RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Leuthen
stary wyga

Re: RÓŻNE WIEŚCI ZWIĄZANE Z SUDETAMI

Postautor: Leuthen » 07-05-2018 05:18

Krzysztof63 pisze:"Już 1 maja pierwszy autobus świdnickiego MPK wyruszy do Zagórza Śląskiego i Jedliny-Zdrój. W Lubachowie linia 30 przemieni się w turystyczną linię 330, za symboliczną dopłatą zabierając wszystkich miłośników wypoczynku w okolice zamku Grodno i jedlińskiego uzdrowiska."

Pisałem o tym kilka postów wyżej, 1 maja :wink:
"Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada, nie pozwól nam przespać poranka".

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 07-05-2018 10:07

"Organizacje turystyczne szacują, że w ciągu minionych dziewięciu dni długiego majowego weekendu góry [Karkonosze i Góry Izerskie] odwiedziło ponad 120 tys. turystów."
http://wroclaw.tvp.pl/37091791/udana-ma ... ich-gorach

Jak Polak ma wypoczywać, to tylko w tłumie :lol:
W Chełmsku Śląskim w "Cafe u Apostoła" spotkałem pewnego wrocławianina, z którym uciąłem sobie pogawędkę. Z jego relacji wynika, że aby nabyć bilet na przejazd wyciągiem na Kopę (świeżo otwarty przed majówką) należało odstać w kolejce 3-4 godziny :twisted: On sam, wraz z synem, jako miłośnicy wędrówek pokonali trasę Karpacz-Biały Jar-Kopa w połowę tego czasu :wink:

Zamek Czocha (w którym trwał festiwal kulinarny) odwiedziło w ciągu czterech dni 12 tysięcy turystów (jak oni się tam zmieścili :?: ).

A na koniec - w sobotę 5 maja wieczorem w czeskim radiu (wracałem od strony Okrzeszyna do Chełmska po godz. 21) słyszałem, jak to nasi rodacy sparaliżowali cały rejon Skalnego Miasta (Adszpach i okolice). Zapchali wszystkie parkingi i drogi dojazdowe (nie mówiąc o tłumach wewnątrz skał), nie wspominając o wypadku samochodowym spowodowanym przez naszego rodaka, który jeszcze pogorszył sprawę. Czeska policja musiała zamknąć przejście graniczne :shock:
http://wroclaw.tvp.pl/37070499/masowy-n ... ja-granice
Ostatnio zmieniony 07-05-2018 13:23 przez Leuthen, łącznie zmieniany 1 raz.

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 07-05-2018 11:24

A tak z ciekawości, ilu turystów było w Chełmsku Śląskim? Ze swojej strony dodam, że na Broumovskich Stenach było mało, a miejscami trochę więcej.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 07-05-2018 13:29

Makuh pisze:A tak z ciekawości, ilu turystów było w Chełmsku Śląskim?

Nie liczyłem :wink:
A tak serio - chodziłem dużo po okolicach Chełmska (np. 2 maja po południu: Chełmsko-wzg. 583-Róg-Strażnicze Naroże-szlak graniczny-Trupień-Krawędź Gór Stołowych Chełmsko; 3 maja: Chełmsko-Błażejów-Krucza Skała-Przeł.Ulanowska-Święta Góra-Podlesie-Chełmsko), więc nie mam pełnego rozeznania. Na mojej kwaterze z 5 pokoi od 2 do 6 maja zajęte cały czas były tylko dwa (przez pewien czas trzy - zatem dwa stały puste). Codziennie zachodziłem do p. Antasa (apostoł "Filip", Sądecka nr 17), który mówił, że turyści nadchodzili falami (zwłaszcza, jak zajechał autokar). Polacy, Czesi, Niemcy. Czasem był spokój, czasem młyn. Wydłużył godziny pracy do 20, a i tak po 20 raz też turyści przyszli :wink: Spytaj go, jaki miał przez 9 dni utarg :D

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 07-05-2018 14:15

Leuthen pisze:A na koniec - w sobotę 5 maja wieczorem w czeskim radiu (wracałem od strony Okrzeszyna do Chełmska po godz. 21) słyszałem, jak to nasi rodacy sparaliżowali cały rejon Skalnego Miasta (Adszpach i okolice). Zapchali wszystkie parkingi i drogi dojazdowe (nie mówiąc o tłumach wewnątrz skał)...

Podobne sceny działy się już w ubiegłym roku i to wcale nie w jakimś szczycie turystycznym - w któryś dzień w czasie wakacji korek zaczynał się przeszło kilometr przed Adrspachem. Zachowałem rewolucyjną czujność, natychmiast zawróciłem i pojechałem na Ostas - tam turystów z Polski było 3 sztuki, tzn. ja, zieć i wnuk.

