliśmy po Durmitorze, Bjelasicy i Prokletijich i nie spotkaliśmy nawet śladów po minach. Z drugiej strony jednak granica czarnogórsko-albańska w tych ostatnich słynie z niespodzianek. Tak więc beztroskie wędrowanie czy penetracje obiektów, które tak lubisz tym razem lepiej poprzedzić solidną kwerendą...

gar
stary wyga
Posty: 1513
Rejestracja: 29-01-2006 16:14
Lokalizacja: Ruda Śląska

Postautor: gar » 10-03-2015 20:41

Napisz kiedy jedziesz. Będę na terenie Bośni od 20 do 25.04 - może uda się spotkać w tak niezwykłym miejscu.
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 10-03-2015 20:42

nawet w serbskich górach zdarzają się niebezpieczne rejony - to efekt bombardowań NATO z 1999 roku. W Chorwacji niby jest sukcesywne rozminowanie - np. według tej mapy wokół Dubrownika już min nie ma. Tyle, że ponoć jak 2 lata temu były tam duże pożary latem to na terenach "rozminowanych" przez całe noce było słychać BUM, BUM, BUM...

ciekawe czy w ogóle to rozminowują w Bośni?
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

skiboy
obieżyświat
Posty: 604
Rejestracja: 02-10-2008 21:24
Lokalizacja: jelenia gora

Postautor: skiboy » 10-03-2015 20:52

To na zdjęciach z relacji Toperz będzie szedł z wykrywaczem min a Buba za nim. A jeżeli nie zdobędą wykrywacza to Buba będzie szła przodem a Toperz sto metrów za nią. :lol:

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: buba1 » 10-03-2015 21:35

Ariel Ciechański pisze:[
Szczególnie to akurat dotyczy Bośni. Góry w Serbii, Czarnogórze czy Chorwacji są jednak jakoś tam zagospodarowane turystycznie. ..


Glownie mamy w planach Chorwacje, przez Bosnie to opcjonalnie powrot.
Chodzic po gorach gdzies na dziko po krzakach ogolnie nie zamierzamy- glownie wyjazd ma byc objazdowy- docieranie bocznymi gorskimi drogami do roznych mniej lub bardziej rozwalonych obiektow, zwiedzanie ich i nocleg gdzies w poblizu aut.

Ariel Ciechański pisze:[ Tak więc beztroskie wędrowanie czy penetracje obiektów, które tak lubisz tym razem lepiej poprzedzić solidną kwerendą...


A to napewno.. Najwyzej bedziemy postepowac tak jak w Karabachu tzn nie wchodzimy do obiektow gdzie nie da sie dojsc po betonie (jak juz jest sporo trawy albo jakies rupiecie leza- to odpuszczamy.

Pudelek pisze: Tyle, że ponoć jak 2 lata temu były tam duże pożary latem to na terenach "rozminowanych" przez całe noce było słychać BUM, BUM, BUM...


Moze wlasnie te pozary i bum bum uznali za rozminowanie tych terenow? ;) :lol:

skiboy pisze:To na zdjęciach z relacji Toperz będzie szedł z wykrywaczem min a Buba za nim. A jeżeli nie zdobędą wykrywacza to Buba będzie szła przodem a Toperz sto metrów za nią. :lol:


Najwyzej przodem beda szli znajomi a my dopiero w kolejnym rzucie jak/jesli oni wroca :lol:

gar pisze:Napisz kiedy jedziesz. Będę na terenie Bośni od 20 do 25.04 - może uda się spotkać w tak niezwykłym miejscu.


My wlasnie 25.04 to planujemy wyjechac z Polski... A powrot 9-10 maj, Bosnia raczej blizej konca niz poczatku wyjazdu... :(
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

gar
stary wyga
Posty: 1513
Rejestracja: 29-01-2006 16:14
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Chorwacja i Bośnia (opuszczone miejsca, ruiny, bunkry)

Postautor: gar » 11-03-2015 09:37

buba1 pisze:My wlasnie 25.04 to planujemy wyjechac z Polski... A powrot 9-10 maj, Bosnia raczej blizej konca niz poczatku wyjazdu... :(

Szkoda, że się miniemy - może będziemy się widzieć przez szybę naszych środków lokomocji na trasie :D
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Postautor: buba1 » 13-05-2015 21:02

Szczesliwie udalo sie w zadna mine nie wdepnac, wszyscy wrocili w komplecie i calosci. Troche opuszczonych udalo sie pozwiedzac.
W terenach oznaczonych lub podejrzanych staralismy sie nie schodzic ze sciezek, a najchetniej trzymac sie asfaltu i betonu (nawet idac do kibla) i dokladnie patrzec pod nogi. Smutne to to ze taki bezkres fajnych terenow do chodzenia a isc tam sie nie da...

Tabliczki ostrzegawcze maja tam zdecydowanie nieznormalizowane ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 13-05-2015 22:40

ja kojarzę tą środkową :)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 13-05-2015 22:47

buba1 pisze:Obrazek

W (do)wolnym tłumaczeniu: Otyłość zniknie :lol:

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4784
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Postautor: buba1 » 13-05-2015 23:11

cezaryol pisze:[
W (do)wolnym tłumaczeniu:


Z tego samego wyjazdu :lol: Strach sie bac tych (do)wolnych tlumaczen! :lol:

Obrazek
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "



na wiecznych wagarach od zycia...

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 13-05-2015 23:30

Po co to tłumaczyć, skoro wyraźnie napisane? :D :D :D

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Postautor: Fadel » 14-05-2015 07:03

Co???? Obćina Jajce? Chromolę, do Bośni nie jadę. Dzięki za taką gościnność. :)


Wróć do „Turystyka”