W Wielkopolsce wywiesiliśmy...

Informacje o imprezach i wszelkich ciekawych wydarzeniach z reszty świata
Awatar użytkownika
olo23333
obieżyświat
Posty: 921
Rejestracja: 01-03-2009 14:32
Lokalizacja: Zdzieszowice

Postautor: olo23333 » 30-12-2012 20:59

apollo pisze:
fiaa pisze:W jednym i drugim patrioci ginęli za Polskę. Starczy, czy trzeba WIELKIMI literami?

Dyskusja wkracza w politykę, czego chciałbym uniknąć.
Niemniej nie mogę się nadziwić tym wszystkim, którzy katastrofę (wypadek lotniczy większego rozmiaru) mylą z przelewaniem krwi za Ojczyznę.

W pełni popieram !!!! Oszołomy :twisted:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 30-12-2012 22:11

olo23333 pisze:W pełni popieram !!!! Oszołomy.
Owo oszołomstwo związane z tragedią smoleńską wkradło się również na to forum, bo zamiast dyskutować o Powstaniu Wielkopolskim, niektórzy skierowali swoją uwagę tylko na uwidoczniony na fotografii niewielki fragment miejsca pamięci ofiar tej katastrofy.
Ostatnio zmieniony 30-12-2012 22:21 przez Lech, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 30-12-2012 22:13

Lechu, nazywanie mnie oszołomem to wielka przesada.
Liczę, że rozważniej podejdziesz do języka swoich wypowiedzi, bo na przeprosiny na pewno nie będzie Cię stać.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 30-12-2012 22:19

apollo pisze:Lechu, nazywanie mnie oszołomem to wielka przesada.
W którym miejscu?
apollo pisze:Liczę, że rozważniej podejdziesz do języka swoich wypowiedzi, bo na przeprosiny na pewno nie będzie Cię stać.
Bez urazy, ale skoro inni uważają pewne opinie na temat katastrofy smoleńskiej za oszołomstwo, to ja również mogę za takowe pewne opinie uważać, nieprawdaż? I tak oto za sprawą tych opinii odeszliśmy od tematu rocznicy Powstania Wielkopolskiego. A może zechcesz wrócić?
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 30-12-2012 22:24

Lech pisze:W którym miejscu?

No i widzisz - odwagi cywilnej starczy Ci tylko na tyle, by zamiast przeprosić - w międzyczasie podmienić treść swojego posta.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 30-12-2012 22:29

apollo pisze:
Lech pisze:W którym miejscu?

No i widzisz - odwagi cywilnej starczy Ci tylko na tyle, by zamiast przeprosić - w międzyczasie podmienić treść swojego posta.
Ta "podmiana", to tylko poprawienie błędów, m.in. połkniętych wyrazów, a nie treści. A skoro nie zamierzasz wrócić do tematu to ja pozwalam sobie przedstawić Odznakę Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, jaką za udział w Powstaniu Wielkopolskim otrzymał mój Dziadek.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik
Posty: 165
Rejestracja: 23-10-2007 21:10
Lokalizacja: Powodowo

Postautor: fiaa » 31-12-2012 19:34

apollo pisze:
fiaa pisze:W jednym i drugim patrioci ginęli za Polskę. Starczy, czy trzeba WIELKIMI literami?

Dyskusja wkracza w politykę, czego chciałbym uniknąć.
Niemniej nie mogę się nadziwić tym wszystkim, którzy katastrofę (wypadek lotniczy większego rozmiaru) mylą z przelewaniem krwi za Ojczyznę.

Sam zacząłeś.

Ja się nie mogę nadziwić tym, którzy w Katastrofie Smoleńskiej widzą zwykły wypadek.
Chyba coś pomyliłeś, bo powszechnie daje się zauważyć deprecjonowanie Powstania Wielkopolskiego, które było uwieńczone zwycięstwem

Powszechnie może i tak, ale że to niewłaściwe wszyscy się zgadzamy, wic tu sporu nie ma. Za to wkurza mnie niepomiernie, kiedy próbuje się Powstaniem Wielkopolskim przywalić powstańcom warszawskim.
Modlitwa - modlitwą
a tu trzeba brzytwą
albo jeszcze gorzej
sprężynowym nożem

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 31-12-2012 19:58

fiaa pisze:Za to wkurza mnie niepomiernie, kiedy próbuje się Powstaniem Wielkopolskim przywalić powstańcom warszawskim.
Chyba nie rozumiesz, że to żadne "przywalenie", a zwrócenie uwagi na fakt, że to pierwsze wybuchło w odpowiednim momencie dającym szansę zwycięstwa, a to drugie całkiem odwrotnie - termin wybuchu był dokładnie zaplanowany w momencie dużej koncentracji uzbrojonych "po zęby" wojsk hitlerowskich w rejonie Warszawy, co nie dawało szans na zwycięstwo, a tylko na zwrócenie uwagi polityków państw zachodnich.