Tak się jakoś porobiło, że turystyka się wynaturzyła - tzw. kultowe miejsca są niemiłosiernie oblegane (np. Szczeliniec), a wystarczy zejść kilometr na inny szlak i nie uświadczy żywego ducha. Byłem na krótkiej wycieczce nad Jeziorem Daisy - najkrótsze dojścia (od Lubiechowej i Mokrzeszowa) licznie odwiedzane, inne szlaki (np. żółto niebieski od Witoszowa i zielony od Pogorzały) - puste i głuche. Większość Januszów ze swoimi Grażynami i Halinami lubi dojechać prawie na miejsce, a przedzieranie się przez "chaszcze" do kostek przerasta ich siły.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 07-05-2018 15:28

Jak ma się szpilki, to chaszcze do kostek są wyższe :D

Takie czasy mamy, że ludzi ciągnie do kultowych miejsc. Mamy przecież internet, który jest głównym źródłem informacji i nim się ludzie kierują, jak chcą sobie wybrać cel wyprawy. A jak wpiszemy w wyszukiwarkę np. "największe atrakcje Sudetów", to pod każdym linkiem na ogół zawsze wyskoczy nam to samo, czyli Śnieżka, Świątynia Wang, Szrenica, Skalne Miasto, Szczeliniec, Błędne Skały, Jaskinia Niedźwiedzia, Śnieżnik, Kompleks Osówka, Ślęża, Kolorowe Jeziorka, Zamek Książ, itp. Do tego, jakby nie zauważyć, samochód już nie jest dobrem luksusowym i coraz więcej osób go ma, tak więc dojazd do niektórych miejsc stał się dużo łatwiejszy. No i oczywiście działa tu statystyka i rozkład normalny. Najmniej jest totalnie zakręconych pasjonatów gór oraz ich przeciwieństw, czyli ludzi, którzy spędzają długi weekend grając w grę, a najwięcej przeciętnych niedzielnych turystów podążających do najbardziej popularnych miejsc. Raczej z tym nie wygramy. Najlepiej by było promować inne atrakcje, żeby tzw Janusze nie kumulowali się tylko w kilku miejscach.

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 07-05-2018 16:06

Makuh pisze:Najlepiej by było promować inne atrakcje, żeby tzw Janusze nie kumulowali się tylko w kilku miejscach.

Osobiście nie jestem zainteresowany w promowaniu tzw. "innych miejsc niż główne atrakcje". Dzięki temu miałem ciszę i spokój w Chełmsku i okolicach (Lubawka, Okrzeszyn, Uniemyśl, Podlesie itd.), bo stonka obsiadła Izery i Karkonosze, zamek Książ czy Czocha. Niech siedzą - ja ich stamtąd strząsać nie zamierzam :mrgreen:

Z drugiej strony - wszechobecna w "kultowych miejscach" komercja zaczyna powoli, acz systematycznie ludzi odpychać. Np. w Krzeszowie opactwo nawiedza rocznie ok. 100 tys. osób. W niedzielę 6 maja po południu liczyłem na tłumy, a ludzi była dosłownie garstka. Ba - rezerwowałem nawet wcześniej stolik w mojej ulubionej restauracji ("Rustykalna"), co by o 14.30 spokojnie zasiąść i zjeść obiad. Rezultat? Całe I piętro lokalu mieliśmy dla siebie 8)
Komercja w Krzeszowie zaczyna odpychać ludzi (nie mam na myśli tzw. "życia religijnego"). W 2007 r. wstęp do wszystkich "atrakcji" opactwa kosztował 3-4 zł (organizowałem rajd studencki i kupowałem cegiełki dla ponad 20 osób). Dziś 20 zł (wersja podstawowa!). Do tego posiłek, pamiątki itd. Dobrze, że jeszcze nie wpadli na pomysł pobierania opłaty za parking!

PS Zakończył się remont Zamku we Wleniu. W piątek huczne otwarcie:
"Wszyscy miłośnicy historii powinni 11 maja wybrać się na uroczyste otwarcie Zamku Lenno we Wleniu, czyli najstarszego murowanego zamku na Śląsku. Zabawa rozpocznie się o godzinie 20:00 rozświetleniem obiektu.

- Zaplanowano także moc atrakcji z czasów księcia Henryka Brodatego i św. Jadwigi Sląskiej - mówi Anna Komsta, dyrektor Domu Kultury we Wleniu. - Skoro Średniowiecze, to będą rycerze z pokazem walk, będzie muzyka średniowieczna. I to, na co wszyscy czekają - zobaczyć Wleń w nowej, zrewitalizowanej szacie - zapowiada.

[...]

Remont Zamku Lenno trwał kilka lat i kosztował ponad 1,5 miliona złotych. Jak zapowiedział burmistrz Wlenia, to nie koniec prac remontowych tym bardziej, ze obiekt jest największą atrakcją turystyczną gminy."

PS 2 Ktoś uważa, że na zamek we Wleniu przyjedzie (po remoncie!) choćby 10% liczby gości z zamku Grodziec czy Grodno (o Chojniku nie wspominając)?

