Góry Stołowe i biegówki

... zjadowych, biegowych i nie tylko. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w Sudetach.
Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Góry Stołowe i biegówki

Postautor: Apollo » 19-03-2006 20:16

Kochani,

byłem dziś w Górach Stołowych i powiem szczerze: rewelacja.
Trasy przygotowane ratrakiem, dwa tory, szeroko i... pusto ;).

Co ciekawe, trasy przygotowuje Park Narodowy Gór Stołowych.
Wytyczono trzy trasy, ich opis (i mapka) znajduje się tutaj: http://www.pngs.pulsar.net.pl/narty.html

Polecam, bo naprawdę warto!

Ja startowałem z Batorówka (niebieską pętlą), a że pogoda dopisywała, to potem dojechałem pod Karłów. W okolicach startu (czyli Batorówka) szlak był rozpdeptany przez jednego lub dwóch piechurów, ale potem było już extra.

Szczeliniec Wielki wyglądał dziś majestatycznie ;).

Gdy uruchomię swoje ftp, to wrzucę kilka fot z wyprawy.

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat
Posty: 562
Rejestracja: 07-07-2004 18:27
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: walter02 » 20-03-2006 08:45

Aż serce rośnie, gdy słychać takie wiadomości, swoją drogą - nic dziwnego, że na tereny atrakcyjne latem nie chcą zrezygnować z ruchu turystycznego także zimą. Przystosowanie terenu do narciarstwa biegowego nie wymaga aż tak dużych nakładów jak w przypadku narciarstwa zjazdowego i słupy wyciągów nie szpecą krajobrazu - aby tak dalej!

apollo >> czy to były tory do klasyka, czy także do łyżwy?
Miałeś ze sobą GPS-a? jeżeli tak, to może wrzucisz gdzieś przekrój trasy Twojej wycieczki.

Tradycyjnie służłę swoim kontem...

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 20-03-2006 08:52

Walterze,

tory były oczywiście do klasyka i chociaż dukt ratrakiem ubity, to jednak między dwoma torami nie było wystarczająco miejsca do łyżwy.

GPS był, także wieczorem coś podrzucę.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 22-03-2006 22:59

Mapa wyjazdu:
Obrazek

Niebieska linia oznacza oczywiście przebieg niebieskiego szlaku ("ósemka"). Czerwoną krechą oznaczyłem fragment szlaku czerwonego, którym dojechałem do Karłowa i z powrotem.

profil trasy:
Obrazek

Środkowy odcinek, wyznaczony przez punkty czerwony i niebieski, to właśnie fragment czerwonego szlaku.

Jeśli tylko pozwolą na to warunki, to w niedzielę chciałbym "zrobić" szlak czerwony i zielony w Karłowie.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 22-03-2006 23:03

Acha, suma podejść (dla całej trasy) to ok. 260 m.

Awatar użytkownika
seba123
stary wyga
Posty: 1030
Rejestracja: 05-03-2006 12:34
Lokalizacja: z nienacka

Postautor: seba123 » 26-03-2006 23:13

Byłem, widziałem! Trasy są, zrobiłem to co jest na rysunku czerwonym szlakiem (link parę postów wyżej), są pewne rozbieżności z tym planem - znaki czerwone kończą się w pewnym miejscu (!!!) i dalej idą zielone, spotykają się z niebieskimi i dalej do zamyknięcia pętli. Planowałem trasę do Batorówka, ale prognoza pody się sprawdziła i zaczął padać deszcz. Trasa łagodna (bardzo łatwa), dwa ślady do klasyka (na łyżwę za wąsko) śnieg ciężki i słabo niosący. Grubość pokrywy około 1m - to jeszcze poleży. Szlak prwadzi cały czas duktem przez las świerkowy, w sumie dosyć monotonnie, w jednym miejscu grupa skałek. Spotkałem dwie kilkuosobowe grupy Czechów! Generalnie ludzi niewielu, na parkingu w Karłowie może z osiem aut w tym trzy czeskie. W Dusznikach na stacji benzynowej spytałem gościa jak droga przez Łężyce, powiedział, że bez problemu przejadę - przejechałem, ale drugi raz bym nie próbował (miejscowi tak dziwnie na mnie patrzyli), jakby się ktoś wybierał to lepiej z Kudowy albo Radkowa (swoją drogą, ciekawe jak jest w pełnym sezonie). Fajnie, że coś tam robią - podobno już drugi sezon.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 26-03-2006 23:44

seba123 pisze:są pewne rozbieżności z tym planem - znaki czerwone kończą się w pewnym miejscu (!!!) i dalej idą zielone, spotykają się z niebieskimi i dalej do zamyknięcia pętli.

To fakt, jest to szczególnie mylące w punkcie skrzyżowania się tras. Spodziewałem się w tym miejscu znaków niebieskich (którymi biegłem) i czerwonych, więc widząc zbliżone kolorystycznie oznaczenia (niebieski i zielony) zgłupiałem. Tym bardziej, że tabliczki z oznaczeniem szlaków nie mają żadnych znaków kierunkowych (strzałek itp.), w związku z czym trzeba uważać przy skrętach.

seba123 pisze:Szlak prwadzi cały czas duktem przez las świerkowy, w sumie dosyć monotonnie, w jednym miejscu grupa skałek.


