Gdzie pamięć o historycznych związkach z Polską?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 02-03-2015 14:11

Lech pisze:Coś tam obiecali i napomknęli o wsparciu 1% podatku.

"Coś tam obiecali", czyli co konkretnie?

Nie jesteś jedynym, a jedynym tak upierdliwym i tak uparcie odwracającym kota ogonem.

Widziałem ten Twój wpis w sumie na trzech forach turystycznych. Nigdzie poza tym forum nie podjęto z Tobą dyskusji.

Ach przepraszam, robiłeś jeszcze zadymę na Facebooku - na profilu organizacji pasującej jak pięść do nosa do przedmiotowej sprawy. Potraktowano Cię tam podobnie, jak ja tutaj.

Cokolwiek napiszę zawsze jesteś przeciwko mnie. (...) No i od razu niewybredne ataki i złośliwe insynuacje pod moim adresem. Oczywiście jak zwykle przechwalanie się swoją ogromną wiedzą i wywyższanie lokalnych środowisk, których tak naprawdę to miejsce niewiele interesuje.

Przesadzasz i dramatyzujesz. Odpowiadam na znikomy procent Twoich komentarzy. Zwykle tam, gdzie rozpowszechniasz bzdury. A jeśli masz kompleks na punkcie czyjejś wiedzy... Najlepszym lekarstwem na to jest zadbanie o poziom swojej wiedzy.

Trudno wyciągać wnioski, czy kogoś pałac interesuje czy nie, na podstawie jednej tablicy. Są pałace w okolicy, które nawet swojej tablicy nie mają.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 02-03-2015 14:40

Hazmburk pisze:Są pałace w okolicy, które nawet swojej tablicy nie mają.
Tyle, że w przeciwieństwie do Ciszycy nie są uznane za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej" i żaden z nich nie ma tak mocnych historycznych związków z Polską i polskimi rodami magnackimi. A jak deklaruje FDPiOKJ w jej obszarze działania leży "pielęgnowanie polskości". Jak to pielegnowanie w praktyce wygląda - to widać. Nawet jeśli Fundacja ma częsciowo związane ręce z uwagi na stosunki własnościowe palacu, to tak czy inaczej sytuacja nie jest normalna. I spróbuj człowieku to skrytykować, to możesz być pewnien, że niejaki Hazmburek na ciebie od razu naskoczy.

Co do Faceboka, to kiepsko śledzisz wpisy i oceniasz moją sytuację widząc wybiórczo tylko wpisy ludzi na profilu związanym z przewodnickimi klanami o podobnej mentalności, którzy nieudolnie próbują usprawiedliwiać ten stan rzeczy. Zaślepienie nie pozwala widać zauważyć innych profili, na których wyrazili pozytywne zainteresowanie moim wpisem o Ciszycy ludzie, których to poruszyło. A oprócz Facebooka są jeszcze nasze regionalne fora turystyczne, na których również się udzielam, napisałem też o tej bulwersującej sprawie i dyskutanci nie uważają tego za bzdurę i właściwie oceniają ten problem. Nie ujawnię jakie, bo gotów jesteś i tam narobić fermentu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 02-03-2015 16:29

Lech pisze:Tyle, że w przeciwieństwie do Ciszycy nie są uznane za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej"...

Są. Nie ma żadnej tablicy na temat pałacu ani przy pałacu Paulinum w Jeleniej Górze, ani w Wojanowie-Bobrowie, ani w Staniszowie, ani przy Dębowym Dworze w Karpnikach... Wszystkie te obiekty są uznane za Pomniki Historii.

I spróbuj człowieku to skrytykować, to możesz być pewnien, że niejaki Hazmburek na ciebie od razu naskoczy.

Może gdybyś nie przekręcał złośliwie mojego nicka (co robisz nie po raz pierwszy), byłbym milszy dla Ciebie. Spróbuj popracować nad swoim stosunkiem do innych ludzi...

Co do Faceboka, to kiepsko śledzisz wpisy i oceniasz moją sytuację widząc wybiórczo tylko wpisy ludzi na profilu związanym z przewodnickimi klanami o podobnej mentalności, którzy nieudolnie próbują usprawiedliwiać ten stan rzeczy.

