Forum Sudety.it Strona G│ˇwna Sudety.it
Sudecki Informator Turystyczny - Forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Krobica - orłowice, Kotlina Rębiszów.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sudety.it Strona G│ˇwna -> Relacje z wypraw
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Strider
w─Ödrowiec

aaep107.neoplus.adsl.tpnet.pl

Do│▒czy│: 19 Kwi 2010
Wizytowa│: 21 Wrz 2013
Sk▒d: Maciejowiec

PostWys│any: 07-01-2011 23:03    Temat postu: Krobica - or┼éowice, Kotlina R─Öbisz├│w. Odpowiedz z cytatem

Dnia dzisiejszego tj. si├│dmego stycznia 2011 o 8 rano rozpocz─Öli┼Ťmy pierwszy tegoroczny wyjazd albo wypraw─Ö co brzmi o wiele powa┼╝niej. Wolnymi od ┼Ťniegu drogami dojechali┼Ťmy do Prosz├│wki. Nie uda┼éo si─Ö obejrze─ç zamku, bo obiekt prywatny, monitorowany itd. Chwil─Ö si─Ö pokr─Öcili┼Ťmy ko┼äcz─ůc papierosa i podjechali┼Ťmy do Mirska zobaczy─ç nieczynna fabryk─Ö w┼é├│kiennicz─ů. Budynek okaza┼é si─Ö by─ç pozamykany i pilnowany, spojrzeli┼Ťmy tylko przez szyb─Ö na opuszczone pierwsze pi─Ötro budynku, rozleg┼é─ů hal─Ö pomalowane w patriotyczne bia┼éo- czerwone barwy, po kt├│rej wala┼éy si─Ö zwoje g─ůbki i poprzewracana meble. Id─ůc wzd┼éu┼╝ budynku zauwa┼╝y┼éem ┼╝e nie ma ju┼╝ sentencji nad g┼é├│wnym wej┼Ťciem, kt├│ra naucza┼éa o zaletach u┼Ťmiechania si─Ö w pracy Wink

Fabryka P┼éyt Pil┼Ťniowych Krobica-Or┼éowice.
Kawa┼éek za Mirskiem s─ů miejscowo┼Ťci Or┼éowice i Krobica, granice pomi─Ödzy nimi zacieraj─ů si─Ö tak ┼╝e chyba sami mieszka┼äcy do ko┼äca nie wiedz─ů gdzie mieszkaj─ů. W tej oto miejscowo┼Ťci zatrzymali┼Ťmy si─Ö pod sklepem budowlanym by zobaczy─ç nieczynn─ů fabryk─Ö p┼éyt pil┼Ťniowych. Nieczynn─ů na wskutek po┼╝aru kt├│ry zdarzy┼é si─Ö „wiele lat temu”- jak us┼éyszeli┼Ťmy. Przechodzimy obok ogromnego budynku z napisem hala produkcyjna by wej┼Ť─ç na dziedziniec zak┼éadu. Dziwna to budowla, po┼é─ůczenie falistej blachy i drewnianych p├│┼ékolistych okien, ┼╝elbetu i kamienia, ceg┼éy, drewna i k─ůtownik├│w. A wszystko nadgryzione z─Öbem czasu albo miejscami przez niego prze┼╝ute. Najpierw schodzimy do piwniczek z ┼éukowymi sklepieniami, w ka┼╝dej znalaz┼éo si─Ö jakie┼Ť krzes┼éo czy wygodny fotel, na drzwiach jednej z nich Tabliczka wst─Öp wzbroniony warsztat elektryczny. O ile piwniczki by┼éy niewielkie, o tyle hala do kt├│rej weszli┼Ťmy po chwili by┼éa ogromna. W kszta┼écie litery L, dach z kratownic ┼Ťciany z ┼╝elbetu pomalowanego olejn─ů. Na ┼Ťcianach tabliczki ostrzegaj─ůc przez konserwacj─ů urz─ůdzenia w trakcie pracy. Gdzie niegdzie wystaj─ů rury , na ┼Ťrodku betonowe podstawy maszyn, z brzegu rampa dla w├│zk├│w. Wysoko kawa┼éek drabinki, fragment balkoniku, uchwyt na ga┼Ťnice. Ale najciekawsza by┼é kr├│tszy odcinek L. Pot─Ö┼╝na kilkumetrowa konstrukcja z kratownic i k─ůtownik├│w, kt├│ra tworzy┼éa jakby drug─ů kondygnacje. Przygl─ůdamy si─Ö te┼╝ sporych rozmiar├│w bryle kt├│ra prawdopodobnie by┼éa piecem. Kr─Öcimy si─Ö jeszcze troch─Ö po mniejszych pomieszczeniach. Wchodzimy te┼╝ na najwy┼╝sze pi─Ötro budynku obok, by spojrze─ç na komin od do┼éu na krzywawy komin i od g├│ry na hale z koszami zsypowymi. Niestety nast─Öpny budynek jest zamkni─Öty i oczywi┼Ťcie monitorowany..