Szlak niebieski jest podobny. Jedyne urozmaicenie to Skalne Grzyby w północnej "odnodze ósemki".

Mam zamiar jeszcze w tym tygodniu pojechać do Karłowa i przetrzeć czerwoną pętlę, a może uda się nawet zieloną w stronę Pasterki. :roll:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 19-12-2006 23:03

Pojawiła się nowa mapka szlaków biegowych:

http://www.pngs.pulsar.net.pl/p_narty.html

Przebieg identyczny z zeszłorocznym, tylko zmieniono oznakowanie (zamiast trzech kolorów - stosuje się dwa, połączono trasy w jedną pętlę z dwoma szlakami czerwonymi jako łącznikami).

No to - jak w reklamie - see you! ;)

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 13-02-2007 23:34

Witaj Ruczaj!
Wypożyczalnie istnieją przy Biurze Biegu Piastów w Jakuszycach (osobiście nie sprawdzałem), natomiast - osobiście sprawdzałem - wypożyczalnia jest również przy Ośrodku Biathlonu naprzeciw Biura BP - po drugiej stronie szosy. W Ośrodku Biathlonu są również noclegi - w całkiem przyzwoitych warunkach.
Szczegóły na innym forum -> http://www.biegowki.pl/forum/viewtopic.php?p=11831&sid=d416284264aa53a29742a500517d2462
pozzdro i do zobaczenia w Jakuszycach! ;)

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat
Posty: 562
Rejestracja: 07-07-2004 18:27
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: walter02 » 13-02-2007 23:35

Cześć, coś średnio trafiłeś z tym pytaniem jeżeli chodzi o wątek (tutaj chwalimy Góry Stołowe, a pojawia się pytanie o Izerskie), ale do rzeczy: pożyczyć można w Jakuszycach naprzeciwko budynku Biegu Piastów - organoleptycznie nie sprawdzałem (mam swoje), ale szwagier pożyczał, w necie faktycznie chyba ich nie ma, ale w realu są jak najbardziej :D

Co do pensjonatów (bo rozumiem, że chodzi o takowy standard), to blisko tras są dwa miejsca
*) ośrodek Biathlonu: http://www.jakuszyce-biathlon.pl/ - prawdopodobnie ten ośrodek jest jakos związany z wyżej opisaną wypożyczalnią
*) gospoda graniczna Bombaj: http://www.jakuszyce-biathlon.pl/ - tutaj wypożyczalni nie ma, ale za to jest bliżej na trasy (nie trzeba przechodzić przez drogę i jedzenie dobre)

Witam w klubie i mam nadzieję, że zima jeszcze trochę potrwa, żeby się porządnie najeździć przed tymi okropnymi długimi miesiącami bez śniegu....

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat
Posty: 562
Rejestracja: 07-07-2004 18:27
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: walter02 » 13-02-2007 23:36

apollo - tym razem wygrałeś :D
minuta różnicy...

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 13-02-2007 23:44

Hihi, za to Ty mnie wyprzedziłeś na biegowki.pl z informacją o stanie trasy do Jizerki ;).
Nie wiem, czy BP nie przechwala się trochę by pokazać coś Stachowi? Mniejsza o to; ale trasy brak.
Lecę w ten pt. do Jeleniej, a potem do Jakuszyc. Może się skusisz? ;)

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 14-02-2007 21:19

Na www.bieg-piastow.pl możesz sprawdzać kamery i prognozę pogody. ;)

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator
Posty: 3021
Rejestracja: 17-03-2005 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Apollo » 13-12-2007 21:43

W ubiegłą niedzielę jeszcze nie były :).
Chociaż oznakowanie na drzewach widziałem.

Awatar użytkownika
szy
turysta niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 29-12-2010 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: szy » 30-12-2010 16:42

Na biegówki w Stołowe zagląda coraz więcej osób, ratrak
wciąż dba o trasy, więc może... reaktywować wątek?
Tym bardziej że jest pierwszym który Google podsuwa
szukającemu :)

To aktualna mapa tras biegowych w Górach Stołowych,
utrzymywanych przez karłowski ratrak:

Obrazek

Rozpoczęcie sezonu zorganizowało Schronisko Pasterka
kilkanaście dni temu, to kilka fotek z tego dnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej:

-> http://www.foto.pwsk.pl/2010/12/18/cisz ... ach-dzwoni
-> http://www.nitka.pl/2010/g%C3%B3ry-sto% ... C3%B3wkowy

Pozdrowienia,
Szy.

PS. Przeniosłem posta do świeższego wątku.
Ostatnio zmieniony 16-12-2013 21:03 przez szy, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
blog podróżniczy - rowerowy i narciarski, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl


Wróć do „Na nartach”