oznaczenia szlaków

Wszystko, co związane jest z portalem Sudety.it - propozycje, uwagi, opinie, skargi i zażalenia.
Apollo

oznaczenia szlaków

Postautor: Apollo » 30-09-2004 22:51

Witam,

na stronie o oznaczeniach szlaków piszecie mniej więcej tak, że tło oznaczenia szlaku ma kolor zazwyczaj biały. Czasami tło jest żółte.

Wydaje mi się, że żółte (czy tam pomarańczowe - jak kto woli) zaznaczenie tła wyróżnia szlak narciarski od "zwykłego" szlaku pieszego, ale z tym wydawanie się to różnie bywa ;)
pozdrawiam!

epifaniusz
turysta niedzielny
Posty: 6
Rejestracja: 25-09-2004 21:01

żółty jako biały

Postautor: epifaniusz » 02-10-2004 08:49

moze chodzi o to ze czasami ten biały nie jest juz biały i bardziej wygląda jak żółty niz jak biały?!

Wojtek
Redaktor
Posty: 26
Rejestracja: 09-07-2004 09:22

Re: oznaczenia szlaków

Postautor: Wojtek » 07-10-2004 09:50

apollo pisze:Witam,

na stronie o oznaczeniach szlaków piszecie mniej więcej tak, że tło oznaczenia szlaku ma kolor zazwyczaj biały. Czasami tło jest żółte.

Wydaje mi się, że żółte (czy tam pomarańczowe - jak kto woli) zaznaczenie tła wyróżnia szlak narciarski od "zwykłego" szlaku pieszego, ale z tym wydawanie się to różnie bywa ;)
pozdrawiam!


Nie do końca jest tak. Nie wiem jaki jest standard oznakowywania szlaków narciarskich.
Wiem tylko że na terenie Sudetów są dwa miejsca gdzie szlaki mają żółte tła i fioletowy kolor. Pierwszy to szlak Legii Nadwiślańskiej (Przedgórze i Pogórze), a drugie to okolice Wielkiej Sowy, gdzie sami lokalni działacze we własnym interesie poprowadzili wyróżniający się od pttkowskich szlak z Przełęczy Walimskiej do Schroniska Orzeł.
Co do szlaków narciarskich to wiem, że właśnie w Sowich ma wreszcie coś powstać, ale tak do końca nie wiem co. Widziałem standard szlaku, mającego zastosowanie i narciarskie i rowerowe.
Temat warty pogłębienia. Jak ktoś napisze jakiś eleboracik to na pewno wrzuce to do działu turystyka (z zachowaniem wszelkich praw etc.)
Pan Redaktor
Sudety.it - Sudecki Informator Turystyczny

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga
Posty: 1927
Rejestracja: 12-09-2004 21:43
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: wirek » 07-10-2004 19:45

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej nie jest narciarski, a żółto-niebiesko-żółte barwy to barwy munduru. Natomiast szlaki pomarańczowe zamiast białych pojawiają się też w masywie Śnieżnika i w okolicach schroniska Andrzejówka (nie wiem jak w Jakuszycach). Nie znam zasad projektowania szlaków, ale domyślam się, że szlaki narciarskie muszą być łagodniejsze niż piesze ( w końcu używane są głównie zimą) i powinny się czymś, w oznaczeniach w terenie, od pieszych odróżniać.

Gość

Re: oznaczenia szlaków

Postautor: Gość » 07-10-2004 19:55

Wojtek pisze:Nie do końca jest tak. Nie wiem jaki jest standard oznakowywania szlaków narciarskich.
Wiem tylko że na terenie Sudetów są dwa miejsca gdzie szlaki mają żółte tła i fioletowy kolor. Pierwszy to szlak Legii Nadwiślańskiej (Przedgórze i Pogórze), a drugie to okolice Wielkiej Sowy, gdzie sami lokalni działacze we własnym interesie poprowadzili wyróżniający się od pttkowskich szlak z Przełęczy Walimskiej do Schroniska Orzeł.


W tym chaosie musi być jakaś zasada. Może to tak, że szlaki o których piszesz, są szlakami znakowanymi BEZ UWZGLĘDNIENIA STANDARDU PTTK.

Ze szlaków znakowanych "inaczej" (ale w inny sposób) za przykład może służyć szlak z Kamienicy na Wielką Sowę.

