Tour de Świeradów [BC]

... zjadowych, biegowych i nie tylko. Wszystko o możliwościach uprawiania sportów zimowych w Sudetach.
Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Tour de Świeradów [BC]

Postautor: walter02 » 14-01-2008 23:47

Seba powiedział, że chce, a chęć jest najważniejsza.
Seba chciał zwiedzić okolice Świeradowa, więc w niedzielę 2008-01-06 o zwiedzamy ten kurort w w poszukiwaniu parkingu. Są czerwone i niebieskie oznaczenia szlaku, niestety za wysoko nie da się dojechać, zostawiamy auto na rozejściu się tych szlaków.
Widoki kiepskie - mocno wieje wiatr co potęguje uczucie zimna, śniegu jak na lekarstwo pomimo, że nie byliśmy tak nisko (>580 mnpm.)
Po łyku herbaty i przebraniu butów bierzemy narty na plecy i ruszamy w drogę. Jakoś nie pałamy chęcią iść na Stóg Izerski, więc zapodajemy niebieskim szlakiem prosto na Polanę Izerską.
Narty udaje się ubrać dopiero na wysokości około 800 mnpm przy smętnych resztkach wyciągu orczykowego. Zdarzenie to uczcimy takim oto ulotnym piktogramem:
Obrazek
Szlak niebieski jest dosyć stromy idąc pod górę zastanawiamy się nad ryzykiem zjazdu.
Obrazek
Wygląda na to, że jest spore. Cienka pokrywa śnieżna nie zakrywa kamoli i korzeni. Idąc do góry spokojnie można je ominąć, ale przy zjeździe może być krucho. Tuż przed polaną "Drwale" szlak dobija do leśnej drogi, która łagodnie opada w stronę Świeradowa. Postanawiamy tamtędy zjeżdżać w drodze powrotnej.
Po chwili jesteśmy na polanie "Drwale". Aura jawi się typowo izerska:
Obrazek
i look w drugą stronę:
Obrazek
Ciekawostką tego miejsca jest wiata, przez którą można przejechać na nartach:
Obrazek
Podjeżdżamy do budynków, siadamy pod wiatą na zalodzonych ławach przy zaśnieżonym stole i przy kanapce, cukierku i reszcie herbatki prowadzimy dyskusje polityczno światopoglądowe:
Obrazek
Dalsza marszruta prowadzi w stronę Chatki Górzystów. Napotykamy wyratrakowany ślad oraz parę miejscówek, które zostają uwiecznione specjalnie dla Buby:
Obrazek
oraz
Obrazek
Następnie wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń, która za zasłoną śniegu i mgły gdzieś kryje Chatkę Górzystów:
Obrazek
W takich miejscach i w przy takich warunkach poznaje się znaczenie tyczek :D
Bez przeszkód na skuśkę docieramy do Chatki Górzystów, a tam tłoczno jak na Świebodzkim w niedzielę. Sebastian zapodaje especialidad de la meson czyli omlet, popija grzanym piwem, którego nie może się nachwalić, ja poszczę przy dwóch tyskich. W chatce jest wyjątkowo ciepło (nic dziwnego, jak na zewnątrz pewnie blisko 0, a w środku sporo luda), ale czas ruszać. Niecierpliwa dusza niedzielnego backcountowca szarpie ciałem i siedzieć w jednym miejscu nie daje.
Z chatki ruszamy żółtym szlakiem pod górę. Zaczyna padać śnieg, i robi to coraz intensywniej.
Obrazek
Nie zrażeni tak ciężkimi obiektywni, ale jakże pożądanymi dla backcoutrowca po dwóch browcach warunkami sprawiamy kolejne prezenty Bubie:
Obrazek
oraz
Obrazek
Dalej mamy zamiar iść czerwonym szlakiem w kierunku Drwali. Zamiar dobry, gorzej z wykonaniem. Szlak kluczy, początkowo widoczny ślad niknie pod śniegiem. Taka sytuacja nie jest dla nas pierwszyzną:
Zapomniany odbiornik GPS wkracza w akcje: namiar Szerzawa i rozpoczyna się wędrówka za czerwoną strzałką wśród krzaków i drzew. Na wierzchołki odnajdujemy oznaczenia, ale nie na długo. Namiar: Drwale i po parunastu minutach zjazdu (szkoda, że wiatr z naprzeciwka nas hamował, ale i tak zaliczyłem klasyczne przyglebienie przez głowę )jesteśmy w znajomym miejscu.
Kontynuujemy zjazd wcześniej obmyśloną trasą, która po paru zawijasach doprowadza nas do znajomego niebieskiego szlaku.
Dzięki opadowi śniegu narty zdejmujemy niżej, niż je założyliśmy, ale i tak paręset metrów do auta musimy pokonać "na bosaka".