Czyli mamy kolejny spisek :(

Zaślepienie nie pozwala widać zauważyć innych profili, na których wyrażono poparcie dla mojego wpisu o Ciszycy. A oprócz Facebooka są jeszcze nasze regionalne fora turystyczne, na których również się udzielam, napisałem też o tej bulwersującej sprawie i dyskutanci nie uważają tego za bzdurę i właściwie oceniają ten problem. Nie ujawnię jakie, bo gotów jesteś i tam narobić fermentu.

:lol:

Skończyła się dyskusja, zaczyna kabaret. Albo tragikomedia.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 02-03-2015 16:55

Hazmburk pisze: Nie ma żadnej tablicy
Nieprawda. Na przykład w Wojanowie-Bobrowie jak tam byłem w zeszłym roku stała tablica na temat remontu palacu, który chyba nigdy się nie skończy - to jest obiekt niezamieszkały, prawie ruina. W Staniszowie też na pewno była tablica informacyjna jak tam ostatnio byłem. Ba nawet jest tam ścieżka przyrodnicza z tablicami poglądowymi i jedna z nich jest na pewno na temat parku przypałacowego (mam jej fotografię), a wewnątrz galeria obrazów. W Ciszycy czegoś takiego nie ma i dobrze o tym wiesz.
Hazmburk pisze:Może gdybyś nie przekręcał złośliwie mojego nicka.
Sam sobie na to zapracowujesz własną złośliwością. Po prostu działa zasada: akcja = reakcja.
Hazmburk pisze:zaczyna kabaret. Albo tragikomedia.
Każdy normalnie myślący Polak zrozumie, że to nie jest normalna sytuacja aby obiekt stanowiący historyczną kolebkę polskości stał zaniedbany i popadał w zapomnienie, tylko jakiś kabaretowy Hazmbureczek z jakąś wyjatkową upierliwością interpretuje ten fakt w sposób cyniczno - tragikomiczny.
Obrazek

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 02-03-2015 18:40

Lechu, wystarczą zdjęcia tych stron :wink:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Postautor: Pudelek » 02-03-2015 18:46

a nas w szkole uczyli, że historyczna kolebka polskości była w Gnieźnie albo w okolicach 8) okazuje się jednak, że w Sudetach :)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 02-03-2015 18:53

Dolnoślązak pisze:Lechu, wystarczą zdjęcia tych stron
Na tyle zdjęć, aby były czytelne, trzeba sporo miejsca na serwerze i dobrego sprzętu do reprodukcji. Nie korzystam z płatnych serwerów, dlatego oszczędnie wrzucam zdjecia na stronę. Poza tym warto przeczytać całą książkę. Jest do kupienia przez internet. Mogę tylko zaspokoić ciekawość informacją, że jest tam m.in. XIX wieczny opis poszczególnych pomieszczeń, ich wystroju i przedmiotów w pokojach w pałacu w Ciszycy. Wrzucam zdjęcie jednej ze stron. Z dalszymi nie chce mi się męczyć.

Obrazek

Pudelek pisze:a nas w szkole uczyli, że historyczna kolebka polskości była w Gnieźnie albo w okolicach
Nic dziwnego, bowiem w szkole nie uczą krajoznawstwa regionu, a w tym przypadku chodzi o lokalną kolebkę kultywowania polskości w XIX wieku w regionie karkonoskim.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 02-03-2015 20:49

Lech pisze:Nieprawda. Na przykład w Wojanowie-Bobrowie jak tam byłem w zeszłym roku stała tablica na temat remontu palacu, który chyba nigdy się nie skończy - to jest obiekt niezamieszkały, prawie ruina. W Staniszowie też na pewno była tablica informacyjna jak tam ostatnio byłem. Ba nawet jest tam ścieżka przyrodnicza z tablicami poglądowymi i jedna z nich jest na pewno na temat parku przypałacowego (mam jej fotografię), a wewnątrz galeria obrazów.

Zabawne, że nie widzisz różnicy pomiędzy tablicą budowlaną przed remontowanym obiektem a tablicą z informacjami turystycznymi. Tablice ścieżki przyrodniczej w parku na tyłach pałacu w Staniszowie to też trochę inna rzecz. Turysta przejeżdżający szosą przez Staniszów nie dowie się nic na temat pałacu, bo przy nim żadnej tablicy nie ma. Chyba że teraz napiszesz, że jest tablica z rozkładem jazdy autobusów miejskich, które tutaj mają swoją pętlę.

