Mapa Wzgorz Strzegomskich

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
obieżyświat

Re: Mapa Wzgorz Strzegomskich

Postautor: Hazmburk » 14-01-2017 17:44

buba1 pisze:No popatrz! a na mapie ktora wisiala na scianie PTSMu w Pogwizdowie nazwali ją Koscielisko!

Obrazek

To jest mapa "W Krainie Wygasłych Wulkanów" w skali 1:70 000. Wydana też przez Plan w 2014 roku na zlecenie Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie" i chyba niedostępna w księgarniach. Z tym że też nie obejmuje całych Wzgórz Strzegomskich (brakuje np. Krzyżowej Góry i okolic Strzegomia) i jest mniej szczegółowa niż pozostałe opracowania Planu. Dobrze jednak, że poprawili nazwę Kościeliska.

Obrazek

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 14-01-2017 18:24

było to założenie parkowe związane z pałacem w Goczałkowie Górnym,

ooo ciekawa sprawa! szkoda ze nie wiedzielismy bo przy palacu w Goczałkowie Gornym wlasnie tydzien temu bylismy! (ale tylko z atlasem samochodowym ;)

no jak patrze w neta to calkiem sporo sie zachowalo!
http://fortyfikacje.legnica.pl/albumy/goczalkow/
http://dolnoslaskipodroznik.pl/luftmuna-strzegom/
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Hazmburk
obieżyświat

Postautor: Hazmburk » 15-01-2017 00:23

Kilka fotek jest też tu:
http://dolny-slask.org.pl/4601203,Gocza ... ruiny.html

Podobno wszystkie betonowe obiekty zostały wyburzone kilka lat temu podczas rozminowywania terenu.

Ciekawie wygląda ten lasek po wycięciu drzew na gruzowiskach na zdjęciu lotniczym w Mapach Google:

Obrazek

Jeszcze ciekawiej na Geoportalu po włączeniu warstwy z cieniowaniem:

Obrazek

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 15-01-2017 13:37

ojoj, czyli tych budynkow ze zdjec w roku 2014 juz nie ma?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

Awatar użytkownika
Krzysztof63
podróżnik

Postautor: Krzysztof63 » 15-01-2017 18:38

Hazmburk pisze:. Nie wiem, ile z tego zachowało się do dzisiaj, ale może zainteresuje Cię to miejsce.

Zachował się w zasadzie układ przestrzenny, ale lepiej bez potrzeby tam nie łazić. Nie ma tam co prawda uzbrojonych min i niewypałów, ale ogniska palić należy wyłącznie na pniach drzew, ściętych pół metra nad ziemią.

Lech pisze:To jakieś kuriozum. W tytule mapy turystycznej powinien być podany obszar jaki mapa obejmuje wg obowiązujących nazw geograficznych, a nie nazwa lokalnej organizacji. Wszystkie mapy tego wydawnictwa, z jakimi się do tej pory spotkałem, mają nazwy pasm górskich, miast itp. Ta nazwa to jakiś ewenement. Taka nazwa może odnosić się tylko do mapy historycznej ukazującej historyczne granice, miasta i wsie oraz obiekty, które istniały w danym okresie historii.

Nie ma takiego przepisu prawnego, który regulowałby tytułologię map turystycznych. Z tego, co pamiętam, mapa była wykonana na zlecenie LOK Księstwo Świdnicko-Jaworskie i częściowo przez nią sfinansowana.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 15-01-2017 19:24

Krzysztof63 pisze:Nie ma takiego przepisu prawnego, który regulowałby tytułologię map turystycznych.
To wiadomo, że nie ma przepisu, który by zakazywał wypisywania głupot. Jeśli jakaś nazwa nie narusza praw autorskich lub czyichś dóbr osobistych to oczywiście można zastosować nawet najgłupszą nazwę. Inna sprawa, że używając nazwy dotyczącej historycznego podziału na księstwa w odniesieniu do współczesnej mapy przedstawiającej aktualny obraz kartograficzny danego terenu, jej pomysłodawca/y po prostu się ośmieszają.
Lech
Obrazek
http://www.kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania

Awatar użytkownika
Krzysztof63
podróżnik

Postautor: Krzysztof63 » 16-01-2017 09:28

Wygląda na to, że to wyłącznie twoje zdanie. Ja mam inne - że to ty się ośmieszasz takim czepialstwem.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 16-01-2017 13:18

Krzysztof63 pisze:to ty się ośmieszasz
Widzę, że specjalizujesz się w odwracaniu kota ogonem :P .
Lech
Obrazek
http://www.kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 17-01-2017 22:10

Wlasnie zakupilam na alegro ta mape- ale tą starsza- z okladki wyglada dosc zabytkowo :P (ale juz jest po polsku ;)
http://allegro.pl/wzgorze-strzegomskie- ... 4060.html#

Udany zakup

ojoj, czyli tych budynkow ze zdjec w roku 2014 juz nie ma?