Podsumowanie wycieczki:
ponad 20km w linii prostej, a raczej po pętelce
Obrazek

900 metrów podejść i zjazdó po takim ładnym profilu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15-01-2008 07:18 przez walter02, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
buba
obieżyświat

Postautor: buba » 15-01-2008 06:47

dzieki ogromne za pamiec :))) dwa pierwsze obiekty zostaly nawet juz osobiscie dokladnie obeznane w pazdzierniku! :) a dwa kolejne troche niestety przewiewne...ale dobrze wiedziec o ich istnieniu!

to sa zdjecia z teraz??? tam jest tyle sniegu???
"ujrzałam kiedys o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną.. cała reszta jest wynikiem , że ją wybrałam"

http://picasaweb.google.pl/topeerz (biedronka.buba, osiolek.widmo)
http://www.biedronka-buba.fotosik.pl

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Postautor: walter02 » 15-01-2008 07:17

fotki są sprzed 2tygodni. Do kwietnia śniegu mniej nie będzie...
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 15-01-2008 07:42

Ładna trasa. Dobrze, że podtrzymujecie - jako jedyni na forum - tematy biegówkowe! ;)
Proponuję małą zagadkę z cyklu "znajdź 1 szczegół":
znajdź jeden szczegół, który został nieprawidłowo zaznaczony na Walterowskiej mapie ;).

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 15-01-2008 08:02

apollo pisze:Proponuję małą zagadkę z cyklu "znajdź 1 szczegół":
znajdź jeden szczegół, który został nieprawidłowo zaznaczony na Walterowskiej mapie ;).

...Stóg Izerski?
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Awatar użytkownika
seba123
stary wyga

Postautor: seba123 » 15-01-2008 09:26

ostatnie 5 km to była rewelacja, spójrzcie na profil :D
...szkoda, że w Rudawach nie ma śniegu. Walter, co dalej z tą marną zimą? Na dobrą sprawę to tylko Izery i Karkonosze nam zostają...

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 15-01-2008 10:12

seba123 pisze: Walter, co dalej z tą marną zimą? Na dobrą sprawę to tylko Izery i Karkonosze nam zostają...

Ktoś tu kiedyś na forum bawił się w Jej Wysokość Zimę... :) może on będzie wiedział..? :twisted:

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 15-01-2008 11:52

zima pisze:byłam w Grecji na wczasach :P

...ale już wróciłaś? :twisted:

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 15-01-2008 13:15

Chyba wróciła się odlać, bo od soboty zapowiadają deszcze :?

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 15-01-2008 14:24

Ja w góry wybieram się pod koniec lutego, może wtedy trochę sypnie :?: :?: :?:
...oby :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 15-01-2008 15:26

Satan pisze:...Stóg Izerski?

Bingo ;)

stepow
podróżnik

Postautor: stepow » 15-01-2008 16:50

Bardzo podobną trasę przeszedłem w połowie października, to było tak niedawno a warunki jakże inne :-)

Polana Izerska
Obrazek

Wiata
Obrazek

Chatka Górzystów
Obrazek

Hala Izerska
Obrazek

Wracałem nieco inną drogą - przez Stóg Izerski
Obrazek

Pozdrawiam,
Marek, Wrocław
miłośnik Sudetów i nie tylko :-)
http://www.stepow.net/

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 15-01-2008 21:20

Pięęęęękne foty, Stepow!!!!

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Postautor: walter02 » 15-01-2008 22:05

Stepow, foteczki miodzio, tylko mało śniegu :D
ostatnie 5 km to była rewelacja, spójrzcie na profil

zjazd z Drwali w kierunki Chatki też był niczego sobie...

Co do Stogu Izerskiego to faktycznie, jakaś skucha. Doprawdy nie wiem skąd on tam się znalazł....ale w dobrym miejscu też jest...
Obrazek

Wróć do „Na nartach”