Wzgórza Wrocławia

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Re: Wzgórza Wrocławia

Postautor: cezaryol » 17-02-2014 23:05

Leuthen pisze: Położony w dolinie Odry Wrocław wydaje się być płaski jak stół. Tymczasem znajdziemy tu kilka wzgórz :)

Przeczytanie relacji utwierdziło mnie w przekonaniu, że jednak byłeś na wzgórzach a nie na wyspach :)

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Leuthen » 18-02-2014 08:16

buba1 pisze:
a to moj ulubiony punkt widokowy we Wroclawiu :D

Dach wieżowca przy pl. Legionów?

cezaryol pisze:Przeczytanie relacji utwierdziło mnie w przekonaniu, że jednak byłeś na wzgórzach a nie na wyspach :)

Wyspy we Wrocławiu też mamy - nawet jest ich więcej niż wzgórz :D Wszak to na Ostrowie Tumskim "zaczął się" Wrocław :wink:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 18-02-2014 08:38

Leuthen pisze:Dach wieżowca przy pl. Legionów?

Nie, to jest niedokończona budowla na pd. od Piłsudskiego (przy pl. Rozjezdnym czym jak on się zwie, w pobliżu ul. Lelewela). Przynajmniej tak mi wychodzi z układu budynków na zdjęciu.

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wirek » 18-02-2014 09:20

niedokończona galeria budowana przez Wrocławską Jedynkę. Buba niedawno zamieściła gdzieś na forum bogato ilustrowaną relację z penetracji wnętrz. Oprócz górek wysypiskowych mamy w granicach miasta Karnczą Górę z dwoma krzyżami pokutnymi

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 18-02-2014 09:53

W Lesie Osobowickim mamy również ciekawe wzniesienia - ciekawe, bowiem odkryto tam ślady osadnictwa.

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Leuthen » 18-02-2014 12:56

apollo pisze:W Lesie Osobowickim mamy również ciekawe wzniesienia - ciekawe, bowiem odkryto tam ślady osadnictwa.

Szwedzki Szaniec i Góra Kapliczna. Na Szwedzkim Szańcu była "za Niemca" wieża widokowa, no ale Niemcy wysadzili ją w powietrze w 1945 r. (podobnie jak wiele innych oobiektów) :roll:

Awatar użytkownika
Artur74
podróżnik
Posty: 152
Rejestracja: 18-02-2014 15:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Artur74 » 18-02-2014 16:31

Poprawcie mnie jeśli się mylę- najwyższym sztucznym wzniesieniem jest Kilimandżaro na Zalesiu przy kąpielisku Morskie Oko. http://www.polskiekrajobrazy.pl/index.p ... Itemid=149 Zdecydowanie wyższe od górki z pomnikiem w parku Grabiszyńskim. http://www.polskiekrajobrazy.pl/Artur74 ... omnik.html A Buba była na dachu szkieletora koło placu przy Zielińskiego :D http://www.polskiekrajobrazy.pl/Artur74 ... la....html
Polub swoją pracę, nawet gdyby była mało znacząca i odpoczywaj przy niej.
Chcesz dożyć emerytury lub renty, z pracy przychodź wypoczęty!

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Postautor: hm0 » 18-02-2014 20:14

Czy najwyższym wzniesieniem nie jest aby Wzgórze Gajowickie?
Często tam bywam i jedynym wyższym wzniesieniem w zasięgu wzroku jest Ślęża.:)

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 18-02-2014 21:16

Według Wikipedii najwyższym wzniesieniem w granicach administracyjnych Wrocławia jest... wysypisko śmieci na Maślicach (155 m n.p.m.) :lol:

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 18-02-2014 21:48

A może projekt "Korona Wrocławia"?, skoro tam tyle wzgórz? :wink:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Leuthen » 18-02-2014 22:13

Hazmburk pisze:Według Wikipedii najwyższym wzniesieniem w granicach administracyjnych Wrocławia jest... wysypisko śmieci na Maślicach (155 m n.p.m.) :lol:

Wikipedia to nie argument :twisted: Nie podali nawet, ile m n.p.m. liczy wzgórze, na którym jest Cmentarz Żołnierzy Polskich, jak więc można uznać za najwyższe Maślice? :wink: Poza tym czubek "skrzydeł" na tym cmentarzu na pewno jest wyżej niż 155 m n.p.m. (z tego samego powodu najwyższym szczytem w Sudetach jest Pradziad, do czubku masztu jest bowiem wyższy niż Śnieżka, a na czubku masztu TV na Ślęży jest prawie 850 m n.p.m. :D ).