W każdym razie pokazałem Ci, że Ciszyca wcale nie jest specjalnie dyskryminowana na tle innych pałaców Kotliny Jeleniogórskiej, nawet tych uznanych za Pomniki Historii.

I tyle, Lesiu. A ponieważ widzę, że argumenty już Ci się wyczerpały, pozwolę sobie w tym miejscu zakończyć rozmowę z Tobą. Zadałem Ci kilka konkretnych pytań i nie uzyskałem na nie odpowiedzi, a styl, na który zwykle przechodzisz, gdy przegrywasz dyskusję, z pewnością do niczego dobrego nie prowadzi. Także (a może przede wszystkim) dla Ciebie. Chyba że się wysilisz i jeszcze wymyślisz jakiś argument wart poświęcenia chwili czasu...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 02-03-2015 21:19

Hazmburk pisze:Zabawne, że nie widzisz różnicy pomiędzy tablicą budowlaną przed remontowanym obiektem a tablicą z informacjami turystycznymi.
Skoro czepiasz się słówek, bo najwyraźniej argumenty już się wyczerpały, to ja też się przyczepię. Otóż nie pisałeś o tablicach z informacjami turystycznymi, a że nie ma żadnej tablicy na temat pałacu. Tablica informująca co się dzieje w pałacu jest tablicą informacyjną na temat tego pałacu, a nie tablicą informującą np. o której godznie odjeżdżają autobusy z najbliższego przystanku.
Hazmburk pisze:Turysta przejeżdżający szosą przez Staniszów nie dowie się nic na temat pałacu, bo przy nim żadnej tablicy nie ma.
Piersza jest z tyłu pałacu na poczatku drogi do parku i jest w tym parku kilka tablic poglądowych. W dodatku we wnętrzu dostępne są materiały z opisaną historią pałacu, zdjęcia przedstawiające fazy remontu pałacu, obok jest niewielkie muzeum itp. Natomiast o pałacu w Ciszycy przejeżdżający samochodami w kierunku Kowar o pałacu nic się nie dowiedzą, bo przy szosie tablicy z opisem pałacu nie ma i pałacu nawet nie widać.
Hazmburk pisze:W każdym razie pokazałem Ci, że Ciszyca wcale nie jest specjalnie dyskryminowana
Zabawne rzeczy tu wypisujesz, bo same tablice nie są przecież wyznacznikiem jakiejś dyskryminacji. Zresztą nie o dyskryminację tu chodzi, bo dyskryminacja to działanie celowe, tylko o bezmyślność i ignorancję, brak motywacji do działania i zwyczajne zaniedbania przez miejscową społeczność. Teraz jeszcze widzę, że do tego doszedł kolejny dziwny przejaw - puszenie się gdy ktoś na te zaniedbania zwraca uwagę. A wskazywanie, że taki kompleks pałacowo-parkowy w Staniszowie jest tak samo "dyskryminowany" bo nie ma tablicy na temat tej dawnej rezydencji od strony szosy jest kopletnym absurdem. Gospodarzom tego kompleksu i Gminie Podgórzyn należą się slowa uznania za obiekty w Staniszowie. Wszystko na ten temat. Czas abyś zakończył tą bezsensowną dyskusję, ale zapewne nie potrafisz.
Obrazek

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 03-03-2015 16:17

Dzięki piękne :) Zwykły format zdjęcia 800x600 też by dał rade, ile to się publikacji z lupą czytało :wink:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 03-03-2015 18:50

