Smaki świata zaklęte w piwie

Gdzie jeść? Co pić? Co i gdzie można polecić? Gdzie lepiej nie ryzykować? A może wiesz, jak coś zrobić do jedzenia? Czyli wszystko o jedzeniu - restauracje, bufety, knajpy, portawy i przepisy.
Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 18-11-2011 09:26

zdziwiłabyś się, ilu w Polsce jest fanów Tyskiego czy Żywca - oczywiście później okazuje się, że większość z nich innych marek właściwie nie próbowało, bo po co, więc potem im nawet nie smakują...
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 18-11-2011 10:42

Pudelek pisze:zdziwiłabyś się, ilu w Polsce jest fanów Tyskiego czy Żywca - oczywiście później okazuje się, że większość z nich innych marek właściwie nie próbowało, bo po co, więc potem im nawet nie smakują...

pewnie jakby sprobowali wody z mydlem i spirytusem to by im zasmakowalo bo by przypominalo bukiet smaku ulubionego piwa ;)

ale coz.. o gustach sie nie dyskutuje- ja np. lubie cieple piwo wiec moge zrozumiem ze ktos lubi zywca ;)
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Human
stary wyga

Re: Piwo

Postautor: Human » 18-11-2011 11:30

mlecz pisze:To był żart...ironia no nie wiem jak Ci to jeszcze napisać...czytanie między wierszami nie boli musisz spróbować polecam i nie napinanie się też jest dobre:)
No chyba że jesteś fanem Żywca i Tyskiego przecież każdy wie jakie to wyjątkowe piwo i obraziłam twoje uczucia jak tam to serdecznie przepraszam:P

Mi się zdaje, że to była grafomania, ale cóż :)

Pudelek pisze:zdziwiłabyś się, ilu w Polsce jest fanów Tyskiego czy Żywca - oczywiście później okazuje się, że większość z nich innych marek właściwie nie próbowało, bo po co, więc potem im nawet nie smakują...

Wcale nie tak dużo i to jest głównie beton po 40-tce. Skąd wiem? Tak się składa, że zawodowo zajmuję się pracą w monopolowym :D Przypadkiem też mam tam z 40-50 gatunków niekorporacyjnego czeskiego i polskiego piwa i zauważam, że schodzi ono duuużo lepiej niż siki z Kompanii, Żywca i Carlsberga.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 18-11-2011 15:40

Human pisze:Wcale nie tak dużo i to jest głównie beton po 40-tce. Skąd wiem? Tak się składa, że zawodowo zajmuję się pracą w monopolowym :D Przypadkiem też mam tam z 40-50 gatunków niekorporacyjnego czeskiego i polskiego piwa i zauważam, że schodzi ono duuużo lepiej niż siki z Kompanii, Żywca i Carlsberga.

myślę jednak, że twój sklep monopolowy nie jest przekrojem całego rynku piwa w Polsce :)

widzę po swoich znajomych - większość nie jest jednak po 40-tce - i większość pije sikacze. Widać też to po ludziach wychodzacych ze sklepów - korporacyjne.

Wydaje mi się, że niski procent zakupów korporacyjnych u Ciebie wynika z czegoś innego - do monopolowego wielu ludzi idzie właśnie po to, aby kupić coś lepszego, specjalnego, bo do niedawna piwa niszowe były niemal tylko w takich sklepach. Więc procent sprzedaży "Ciechanów" czy "Raciborskich" będzie spory. Natomiast główna sprzedaż piw odbywa się w marketach, supermarketach, dyskontach - w wielu poza sikaczami niewiele jest innych rzeczy, a i w hipermarketach większość miejsca zajmują kartony z Kompanią i Grupą - tam łatwo jednak zauważyć, jakie piwo schodzi najczęściej. Zresztą przyznają to nawet same browary - rynek niszowego piwo to chyba poniżej 10%, choć ciągle rośnie.