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 08-05-2018 13:29

"Opóźnia się termin wyłonienia firm, które zaprojektują i wybudują ostatni odcinek trasy ekspresowej S3 z Bolkowa przez Kamienną Górę do granicy z Czechami w Lubawce. Inwestorem jest wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek z Bolkowa przez Kamienną Górę do Lubawki to najtrudniejsza i najdroższa część trasy. Inwestycję podzielono na dwa zadania. Przetarg na wykonawców ogłoszono w czerwcu ub.r., w listopadzie otwarto oferty, podpisanie umów planowano na drugi kwartał tego roku.

Na pozostałych dolnośląskich odcinkach „ekspresówki” prace są w toku, albo dobiegają końca. Najbardziej zaawansowana jest budowa trasy w rejonie Legnicy, gdzie generalnym wykonawcą jest firma Budimex.

Zgodnie z planami cała budowana przez firmę droga powinna być gotowa do połowy czerwca, ale nie jest to jednoznaczne z oddaniem jej do użytkowania.

Na budowanej przez Budimex ekspresowej „trójce” kierowcy już wcześniej jeździli częściowo po nowej drodze – jezdni zachodniej między węzłami Legnica Zachód i Chróstnik. W poniedziałek na tym odcinku ruch zostanie przełożony na przeciwną stronę, bo wykonawca musi dokończyć prace na użytkowanej jezdni. Ok. godz. 14:30 otwarty zostanie także węzeł łączący S3 z A4, dzięki czemu legniczanie szybciej dotrą do zatłoczonej autostrady."

http://wroclaw.tvp.pl/37066956/s3-powst ... gnicy-z-a4

opawski1
wędrowiec

Postautor: opawski1 » 09-05-2018 07:35

Wkrótce otwarcie wieży na Biskupiej Kopie w Górach Opawskich po półrocznym remoncie. Teraz prezentuje się bardzo ładnie. W linku odpowiedź kiedy i zdjęcia :)
http://www.goryopawskie.eu/2018/05/wkrotce-otwarcie-wiezy-na-biskupiej.html
MOJA NOWA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 10-05-2018 04:53

Ekstremalna turystyka konna w Karkonoszach
http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomos ... ,13162504/

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 10-05-2018 09:53

"To miało być przyjemne spotkanie dotyczące tego jak powinny wyglądać kurorty. Do Karpacza zjechali się samorządowcy, przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków, Narodowego Instytutu Dziedzictwa ,ale przede wszystkim mieszkańcy. I szybko okazało się, że proponowane do tej pory rozwiązania, czy teoretyczne dywagacje znudziły się już mieszkańcom.

To spotkanie pokazało, że oprócz przyjmowania kolejnych uchwał np. krajobrazowych, czy zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, trzeba przede wszystkim dużo rozmawiać z mieszkańcami Karpacza, którzy mają dość oglądania swojego miasta z perspektywy kolejnych budów."

http://www.radiowroclaw.pl/articles/vie ... ich-kurort

[pod powyższym linkiem można odsłuchać 3,5-minutowej relacji reporterów Radia Wrocław z tego spotkania]

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 10-05-2018 15:00

Kod: Zaznacz cały

To miało być przyjemne spotkanie dotyczące tego jak powinny wyglądać kurorty.

A skończyło się burdą, połamanymi krzesłami i wywiezieniem prelegentów na taczkach? :lol:

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 10-05-2018 22:42

Leuthen pisze:" otwarty zostanie także węzeł łączący S3 z A4, dzięki czemu legniczanie szybciej dotrą do zatłoczonej autostrady."

Abstrahując od Sudetów, to A4 od Gliwic do Wrocławia moim zdaniem powinna być 3-pasmowa. Kto stale tamtędy jeździ ten wie.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 11-05-2018 06:28

Michał pisze:
Leuthen pisze:" otwarty zostanie także węzeł łączący S3 z A4, dzięki czemu legniczanie szybciej dotrą do zatłoczonej autostrady."

Abstrahując od Sudetów, to A4 od Gliwic do Wrocławia moim zdaniem powinna być 3-pasmowa. Kto stale tamtędy jeździ ten wie.

Od Wrocławia do Zgorzelca A4 też powinna mieć WSZĘDZIE trzy pasy + pas awaryjny. A na odcinku np. Wrocław-Legnica, to jak za Hitlera (który zresztą zjawił się osobiście, by ten odcinek otwierać) zbudowali dwa pasy, tak są 80 lat do dzisiaj (tyle że bez nawierzchni "najdłuższe schody Europy"). A4 jest autostradą tylko z nazwy :roll:

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 11-05-2018 08:07

Nie zgadzam się z przedmówcami. W miejscach, gdzie A4 ma najwięcej pasów tworzą się największe korki. Taki ponury żart.

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”