Którędy na Ještěd?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
tirpiz
łazik
Posty: 97
Rejestracja: 01-03-2010 21:49
Lokalizacja: Legnica

Którędy na Ještěd?

Postautor: tirpiz » 06-09-2016 06:56

Powitać!

W najbliższy weekend zamierzam wybrać się na Ještěd. Tak się składa, że nigdy nie byłem w tej części Sudetów.

Czy ktoś może polecić ciekawy wariant wejścia?

Z mapy wynika, że można tam wchodzić wieloma różnymi drogami. Chodzi mi o to, żeby nie wbić się np. na wybrukowaną ścieżkę, idącą cały czas w lesie, bez widoków, albo na asfalt z tabunami rowerów, itp. Najlepsza byłaby jakaś widokowa pętla z wejściem i powrotem inną drogą...

Mam do dyspozycji cały dzień, zasięg ok. 30 km.

Z góry dziękuję za info
...nie ma szans bez ryzyka, życia bez napięć a drogi bez niebezpieczeństw...

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Którędy na Ještěd?

Postautor: hm0 » 06-09-2016 08:12

Z przełęczy wejdź asfaltem (widokowo), potem wróć czerwonym i dalej do Kristofovo Udoli (koniecznie w południe ze względu na zegar), a następnie powrót żółtym i zielonym.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Którędy na Ještěd?

Postautor: Hazmburk » 06-09-2016 12:12

Jeśli masz do dyspozycji cały dzień, to zdecydowanie najfajniejsza trasa prowadzi od szczytu Javorník cały czas grzbietem (niebieski szlak). Piękne widoki na Liberec i okolice, cały szlak niezbyt uczęszczany, z reguły gruntowa droga o naturalnej nawierzchni (czasem nawet trochę zarośnięta). Po drodze m.in. takie atrakcje jak "beczka" na Javorníku, wieża widokowa Rašovka czy wykute na słupkach znaki dawnego szlaku Kammweg (trzy z sześciu, jakie w ogóle zachowały się w Sudetach). Najatrakcyjniejszy powrót w stronę Liberca to chyba... kolejką linową (można też odwrócić kierunek wędrówki). Jak nie, to najlepiej chyba zejść na siodło Na Výpřeži (warto po drodze zboczyć do mohyly letců i na Červený kámen) i stamtąd albo zjechać do Liberca autobusem (lub wjechać), albo zejść żółtym i niebieskim szlakiem ścieżką przez las do pętli tramwajowej w Horným Hanychovie. Można pójść dalej do Kryštofovego Údolí, ale za przełęczą czerwony szlak jest - o ile dobrze pamiętam - zupełnie pozbawiony widoków. Ogólnie najkrótsze szlaki wejściowe/zejściowe na Ještěd z Liberca i Světli pod Ještědem są mało widokowe i nie są jakoś specjalnie atrakcyjne, najładniejsze i najmniej uczęszczane są te najdłuższe (więc chyba jesteś w dobrej sytuacji).

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Którędy na Ještěd?

Postautor: Dolnoślązak » 06-09-2016 14:41

A ja polecam mapę wraz z podglądem szlaków :wink: https://mapy.cz/fotografie?x=14.9926132 ... id=1723979

tirpiz
łazik
Posty: 97
Rejestracja: 01-03-2010 21:49
Lokalizacja: Legnica

Re: Którędy na Ještěd?

Postautor: tirpiz » 04-11-2016 14:48

Pięknie dziękuję.

Zostawiliśmy auto w Jermanicach, potem podjechaliśmy pociągiem 1 stację, do miejscowości Pilinkov.
Później weszlismy żółtym do Plane pod Jestedem. Dalej czerwonym - przez sam Jested w kierunku przełęczy.
Dalej zeszliśmy na Cerveny kamen, żółtym do Plane pod Jestedem, niebieskim grzbietowym na Javornik i na końcu na dół do Jermanic - zielonym.

Od Plane do samej góry - ludzi w bród, po prostu mnóstwo. Dalej już zupełnie znośnie - a od rozdroża pod Raszowskim grzbietem - nawet bardzo przyjemnie.

Podobały mi się góry w kierunku Kristofovo Udoli - o którym pisał hmO. Na następny raz!
...nie ma szans bez ryzyka, życia bez napięć a drogi bez niebezpieczeństw...


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”