Tak więc w tą nagłą przemianę gustów bym nie wierzył ;), ale to w sumie nie jest źle - upowszechnienie niszowych piw sprawi, że stracą swoją niszowość i, często, dobry smak, jak z wieloma było
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

Awatar użytkownika
voi-vod
obieżyświat

Postautor: voi-vod » 18-11-2011 17:59

Human pisze:
Wcale nie tak dużo i to jest głównie beton po 40-tce. Skąd wiem? Tak się składa, że zawodowo zajmuję się pracą w monopolowym :D Przypadkiem też mam tam z 40-50 gatunków niekorporacyjnego czeskiego i polskiego piwa i zauważam, że schodzi ono duuużo lepiej niż siki z Kompanii, Żywca i Carlsberga.

Jako beton po czterdziestce chciałem powiedzieć że, wolę piwo z małych browarów. I znam jeszcze kilku takich betonów :)
"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

"Lepiej jest milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

Human
stary wyga

Postautor: Human » 18-11-2011 22:40

Czegoś chyba Panowie nie wiecie. Dlaczego li przedstawiciel Kompani narzeka, że im się piwo nie sprzedaje?

Bo się nie sprzedaje, przynajmniej w dużych miastach. Nie mówię tu oczywiście o alkoholikach (bo tych się naoglądam aż nadto niestety i proszę mi nie mówić, że nie wiem o czym piszę, niestety wiem), tylko o smakoszach piwa.

Sztajmesami to ja się w ogóle nie przejmuję. Niezależnie od tego czy piją Książa, czy coś z półki powyżej trzech złotych.

Waldi 449
podróżnik

Postautor: Waldi 449 » 19-11-2011 17:17

...betony pozdrawiają i wbrew temu co piszesz to piją dużo częściej piwo z browarów lokalnych niżeli tobie się wydaje ....ale ty masz swoje obserwacje więc niech każdy mówi za siebie .... a poza tym kto dał tobie prawo obrażania ludzi w wieku średnim??? a TAKICH na forum jest bardzo wielu ...teraz się nie dziwię że jak to określiłeś ,,gośc o budowie boulderowego kamyka " nie pracuje w sklepie górskim tylko w monopolowym- oczywiście nie obrażając branży monopolowej .....
życie jest piękne ale jest tylko jedno...

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 19-11-2011 22:50

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 20-11-2011 01:28

no i super, nic tylko się cieszyć! będzie pretekst, żeby znowu do Jesenika zajrzeć :) ciekawe tylko, czy piwo będzie tylko w gospodzie, czy trafi też do miejscowych sklepów

Human
stary wyga

Postautor: Human » 20-11-2011 20:54

Waldi 449 pisze:...betony pozdrawiają i wbrew temu co piszesz to piją dużo częściej piwo z browarów lokalnych niżeli tobie się wydaje ....ale ty masz swoje obserwacje więc niech każdy mówi za siebie .... a poza tym kto dał tobie prawo obrażania ludzi w wieku średnim??? a TAKICH na forum jest bardzo wielu ...teraz się nie dziwię że jak to określiłeś ,,gośc o budowie boulderowego kamyka " nie pracuje w sklepie górskim tylko w monopolowym- oczywiście nie obrażając branży monopolowej .....

Pewnie, sprzedając 500 butelek piwa dziennie i współpracując z innymi sklepami nie wiem, kto czym we Wrocławiu handluje, kto co kupuje i dlaczego.

Statystycznie jakieś 10% klientów w wieku 40-50 lat pije piwo niekorporacyjne. Coś jakoś mało, biorąc pod uwagę, że w przedziale wiekowym 18-25 lat to jest jakieś 80% (chociaż tutaj może mieć znaczenie cena Perły 8)).

Jeszcze jakieś dane statystyczne przytoczyć? Czy już wystarczy?

P.S. Jesenik ma już od dawna swoje piwo, nazywa się Holba, czy jakoś tak...

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 20-11-2011 21:14

Human pisze:Jesenik ma już od dawna swoje piwo, nazywa się Holba, czy jakoś tak...