Zakład Przerobu Łupka.
Nie pozostaje nic innego jak ruszy─ç dalej, drog─ů na Nove Mesto do nieczynnego zak┼éadu przerobu ┼éupka. Przebijamy si─Ö przez ┼Ťniegi do ma┼éych budynk├│w, gdzie ogl─ůdamy pozostawione meble, sprz─Öty, dokumenty itp. Wojtek wczytuje si─Ö w specjalistyczny podr─Öcznik BHP po┼Ťwi─Öcony d┼║wi─Ökowi w kt├│rym by┼éy opisane maszyny od kombajn├│w zbo┼╝owych po hamownie silnik├│w odrzutowych. Jeszcze na pr─Ödce zachodzimy do rozdzielni pr─ůdu bo ci─ůgnie nas do obiektu widocznego ju┼╝ z daleka. Nie wiem czy fascynuj─ůca konstrukcja by┼éa stela┼╝em pod kruszarki czy co┼Ť w rodzaju ┼éadowni ale robi┼éo wra┼╝enie. Po chwili wspinamy si─Ö schodami na najwy┼╝sze pi─Ötro budowli. By wej┼Ť─ç do pokoju „maszynownia” stan─ů─ç na dachu sk─ůd rozci─ůga┼é si─Ö przepi─Ökny (cho─ç pogoda nie by┼éa ┼éaskawa)widok. Zapalonego na szczycie papierosa ko┼äczymy ju┼╝ w wype┼énionym Big Bagami z napisem Carbonate de Potassium magazynem. Opuszczamy teren maj─ůc po lewej nieczynn─ů stacje kolejow─ů Krobica a po prawej niedu┼╝y, pozamykany budynek biurowy na kt├│rego drzwiach piwnicznych widnieje napis Magazyn Techniczny, Sto┼é├│wka. I zn├│w drog─ů pr├│bujemy dosta─ç si─Ö do kamienio┼éomu ┼éupka kt├│ry w tym miejscu by┼é przetwarzany. Kopalnia Jerzy mia┼éa by─ç nieczynna ale wygl─ůda na to ┼╝e funkcjonuje ca┼ékiem dobrze.

