RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Dolnoślązak
stary wyga

Re: RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Postautor: Dolnoślązak » 22-01-2018 22:47

włodarz pisze:
Pudelek pisze: Dolnoślązak pisze:
Ciekawe jak długo jeszcze trwać będzie ta dzika zabawa w zabijanie.

To nie żadna dzika zabawa w zabijanie tylko gospodarka łowiecka. Ktoś musi strzelać zwierzynę. A kto chciałby całkowitego zakazu polowań jest niespełna rozumu.

Tzw gospodarka łowiecka w praktyce https://niepodajerekimysliwymblog.wordp ... -lowiecka/ Dla mnie to dzika zabawa rodem ze średniowiecza.

włodarz
wędrowiec

Postautor: włodarz » 23-01-2018 18:46

Dzięki za link. Bardzo ciekawy artykuł. Wcześniej nie bardzo interesowałem się tematem, bo nie jestem myśliwym, ani nie poluję. Zawsze byłem zdania, że myśliwi są potrzebni, bo skoro dużych drapieżników praktycznie nie ma to człowiek powinien przejąć ich rolę i przez polowania regulować stan dzikiej zwierzyny. Nie jestem również rolnikiem i temat szkód w uprawach nie bardzo mnie interesował. Owszem słyszałem o takim zjawisku i słyszałem również, że koła łowieckie wypłacają rolnikom odszkodowania co, uznawałem, załatwiało sprawę. Artykuł jednak rzuca inne światło na ten problem. Wygląda na to, że rolnicy mogą mieć rację utyskując na PZŁ za zaniżanie szkód i odszkodowań za nie, za utrzymywanie wysokiej liczby zwierzyny łownej dla własnej korzyści kosztem upraw rolnych. Czyli w całej tej nagonce na myśliwych chodzi o pieniądze a nie dobro zwierząt.
Wydaje mi się, że skoro piszesz, że myślistwo to dzika zabawa rodem ze średniowiecza to jesteś przeciwnikiem zabijania dzikich zwierząt podczas polowań. Podajesz link do artykułu, który, domyślam się, miał pokazać dzikość tej średniowiecznej zabawy (notabene człowiek był myśliwym zanim na dobre zszedł z drzewa) i ją zohydzić. Tymczasem ja tam widzę nagonkę na Polski Związek Łowiecki. Bohaterka artykułu proponuje demonopolizację myślistwa, chce by zamiast obecnych 130.000 myśliwych było ich nawet milion. Wg pani każdy właściciel ziemi mógłby sobie kupić dwururkę (po przejściu odpowiedniego kursu) i na swoim terenie strzelać do wszystkiego co się rusza i wchodzi w szkodę, oczywiście z wyjątkiem gatunków zagrożonych i zwierząt w okresie ochronnym. Jeśli więc miał być to artykuł dotyczący ochrony zwierząt to trafiłeś jak kulą w płot.
Właściwie to może i należałoby utrzeć nosa myśliwym, bo rzeczywiście, zwierzyna rozpleniła się na potęgę, łazi koło domów, pałęta się po drogach. Milion nowych dwururek skutecznie zmniejszyłby populację dziczyzny.
Boję się tylko jednego, że skoro teraz zdarzają się przypadki postrzeleń ludzi w trakcie polowania, to gdy pojawi się milion sztucerów po kursach, to takich przypadków będzie więcej. A ja idąc skrajem pola lub przez łąkę zamiast podziwiać piękne okoliczności przyrody nie chcę się rozglądać czy przypadkiem właściciel tychże nie wyszedł akurat na polowanie.

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 23-01-2018 19:00

Chodziło mi o całe ich krwawe ceremoniały z tym związane, o czym także jest w artykule. To uważam za zabawę rodem ze średniowiecza. Poza tym trudno nie odnieść wrażenia, że polowanie czyli zabijanie to dla nich jakaś frajda.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 23-01-2018 19:08

Pomijając kwestię konieczności utrzymywania populacji zwierzyny na jakimś poziomie, dla mnie człowiek któremu sprawia przyjemność zabicie jakiegoś zwierzęcia leśnego (a któremu z myśliwych nie sprawia?) ma coś nie tak z głową. Ewentualnie tak niską samoocenę czy penisa, że musi sobie to powetować w inny sposób, np. właśnie waląc do saren czy dzików.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 23-01-2018 20:54

Pudelek pisze:Pomijając kwestię konieczności utrzymywania populacji zwierzyny na jakimś poziomie, dla mnie człowiek któremu sprawia przyjemność zabicie jakiegoś zwierzęcia leśnego (a któremu z myśliwych nie sprawia?) ma coś nie tak z głową. Ewentualnie tak niską samoocenę czy penisa, że musi sobie to powetować w inny sposób, np. właśnie waląc do saren czy dzików.