To może raczej "jakoś tak", bo Holba jest z Hanušovic.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 21-11-2011 00:05

Human pisze:
Pewnie, sprzedając 500 butelek piwa dziennie i współpracując z innymi sklepami nie wiem, kto czym we Wrocławiu handluje, kto co kupuje i dlaczego.

a ja powtórzę swoje zdanie - sklepy monopolowe to margines sprzedaży piwa w Polsce. Nawet jeśli 100 procent klientów kupowałoby tylko piwo niszowe to nie zmieni to faktu, że 9 na 10 klientów w Polsce (w przybliżeniu) kupuje piwa korporacyjne - i to bynajmniej nie w takich sklepach jak twój. Bardziej wierzę statystykom ekonomistów (bynajmniej nie z browarów), niż sprzedawcy w sklepie, nawet jeśli to 500 butelek dziennie.

a tak z ciekawości - co kupują klienci między 25 a 40 rokiem życia? czy takowych o was nie ma? no i skąd wiesz, czy ktoś się zalicza do "młodych" czyli do 25 roku (gdybym był złośliwy to bym stwierdził, że to, iż coś młodzi piją, to wcale nie musi być plus, bo wiadomo, że młodzi robią różne głupstwa :D), a kto już tą magiczną granicę przekroczył i należy do grupy "środka" (czyli 26)? sprawdzacie dowody wszystkim klientom (wiadomo, kto ma 39, to nie to samo co 40 :D), czy po prostu oceniasz na sprawne oko? :lol:

To może raczej "jakoś tak", bo Holba jest z Hanušovic.

to tylko 30 kilometrów, więc pewno skrót myślowy :D może w Polsce by to miało znaczenie, bo w promieniu kilkudziesięciu km jest z reguły jeden browar (a czasem i kilkuset), jednak na szczęście w Rep. Czeskiej się to nie sprawdza

Human
stary wyga

Postautor: Human » 21-11-2011 11:25

Pudelek pisze:a tak z ciekawości - co kupują klienci między 25 a 40 rokiem życia? czy takowych o was nie ma? no i skąd wiesz, czy ktoś się zalicza do "młodych" czyli do 25 roku (gdybym był złośliwy to bym stwierdził, że to, iż coś młodzi piją, to wcale nie musi być plus, bo wiadomo, że młodzi robią różne głupstwa ), a kto już tą magiczną granicę przekroczył i należy do grupy "środka" (czyli 26)? sprawdzacie dowody wszystkim klientom (wiadomo, kto ma 39, to nie to samo co 40 ), czy po prostu oceniasz na sprawne oko?

Osobniki w grupie wiekowej 25-40 lat, kupują ostatnio najczęściej abo Czechy, albo piwa z Raciborza, czy Lwówka Śląskiego. Chociaż dość ostro na rynek wchodzi Namysłów i inne małe Browary (z wyjątkiem Wąsosza, bo im mało wychodzi).

A skąd wiem ile mają lat? Ano dlatego, że często pytam, bo prowadzimy małe statystyki pod kątem wzrostu sprzedaży- zarówno wina (o nieszczęsne Carlo Rossi), jak i piwa. Nie sztuką jest bowiem zamówić Opata i czekać aż się przeterminuje.

Mlecz, nie przejmuj się. Małe browary mają się w Polsce dobrze i to się nie zmienia. Wręcz przeciwnie. Mają się coraz lepiej.

cezaryol
bardzo stary wyga

Piwny kalendarz adwentowy

Postautor: cezaryol » 11-12-2011 11:00

Piwny kalendarz adwentowy.

Browar Rychtář z Hlinska przygotował specjalną ofertę – piwny kalendarz adwentowy. W zaprojektowanym na tę okazję opakowaniu znajduje się 20 butelek piwa – po jednej na każdy dzień Adwentu.
Oprócz piwa Rychtář Standard

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

i Rychtář Premium

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

w skład kalendarza wchodzą piwa z regionalnych browarów Černá Hora, Jihlava, Klášter, Protivín, Uherský Brod i Vysoký Chlumec.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 15-12-2011 14:08

A ja się cieszę, że niedaleko w Kolbudach ( ok 20km) mam fajny browar "Amber", właśnie sączę Amber Naturalny. Piwko niepasteryzowane o zawartości alhoholu 5,7% obj., za 2,39zł w Bomi :mrgreen:
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Wróć do „Jedzenie!”