Cytat wypowiedzi na Facebooku:
Panie Lechu, cieszę się, że odbiera Pan nasze działania tak szeroko. Jednak w stosunku w Bukowca dla 100 ha parku mamy prawo własności. Jest to wymóg podstawowy do ubiegania się o dofinansowania m.in na tablice informacyjne o których Pan wspomina. Niestety w przypadku Ciszycy sprawy własności są znacznie bardziej skomplikowane a my nie mamy do tego obiektu żadnych podstaw bezpośredniego działania. Proszę nie poszukiwać innego "dna" związanego z naszym zaangażowaniem w Bukowcu a jego brakiem w Ciszycy oprócz tego, że park i folwark w Bukowcu należy do nas a Ciszyca nie. Nie pomijamy Ciszycy też w naszych wydawnictwach. Znajdzie Pan o niej informacje w przewodniku, mapie czy broszurze dot. Kowar. W naszych działaniach doceniamy Ciszycę. Dzięki nam znalazła się w Parku Kulturowym, została wpisana na Listę Pomników Historii a ostatnio została ujęta we wniosku o wpis obiektów z Kotliny Jeleniogórskiej na listę informacyjną Narodowego Instytutu Dziedzictwa mogących ubiegać się o UNESCO. To wszytko, mamy nadzieję doprowadzi do przesileń własnościowych tego obiektu i znajdzie się wreszcie odpowiedni gospodarz tego obiektu. I wreszcie a było to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych w ostatnich latach, wystawiliśmy Operę Fausta z muzyką Antoniego Radziwiłła. Jeśli miałby Pan jakiekolwiek pytania związane z naszą działalnością to proszę o kontakt. Krzysztof Korzeń
Jest więc nadzieja, że coś się tam zmieni na lepsze, o ile zmieni się gospodarz obiektu. A to niestety nie wiadomo kiedy nastąpi. No to pięknie. Czyli na taki drobiazg jak postawienie nowej tablicy informacyjnej o dawnej rezydencji Antoniego Radziwiłła w Ciszycy ze szczegółowym opisem na razie nie ma co liczyć.

Co informacji o wystawieniu Fausta to mam małą uwagę. Otóż na stronie > http://www.dolinapalacow.pl/faust.html czytamy archiwalną wiadomość: "Zapraszamy Państwa na operę "Faust" Johanna Wolfganga Goethego z muzyką Antoniego Radziwiłła. Premiera po raz pierwszy w Polsce odbędzie się 15 sierpnia 2012 roku w Pałacu w Wojanowie o godzinie 20.00." Ta wiadomość zawiera nieścisłość. Premiera opery "Faust" z muzyką Antoniego Radziwiłła po raz pierwszy w Polsce odbyła się w dniu 5 kwietnia 2003 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Byłem na tej premierze i zarówno scena jak i muzyka bardzo mi przypadły do gustu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 04-03-2015 17:40

Lech pisze:Czyli na taki drobiazg jak postawienie nowej tablicy informacyjnej o dawnej rezydencji Antoniego Radziwiłła w Ciszycy ze szczegółowym opisem na razie nie ma co liczyć.

Jest na co liczyć. Trzeba tylko uderzać pod właściwy adres. Masz zdjęcia obecnej tablicy - powinna na niej być informacja, kto ją ustawił i za nią odpowiada. Skoro tak Ci zależy na tej sprawie, to żadna trudność wysłać maila, zamiast publicznie i na oślep rozdawać ciosy.

Nota bene, z wypowiedzi p. Korzenia wynika, że jednak - wbrew temu, co tutaj napisałeś - nie kontaktowałeś się z Fundacją mailowo w tej sprawie.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 04-03-2015 18:37

Hazmburk pisze:Skoro tak Ci zależy na tej sprawie, to żadna trudność wysłać maila, zamiast publicznie i na oślep rozdawać ciosy.
Ty tu rozdajesz ciosy nie mając pojęcia gdzie w tej sprawie już wszędzie napisałem.
Hazmburk pisze:z wypowiedzi p. Korzenia wynika, że jednak - wbrew temu, co tutaj napisałeś - nie kontaktowałeś się z Fundacją mailowo w tej sprawie.
Niepotrzebnie się znowu puszysz i wiesz wszystko najlepiej o wszelkich sprawach, korespondencji itp. A tak w ogóle to jesteś najmądrzejszy w świecie. Tymczasem ja nie pisałem do konkretnej osoby, tylko na ogólny adres e-mail Fundacji. I to nie tak znowu dawno. Pewnie mają sporo ważniejszych dla nich spraw na głowie w samym tylko Bukowcu, niż jakaś tam niszczejąca tablica w Ciszycy. Dopiero moja publiczna wypowiedź na Facebooku kogoś poruszyła. Z mojej strony dyskusję uważam za zakończoną i wierz sobie nadal we własną "prawdę".
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 04-03-2015 23:38

Lech pisze:Maila to ja wysłałem już dawno, jak tylko dowiedziałem się, że taka fundacja powstała. Potem wysłałem następne.

Lech pisze:Tymczasem ja nie pisałem do konkretnej osoby, tylko na ogólny adres e-mail Fundacji. I to nie tak znowu dawno.

Czyli wysłałeś ileś tam maili z tym zapytaniem do Fundacji, z których ostatni niedawno.