Przy samochodzie rozmawiamy z w┼éa┼Ťcicielem sklepu, kt├│ry opowiada o r─Öbakach kt├│re d┼éu┼╝yce przerabia┼éy na trociny a nast─Öpnie nad ulic─ů ta┼Ťmoci─ůgami transportowane by┼éy do fabryki. M├│wi te┼╝ ┼╝e zak┼éad przy kopalni upad┼é jakie┼Ť pi─Ö─ç lat temu. Na koniec m├│wi „Ja pierdziele, przecie┼╝ na s─Öpi─ů teraz to tylko ci─ůgniki le┼Ťne je┼╝d┼╝─ů”. Bo tam w┼éa┼Ťnie mieli┼Ťmy i┼Ť─ç.
Kotlina.
Poszli┼Ťmy obok Disco Clubu nad rzeczk─ů sk─ůd zn├│w zobaczyli┼Ťmy fabryk─Ö p┼éyt tym razem wraz z rzek─ů kt├│r─ů zasila┼éa j─ů w energie. Idziemy w stron─Ö Gierczyna co chwila schodz─ůc z drogi przeje┼╝d┼╝aj─ůcym samochodom. W niekt├│rych miejscach nie ma ju┼╝ ┼Ťniegu i wida─ç zgni┼é─ů ziele┼ä ┼é─ůk. W ko┼äcu opuszczamy asfalt i wchodzimy w las kieruj─ůc si─Ö na miejscowo┼Ť─ç Kotlina. Miejscami tylko zasypan─ů drog─ů idzie si─Ö nie┼║le, po lewej strumie┼ä, po prawej niewielkie wyrobiska. Kotlina to urocza miejscowo┼Ť─ç, przypomina mi troch─Ö Izerke, z tym ┼╝e Izerka jest bardziej ucywilizowana i zape┼éniona lud┼║mi. Tu nie da si─Ö dojecha─ç samochodem. No i po co ludziom tu przyje┼╝d┼╝a─ç ludziom? Ja tu wr├│c─Ö bo spodoba┼éo mi si─Ö tu bardzo. My przedzieramy si─Ö przez zaspy przykrywaj─ůce samochody i maszyny rolnicze, zasi─Ögamy rady o drog─Ö jakiego┼Ť cz┼éowieka ten pokazuje bia┼é─ů ┼é─ůk─Ö i m├│wi id┼║cie tu kawa┼éek tam jest powiatowa. Takiej powiatowej jeszcze nie widzia┼éem. I dopiero w miejscu gdzie ┼Ťnieg stopnia┼é odkrywaj─ůc asfalt okaza┼éo si─Ö ┼╝e rzeczywi┼Ťcie idziemy powiatow─ů. Wspinali┼Ťmy si─Ö coraz wy┼╝ej, maj─ůc za plecami kolejne domy i niesamowity widok. Powiatowa si─Ö sko┼äczy┼éa i na szczyt Kot┼éa (721mnpm) przedzierali┼Ťmy si─Ö po pas w ┼Ťniegu. Ale dotarli┼Ťmy, weszli┼Ťmy do piwnicy ruin domu. Herbata, bakalie, odpoczynek. Nie wia┼éo wi─Öc zapalili┼Ťmy jeszcze po jednym. Z daleka wygl─ůda┼éo to na jeden budynek. Z bliska okaza┼éo si─Ö ┼╝e jest to kompleks o┼Ťmiu pi─Öknych budynk├│w. Pi─Öknych ale zrujnowanych, przynajmniej dwa by┼éy spalone, pozosta┼éy tylko mury. My┼Ťleli┼Ťmy ┼╝e to pa┼éac, a by┼éo to O┼Ťrodek Wypoczynkowy. Niesamowite miejsce z pi─Öknym widokiem. Idziemy dalej alej─ů w stron─Ö S─Öpiej G├│ry, ale chmury opadaj─ů, zaczyna wia─ç i ┼Ťciemnia─ç si─Ö schodzimy wi─Öc na prze┼éaj w d├│┼é doliny, ucieka przed ami stadko samic jelenia, napotykamy te┼╝ ┼Ťlady dzik├│w. Wzd┼éu┼╝ strumienia docieramy do ostatniego domu Kotliny i stamt─ůd ju┼╝ kawa┼éek. Jeszcze tylko przygl─ůdamy si─Ö Unimogowi z p┼éugiem wirnikowym kt├│ry usi┼éowa┼é oczy┼Ťci─ç drog─Ö ale tak mokry ┼Ťnieg zabija┼é si─Ö co chwila.

No i pora wraca─ç, wracamy jednak przez R─Öbisz├│w by odwiedzi─ç jeszcze jedno miejsce. Budynek kt├│ry zobaczyli┼Ťmy kilka lat temu z okna autobusu. Teraz zobaczyli┼Ťmy go z bliska. Nie wiem do czego s┼éu┼╝y┼é, wiem ┼╝e ma co┼Ť wsp├│lnego z kopalni─ů bazaltu i kolej─ů. Jest nieu┼╝ytkowany ale wej┼Ť─ç do niego nie mo┼╝na niestety ale kiedy┼Ť mo┼╝e kopalnia upadnie Wink

pzdr

linki:
o Kotlinie i o┼Ťodku: http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=75
wszystkie zdj─Öcia:
moje: http://picasaweb.google.com/Trappeur6/OkoliceSwieradowaFabrykiKrobicyKotlinaIRebiszow#

kellera: http://picasaweb.google.com/113606999273673761493/OpuszczoneFabrykiOrOwiceWiesKotlina#