Też powiedziałem ojoj jak zobaczyłem nic w miejscu bunkrów :)
Obrazek

Aktualnie ostało się trochę mniejszych okruchów betonowych widocznych na pierwszych zdjęciach.
viewtopic.php?f=6&t=3620&start=15

Oraz bunkry znajdujące się na prywatnej działce.
Cała reszta została zmielona i wywieziona a teren rozplantowany jak na fotce wyżej.
Obrazek
Obrazek

W Sylwestra kręciłem się po okolicy, myślałem że nic nowego nie odkryję a tu zaskoczyło mnie wzgórze 234 widoczne na skanie Haza (na prawo od trasy Luboradz - Mściwojów).

Obrazek

Polecam, fajne miejsce i super widoki czego fotki nie do końca oddają.
https://goo.gl/photos/WRM8SPfeHX6gbRTk7
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: Lech
Ta nazwa to jakiś ewenement.

O ewenemencie w nazewnictwie już wiemy, skrobnij coś o ewenementach w terenie.
Od ładnych paru lat śmigam po tych wzgórzach i cały czas zaskakują mnie kolejne odkrycia, może masz jakieś fotki z wycieczek albo coś polecisz?

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 18-01-2017 09:13

Nie przestaje mnie dziwic takie burzenie i wydlubywanie betonu z nieuzytkow. To samo spotkalo np. poradziecka baze kolo MIłogostowic, ktorej juz nie zdazylam obejrzec. Przeciez to musi kosztowac kupe czasu, pracy i pieniedzy. Co innego jeszcze jak w tym miejscu chca cos natychmiast zbudowac ale niszczyc zeby bylo..nic? Chyba jednak w tej Polsce jest nadmiar pieniedzy w rekach roznych gmin czy miast. Albo chlopaki sie nudza i musza czyms podkreslic swoja niezbednosc?

kręciłem się po okolicy

Ty masz tam fajnie blisko, wiec pewnie jestes tam co chwile! tak jak my na Wzgorzach Strzelinskich! :mrgreen:

hm0
wędrowiec

Postautor: hm0 » 18-01-2017 14:01

Niestety, saperzy w naszym części kraju nie narzekają na brak pracy, a tej jest aż do śmierci. ;)
Taki zrekultywowany teren można przekształcić na las i cieszyć się spacerami. Poza tym tamtejsza luftmuna rozstroiła wiele eksploratorskich głów.:)

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 18-01-2017 14:35

Nie przestaje mnie dziwic takie burzenie i wydlubywanie betonu z nieuzytkow.

Tam żelastwa i trotylu było więcej niż betonu, jak by Kabaczkowi łapki urwało to na pewno była byś za porządkami w lesie.
Ulubioną zabawą dzieciaków z okolicznych wiosek było wrzucanie bomb do ognisk i odpalanie bomb fosforowych.
Okoliczne gangi miały tutaj swoje źródełko zaopatrzenia.
http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-sl ... ,10012068/
Jak będziesz w okolicy popytaj ludzi nasłuchasz się niezłych opowieści.

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 18-01-2017 21:19

A nie mozna bylo rozbroic a ruiny zostawic? chyba ze latwiej bylo zdetonowac wszystko rowno, nie wiem w jaki sposob przeprowadzali ta akcje ;)

Moze tu faktycznie byl wyjatkowy sklad amunicji i w tym przypadku macie racje- ale inne zwykle ruiny (niewybuchajace) tez czesto spotyka ten los i to jest bardzo smutne. Bo las lasem a w ruinach fajnie sie nocuje, pali ogniska, mozna pozwiedzac,sa ludzie co na linach zjezdzaja czy inne zabawy zapodaja. Bezsensowna jest taka mania porzadkowania i niszczenia wszystkiego rowno..
Ostatnio zmieniony 18-01-2017 21:20 przez buba1, łącznie zmieniany 1 raz.

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 18-01-2017 21:19

Jak będziesz w okolicy popytaj ludzi nasłuchasz się niezłych opowieści.

Nie omieszkam! :mrgreen:

Awatar użytkownika
Artur74
podróżnik

Postautor: Artur74 » 18-01-2017 21:25

Mam pytanie - wie ktoś jakie przeznaczenie miał betonowy trójnóg ze zdjęcia Radka? Identyczny stoi nad Odrą na Rędzinie...
Polub swoją pracę, nawet gdyby była mało znacząca i odpoczywaj przy niej.

Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”