Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: opawski1 » 15-08-2017 09:51

Witam!
Być może za kilka dni po raz pierwszy uda mi się wyskoczyć w Góry Sowie. 2-3 dni nie więcej. Jak pewnie wiecie lubię sobie intensywnie połazić i trasy 20-30 km mnie nie odstraszają ;) Kieruję pytanie, co warto zobaczyć w Górach Sowich, jakimi szlakami najlepiej się poruszać, skąd można zobaczyć najpiękniejsze widoki?
a może jakieś miejsce noclegu też polecacie? :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Makuh
podróżnik
Posty: 216
Rejestracja: 28-05-2016 12:14

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: Makuh » 15-08-2017 16:28

W Górach Sowich byłem zaskakująco mało razy, z czego raz w deszczu, przez co nie uświadczyłem pięknych widoków.

Na pewno takowe są z Wielkiej Sowy i z Kalenicy. Do tego ciekawe mogą być Twierdza Srebrnogórska i kompleksy w Osówce i Walimiu (oczywiście, jeśli lubisz takie klimaty). To są oczywiście najbardziej znane miejsca i na pewno warto je zwiedzić. Może najlepiej przejść ze Srebrnej Góry do Walimia GSS-em i wrócić do Srebrnej Góry szlakiem E3. Wtedy można zwiedzić właściwie większą część Gór Sowich (poza Masywem Włodarza, który moim zdaniem jest mało ciekawy).

Dwie rady. Pierwsza - jeśli korzystasz z mapy papierowej, to weź pod uwagę to, że prawdopodobnie jest ona nieaktualna. Znakujący te tereny PTTK Strzelin bardzo często wprowadza modyfikacje przebiegu szlaków i warto wcześniej się zapoznać z nimi. Wszystkie zmiany są wyszczególnione na ich stronie.
Druga rada - Wielką Sowę najlepiej zwiedzać w dni powszednie, bo w weekendy jest tam duży tłok.

Czekam natomiast, co powiedzą osoby, które bywały w tych górach częściej i poznały je lepiej.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Artur74
podróżnik
Posty: 152
Rejestracja: 18-02-2014 15:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: Artur74 » 15-08-2017 21:05

Polecam przy okazji wiadukty kolei srebrnogórskiej, zaporę w Lubachowie, zamek w Zagórzu Śl., - może znajdziesz coś ciekawego w mojej galerii zdjęć z tych rejonów: http://www.polskiekrajobrazy.pl/Artur74 ... óry_Sowie/
Polub swoją pracę, nawet gdyby była mało znacząca i odpoczywaj przy niej.
Chcesz dożyć emerytury lub renty, z pracy przychodź wypoczęty!

hm0
wędrowiec
Posty: 497
Rejestracja: 26-02-2011 10:13

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: hm0 » 16-08-2017 07:16

Na pierwszy raz zobacz Wielką Sowę, którąś z części kompleksu Riese (Osówka lub Walim, bo na pozostałych prowadzonych przez zabawnego harcerzyka opowiadają kocopoły o latających talerzach) i zamek Grodno. Drugi dzień twierdza srebrnogórska z okolicznymi fortami i pozostałościami kolei sowiogórskiej. W trzeci dzień pojechałbym w Góry Suche.;)

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 477
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: Krzysztof63 » 16-08-2017 07:21

Wiadukty srebrnogórskie są już w Górach Bardzkich.

Atrakcyjne widoki, poza grzbietem głównym, można zobaczyć wbrew pozorom w Masywie Włodarza, oraz w rzadko odwiedzanym masywie Klasztorzyska (Niedzwiedzica, Podlesie). To co prawda już poza Górami Sowimi (ledwo 2 - 3 km, choć geologicznie to ten sam masyw), jednak najlepsze widoki są właśnie na Góry Sowie, ponadto Góry Suche i Pogórze Wałbrzyskie.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

włodarz
obieżyświat
Posty: 964
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: włodarz » 16-08-2017 08:27

Znając twoje możliwości proponuję trasę, którą tu schematycznie nakreśliłem. (W rzeczywistości wyjdzie około 45km, ale przejdziesz właściwie całe Góry Sowie).
https://mapy.cz/s/1XfzT
Lub podobną, ale start w Głuszycy, niebieskim do Przełęczy Marcowej, przez Włodarz do Rozdroża pod Moszną, zejście do Walimia, żółtym na małą Sowę i dalej głównym grzbietem do Srebrnej Góry - to jest około 32km.
Grzbiet Gór Sowich nie jest specjalnie widokowy, ale wieże na Wielkiej Sowie i Kalenicy załatwiają wszystko. Przy dobrej pogodzie zobaczysz Sudety od Karkonoszy po Jeseniki i od Ślęży po Góry Orlickie.

KrzysiekJ
podróżnik
Posty: 156
Rejestracja: 12-10-2013 19:12
Lokalizacja: Świebodzice

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: KrzysiekJ » 16-08-2017 13:30

Trasa zaproponowana przez włodarza (ta pierwsza, dłuższa) jest chyba optymalna na "pierwszy raz" w Górach Sowich. Ja bym ją tylko odrobinę zmienił. Byłaby - moim zdaniem - OK, gdybyś schodząc szlakiem żółtym z Gołogóry do Jeziora Bystrzyckiego, chciał przy okazji zwiedzić zamek Grodno. Ale wtedy mógłbyś tych 45 km w jednym dniu nie "wyrobić". Zamek Grodno nie ucieknie, zatem może być przez Ciebie spenetrowany następnym razem (Góry Sowie zasługują na to, abyś po nich jeszcze w przyszłości połaził; najlepiej wczesną jesienią i może poza szlakami, np. przez Babi Kamień).