Very Happy Very Happy
buba1
bardzo stary wyga

49.213.200.89.otvk.pl

Do│▒czy│: 18 Lis 2008
Wizytowa│: 30 Pa╝ 2014

PostWys│any: 08-01-2011 07:08    Temat postu: Re: Krobica - or┼éowice, Kotlina R─Öbisz├│w. Odpowiedz z cytatem

Strider napisa│:
. W ko┼äcu opuszczamy asfalt i wchodzimy w las kieruj─ůc si─Ö na miejscowo┼Ť─ç Kotlina. Miejscami tylko zasypan─ů drog─ů idzie si─Ö nie┼║le, po lewej strumie┼ä, po prawej niewielkie wyrobiska. Kotlina to urocza miejscowo┼Ť─ç, przypomina mi troch─Ö Izerke, z tym ┼╝e Izerka jest bardziej ucywilizowana i zape┼éniona lud┼║mi. Tu nie da si─Ö dojecha─ç samochodem. No i po co ludziom tu przyje┼╝d┼╝a─ç ludziom? Ja tu wr├│c─Ö bo spodoba┼éo mi si─Ö tu bardzo. My przedzieramy si─Ö przez zaspy przykrywaj─ůce samochody i maszyny rolnicze, zasi─Ögamy rady o drog─Ö jakiego┼Ť cz┼éowieka ten pokazuje bia┼é─ů ┼é─ůk─Ö i m├│wi id┼║cie tu kawa┼éek tam jest powiatowa. Takiej powiatowej jeszcze nie widzia┼éem. I dopiero w miejscu gdzie ┼Ťnieg stopnia┼é odkrywaj─ůc asfalt okaza┼éo si─Ö ┼╝e rzeczywi┼Ťcie idziemy powiatow─ů. Wspinali┼Ťmy si─Ö coraz wy┼╝ej, maj─ůc za plecami kolejne domy i niesamowity widok. Powiatowa si─Ö sko┼äczy┼éa i na szczyt Kot┼éa (721mnpm) przedzierali┼Ťmy si─Ö po pas w ┼Ťniegu. Ale dotarli┼Ťmy, weszli┼Ťmy do piwnicy ruin domu. Herbata, bakalie, odpoczynek. Nie wia┼éo wi─Öc zapalili┼Ťmy jeszcze po jednym. Z daleka wygl─ůda┼éo to na jeden budynek. Z bliska okaza┼éo si─Ö ┼╝e jest to kompleks o┼Ťmiu pi─Öknych budynk├│w. Pi─Öknych ale zrujnowanych, przynajmniej dwa by┼éy spalone, pozosta┼éy tylko mury. My┼Ťleli┼Ťmy ┼╝e to pa┼éac, a by┼éo to O┼Ťrodek Wypoczynkowy. Niesamowite miejsce z pi─Öknym widokiem.

jak tylko stopnienia sniegi to tam jade! to bedzie punkt pierwszy naszych wiosennych wypraw! coby uchwycic moment jak juz nie ma za duzo sniegu a jeszcze nie jest bardzo zarosniete!

jedna z takich wiosek jakie najbardziej lubie Smile fajnie ze sa jeszcze takie miejsca czekajace na odkrycie! troche mi przypomina tereny naszych wycieczek sprzed paru laty kolo lewina klodzkiego:
http://picasaweb.google.com/topeerz/20071208_ZagubioneWioski#
http://picasaweb.google.com/osiolek.widmo/20080127_Jezykowice#

albo tereny wsi marcinkow, czatkow, rogozka...
http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066742488661029074
http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066742900977889554
http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066743064186646834
http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066743699841806770
http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066744262482522658http://picasaweb.google.com/topeerz/20070520_rudy_potok#5066744885252780674

polecam wszystkim milosnikom takich klimatow Smile

Strider napisa│:

