Góry Wałbrzyskie

Wszystko, co związane jest z portalem Sudety.it - propozycje, uwagi, opinie, skargi i zażalenia.
Krzysiek current_93@o2.pl

Góry Wałbrzyskie

Postautor: Krzysiek current_93@o2.pl » 25-08-2004 19:27

Witam

Musze pogratulować naprawde dobrej strony o moich ukochanych górach. Ale mam też kilka uwag. Chełmiec nie jest "stożkiem wulkanicznym" tylko lakolitem. Lawa nigdy nie wydostała sie na powierzchnie. Po drugie z Chełmca nie rozciąga się już żaden widok, ponieważ szczyt zarósł drzewami a wieża widokowa dawno już jest nieczynna. Jako ciekawostkę powiem, że za czasów prosperity na Chełmiec od sazmego podnóża, prowadziły kamienne schody. Do dziś widać białą kreskę przebiegająca przez szczyt (jak byłem mały zawsze sie zastanawialem skąd sie wzięła). Schody na Szczeliniec mogły sie schować :). Musiało ich być ich kilka tysięcy. Z innych ciekawostek należy także wspomniej o Wąwozie Książ. Jest tam przepiękny szlak od Ksiąza do Starego Ksiąza. Widoki są nieziemskie. Pozdrawiam wszystkich miłośników gór i dozobaczenia na szlaku!

madzia
Redaktor
Posty: 12
Rejestracja: 27-08-2004 16:20
Lokalizacja: Wałbrzych

Góry Wałbrzyskie

Postautor: madzia » 27-08-2004 16:35

Witam:)
Jestem pewna, że z Chełmca nadal rozciaga sie piękny widok. Z wierzchołka widać przecież panoramę Wałbrzycha, a wieża jest czynna w weekendy. Po drugie na Chełmiec nigdy nie prowadziły kamienne schody, przeciez pozostałby po nich jakiś ślad. "Biała kreska" została utworzona pod wyciąg krzesełkowy, który również nigdy nie został zbudowany.
Jeśli chodzi o szlak między Starym Książem a Książem rzeczywiście posiada ogromne walory widokowe i nie tylko, niestety szlak jest tak zaniedbany, że w niektórych miejscach jest bardzo trudny do przejścia. :(
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wirek » 12-09-2004 22:13

Spod krzyża na Chemcu można jeszcze wiele zobaczyć, bo drzewa nie tworzą tam jeszcze zbitej gęstwiny (m. in. Ślężę). Również z żółtego szlaku w pobliżu szczytu można dostrzec conieco. Co roku mam okazję rozkoszować się widokiem rozświetlonego Wałbrzycha wbiegając na Chełmiec w ramach Sudeckiej Setki

last_mann
tramp
Posty: 10
Rejestracja: 18-07-2006 13:11
Lokalizacja: Kamienna Góra

Re: Góry Wałbrzyskie

Postautor: last_mann » 18-07-2006 14:05

madzia pisze:Jestem pewna, że z Chełmca nadal rozciaga sie piękny widok. Z wierzchołka widać przecież panoramę Wałbrzycha, a wieża jest czynna w weekendy.


Z przykrością Madziu zwiadamiam, że tak niestety nie jest. Zaliczyłem ostatnio samotną wycieczkę rowerową: Kamienna Góra, Mieroszów, Sokołowsko, Wałbrzych, Boguszów Gorce, Chełmimec i powrót do Kamiennej Góry. Na szczycie Chelmca zastałem bałagan i kompletny brak widoków. Wieża widokowa została obłozona nadajnikami i jest opisana, jako własność radioamatorów. Trzeba się nieźle naszukać miejsca, skąd można szczątkowo oglądać kawałki panoramy Wałbrzycha i okolic.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 26-07-2006 20:24

W czerwcowych "Sudetach" jest następujący news: "niedostępna od lat wieża widokowa na Chełmcu jest wreszcie otwarta. Trwający wiele lat remont, przeprowadzany m. in. siłami i środkami członków Europejskiego Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej, został zakończony. Wszyscy chętni do podziwiania panoramy rozciągającej się z góry, mogą wejść na wieżę od początku maja do końca października, w weekendy i dni wolne, w godzinach 10-18".

last_mann
tramp
Posty: 10
Rejestracja: 18-07-2006 13:11
Lokalizacja: Kamienna Góra

Postautor: last_mann » 27-07-2006 09:56

Dzięki za info apollo - tylko szkoda, że o tym nie wiedziałem wcześniej. Zmieniłbym termin wycieczki może. A swoją drogą, skoro wieża jest (niby) czynna, to powinna się znaleźć jakaś tabliczka informacyjna. Mam dziwne uczucie czytając o godzinach otwarcie na forum a nie na drzwiach zamkniętej wieży.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 27-07-2006 18:39

last_mann pisze:powinna się znaleźć jakaś tabliczka informacyjna.


Tym bardziej, że wstęp jest płatny, więc umieszczenie tabliczki byłoby w obopólnym interesie :roll:.

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 08-10-2006 20:42

W numerze 7/2003 "Sudetów" jest krótkie info o otwarciu wieży widokowej na Chełmcu, obok którego pojawia się zapowiedź uruchomienia kilku miejsc noclegowych i bufetu. Ale to "w najbliższych latach".


Wróć do „Portal Sudety.it”