"Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Coś się gdzieś dzieje ciekawego? Jeżeli wiesz o jakiejś imprezie, sam ją organizujesz albo chciałbyś zorganizować - daj znać!
Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

"Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Leuthen » 01-03-2018 17:29

Kto chce poznać odpowiedź na tytułowe pytanie, powinien zjawić się 12 marca b.r. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na wykładzie dr. Jana Pacholskiego :wink: IFP jest na pl. Nankiera 15, a wykład zaczyna się o godz. 18 w sali nr 222 (II piętro).
Na wykład zaprasza Pracownia Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską.
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec
Posty: 478
Rejestracja: 10-08-2013 11:18
Lokalizacja: Świdnica

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Krzysztof63 » 04-03-2018 13:56

Mam nadzieję, że ktoś to zreferuje, ja niestety nie będę mógł tego wysłuchać, a temat mocno mnie zafrapował. Geologicznie to bzdura, ale może filologicznie jakiś sens ma?
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Hazmburk » 04-03-2018 22:00

Zapewne będzie mowa o Johannesie Praetoriusie, który pisał o demonach w Harzu i Karkonoszach (np. "Daemonologia Rubinzalii Silesii" wydana w Lipsku w 1662 r.). Legendy o Rübezahlu podobno zostały wcześniej przeniesione na Śląsk przez górników z Harzu, którzy szukali zatrudnienia m.in. w kopalniach u hrabiego Schaffgotscha. Nazwy "orogeneza hercyńska" i "Harz" też brzmią bardzo podobnie. Jedna z hipotez mówi, że obie wywodzą się z tego samego źródła, mianowicie od Lasu Hercyńskiego (tak określano w starożytności pasma górskie Europy Środkowej).

A więc z geologią temat ma zaskakująco dużo wspólnego ;)

Swoją drogą nie wiedziałem, że taka jednostka uniwersytecka istnieje w UWr. Z ciekawości zajrzałem na ich stronę internetową, żeby się zorientować, na jakie tematy prowadzą badania naukowe, ale w zakładce "Badania" niestety zupełnie pusto. To samo w zakładkach "Publikacje" i "Organizowane konferencje". Podstrona "Pracownicy i doktoranci" jako jedna z nielicznych treściwa, tamże dowiedziałem się, że są trzy rodzaje gramatyczne słowa "sekretarz": sekretarz, sekretarka i sekretarzyni.
Absolutnie bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że według humanistów odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest twierdząca!

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Leuthen » 06-03-2018 16:29

Hazmburk pisze:Swoją drogą nie wiedziałem, że taka jednostka uniwersytecka istnieje w UWr. Z ciekawości zajrzałem na ich stronę internetową, żeby się zorientować, na jakie tematy prowadzą badania naukowe, ale w zakładce "Badania" niestety zupełnie pusto. To samo w zakładkach "Publikacje" i "Organizowane konferencje". Podstrona "Pracownicy i doktoranci" jako jedna z nielicznych treściwa, tamże dowiedziałem się, że są trzy rodzaje gramatyczne słowa "sekretarz": sekretarz, sekretarka i sekretarzyni.

Nic dziwnego - PBHnPG jest w wieku niemowlęcym, powstała bowiem dopiero w bieżącym roku :wink: Stąd ubogość strony, na której byłeś (zapewne ta http://www.ifp.uni.wroc.pl/pracownia/pr ... yka-gorska ?). Proponuję zajrzeć na facebooka (sam nie mam tam konta :P )
https://www.facebook.com/glkuwr/
Wczoraj pojawiła się tam już mała zapowiedź tego, co czeka w słuchaczy w najbliższy poniedziałek :)
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Hazmburk » 08-03-2018 00:00

No to trzeba dodać, że wykład, specjalnie na życzenie Krzysztofa, będzie transmitowany na żywo na Fejkzboku.

Przypomniało mi się jeszcze jedno podobieństwo między Harzem i Karkonoszami (innej natury niż geologiczna i literacka). Najwyższy szczyt Harzu słynie z dwóch rzeczy: widma Brockenu i linii kolejowej, która prowadzi na wierzchołek góry. A w Karkonoszach? Też linia kolejowa prowadzi na najwyższy szczyt pasma! O czym świadczy ta mapa:

Obrazek

Mapa jest oczywiście historyczna sprzed ponad 100 lat, dokładnie z 1900 roku. Fakt, że przyszłą linię kolejową na Śnieżkę zaznaczano na niektórych ówczesnych mapach turystycznych, świadczy, jak bardzo realna była to inwestycja. Uzyskano wszystkie zezwolenia, wykonano pierwsze prace, zaplanowano nawet wstępnie rozkład jazdy, który przewidywał na grzbiet Karkonoszy 22 pary pociągów na dobę. Co ciekawe, tylko odcinek z Przełęczy pod Śnieżką na Śnieżkę miał być zębaty (ewentualnie linowo-terenowy), resztę zaprojektowano jako normalną kolej adhezyjną.

Linia kolejowa na Brocken została wybudowana w ostatnich latach XIX wieku, dokładnie w tym samym czasie planowana była budowa kolei na Śnieżkę. Tylko trudności finansowe Schaffgotschów sprawiły, że realizacja tego drugiego projektu była odwlekana, potem przyszła I wojna światowa, po niej nastąpił rozwój komunikacji samochodowej i w końcu inwestycja ostatecznie straciła sens.

Zna ktoś jeszcze jakieś pasmo górskie w Europie, na którego najwyższy szczyt doprowadzono lub planowano doprowadzić linię kolejową (poza Wettersteingebirge z Zugspitze, też w Niemczech)?

Leuthen pisze:Nic dziwnego - PBHnPG jest w wieku niemowlęcym, powstała bowiem dopiero w bieżącym roku :wink: Stąd ubogość strony, na której byłeś (zapewne ta http://www.ifp.uni.wroc.pl/pracownia/pr ... yka-gorska ?).

W takim razie mam nadzieję, że liczba publikacji szybko przewyższy liczbę pracowników tej jednostki. A przede wszystkim, że przynajmniej chodzą po górach, co niestety nie jest zbyt powszechne wśród naukowców zajmujących się górami ;)

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Leuthen » 11-03-2018 19:24

Wykład już jutro. Ktoś chce mnie poznać :?: :mrgreen:
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Leuthen » 15-03-2018 15:50

Notatka dotycząca wykładu zostanie opublikowana w biuletynie "Echa Gór" (https://kw.warszawa.pl/echa-gor ).
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Dolnoślązak » 16-03-2018 13:46

Leuthen, tyś miał zdaje się po tygodniu dać odpowiedź na pewne me pytanie. Dodam, że za chwilę mija miesiąc :mrgreen:

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Leuthen » 16-03-2018 22:44

Dolnoślązak pisze:Leuthen, tyś miał zdaje się po tygodniu dać odpowiedź na pewne me pytanie. Dodam, że za chwilę mija miesiąc :mrgreen:

Pamiętam, ale użyłem chyba określenia "trochę czasu". Sprawy trudne załatwiam od ręki, niemożliwe wymagają więcej zachodu :D
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Czy Karkonosze są częścią Harzu?"

Postautor: Dolnoślązak » 17-03-2018 08:27

Faktycznie, demencja. Nie wiem skąd ten tydzień mi się nasunął :wink:


Wróć do „Imprezy”