O to, to, właśnie... Pudel wydobył dosadnie to o czym bardziej zawoalowanie pisałem :wink:

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 23-01-2018 22:04

"Fryderyka siała spustoszenie w Karkonoszach i Górach Izerskich. Leśnikom dopiero teraz udało się dotrzeć do zniszczonych obszarów. Szacują, że do wywiezienia 100 tysięcy metrów sześciennych drewna będzie potrzebnych czterdzieści pociągów towarowych. Największe straty wichura wyrządziła w leśnictwach Olszyna i Przylasek.
Krajobraz jak po bitwie – tak wygląda ponad stuletni las świerkowy. Trzydziestometrowe drzewa orkan łamał jak zapałki.
Huragan, który przez godzinę siał spustoszenie w całych Izerach, w porywach osiągał prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę. W leśnictwie Olszyna leśnikom nie udało się jeszcze uporać ze skutkami poprzednich wichur, a już pojawiły się kolejne wiatrołomy. Co najmniej sto tysięcy złotych będzie kosztowała odbudowa leśnych ogrodzeń, szlabanów i dróg.
W lesie pracują już ekipy najbardziej doświadczonych pilarzy, którzy usuwają wiatrołomy. Drzewa w każdej chwili mogą runąć na ziemię. Usuwanie skutków orkanu potrwa co najmniej do wakacji. I to pod warunkiem, że na zniszczone tereny wjedzie ciężki sprzęt. Na razie w lesie jest zbyt grząsko.
Leśnicy odradzają turystom i mieszkańcom wędrówki i spacery po lesie."

http://wroclaw.tvp.pl/35720040/orkan-wy ... y-w-lasach
"Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada, nie pozwól nam przespać poranka".

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 24-01-2018 08:01

A jak wygląda sytuacja w okolicach Jakuszyc? Pytam, bo moja córka z zięciem wybierają się tam na biegówki.
Lech
Obrazek
http://www.kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 24-01-2018 08:14

Lech pisze:A jak wygląda sytuacja w okolicach Jakuszyc? Pytam, bo moja córka z zięciem wybierają się tam na biegówki.

Zasięgnij informacji tutaj
http://www.swieradow.wroclaw.lasy.gov.pl/lesnictwa
:wink:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 24-01-2018 09:14

Leuthen pisze:Zasięgnij informacji tutaj
http://www.swieradow.wroclaw.lasy.gov.pl/lesnictwa
To nie ten rejon. To rejon Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Lech
Obrazek
http://www.kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 24-01-2018 09:19

Lech pisze:A jak wygląda sytuacja w okolicach Jakuszyc?

wygląda zdaje się nie najgorzej dla biegaczy
Obrazek

https://www.facebook.com/biegpiastow/

włodarz
wędrowiec

Postautor: włodarz » 24-01-2018 17:41

Pudelek pisze:Pomijając kwestię konieczności utrzymywania populacji zwierzyny na jakimś poziomie, dla mnie człowiek któremu sprawia przyjemność zabicie jakiegoś zwierzęcia leśnego (a któremu z myśliwych nie sprawia?) ma coś nie tak z głową. Ewentualnie tak niską samoocenę czy penisa, że musi sobie to powetować w inny sposób, np. właśnie waląc do saren czy dzików.

No ba, wiadomo. Już w czasach prehistorycznych osobnicy z wysokim ego, niekiedy tak wielkim, że gdyby skoczyli z jego poziomu na poziom własnej inteligencji, to by się zabili, robili zakupy w Biedronce a wolny czas spędzali wypisując różne głupoty w internetach a tylko przegrywy brały dzidę i polowały na mamuta, żeby się dowartościować.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 24-01-2018 18:20

Włodarzu, ale te czasy mam już za sobą, czy nie?
A może napisałeś tego posta wykuwając go rylcem na ścianie jaskini przy świetle wpadającego przez właz zimowego księżyca, gdzie na zewnątrz w zadymce śnieżnej wyli wilcy i tygrysi szablozębni? ;)

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 24-01-2018 18:53

"To już nie tajemnicze tropy – to fakt. Wilki zamieszkały w Górach Izerskich. Skąd ta pewność? Bo regularnie wpadają w pułapki. Konkretnie w… fotopułapki. Na powrót wilków w Izery miłośnicy przyrody czekali 100 lat.
Pierwsze sygnały o tym, że w Górach Izerskich pojawiły się wilki nadleśnictwo w Świeradowie-Zdroju odebrało już na początku ubiegłego roku. Zaobserwowali je myśliwi w okolicach Leśnej i w Nowogrodźcu.
W Izerach leśnicy zamontowali 15 fotopułapek. Najpierw do zdjęć pozowały głównie jelenie.
Dotąd wydawało sie, że wilki tylko migrują przez Sudety do Czech. Artur Pałucki z Karkonoskiego Parku Narodowego tropi wilki od pięciu lat. Jego zdaniem mają się u nas dobrze, a populacja liczy ponad tysiąc osobników. Na Dolny Śląsk przywędrowały z Niemiec .
Trasa wilków biegnie wzdłuż koryta rzeki Kwisy. Dorosły osobnik dziennie może pokonać nawet 20 km. W góry przyciąga zwierzęta duża ilość pokarmu.
Wilków nie należy sie bać – te zwierzęta unikają ludzi. Spotkanie z nimi oko w oko jest praktycznie niemożliwe.
W Karkonosze i Góry Izerskie po 50-letniejprzerwie powróciły też rysie. Przyrodnikom udało się sfilmować je polujące na jelenie."

http://wroclaw.tvp.pl/35734505/wilki-w- ... opulapkach

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 24-01-2018 20:39

Zły Marcin pisze:Włodarzu, ale te czasy mam już za sobą, czy nie?
A może napisałeś tego posta wykuwając go rylcem na ścianie jaskini przy świetle wpadającego przez właz zimowego księżyca, gdzie na zewnątrz w zadymce śnieżnej wyli wilcy i tygrysi szablozębni? ;)

:lol:

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 24-01-2018 20:44

Lata minęły, a telewizja nadal kłamie. Kilka lat temu wilki zaczęły przenikać do zachodnich Czech gdzieś z okolicy Drezna a w kolejnych latach znalazły się w granicach Polski. W Czechach były to dwie, czy trzy watahy, więc TV Wrocław chyba z tym tysiącem osobników przesadziła, podobnie jak z polowaniem przez rysie na jelenie :wink:

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”