Koronawirus

Wszystko co niezwiązane z górami i turystyką
Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Re: Koronawirus

Postautor: Pudelek » 02-04-2020 21:51

Leuthen pisze:Będzie dobrze - od 12 kwietnia Msze święte z udziałem do 50 osób. Znaczy - najgorsze już za nami :mrgreen:
Patrz art .9.3)a) Rozporządzenia RM z dnia 31.03.2020
http://isip.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 200566.pdf
[strona 6]

ale to było też w rozporządzeniu sprzed tygodnia, ludzie go nie czytali i dopiero teraz odkryli i wielka sensacja :P Ja tu akurat nie jestem oburzony, bo przecież wszystkie te obostrzenia są na razie wprowadzone do 11 kwietnia. Np. w nowym rozporządzeniu pisze, że od 12 kwietnia zgromadzenia nie są dozwolone, chyba, że do 50 osób - a więc w sam raz na zlot :D
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 03-04-2020 07:40

To się może jeszcze zmienić. Decyzje odnośnie Świąt Wielkiej Nocy i co po nich mają zapaść przyszłym tygodniu.
Obrazek

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 03-04-2020 12:54

"W szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu zmarła 87-latka. To dziewiąty przypadek śmierci osoby zarażonej koronawirusem w Wielkopolsce. Sześciu pacjentów zmarło tylko w ciągu ostatnich trzech dni."
https://tvn24.pl/poznan/poznan-zmarla-d ... ce-4522905
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

opawski1
wędrowiec

Postautor: opawski1 » 03-04-2020 15:26

Powiem krótko... teraz popierdoliło ich do reszty!!
https://facebook.com/story.php?story_fbid=152310042984559&id=102455587970005
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 03-04-2020 16:36

Dobrze, że sporo tych lasów wycięto w ostatnim czasie... :lol:

Jeszcze zostały pola uprawne do legalnych spacerów i pewnie tam teraz przeniosą się tłumy ;)

A trudno będzie upilnować ludzi w nadchodzącym tygodniu. To już będzie nie tyle walka z koronawirusem, co z... wiosną:

Obrazek

Pan premier trzyma rękę na pulsie i wcale nie musi to być koniec zakazów i ograniczeń :(

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 03-04-2020 16:55

opawski1 pisze:Powiem krótko... teraz popierdoliło ich do reszty!!

Logika PiS:
Zakazać wstępu do lasu, zwiększyć liczebność uczestników mszy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 03-04-2020 21:21

Hazmburk pisze:
Pan premier trzyma rękę na pulsie i wcale nie musi to być koniec zakazów i ograniczeń :(

nie wiem jak już to opisać... Mamy masę zakażeń w szpitalach, ośrodkach dle seniorów, największe ryzyko istnieje w zamkniętych pomieszczeniach, ale - mogę iść do sklepu, apteki, kościoła, pracy, ale nie mogę iść do lasu! Kur..a. To chyba takie specjalne działanie aby maksymalnie poddanych upodlić.

Jeszcze zostały pola uprawne do legalnych spacerów i pewnie tam teraz przeniosą się tłumy ;)

nie ma już czegoś takiego jak "legalny spacer" - od środy policja wali mandaty spacerującym, biegającym i jeżdżącym na rowerze, a dziś rzecznik policji odgrażał się, że mogą sprawdzać co kupiliśmy, czy nasze zakupy naprawdę były nam potrzebne.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 03-04-2020 23:19

Ja w mijającym tygodniu dość dużo jeździłem na rowerze i jakoś żadnego mandatu nie dostałem. A policję parę razy mijałem. A na niedzielę mam już plany na bardzo ciekawą wycieczkę rowerową na cały dzień.

No, chyba że urzędowo zabronią mi na przykład napompować koła w rowerze (powietrze też może być z koronawirusem) ;)
Ostatnio zmieniony 03-04-2020 23:21 przez Hazmburk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 03-04-2020 23:21

Wiadomo, że nie każdy patrol da mandat, ale z każdym kolejnym dniem ta presja się zwiększa. Chciałem sobie jutro pojeździć po lesie, a tu duda... Bo jak nigdy człowiek żadnej straży leśnej nie spotka, to teraz może mieć pecha!

