O wyższości Szwecji nad...

Wszystko co niezwiązane z górami i turystyką
Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 27-11-2009 07:16

Satan pisze:Ciekawa rozmowa o Szwecji...

...ale z drugiej strony czego się spodziewać na forum o Sudetach.

Pewnie tak samo wyglądałaby dyskusja o Sudetach na forum "skandynawskim"... :mrgreen:

Jakby nie patrzeć, Sudety kształtowały zlodowacenia o wybitnie skandynawskim rodowodzie. Oczywiście, jest to bardzo uproszczone stwierdzenie i proszę mi nie zarzucać, że sugeruję, że Karkonosze są wzgórzami morenowymi :mrgreen:

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 27-11-2009 11:39

Gdyby podsumować dyskusję Szwecja to sąsiad z wysokiej półki. Kraj stoi znacznie wyżej w różnych obiektywnych rankingach od Polski.
Wiele bardzo dobrych rozwiązań, które wymyślili Szwedzi w celu poprawy warunków życia po latach są odkrywane w Polsce, wiele ich nowatorskich rozwiązań jest trudnych na dany moment do zaakceptowania.
Jest to najbardziej tajemniczy i najmniej zrozumiały dla nas sąsiad.

A w temacie turystyki zdecydowanie najpiękniejsze góry europejskie są
w Szwecji.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 27-11-2009 11:48

tomaszll pisze:Gdyby podsumować dyskusję Szwecja to sąsiad z wysokiej półki. Kraj stoi znacznie wyżej w różnych obiektywnych rankingach od Polski.

No i co z tego?

tomaszll pisze:Jest to najbardziej tajemniczy i najmniej zrozumiały dla nas sąsiad.

Szwecja, to sąsiad Polski? :shock:

tomaszll pisze:A w temacie turystyki zdecydowanie najpiękniejsze góry europejskie są
w Szwecji.

A właśnie, że nie są. Przykłady? Rumunia, Bułgaria, Ukraina.
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 27-11-2009 11:56

Szatan pisze:
tomaszll pisze:A w temacie turystyki zdecydowanie najpiękniejsze góry europejskie są
w Szwecji.

A na jakiej podstawie wyrażasz taki pogląd? Czy w ogóle wędrowałeś
po krainie zwanej Lappland?

Co do gór ukraińskich to ich atrakcyjność jest jeszcze brakiem zainteresowania Ukraińców. Trzeba się jednak liczyć z wielkimi inwestycjami, które zdewastują ten kawałek Karpat. Przykładem
dewastacji krajobrazu są ruiny na Połoninie Rivna chociaż dla niektórych te ruiny mogą być atrakcyjne. Tylko musimy pamiętać jaki był cel tych budowli.
W ukraińskich górach byłem kilka razy i jakoś nigdy po za drobnymi wyjątkami (ptaki, jedna sarenka) nie spotkałem dzikich zwierząt w lesie.
Mimo tych negatywnych spostrzeżeń w ukraińskich górach bardzo mi się podobało ale bardziej w szwedzkich.
A parki narodowe w północnej Szwecji i za lat 10 czy za lat 20 pozostaną takie jak są. To światowe dziedzictwo ludzkości i największe skupisko parków narodowych w Europie. Jestem pewien, że Szwedzi tego nie zniszczą.
Ostatnio zmieniony 27-11-2009 12:20 przez tomaszll, łącznie zmieniany 2 razy.

piotrekok
łazik

Postautor: piotrekok » 27-11-2009 12:07

A jak się wybiera i ocenia najpiękniejsze góry Europy? To przecież bardzo subiektywna sprawa! Dla mnie najpiękniejsze są Karkonosze:) Pojęcie piękna z natury jest subiektywne.

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 27-11-2009 12:15

piotrekok pisze:A jak się wybiera i ocenia najpiękniejsze góry Europy? To przecież bardzo subiektywna sprawa! Dla mnie najpiękniejsze są Karkonosze:) Pojęcie piękna z natury jest subiektywne.

Myślę, że kilkakrotnie odpowiedziałem na Twoje pytanie dlaczego tak wysoko oceniam krainę Lappland w Szwecji. Poszukaj dokładnie na forum a znajdziesz odpowiedz.

Migawka
podróżnik

Postautor: Migawka » 27-11-2009 12:19

tomaszll pisze:A na jakiej podstawie wyrażasz taki pogląd? Czy w ogóle wędrowałeś

No tak, bo Ty zapewne wędrowałeś po wszystkich górach Europy...
:lol: :lol: :lol:

piotrekok
łazik

Postautor: piotrekok » 27-11-2009 12:20

Czytając ten wątek i podobne o Czechach przypomina mi się cykl rozpraw "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia" Jana Tadeusza Stanisławskiego

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 27-11-2009 12:28

Migawka pisze:
tomaszll pisze:A na jakiej podstawie wyrażasz taki pogląd? Czy w ogóle wędrowałeś

No tak, bo Ty zapewne wędrowałeś po wszystkich górach Europy...
:lol: :lol: :lol:

po większości ale oczywiście nie po wszystkich szlakach.
Na przykład w takich Pirenejach Katalońskich jest zdecydowanie za ciepło latem ale góry (niższe partie) są bardzo atrakcyjne właśnie teraz.

Północ Półwyspu Skandynawskiego podoba mi się ze względu na ciekawy klimat. Jednak niektórzy mogą kochać klimat śródziemnomorski.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 27-11-2009 14:09

tomaszll pisze:
Szatan pisze:
w Szwecji.