Nie pozostaje nic innego jak ruszy─ç dalej, drog─ů na Nove Mesto do nieczynnego zak┼éadu przerobu ┼éupka. Przebijamy si─Ö przez ┼Ťniegi do ma┼éych budynk├│w, gdzie ogl─ůdamy pozostawione meble, sprz─Öty, dokumenty itp. Wojtek wczytuje si─Ö w specjalistyczny podr─Öcznik BHP po┼Ťwi─Öcony d┼║wi─Ökowi w kt├│rym by┼éy opisane maszyny od kombajn├│w zbo┼╝owych po hamownie silnik├│w odrzutowych. Jeszcze na pr─Ödce zachodzimy do rozdzielni pr─ůdu bo ci─ůgnie nas do obiektu widocznego ju┼╝ z daleka. Nie wiem czy fascynuj─ůca konstrukcja by┼éa stela┼╝em pod kruszarki czy co┼Ť w rodzaju ┼éadowni ale robi┼éo wra┼╝enie. Po chwili wspinamy si─Ö schodami na najwy┼╝sze pi─Ötro budowli. By wej┼Ť─ç do pokoju „maszynownia” stan─ů─ç na dachu sk─ůd rozci─ůga┼é si─Ö przepi─Ökny (cho─ç pogoda nie by┼éa ┼éaskawa)widok. Zapalonego na szczycie papierosa ko┼äczymy ju┼╝ w wype┼énionym Big Bagami z napisem Carbonate de Potassium magazynem. Opuszczamy teren maj─ůc po lewej nieczynn─ů stacje kolejow─ů Krobica

juz "oczyma wyobrazni" widze jak siedzimy w slonku na dachu tego budynku popijajac piwko Smile

http://picasaweb.google.com/Trappeur6/OkoliceSwieradowaFabrykiKrobicyKotlinaIRebiszow#5559561511731791922

niezle zachowane!!! Very Happy
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ  
wirek
stary wyga

host-188-122-4-4.finemedia.pl

Do│▒czy│: 12 Wrz 2004
Wizytowa│: 29 Pa╝ 2014
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: 08-01-2011 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracowa┼éem przed laty w Jeleniog├│rskich Kopalniach Surowc├│w Mineralnych, a zak┼éad w Krobicy by┼é jednym z oddzia┼é├│w. Wydobywany tam ┼éupek chlorytowo-serycytowy by┼é mielony i przesiewany na kilka frakcji. G┼é├│wny produkt to by┼éa posypka papowa. Jeszcze dzi┼Ť mo┼╝na spotka─ç pap─Ö smo┼éow─ů, pokryt─ů takimi jakby srebrzysto-oliwkowymi ┼éuskami. To w┼éa┼Ťnie to. Na pocz─ůtku lat 80-tych zapotrzebowanie by┼éo tak du┼╝e, ┼╝e nawet zak┼éad "Czerwony Potok" na Jakuszycach zajmowa┼é si─Ö mieleniem posypki z ┼éupka z Krobicy. Ha┼éda przed zak┼éadem to w┼éa┼Ťnie py┼éy odpadowe z tamtych czas├│w. Ech, rozmarzy┼éem si─Ö, wspominaj─ůc moje "lata dwudzieste". Jakie tam kozaki i ma┼Ťlaki ros┼éy.
Gdzie┼Ť ko┼éo po┼éowy lat 90-tych mia┼é miejsce przykry wypadek w kamienio┼éomie. Z powodu b┼é─Ödu przy strzelaniu kilka kamieni spad┼éo na Fabryk─Ö P┼éyt Pil┼Ťniowych i zgin─ů┼é jeden cz┼éowiek. To i program Powszechnej Prywatyzacji dobi┼éo zak┼éad.
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email  
Strider
w─Ödrowiec

absj154.neoplus.adsl.tpnet.pl

PostWys│any: 08-01-2011 11:18    Temat postu: Re: Krobica - or┼éowice, Kotlina R─Öbisz├│w. Odpowiedz z cytatem

buba1 napisa│:

juz "oczyma wyobrazni" widze jak siedzimy w slonku na dachu tego budynku popijajac piwko Smile

w takim razie czekamy na słonko Wink

buba1 napisa│:
http://picasaweb.google.com/Trappeur6/OkoliceSwieradowaFabrykiKrobicyKotlinaIRebiszow#5559561511731791922

niezle zachowane!!! Very Happy

akurat to zdjęcie zrobione przez okno, ten budynek jest prawdopodobnie uzywany, w kazdym razie zamkniety na kłódke
Strider
w─Ödrowiec