Stąd też moja propozycja nieznacznej modyfikacji propozycji włodarza. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie tuptania blisko 8 km asfaltem (od Wagi na początku Jeziora Bystrzyckiego po południowo-wschodni kraniec wsi Michałkowa) a zyskasz sporo fajnych łąk i widoków. Wyglądałoby to mniej więcej tak: szlakiem żółtym schodzisz z Gołogóry, przez Gołogórkę i Przygrodną do Kanciarskiego Buka (drzewo jest zaznaczone na mapie "Sudety Środkowe" wyd. Plan) i stąd nie idziesz dalej szlakiem żółtym na zachód w stronę Wagi (i Jez. Bystrzyckiego), lecz bez szlaku na południe przez Kurasz (548), Cerekwicę (562) i Zabójczą (567). Ta ostatnia górka znajduje się już nad południowo-wschodnim krańcem Michałkowej, gdzie łapiesz znaki szlaku niebieskiego. Później już idziesz tak, jak sugeruje włodarz. Łąki nad Glinnem, aż do Przełęczy Walimskiej (wędrujesz cały czas szlakiem niebieskim), to jedne z najbardziej widokowych miejsc w Sudetach Środkowych. Dziś nie są już takie, jak w latach 70. i na początku lat 80. XX w., gdy na każdym kroku spotykało się stada owiec przywożonych tu z Podhala (okres działalności tzw. Agrokompleksu "Sudety"), ale dalej mają coś z klimatu beskidzkiego.

Pisząc o pozaszlakowym przejściu od Kanciarskiego Buka do końca Michałkowej, trochę mijam się z prawdą. Jeśli będziesz miał szczęście, to może ujrzysz na którymś z drzew zanikające już znaki niebieskiego szlaku. Pod koniec lat 60. zmieniono przebieg szlaku niebieskiego, który kiedyś prowadził tak, jak w mojej propozycji. Tu dwa obrazki:

Polana z Kanciarskim Bukiem, gdzie opuszczasz szlak żółty (uwaga: rok temu Nadleśnictwo Świdnica dość drastycznie potraktowało las w tym miejscu, buk został oszczędzony, ale cała reszta to tragedia):

październik 2013

Obrazek

Obrazek

kwiecień 2016

Obrazek

Obrazek

Jeden z ostatnich znaków niebieskiego szlaku z lat 60. XX w. (w połowie drogi między Zabójczą (567 m n.p.m.) a Cerekwicą (562 m n.p.m.))

Obrazek

Gdy będziesz wędrował już głównym grzbietem Gór Sowich, warto od czasu do czasu "skoczyć w bok", chociażby na skały Żmij w pobliżu Kalenicy (jest stąd ładny widok - ponad skałami i sztucznie wprowadzoną tu kosodrzewiną - na Wzgórza Włodzickie, Góry Suche i Stołowe).

Życzę udanej wycieczki i niezapomnianych widoków, również i na Góry Opawskie ;)

Awatar użytkownika
Kot
tramp
Posty: 14
Rejestracja: 21-05-2007 15:36
Lokalizacja: Bielawa/Wrocław

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: Kot » 17-08-2017 10:45

Ciekawą i mało uczęszczaną opcją jest czerwony szlak z Lutomii Górnej na Kroacką Studzienkę. I stamtąd dwie fajne ( i jak na Góry Sowie dość "widokowe" ) opcje wędrówki na Wielką Sowę - albo dalej czerwonym, a potem czarnym szlakiem na szczyt; albo żółtym łącznikiem do Glinna i dalej niebieskim do Wielkiej Sowy.
Swoją drogą z Gór Sowich jest też rzut beretem na Wzgórza Włodzickie, które też są niezłe widokowo - w szczególności zielony szlak ze stacji PKP w Świerkach do Góry Wszystkich Świętych.

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: opawski1 » 21-08-2017 20:13

Dziękuję za te wszystkie porady! :)
Byłem w Górach Sowich 3 dni (17-19.08). Odwiedziłem Kalenicę (tak stąd widziałem Góry Opawskie :P), skały Żmij, Koci Grzbiet (platformę widokową), Wielką Sowę, Małą Sowę, schroniska Sowa i Orzeł, kompleksy Riese: Osówka i Włodarz (naprawdę robią wrażenie!) :D
Z pewnością będę pisał relacje z wypraw, wkrótce na tym forum
Pozdrawiam
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

buba1
bardzo stary wyga
Posty: 4794
Rejestracja: 18-11-2008 10:01

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: buba1 » 28-08-2017 15:13

Obrazek

Krzysiek- orientujesz sie jak wyglada ten pasnik? czy ma pieterko?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

KrzysiekJ
podróżnik
Posty: 156
Rejestracja: 12-10-2013 19:12
Lokalizacja: Świebodzice

Re: Góry Sowie... co zobaczyć, najpiękniejsze miejsca i szlaki?

Postautor: KrzysiekJ » 28-08-2017 19:13

buba1 pisze:Obrazek

Krzysiek- orientujesz sie jak wyglada ten pasnik? czy ma pieterko?


Jest pięterko - jeżeli, oczywiście, nic się od dwóch lat nie zmieniło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do wody jest dość blisko.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”