Ha! 8) , wiedziałem, że łykniesz ten haczyk :!:
W tym momencie z nieukrywaną radością odbijam piłeczkę i pytam, czy Ty byłeś w górach Rumunii czy Bułgarii aby twierdzić, że nie są najpiękniejsze? I taka to jest właśnie z Tobą dyskusja - idealnie oddał Twoją osobę niejaki Paszczak w ostatnim poście o trollowaniu.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 27-11-2009 14:24

To może trochę sportu, a uściślając wyniki naszych i szwedzkich sportowców na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich (letnich), czyli spory przekrój dyscyplin.

Rok 1996
11. Polska 7 5 5 17
29. Szwecja 2 4 2 8

Rok 2000
14. Polska 6 5 3 14
18. Szwecja 4 5 3 12

Rok 2004
19. Szwecja 4 2 1 7
23. Polska 3 2 5 10

Rok 2008
21. Polska 3 6 1 10
55. Szwecja 0 4 1 5

:D Jednak w czymś nie jesteśmy daleko za Szwedami! :D Co prawda w 2004r daliśmy się wyprzedzic, ale nasz worek z medalami był cięższy od 3 krążki :P

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 28-11-2009 00:31

Satan pisze:
tomaszll pisze:
Szatan pisze:
w Szwecji.

Ha! 8) , wiedziałem, że łykniesz ten haczyk :!:
W tym momencie z nieukrywaną radością odbijam piłeczkę i pytam, czy Ty byłeś w górach Rumunii czy Bułgarii aby twierdzić, że nie są najpiękniejsze? I taka to jest właśnie z Tobą dyskusja - idealnie oddał Twoją osobę niejaki Paszczak w ostatnim poście o trollowaniu.

Byłem owszem raz w Rumunii i raz w Bułgarii.
Nie specjalnie mi się tam podobało. Wymieniasz jeszcze góry ukraińskie. Tam też byłem wiele razy i owszem podobało mi się.

Trzeba też pamiętać, że Bułgaria to kraj, który przed wejściem do UE był super niesprzyjający do trekkingu. Jak tam wjechałeś to ciążył obowiązek meldunkowy za którego niewypełnienie groził duży mandat na granicy. Co więcej na początku demokracji w latach 90-tych w Bułgarii w zwykłych sklepach spożywczych obowiązywały ceny dewizowe dla turystów zagranicznych inne niż dla miejscowych. Trudno lubić takie atrakcje. To wszystko na szczęście zniknęło po wejściu Bułgarii do UE.
Ostatnio zmieniony 28-11-2009 01:06 przez tomaszll, łącznie zmieniany 1 raz.

tomaszll
obieżyświat

Postautor: tomaszll » 28-11-2009 00:49

Satan pisze:To może trochę sportu, a uściślając wyniki naszych i szwedzkich sportowców na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich (letnich), czyli spory przekrój dyscyplin.

Rok 1996
11. Polska 7 5 5 17
29. Szwecja 2 4 2 8

Rok 2000
14. Polska 6 5 3 14
18. Szwecja 4 5 3 12

Rok 2004
19. Szwecja 4 2 1 7
23. Polska 3 2 5 10

Rok 2008
21. Polska 3 6 1 10
55. Szwecja 0 4 1 5

:D Jednak w czymś nie jesteśmy daleko za Szwedami! :D Co prawda w 2004r daliśmy się wyprzedzic, ale nasz worek z medalami był cięższy od 3 krążki :P

To weź igrzyska zimowe i wtedy wyniki uśrednij a może warto też uwzględnić liczbę ludności w Szwecji dużo niższą niż w Polsce.
Z drugiej strony nie sądzę aby była prosta zależność między usportowieniem danego kraju a wynikami medalowymi na igrzyskach.
Jednak aby zweryfikować hipotezę niech wypowiedzą się specjaliści w tym temacie jeśli takowi czytają to forum.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 28-11-2009 08:58

tomaszll pisze:Trzeba też pamiętać, że Bułgaria to kraj, który przed wejściem do UE był super niesprzyjający do trekkingu. Jak tam wjechałeś to ciążył obowiązek meldunkowy za którego niewypełnienie groził duży mandat na granicy. Co więcej na początku demokracji w latach 90-tych w Bułgarii w zwykłych sklepach spożywczych obowiązywały ceny dewizowe dla turystów zagranicznych inne niż dla miejscowych. Trudno lubić takie atrakcje. To wszystko na szczęście zniknęło po wejściu Bułgarii do UE.

Rozmowa z Tobą jest na granicy absurdu...dyskutujemy o pięknie gór czy o klimatach socjalnych w Bułgarii lat 90'? :shock:

tomaszll pisze:a może warto też uwzględnić liczbę ludności w Szwecji dużo niższą niż w Polsce.
Z drugiej strony nie sądzę aby była prosta zależność między usportowieniem danego kraju a wynikami medalowymi na igrzyskach.

Jakoś nie byłeś skory uwzględniać gęstość zaludnienia porównując górskie szlaki, ich stan i ciszę Szwecji vs Polski...

A co do wyników sporotwych, to zależność jest jak najbardziej prosta...bo wyniki sportowe nie biorą się bez bazy treningowej, bez specjalistów, bez selekcji, a do tego jest potrzebne "usportowienie"

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 28-11-2009 10:24

W tej całej paplaninie to jest tylko jeden konkret, że Szwed który płacze, to nie ściąga na egzaminach

Wróć do „Hyde Park”