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 18-02-2014 23:43

Według tej "teorii" najwyższym szczytem we Wrocławiu byłby więc Sky Tower. Chyba że jest jeszcze jakiś komin, który jest wyższy :lol:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Leuthen » 19-02-2014 07:01

Hazmburk pisze:Według tej "teorii" najwyższym szczytem we Wrocławiu byłby więc Sky Tower.

Mroczna Wieża (Barad Dur) to nie wzgórze :lol:

Human
stary wyga
Posty: 1112
Rejestracja: 09-10-2011 23:56
Lokalizacja: Breslau

Postautor: Human » 19-02-2014 10:26

Leuthen, nie być problem. Wystarczy wejść na wszystkie pagóry, odpalić GPS, uśrednić pomiar i masz wszystko gotowe.

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Leuthen » 19-02-2014 19:55

cezaryol pisze:A może projekt "Korona Wrocławia"?, skoro tam tyle wzgórz? :wink:

Na forum "NPM" ktoś tam zbierał Koronę Wielkopolski, to czemu nie Korona Wrocławia? :)

Human pisze:Leuthen, nie być problem. Wystarczy wejść na wszystkie pagóry, odpalić GPS, uśrednić pomiar i masz wszystko gotowe.

Istotnie, nie wydaje to się niemożliwe, ale ja "DżiPieSa" nie mam, więc pomiarów nie dokonam :wink:


A w ramach kontynuacji wątku - wczoraj złożyłem wizytę na kolejnym wzgórzu: Kilimandżaro. Trochę niższe niż afrykański pierwowzór, ale za to na naszym, wrocławskim, jest "trasa rowerowa K2". Nagromadzenie górskich trudności jest tu więc ogromne :P

Karawanę pod "Dach Afryki" zacząłem z przystanku tramwajowego na rogu Alei Ludomira Różyckiego i ul. Fryderyka Chopina. 100 metrów od przystanku znalazłem kolejne wzgórze, choć to określenie nieco na wyrost (wznosi się może na 5 m nad okoliczny teren). Wygląda na dawny niemiecki "romantyczny zakątek" (o czym świadczą resztki schodów). Stamtąd ulicą Chopina prosto pod Kilimandżaro.

Widoki ze szczytu nie powalają, bo panoramę przesłaniają korony drzew (mimo, że teraz pozbawione liści). Wyróżniłem trzy znane obiekty - na południu widać było Halę Ludową (bojkotuję "political correct" nazwę "Hala Stulecia", mimo wyczuwalnych w mych postach propruskich ciągot, że o pseudonimie nie wspomnę :lol: ) i Iglicę, na zachodzie - kominy elektrociepłowni :)

Kilimandżaro to sztucznie usypane w drugiej dekadzie XX w. wzgórze. Ziemia pochodziła z wykopu pod Kanał Żeglugowy (w tym czasie powstała największa wyspa Wrocławia, zwana obecnie Wielką Wyspą :wink: ).

Na szczycie Niemcy zbudowali żelbetowo-ceglany bunkier (literatura przedmiotu napomyka, że było to stanowisko ciężkich karabinów maszynowych). Po II wojnie światowej wysadzony w powietrze (kawałki można znaleźć daleko od miejsca ich pierwotnego "pobytu"). Zachowała się dobrze jedna szczelina obserwacyjna (strzelnica?).

U podnóża wzgórza (jeśli dobrze pamiętam - na polance przylegającej od południowego-wschodu) Niemcy podczas II wojny światowej zbudowali sześć stanowisk stałej ciężkiej baterii artylerii przeciwlotniczej (FLAK). Nie wiem, czy były to działa 8,8-cm (słynne "Acht komma acht"), czy coś "grubszego". Stanowiska te są widoczne na powojennych zdjęciach lotniczych Wrocławia. Internet rzecze, że działa zdemontowali Rosjanie, a betonowymi elementami podstaw zainteresowali się pobliscy działkowcy, lecz w 1997 r. wypłukała je powódź...
Dziś w terenie widać nikłe ślady dwóch budynków, związanych być może z infrastrukturą baterii.

Zdjęć nie ma, bo skończył się 30-dniowy okres darmowego imageshacka. :roll:


Wróć do „Relacje z wypraw”