Z kolei szlak czerwony na żółtym/pomarańczowym polu spotkać można w Beskidzie Śląskim - i jest to szlak narciarski. Nie pamiętam, jak jest w Izerach.

Tak czy inaczej, obstawałbym przy tezie, że są szlaki znakowane wg PTTK i z pogwałceniem PTTKowskich zasad. Być może Twój szlak Legii należy do tych drugich?

pozdrowienia dla turystów obu standardów :)

Apollo

Re: oznaczenia szlaków

Postautor: Apollo » 07-10-2004 20:06

sorry, nie podpisałem się pod ostatnim postem ;)

Marfil

Postautor: Marfil » 12-10-2004 11:16

Szlak narciarski czerwony na pomaranczowym prowadzi z Andrzejowki do Zygmuntowki. Nie jestem pewien czy standarty znakraskie (PTTK) dotycza tez szlakow narciarskich. Tak przy okazji to w gminie Gluszyca powstaje (nie wiem czy juz akonczono znakowanie) siec tras rowerowych (takze nraciarskich) m.in. w okolicach schr. Andrzejowka

Apollo

szlaki rowerowe w gm. Głuszyca (było: znakowanie szlaków)

Postautor: Apollo » 12-10-2004 21:08

Marfil pisze: Tak przy okazji to w gminie Gluszyca powstaje (nie wiem czy juz akonczono znakowanie) siec tras rowerowych (takze nraciarskich) m.in. w okolicach schr. Andrzejowka


Co do szlaków rowerowych - potwierdzam, szlaki powstały (widziałem na pocz. października "w terenie"), gmina dostała dofinansowanie z UE.
Choć powstanie szlaków to rzecz chwalebna, jednak mnie - jako turyście pieszemu - nasuwa się taka refleksja, że szlaki rowerowe i piesze powinny być prowadzone od siebie oddzielnie. W tzw. długi weekend majowy byłem świadkiem wielu nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to rozpędzeni rowerzyści w ostatniej chwili hamowali przed przestraszonymi pieszymi (na stokach Skrzycznego, chociaż szlaki są tam rozdzielone, rowerzystom to jednak nie przeszkadzało).

Niestety - część szlaków rowerowych w gm. Głuszyca pokrywa się z pieszymi. :(

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 30-07-2005 11:47

Przeglądając przewodnik Wł. Krygowskiego "Beskidy Śląski - Żywiecki - Mały i Makowski (część zachodnia)", W-wa 1974, na stronie 123 natknąłem się na następujący fragment:

"Na wielu szlakach letnich wykonano w Beskidach warianty narciarskie, zaopatrując je w znakowanie w kolorze danego szlaku, jednakże nie na tle białym, jak przy szlaku letnim, lecz pomarańczowym oraz umieszczono tyczki na otwartych przestrzeniach dla ułatwienia orientacji. Oprócz tego istnieje kilkanaście szlaków narciarskich o charakterze nartostrad objętych stałym utrzymywaniem w okresie zimowym, oraz wiele szlaków narciarskich, które wprawdzie nie są objęte stałym utrzymaniem w czasie zimy, jednakże mają znakowanie wyłącznie narciarskie (kolorowy pasek na pomarańczowym tle)."

No to przynajmniej wiemy, jak jest w Beskidach :D

upalne pozdrowienia z Wrocławia,

apollo

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 02-11-2005 19:36

Mam połowiczną odpowiedź :

Załącznik nr 2 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6-05-1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawniających sporty wodne

§ 1. 1. Oznakowanie szlaku turystycznego dokonywane jest przez umieszczenie w widocznych punktach terenowych znaków prostokątnych trójkolorowych: kolor biały, dowolny kolor z wyjątkiem białego, kolor biały, malowane farbą olejną, o wymiarach 15x10 cm.
2. Znaki w terenie powinny być umieszczone w taki sposób, aby była zachowana widoczność kolejnego znaku do przodu i tyłu, nie rzadziej jednak niż co 50 m.
3. Na początku i na końcu szlaku turystycznego umieszcza się widoczny drogowskaz, na którym powinien być zaznaczony kolor szlaku i czas przejścia.

Odpowiedź połowiczna, bo nie znalazłem nic n/t koloru pomarańczowego.


Wróć do „Portal Sudety.it”