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 03-04-2020 23:39

Ten zakaz ma przede wszystkim odstraszyć ludzi, którzy planują urządzać sobie pikniki w lesie czy w jakikolwiek inny sposób gromadzić się w skupiskach. Władze obawiają się (i to akurat całkiem słusznie), że ładna pogoda i dużo wolnego czasu sprawią, że ludzie tłumnie wylegną na łono przyrody. Wiem jak było w tym tygodniu - na przykład na odcinku niebieskiego szlaku pomiędzy Wojcieszycami i Zimną Przełęczą (tym starym przed korektą), gdzie zwykle (nawet w środku lata) trudno spotkać żywą duszę, teraz widziałem z kilkanaście osób. To samo jest w wielu innych miejscach. W przyszłym tygodniu będzie pod tym względem znacznie gorzej ze względu na dużo lepszą pogodę.

Mimo to liczę na pewną dozę zdrowego rozsądku u Straży Leśnej, policji itd., tzn. że karać mandatami będą wyłącznie zachowania karygodne ze zdrowotnego punktu widzenia, a nie wszystkich jak leci, w tym pojedynczych rowerzystów. Ja w żadne tłumnie odwiedzane miejsca pchać się nie zamierzam. Ale jeśli ludzie nagminnie będą łamać przepisy i zasady bezpieczeństwa, to niewykluczone, że i służby porządkowe będą reagować ostrzej.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 03-04-2020 23:56

Ja w żaden rozsądek policji, niestety, nie wierzę. Ostatnio wyciekły rozmowy gliniarzy na ich wewnętrznych forach, gdzie pisali wprost, że walą mandaty wszystkim jak leci i to od razu w górnej stawce. Przecież w Polsce jest tak zawsze! Zamiast karać tych, który rzeczywiście łamią przepisy to się je zaostrza i stosuje odpowiedzialność zbiorową. Skoro ludzie tłumnie wychodzą na powietrze i zachowują dystans - po co ich karać? A skoro nie zachowują to można było ich karać już teraz bez zamykania wszystkiego jak leci. Ale nie, jak zwykle wylewa się dziecko z kąpielą...

Dziś czytam, że już nawet na swoją działkę nie można iść, poza podlaniem roślinek i nakarmieniem zwierząt. Czy jest granica tej paranoi? Ja mieszkam w domu, mam ogródek. Moi rodzice w bloku, to jest niemal jak więzienie, zwłaszcza jeśli się zrobi piękna pogoda. Ok, do 11 kwietnia jakoś bym wytrzymał ten tydzień, ale przecież to tak krótko nie potrwa - za każdym razem słyszę, że wprowadzają chwilowe ograniczenia i po nich będzie lepiej, po czym je zaostrzają z taką samą gadką. A to nie świeże powietrze jest źródłem masowych zarażeń wirusem w Polsce!

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 04-04-2020 01:00

Pudelek pisze:Zamiast karać tych, który rzeczywiście łamią przepisy to się je zaostrza i stosuje odpowiedzialność zbiorową. Skoro ludzie tłumnie wychodzą na powietrze i zachowują dystans - po co ich karać? A skoro nie zachowują to można było ich karać już teraz bez zamykania wszystkiego jak leci. Ale nie, jak zwykle wylewa się dziecko z kąpielą...

Chodzi o to, że sam przepis sprawi, że część osób się przestraszy i nie wyjdzie z domu. Więc ze statystycznego punktu widzenia prawdopodobieństwo zarażeń spadnie. Tutaj liczy się statystyka (jak we wszelkich uzgodnieniach społecznych), a nie to, że jedni zachowają dystans, a inni nie. Pod koniec tygodnia okaże się, czy krzywa zachorowań stała się bardziej stroma czy mniej.

Oczywiście jest to pewna droga na skróty, ale niekiedy nie ma czasu, możliwości albo chęci wprowadzić bardziej wyrafinowane rozwiązania.

Każdy przepis prawny to jest w mniejszym lub większym stopniu odpowiedzialność zbiorowa. Przechodząc na czerwonym świetle jedni zachowują ostrożność, inni nie. A mandat może dostać każdy.

Natomiast jeśli przepis narusza Twój interes, to z psychologicznego czy też biologicznego punktu widzenia (nie mylić z moralnym, prawnym, religijnym etc.) masz pełne prawo go nie respektować. Ewentualny mandat to też nie wyrok śmierci i też wcale nie musisz się z nim zgadzać. Najlepiej zawsze przekalkulować sobie, co się bardziej opłaca (ale żeby to zrobić, najlepiej sprawdzić samemu, jak wygląda sytuacja "w terenie").

