Konferencja o wybitnych postaciach w historii Wrocławia

Informacje o imprezach i wszelkich ciekawych wydarzeniach z reszty świata
Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Konferencja o wybitnych postaciach w historii Wrocławia

Postautor: Leuthen » 21-11-2012 20:38

28 listopada b.r. (środa) w Ratuszu odbędzie się kolejna edycja konferencji o wybitnych wrocławianach z przeszłości stolicy Śląska.
Dokładny plan dostępny pod poniższym linkiem
http://www.ntkswroclaw.vdg.pl/pl/aktual ... -w-ratuszu
[należy kliknąć w ikonkę plakatu :) ]

Ja, jak pewnie większość osób wie, będę wtedy w Katowicach na innej konferencji - w charakterze prelegenta (tak na marginesie - też będą mówić o wybitnym wrocławianinie :wink: ).

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 21-11-2012 21:30

Spojrzałem na plakat i zaintrygował mnie dopisek przy nazwisku Richarda Scheuermanna - "wrocławski matador". Google twierdzi, że to był kolarz torowy. O co chodzi?

Awatar użytkownika
rafhak
obieżyświat
Posty: 543
Rejestracja: 01-01-2005 17:34
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: rafhak » 21-11-2012 22:28

Bo był. "Wrocławski matador" to jego przydomek podkreślający kunszt, sławę, wielkość, uwielbienie.

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 21-11-2012 22:39

rafhak pisze:"Wrocławski matador" to jego przydomek podkreślający kunszt, sławę, wielkość, uwielbienie.

To tłumaczy ten przydomek. Zastanawia mnie jednak - bo domyślam się, że to przydomek zdecydowanie nadany przez Niemców - czy taki był trend językowy na przełomie wieków w niemczyźnie, na poszukiwanie tego typu określeń dla ludzi o dużej determinacji w dążeniu do celu, czy przypadek odosobniony. W polszczyźnie z tego typu przydomkiem nie spotkałem się.


Wróć do „Imprezy”