PostWys│any: 08-01-2011 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wirek napisa│:
Pracowa┼éem przed laty w Jeleniog├│rskich Kopalniach Surowc├│w Mineralnych, a zak┼éad w Krobicy by┼é jednym z oddzia┼é├│w. Wydobywany tam ┼éupek chlorytowo-serycytowy by┼é mielony i przesiewany na kilka frakcji. G┼é├│wny produkt to by┼éa posypka papowa. Jeszcze dzi┼Ť mo┼╝na spotka─ç pap─Ö smo┼éow─ů, pokryt─ů takimi jakby srebrzysto-oliwkowymi ┼éuskami. To w┼éa┼Ťnie to. Na pocz─ůtku lat 80-tych zapotrzebowanie by┼éo tak du┼╝e, ┼╝e nawet zak┼éad "Czerwony Potok" na Jakuszycach zajmowa┼é si─Ö mieleniem posypki z ┼éupka z Krobicy. Ha┼éda przed zak┼éadem to w┼éa┼Ťnie py┼éy odpadowe z tamtych czas├│w. Ech, rozmarzy┼éem si─Ö, wspominaj─ůc moje "lata dwudzieste". Jakie tam kozaki i ma┼Ťlaki ros┼éy.
Gdzie┼Ť ko┼éo po┼éowy lat 90-tych mia┼é miejsce przykry wypadek w kamienio┼éomie. Z powodu b┼é─Ödu przy strzelaniu kilka kamieni spad┼éo na Fabryk─Ö P┼éyt Pil┼Ťniowych i zgin─ů┼é jeden cz┼éowiek. To i program Powszechnej Prywatyzacji dobi┼éo zak┼éad.

O Wirku w ko┼äcu jakie┼Ť informacje, w internecie znalaz┼éem tylko jedn─ů galerie obiektu ale by┼éo opisane jako fabryka p┼éyt...
O czerwonym potoku te┼╝ nic nie mog┼éem znale┼║─ç, kto┼Ť pisa┼é ┼╝e by┼éy to budynki ludzi melioruj─ůcych strumyki w izerach
Byłem tam rok temu.

Ale nie wiem czy nie ma plan├│w by to zagospodarowa─ç :/

Ostatnio zmieniony przez Strider dnia 08-01-2011 11:45, w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Strider
w─Ödrowiec

PostWys│any: 08-01-2011 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Buba
no bardzo fajne miejsca, uwielbiam takie Smile

to ciekawe, jaka┼Ť kapliczka?

ale powiedz sk─ůd bierzesz te czapki ?
Very Happy Very Happy

I kto┼Ť odpisa┼é na list pozostawiony w chatce?
Strider
w─Ödrowiec

PostWys│any: 08-01-2011 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja do fabryki b─Öd─Ö szed┼é jeszcze raz prawdopodobnie bo jest szansa ┼╝e uda si─Ö zobaczy─ç elektrownie wodn─ů w podziemiach zak┼éadu, kt├│ra zasila┼éa w energie elektryczn─ů fabryk.. Smile
wirek
stary wyga