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 04-04-2020 07:32

Niech ludzie tłoczą się pod sklepami, pocztami, niech mijają się gęsto na chodnikach zamiast pójść do lasu, gdzie można zachować bezpieczną odległość...
W lesie czułem się dotąd bezpiecznie, czasami tylko widząc w oddali jedną, maksymalnie dwie sylwetki.
Wydający taki zakaz poziomem głupoty przechodzą samych siebie. Zamiast robić testy, wzmacniać służbę zdrowia, zapewniać sprzęt, leki, wprowadzać procedury usprawniające proces wykrycia i leczenia, to wszystko komplikują.
Gospodarka padnie, wzrasta poziom niepokoju i frustracji w społeczeństwie, a oni lasy zamykają, bo to takie groźne miejsce...
Żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu!
Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań.
Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!

> https://secure.avaaz.org/pl/community_p ... A-QzdCv3rw
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 04-04-2020 08:18

Chcieliście stan wyjątkowy, to macie namiastkę. Co was tak oburza?

Ja jestem za wprowadzeniem s tanu wyjątkowego. Będzie można zamknąć TVN i Wyborczą.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 04-04-2020 09:27

Krzysztof63 pisze:Ja jestem za wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
De facto już to zrobili, tylko nazwali to inaczej, bo rozdali kasę na przekupienie wyborców i nie mają już na wypłatę odszkodowań, które w takim przypadku by się ludziom należały. Poza tym by wtedy musieli zrezygnować z wyborów w maju.

Krzysztof63 pisze:Będzie można zamknąć TVN i Wyborczą.
Za wczesnej komuny o ówczesnych odpowiednikach TVN i GW by napisano "wraża propaganda imperialistyczna" lub "nędzna agentura burżuazji usiłuje przeszkodzić budowie socjalistycznego dobrobytu w ludowej ojczyźnie".
Później, tak od lat 70-ych już by nic nie napisano takiego, bo by się wszyscy śmiali do rozpuku.

Co natomiast się robi/pisze za władzy nowej odmiany PZPR czyli PiS? Ano to, że PiS broniąc konstytucji zorganizuje wybory w przepisowym terminie.
I wcale bym się nie zdziwił, gdyby na pasku w TVP-Info pojawił się napis: "Opozycyjne media usiłują przeszkodzić dobrej zmianie". Tyle, że rzadko na ten kanał zaglądam więc nie wiem co tam ostatnio produkują. Chociaż, jak doszły mnie słuchy, gdzieś tak od 3 tygodni w TVP zginęły zwroty "dobra zmiana" i "biało-czerwona drużyna".

A Jarek chyba zwariował. Niektórzy widzą wiele podobieństwa Jarka i Adolfa. To jest po prostu ta faza - u Adolfa były to okolice jesieni 44': "Żadnego kroku wstecz - rozstrzelać każdego, kto tylko wspomni o kapitulacji". Chociaż nie, bardziej przypomina wrzesień - silni, zwarci, gotowi, nie oddamy nawet guzika! A tymczasem zgraja nieudaczników i karierowiczów u sterów prowadzi ku przepaści. Póki było "normalnie" wystarczała korzystna gospodarcza koniunktura. Teraz zmierzamy ku problemom, na które Kaczyńskiemu brak intelektu. Może oczywiście nakrzyczeć z Dudą na wirusa, albo recesję, wyzwać od zdradzieckich mord czy lewactwa, ale wiele tym razem nie wskóra. Choć, oczywiście, pewnie uda się mu przekonać różnych gamoni, że to układ, spisek Tuska, lemingów, albo Brukseli czy masonów, albo pomacha flagą, przywoła wiktorię wiedeńską czy "zwycięskie" Powstanie Warszawskie i może w czasie chaosu utrzyma swą władzę.

PS. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nie ma kompetencji zakazania wstępu do lasów na całym obszarze kraju. Okresowy zakaz wstępu do lasu może wprowadzić wyłącznie nadleśniczy i to w związku z przyczyną, która musi stanowić jedną ze wskazanych w ustawie o lasach. Zgodnie z treścią art. 26 ust. 3: Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Oczywiście stan epidemii w żadnym stopniu nie pokrywa się z żadną z powyższych przesłanek.
Obrazek

Wróć do „Hyde Park”