Tymczasem z fragmentu wypowiedzi pana Korzenia:
Jeśli miałby Pan jakiekolwiek pytania związane z naszą działalnością to proszę o kontakt.

wynika, że on takiego kontaktu z Tobą nie miał. Inaczej nie proponowałby osobistego kontaktu, nie prosił o "jakiekolwiek pytania".

Czy to nie dziwne, że pisałeś wiele razy do Fundacji w sprawie tablicy i żaden list nie dotarł do szefa Fundacji? Jak to możliwe, że wysłałeś maila "nie tak dawno" i nie zostałeś zapamiętany?

I jeszcze jedno. Napisałeś o rezultatach swojego rzekomego kontaktu z Fundacją bardzo lakonicznie:
Lech pisze:Coś tam obiecali i napomknęli o wsparciu 1% podatku.

Tymczasem zadane przeze mnie z czystej ciekawości pytanie:
Hazmburk pisze:"Coś tam obiecali", czyli co konkretnie?

pozostało bez odpowiedzi.

I na tym pozostawmy tę sprawę. Kto ma rozum, pewne wnioski z łatwością wyciągnie.

A na dobranoc poczytaj sobie bajkę o trollach: http://www.skps.wroclaw.pl/index.php?fu ... ll&no=5556 :D

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Postautor: Lech » 05-03-2015 07:50

Hazmburk pisze:Tymczasem zadane przeze mnie z czystej ciekawości pytanie:
Hazmburk pisze:"Coś tam obiecali", czyli co konkretnie?

pozostało bez odpowiedzi.
Czyżby? Szukasz dziury w całym po to żeby trollować?

Nie czytałeś co napisał ostatnio na Facebooku Krzysztof Korzeń, który nawiasem mówiąc jest członkiem Gildii Przewodników Sudeckich? Przecież cytowana jego wypowiedź to są takie same płytkie zapewnienia, że jednak interesują się również Ciszycą, że doceniają Ciszycę w swoich działaniach i obietnice zmian stosunków własnościowych tego obiektu bez określenia konkretnie kiedy nastąpią. To, że gość proponuje dalszy kontakt w razie jakichś pytań to taki styl grzecznościowy, który wcale nie oznacza, że po raz pierwszy zetknął się z problemem zaniedbań w Ciszycy. Powinno to do niego dotrzeć już dawno. Tym bardziej, że w przesłanym wtedy mailu podałem linka do mojego artykułu na stronie Klubu Sudeckiego z Poznania > http://klub.sudecki.w.interia.pl/aniol.htm

Obrazek

A co do samej tablicy, to jest tam tylko u góry herb Kowar a u dołu flaga unijna, znaki PL i CZ i kilka logo sponsorów, m.in. herb Karpacza - wszystko już wyblakłe i ledwie czytelne. Miałem napisać do UE, PL i CZ? Domyślając się, że mogło ją postawić miasto Kowary wysłałem już ponad rok temu na adres Urzędu Miasta w Kowarach maila z uwagami, że na tablicy brak wzmianki o dawnych polskich właścicielach Ciszycy i zero reakcji - nawet nie odpowiedzieli. Do Karpacza też napisałem i poradzili mi abym napisał do Fundacji DPiOKJ, która się takim pałacami zajmuje. Wszystkie opisane tu okoliczności potwierdzają słuszność tytułu tego wątku: Gdzie pamięć o historycznych związkach z Polską?

Co zatem pozostało? Ano napisać o tym na forach publicznych, niech ludzie się dowiedzą jak jest. Może to w końcu odniesie jakiś skutek. Dobrze, że chociaż na stronie Kowar > http://www.kowary.pl/pl/atrakcje-kowary ... urystyczne wspomnieli o Radziwiłłach i Czartoryskich. Na jednej z fotografii sprzed trzech lat (wg metadanych) można zobaczyć jak "duża" jest ta tablica > http://www.kowary.pl/public/phpthumb/ph ... /40509.jpg Widać też znak szlaku rowerowego. A skoro jest szlak rowerowy to pieszej scieżki dydaktycznej na wzgórze wytyczyć się nie da?

A że taki jeden się wielce oburzył i niezmiennie trolluje, to naturalne zjawisko. Tacy zawsze się znajdą. A może jednak skończysz tym razem, czy będziesz nadal trollował?
Obrazek


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”