host-188-122-4-4.finemedia.pl

Do│▒czy│: 12 Wrz 2004
Wizytowa│: 29 Pa╝ 2014
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: 08-01-2011 12:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Czerwony Potok" w czasie wojny by┼é ma┼éym obozem pracy, chyba fili─ů Gross Rosen. Wydobywano tam granit w wyrobiskach na miejscu, powy┼╝ej ha┼édy i na Wiciarce. Jad─ůc drog─ů z Huty mija si─Ö dwa krzy┼╝e po prawej stronie. By┼éy to groby ofiar, ekshumowane na pocz. lat 60-tych. W tym samym czasie "Czerwony Potok" zosta┼é "zak┼éadem do┼Ťwiadczalnym". Powsta┼éa wtedy hala przemia┼éowni i biura. a w dawnych warsztatach (ten solidny budynek ko┼éo ha┼édy) postawiono piec do pra┼╝enia kwarcu. Zbudowano hal─Ö, w kt├│rej stan─ů┼é piec rurowy do suszenia kamienia, m┼éyny i przesiewacze. Zak┼éad zajmowa┼é si─Ö g┼é├│wnie przer├│bk─ů najczystszego kwarcu ze "Stanis┼éawa". Opr├│cz tego pr├│bowano produkowa─ç r├│┼╝ne posypki modyfikowane chemicznie. Pod koniec lat 80-tych przeniesiono tam warsztaty i baz─Ö samochodow─ů z ul. Turystycznej (by┼éy tam, gdzie jest teraz market Netto i budynki mieszkalne) i na Potoku zbudowano hale mi─Ödzy torami a hal─ů produkcyjn─ů. Po upadku Jeleniog├│rskich Kopalni teren przej─Ö┼éo miasto Szklarska Por─Öba. ┼╗eby nie p┼éaci─ç podatku od nieruchomo┼Ťci rozebrano dachy nad halami. Kiedy┼Ť tym terenem interesowa┼éa si─Ö dr Irena Eris. My┼Ťla┼éa o spa, ale jej przesz┼éo.
Powrˇt do gˇry
Zobacz profil autora WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email  
buba1
bardzo stary wyga

absl8.neoplus.adsl.tpnet.pl

PostWys│any: 08-01-2011 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Strider napisa│:
Buba
no bardzo fajne miejsca, uwielbiam takie Smile

to ciekawe, jaka┼Ť kapliczka?

to ruiny kosciola w marcinkowie

na necie tylko tyle o nim znalazlam
"Ruiny koscio┼éa ┼Üw. Marcina i ma┼éy cmentarz przyko┼Ťcielny. Obiekt niewielki, zachowa┼éy si─Ö mury ko┼Ťcio┼éa i fragment sklepienia, drewniany dach kryty gontem le┼╝y zawalony we wn─Ötrzu ko┼Ťcio┼éa. Obiekt otoczony kamiennym murem i bram─ů od strony drogi - dost─Öp bez problemu.

Ko┼Ťci├│┼é wybudowano w 1598 r.,zniszczony w 1623 r. a odbudowany zosta┼é w 1701 r. Ko┼Ťci├│┼é zosta┼é opuszczony po 1945 r. i od tego czasu niszczeje"
http://forgotten.pl/miejsce.php?id=228&sid=4cf040c26f90b

Strider napisa│:

ale powiedz sk─ůd bierzesz te czapki ?
Very Happy Very Happy

czesto gdzies na jakas wpadam Smile a juz tez cala rodzina wie ze mi trzeba kupowac smieszne czapki Very Happy
Powrˇt do gˇry
Strider
w─Ödrowiec

PostWys│any: 08-01-2011 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

buba1 napisa│:

czesto gdzies na jakas wpadam Smile a juz tez cala rodzina wie ze mi trzeba kupowac smieszne czapki Very Happy