Mówił mi o tym nie raz mój śp. Ojciec, który był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, w którym zginęło wielu Jego najlepszych kolegów i który przeżył ten cały koszmar klęski. A ponieważ w tym koszmarze osobiście uczestniczył miał moralne prawo o tym mówić i wielokrotnie to rozpamiętywał i podkreślał, że było ono niepotrzebne. Wielokrotnie też podkreślał, że skierowując tych młodych ludzi, często jeszcze dzieci, do walki bez szans na zwycięstwo po prostu wykorzystano ich ogromne poświęcenie do celów politycznych. Sądzisz, że jako uczestnik Powstania Warszawskiego próbował sam sobie "przywalić"?
Obrazek

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik
Posty: 165
Rejestracja: 23-10-2007 21:10
Lokalizacja: Powodowo

Postautor: fiaa » 01-01-2013 17:33

Lech pisze:Sądzisz, że jako uczestnik Powstania Warszawskiego próbował sam sobie "przywalić"?

Nie, sądzę, że różnicowanie Powstanie Wielkopolskie - cacy, bo wygrane, Powstanie Warszawskie - be, bo przegrane nie jest właściwe. Raz, że deprecjonuje bohaterstwo uczestników obu powstań, dwa, że każda ocena po fakcie jest dokonywana prze pryzmat tego co wydarzyło się później. Można sobie wyobrazić, że potężne jeszcze przeciż w 1919 r Niemcy miażdżą Powstanie Wielkopolskie i na spółkę z bolszewikami niszczą odradzające sie państwo polskie, można też sobie wyobrazić bieg wydarzeń, w którym Niemcy w 1944 zachowują się racjonalnie - w obliczu klęski odpuszczają tłumienie powstania w Warszawie i kończy się ono spektakularnym sukcesem. I jak byśmy wtedy oceniali dane wydarzenia?
Modlitwa - modlitwą

a tu trzeba brzytwą

albo jeszcze gorzej

sprężynowym nożem

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 01-01-2013 18:02

fiaa pisze:Nie, sądzę,
Gdybyś przeszedł przez to wszystko co przeszedł w Powstaniu Warszawskim mój ojciec i jego koledzy z powstania, to mógłbyś wydawać wiarygodne osądy. A tak to jest nic innego jak puste gadanie i czysta teoria.
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 02-01-2013 23:48

Fiaa, chyba masz rację (tzn. nie w kwestii Smoleńska, tylko powstań ;)).
Nie czuję się na siłach, by oceniać powstania (te, czy inne) pod kątem ich "przydatności" historycznej, bo mnie historia naszej ery nie kręci. Próbuję spojrzeć na sprawę oczyma uczestników obu powstań - pewnie tliła się w nich silna nadzieja na powodzenie. I pewnie nikt (albo bardzo nieliczni) nie zakładał, że powstanie warszawskie zakończy się w taki sposób. Bo nie wyobrażam sobie, że ktoś idzie przelewać krew wiedząc, że robi to na darmo.
I - podobnie jak Fiaa - nie różnicowałbym, czyja krew była lepsza.
-----
Lech pisze:Centralne obchody 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Warszawie były więcej niż skromne.

Zaraz wyjdzie, że się znowu czepiam, ale naprawdę takich zamiarów nie mam ;). Wydaje mi się jednak, że drużyna Lecha pojechała do Warszawy w czasie, gdy centralne obchody odbywały się w Poznaniu (żeby nie było zarzutów, podaję dwa zróżnicowane światopoglądowo źródła):
http://www.jadwigarotnicka.pl/index.php?page=1&o=0&article=543
http://www.radiomaryja.pl/informacje/obchody-rocznicy-powstania-wielkopolskiego/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 03-01-2013 08:34

apollo pisze:Próbuję spojrzeć na sprawę oczyma uczestników obu powstań - pewnie tliła się w nich silna nadzieja na powodzenie. I pewnie nikt (albo bardzo nieliczni) nie zakładał, że powstanie warszawskie zakończy się w taki sposób. Bo nie wyobrażam sobie, że ktoś idzie przelewać krew wiedząc, że robi to na darmo.
Niestety, ale tamci powstańcy szybko zdali sobie sprawę z beznadziejności ich sytuacji, a mimo to szli przelewać krew jak w wielu innych nieudanych powstaniach. W tym powstaniu dowództwo mamiło ich obietnicami, że wkrótce ruszy ofensywa, że państwa zachodnie im pomogą, choć dobrze wiedzieli, że sojusznicy im pomogą tak samo jak pomogli we wrześniu 1939 roku.
apollo pisze:Zaraz wyjdzie, że się znowu czepiam
Bo się czepiasz...
apollo pisze:Wydaje mi się jednak, że drużyna Lecha pojechała do Warszawy w czasie, gdy centralne obchody odbywały się w Poznaniu
Coś się wydaje... Otóż źle się wydaje. Centralne obchody zaplanowano w dwóch etapach i faktycznie odbyły się 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie. Te w Warszawie odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powiązkowskim, gdzie są groby Powstańców Wielkopolskich.

Obecny na tej uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak m.in. powiedział:
Powstanie Wielkopolskie długo nie mogło doczekać się sprawiedliwej oceny znaczenia tej insurekcji. Jego uczestnicy odeszli na zawsze, często w poczuciu rozgoryczenia i niedocenienia. Nie możemy już tego naprawić, możemy jednak w wolnej i demokratycznej Polsce dawać świadectwo ich czynów i dbać o to, aby pamięć o Powstaniu Wielkopolskim nie zaginęła, a wysiłek i poświęcenie naszych przodków na zawsze zajęły godne miejsce na kartach polskiej historii.

Zobacz > http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Obrazek


Wróć do „Imprezy”