W sprawie spamu

Coś nie działa? Jakieś pytania? A może masz jakieś propozycje co do nowych działów forum?
Awatar użytkownika
adam
Administrator
Posty: 138
Rejestracja: 05-07-2004 17:25

W sprawie spamu

Postautor: adam » 17-11-2006 23:55

Do wszystkich krzyczących na temat spamu na tym forum: spam był, jest i będzie, mimo wprowadzania kolejnych zabezpieczeń. Systematycznie zakładane są kolejne, które z czasem okazują się coraz mniej skuteczne.

Forum jest regularnie czyszczone ze spamu. Odbywa się to w miarę możliwości jak najczęściej. Ostatni raz odbyło się to 2 dni temu. A mimo to ciągle ktoś pomstuje na spam i na administratorów.

Najgorszą z możliwych rzeczy jest odpowiadanie w temacie założonym przez spamera - wcześniej czy później zostanie on przecież usunięty. Po drugie jest to zupełnie nie na temat. Po trzecie, co jest dość istotne, wrzuca dany temat na portal, gdzie pokazują się ostatnie posty - czyli robi dobrą robotę spamerom ułatwiając im dotarcie do treści ich wiadomości ludziom i robotom wyszukiwarek.

Zatem: proszę o nieodpowiadanie w wątkach spamerów. Proszę o powtrzymywanie się od zakładania nowych tematów w niewłaściwych miejscach odnośnie spamu. Proszę też o informowanie o zapomnianych wątkach, które dawo powinnny być usunięte, a zostały przeoczone podczas czyszczenia forum - na mail lub prywatną wiadomością.

Awatar użytkownika
wlkp
Moderator
Posty: 919
Rejestracja: 05-12-2006 15:13
Lokalizacja: okolice Poznania

Postautor: wlkp » 14-02-2012 20:43

Jeszcze raz prośba o nie odpowiadanie spamerom, bo potem trzeba usuwać nie tylko spam ale też odpowiedź na ten spam. Ponadto odpowiadanie na spam zwiększa ilość wyświetleń reklamowanego linku, co skutkuje poprawą jego pozycji w wyszukiwarkach. Zatem z pomocą odpowiadających spamer osiąga swój cel.

Awatar użytkownika
Ariel Ciechański
obieżyświat
Posty: 846
Rejestracja: 17-11-2008 10:54
Lokalizacja: Skierniewice

Postautor: Ariel Ciechański » 15-02-2012 10:30

wlkp pisze:Jeszcze raz prośba o nie odpowiadanie spamerom, bo potem trzeba usuwać nie tylko spam ale też odpowiedź na ten spam. Ponadto odpowiadanie na spam zwiększa ilość wyświetleń reklamowanego linku, co skutkuje poprawą jego pozycji w wyszukiwarkach. Zatem z pomocą odpowiadających spamer osiąga swój cel.


Staszek, rozumiem że masz uprawnienia moderatora tutaj??

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 15-02-2012 19:25

Tak, choć z niewiadomych powodów nie wyswietla sie na zielono.
http://forum.sudety.it/groupcp.php?g=441&sid=c516667cdf111f91cd315e8866842c6a

Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Postautor: Michał » 24-05-2014 00:22

Dyskusja przeniesiona z działu rowerowego:

Dolnoślązak pisze:I spamer przemówił. Moderatorze, olewaj dalej sprawę i mój apel...


Ariel Ciechański pisze:
wirek pisze:Ja tam taką reklamę to bym jeszcze dopuścił. Gościu otwartym tekstem napisał w dziale sprzętowym co ma do zaoferowania. Nie tak jak tych troje kiedyś, co odgrzewali martwe od wielu lat tematy i doradzali gdzie kupić najwygodniejsze buty, namioty, kurtki...


Dokładnie! Skoro moderacja i tak leży :-/


Odpowiedź moderatora:
1) Spam staram się usuwać na bieżąco, aczkolwiek nie zawsze wszystko wyłapię. Ostatnio mam mało czasu, wpadnę tylko na chwilę do SIK, i przyznam się, że nawet nie przewijałem strony w dół, więc nie zauważyłem tego spamu w dziale rowerowym.
2) Arielu: Uważam, że im mniej interwencji moderacyjnych, tym forum jest bardziej demokratyczne i naturalne. Moim zdaniem rola moderatora powinna się ograniczać wyłącznie do usuwania spamu, usuwania postów obraźliwych lub łamiących prawo (cały czas mam wątpliwości, czy wątek "Smaki świata zaklęte w piwie" nie narusza Ustawy o wychowaniu w trzeźwości); tudzież do przenoszenia wątków wprowadzonych do niewłaściwego działu np wątków kolejowych w dziale Turystyka. Czyli czysto administracyjna robota, której się trzymam.
3) Dla mnie absurdem jest, że mamy zarejestrowanych pierdylion użytkowników, z czego większość jest wyłącznie w celach SEO. Uważam, że na tle innych forów tworzymy dosyć elitarną grupę, w której wielu aktywnych użytkowników wykazuje wysoki poziom wiedzy tematycznej i wszelakiej, którą potrafimy w kulturalny i inteligentny sposób przekazać, co ostatnio w tym kraju należy do rzadkości. Dlatego, moim skromnym zdaniem, rejestrowanie na forum nie powinno następować z automatu, tylko kandydat powinien wykazać, że faktycznie interesuje się tematyką forum i potrafi ją w ciekawy sposób przekazać. Poza tym, trzeba by "zoptymalizować" listę użytkowników, i świętym duszom podziękować za współpracę.
4) To wszystko, o czym powyżej piszę, to chciałem przedyskutować z adminem i pozostałymi moderatorami, ustalić jasne zasady traktowania spamu (np w dziale noclegi lub sprzętowym pewne formy reklamy mogły być dopuszczalne) i kwestie rejestracji nowych użytkowników. W tej sprawie wysłałem w zeszłym roku dwa maile do admina i pozostałych moderatorów, żeby się wirtualnie lub w realu przy dobrym browarze spotkać i obgadać sprawy. Niestety, nie zostałem zaszczycony uzyskaniem odpowiedzi, więc na tym moje możliwości i kompetencje się kończą.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 24-05-2014 08:32

Do Dolnoślązaka:
proponuję nie wypisywać postów, które poza reakcją na spam nie wnoszą nic do dyskusji. I tak musimy kasować takie posty, więc pożytek z nich żaden, a tylko więcej roboty dla modów.

Do Michała:
Michale, kojarzę jeden mail. Przepraszam za brak odpowiedzi; ze względów osobistych nie mogłem wtedy poświęcić czasu na sprawy forumowe.

Awatar użytkownika
Ariel Ciechański
obieżyświat
Posty: 846
Rejestracja: 17-11-2008 10:54
Lokalizacja: Skierniewice

Postautor: Ariel Ciechański » 27-05-2014 09:26

Michał pisze:Dyskusja przeniesiona z działu rowerowego:

2) Arielu: Uważam, że im mniej interwencji moderacyjnych, tym forum jest bardziej demokratyczne i naturalne. Moim zdaniem rola moderatora powinna się ograniczać wyłącznie do usuwania spamu, usuwania postów obraźliwych lub łamiących prawo (cały czas mam wątpliwości, czy wątek "Smaki świata zaklęte w piwie" nie narusza Ustawy o wychowaniu w trzeźwości); tudzież do przenoszenia wątków wprowadzonych do niewłaściwego działu np wątków kolejowych w dziale Turystyka. Czyli czysto administracyjna robota, której się trzymam.


Michale nie rozumiemy się. Identyczną robotę mam na forum e-gory.pl. Nie chodzi o cenzurowanie użytkowników, tylko o chirurgiczne cięcie każdego spamera, zwłaszcza bezczelnego... Czyli to co właśnie napisałeś powyżej. Przyzwolenie na spam niestety generuje tylko wzrost jego liczby.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 27-05-2014 09:39

W części odpowiadam wam, moderatorom a nie spamerom. Jak kiedyś gdzieś przyznałem, sam byłem administratorem Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego, więc jako takie pojęcie o funkcjonowaniu forum mam. I wiem, że można włączyć ręczne zatwierdzanie postów dla nowych użytkowników co skutecznie zapewni odsiew spamerów. Takie rozwiązanie funkcjonuje od dawna na forum WFK i spamera nikt tam nie widział. Wystarczy ustawić dla 3-5 pierwszych postów, na podglądzie widzicie że to balustrady, farby czy inne pierdoły i wygodnie kasujecie zamiast skakać po działach i sprawa spamera oddala się w niebyt. I choć piszę o tym od przeszło roku, apel mój macie głeboko nie powiem gdzie :wink:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 27-05-2014 10:13

Dolnoślązaku - Twoje rozumowanie bazuje na jednym: że moderatorzy mają do tego uprawnienia. Niestety, nasze forum to bardzo stara wersja phpBB, a poza administratorem nikt nie ma dostępu do panelu. Nasze uprawnienia sprowadzają się wyłącznie do tego, że możemy (już napisany) post edytować, kasować, a istniejące wątki wydzielić. I to wszystko.
Poza tym - jest nas de facto dwóch, każdy z nas ma swoje inne zadania i nie jesteśmy w stanie co minutę zaglądać na forum. Staramy się jednak na bieżąco spam usuwać. Byłoby świetnie, gdybyś zgodził się stan taki zaaprobować, bo na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zaoferować nic więcej.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 27-05-2014 13:43

Apollu, przecież wystarczy poprosić admina o dostęp do panelu :wink: Sądzę, że mając na uwadze że dotyczy to słusznej sprawy, nie powinno być problemu.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 27-05-2014 14:20

Dolnoślązaku - przeczytaj proszę post Michała powyżej.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 27-05-2014 15:30

Rozumiem. Czyli jednak trzeba zmobilizować admina, żeby zechciał poświęcić się sprawie. Rozumiem, że może nie mieć chęci/czasu na forum, ja również zrezygnowałem z adminowania swojego forum jednakże oddając je w dobre ręce. Sądzę, że tutaj sprawdziłoby się podobne rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Postautor: Michał » 28-05-2014 23:44

Dolnoślązak pisze:Czyli jednak trzeba zmobilizować admina, żeby zechciał poświęcić się sprawie. Rozumiem, że może nie mieć chęci/czasu na forum.


No więc "o take Polskę walczę" od pół roku.
Skoro admin nie ma czasu/ możliwości/chęci itp, to niech przekaże moderatorom uprawnienia do pełnej administracji, zrobi krótkie przeszkolenie, itp. Następnie ustalmy publicznie na forum; w drodze dyskusji zakończonej ankietą; jasne zasady spamowania, oraz rejestracji i weryfikacji użytkowników, żeby potem nie wyszło, że moderatorzy zarządzają wg własnego widzimisię.
Onegdaj szukałem czegoś takiego jak regulamin forum i nie znalazłem.
Dobrze, że chociaż zaczęliśmy publicznie rozmawiać na ten temat, to dobry początek.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 31-01-2015 16:47

Ogromna prośba do wszystkich:
NIE ODPOWIADAJMY NA POSTY SPAMERÓW!
Takie odpowiedzi do wątku nic nie wnoszą, spamerzy ich nie czytają (bo ich pobyt na forum kończy się z opublikowaniem spamu), a moderatorzy mają znacznie więcej roboty, bo trzeba usunąć nie tylko spam, ale i (czasem nawet śmieszne) odpowiedzi.

creamcheese
łazik
Posty: 90
Rejestracja: 20-11-2013 10:46
Lokalizacja: lublin

Postautor: creamcheese » 31-01-2015 16:51

Nie zawsze da się rozpoznać spamera, a jak ktoś tak jak ja, jest Zorro, i pomagać chce (i musi) wszystkim uciemiężonym to czasem natnie się na spama
Pozdrawiam


Wróć do „Forum o forum”