Very Happy Very Happy Very Happy
Strider
w─Ödrowiec

PostWys│any: 08-01-2011 13:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wirek napisa│:
"Czerwony Potok" w czasie wojny by┼é ma┼éym obozem pracy, chyba fili─ů Gross Rosen. Wydobywano tam granit w wyrobiskach na miejscu, powy┼╝ej ha┼édy i na Wiciarce. Jad─ůc drog─ů z Huty mija si─Ö dwa krzy┼╝e po prawej stronie. By┼éy to groby ofiar, ekshumowane na pocz. lat 60-tych. W tym samym czasie "Czerwony Potok" zosta┼é "zak┼éadem do┼Ťwiadczalnym". Powsta┼éa wtedy hala przemia┼éowni i biura. a w dawnych warsztatach (ten solidny budynek ko┼éo ha┼édy) postawiono piec do pra┼╝enia kwarcu. Zbudowano hal─Ö, w kt├│rej stan─ů┼é piec rurowy do suszenia kamienia, m┼éyny i przesiewacze. Zak┼éad zajmowa┼é si─Ö g┼é├│wnie przer├│bk─ů najczystszego kwarcu ze "Stanis┼éawa". Opr├│cz tego pr├│bowano produkowa─ç r├│┼╝ne posypki modyfikowane chemicznie. Pod koniec lat 80-tych przeniesiono tam warsztaty i baz─Ö samochodow─ů z ul. Turystycznej (by┼éy tam, gdzie jest teraz market Netto i budynki mieszkalne) i na Potoku zbudowano hale mi─Ödzy torami a hal─ů produkcyjn─ů. Po upadku Jeleniog├│rskich Kopalni teren przej─Ö┼éo miasto Szklarska Por─Öba. ┼╗eby nie p┼éaci─ç podatku od nieruchomo┼Ťci rozebrano dachy nad halami. Kiedy┼Ť tym terenem interesowa┼éa si─Ö dr Irena Eris. My┼Ťla┼éa o spa, ale jej przesz┼éo.

To bardzo cenne dla mnie informacje dzi─Öki Smile
Dobrze że jej przeszło
buba1
bardzo stary wyga

49.213.200.89.otvk.pl

PostWys│any: 08-01-2011 18:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wirek napisa│:
" ┼╗eby nie p┼éaci─ç podatku od nieruchomo┼Ťci rozebrano dachy nad halami. .

zaraz mi sie albania przypomniala Wink gdzie ludzie pozostawiaja domy w stanie niedokonczonym zeby jakis podatkow nie musiec placic.. i mieszkaja dziesiatki lat z drutami sterczacymi z dachu...
http://picasaweb.google.com/zabka.z.czuprynka/2008_09_albania#5247088310016326354

a tu u nas podobne cyrki maja miejsce!
Powrˇt do gˇry
Strider
w─Ödrowiec

aaei16.neoplus.adsl.tpnet.pl

PostWys│any: 09-01-2011 13:25    Temat postu: Re: Krobica - or┼éowice, Kotlina R─Öbisz├│w. Odpowiedz z cytatem

buba1 napisa│:

ogl─ůda┼éem etarz fragmenty "Skazanego.." i jako┼Ť mi podpasowa┼éa ta scena Wink Smile
od 1:11

http://www.youtube.com/watch?v=1K02UIpMvTs&feature=related

Smile

A my do Kotliny te┼╝ wyruszymy jeszcze raz jak ju┼╝ b─Ödzie przyjemniej, ale ja mam ochot─Ö przespa─ç si─Ö w piwnicy budynku albo pod namiotem gdzie┼Ť w pobli┼╝u, no i na S─Öpi─ů musz─Ö w ko┼äcu wej┼Ť─ç :
keller
łazik

abxc141.neoplus.adsl.tpnet.pl

Do│▒czy│: 11 Pa╝ 2010
Wizytowa│: 10 Pa╝ 2013
Sk▒d: Jelenia G├│ra

PostWys│any: 09-01-2011 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Kotlinie mieszkaj─ů bardzo ciekawi ludzie. Jeden z bardzo niewielu mieszka┼äc├│w kt├│rych spotkali┼Ťmy udzieli┼é nam bardzo precyzyjnej odpowiedzi na pytanie jak doj┼Ť─ç na S─Öpia G├│r─Ö- "tutaj wszystkie drogi prowadza na S─Öpi─ů ale ja nie wiem jak tam doj┼Ť─ç a zreszt─ů nawet nie radz─Ö"
Powrˇt do gˇry
Radek
w─Ödrowiec

acpy232.neoplus.adsl.tpnet.pl

Do│▒czy│: 19 Lut 2011
Wizytowa│: 21 Pa╝ 2014

PostWys│any: 31-08-2012 20:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalezione na jednej z aukcji pocztówka z widokiem na zakłady bazaltowe w Rębiszowie, rok 1943
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sudety.it Strona G│ˇwna -> Relacje z wypraw Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach