po świętach Izery

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
franek
podróżnik

po świętach Izery

Postautor: franek » 26-04-2009 21:04

Witam ponownie :D

Po świętach kumpel zaprosił mnie na kawalerskie, a że organizował je w Chatce Górzystów więc nie mogłem odmówić :lol:

Zazwyczaj uderzałem do Chatki od Świeradowa, lub Szklarskiej. Tym razem postanowiłem przejść od północy, z Kwieciszowic.
Pierwszego dnia udało mi się odnaleźć Wolframowe Źródło, miejsce gdzie stała kiedyś tzw. Bycza Chata. Okazale zaprezentowało się też gołoborze na stokach Tłoczyny (przy dobrej widoczności panoramki muszą być w pytę :lol: ). Niestety nie znalazłem ani Pogańskiej Kaplicy, ani Starej jodły, ale wszystko jeszcze przede mną.
Drugiego dnia plany wyjścia skoro świt nie wypaliły, wyszedłem dopiero po 9 i czym prędzej udałem się na autobus do Świeradowa.

Na szlakach raczej pustki. Pierwszego dnia z większych ssaków to spotkałem tylko jelenie na Tłoczynie, a drugiego kilku spacerowiczów przy zejściu do Świeradowa.

Mam nadzieję, że tym razem już bez większych błędów :wink:

Zdjęcia:
http://picasaweb.google.com/franek1982/ ... yIzerskie#

Kali_77
łazik

Postautor: Kali_77 » 26-04-2009 21:31

Wolframowe Źródło tryska jak szalone, kiedyś jak tam byłem nie poświadczyłem ani grama wody...

franek
podróżnik

Postautor: franek » 28-04-2009 21:15

Ciekawe, że wysycha okresowo, Izery to raczej "mokre" góry.
A może wolframu zabrakło i dlatego nic nie ciurkało?

Awatar użytkownika
buba
obieżyświat

Postautor: buba » 29-04-2009 05:59

http://picasaweb.google.com/franek1982/ ... 7923352370

o kurcze, jak w gorganach!! fajne kamyki!!
"ujrzałam kiedys o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną.. cała reszta jest wynikiem , że ją wybrałam"

http://picasaweb.google.pl/topeerz (biedronka.buba, osiolek.widmo)
http://www.biedronka-buba.fotosik.pl

Kali_77
łazik

Postautor: Kali_77 » 29-04-2009 09:20

franek pisze:Ciekawe, że wysycha okresowo, Izery to raczej "mokre" góry.

wolframowe źródło jest na grzbiecie kamienickim a to raczej jest już bardziej "suchy" teren :)

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 29-04-2009 13:22

Jak dla mnie Izery pod względem atrakcyjności istnieją po za kilkoma wyjątkami jedynie po czeskiej stronie. Dlatego niebawem wyruszam w okolice Liberca.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

franek
podróżnik

Postautor: franek » 30-04-2009 23:22

Też wybieram się niedługo na czeską stronę Gór Izerskich.
Wstyd się przyznać, ale pierwszy raz tam się wybieram :oops:
Pierwsza noc na Smrku, a dalej gdzie warto powędrować?
Poza tym znasz może jakieś fajne wiaty po czeskiej stronie, co by można przekimać.

Pozdrawiam->franek

Awatar użytkownika
Wędrowniczek
podróżnik

Re: po świętach Izery

Postautor: Wędrowniczek » 01-05-2009 00:01

franek pisze:. Niestety nie znalazłem ani Pogańskiej Kaplicy, ani Starej jodły, ale wszystko jeszcze przede mną.

"Pogańskiej Kaplicy" to w zasadzie chyba nikt nie widział (włącznie z osobą która lata temu o niej napisała)
SKPS z nami w Sudety
http://skps.wroclaw.pl
"Twój umysł pod czaszką już stężał jak nie rozlany w porę beton w betoniarce?" LR

Awatar użytkownika
KornelO
podróżnik

Re: po świętach Izery

Postautor: KornelO » 02-05-2009 10:13

Wędrowniczek pisze:
franek pisze:. Niestety nie znalazłem ani Pogańskiej Kaplicy, ani Starej jodły, ale wszystko jeszcze przede mną.

"Pogańskiej Kaplicy" to w zasadzie chyba nikt nie widział (włącznie z osobą która lata temu o niej napisała)
Po kilku wycieczkach w tamten teren, zaczynam mieć takie samo wrażenie. :)
A już myślałem, że to ja taki gapowaty jestem. ;)
Obrazek

menel
tramp

Postautor: menel » 03-05-2009 11:53

franek pisze:Też wybieram się niedługo na czeską stronę Gór Izerskich.
Wstyd się przyznać, ale pierwszy raz tam się wybieram :oops:
Pierwsza noc na Smrku, a dalej gdzie warto powędrować?
Poza tym znasz może jakieś fajne wiaty po czeskiej stronie, co by można przekimać.

Pozdrawiam->franek

Franek,ze Smrk-a warto uderzyć na Palićnik, stamtąd na rozdroże Predel.Jest tam postawiona świeża wiata na wysokim wypasie, podłoga drewniana,pod Izerą masz niezłą chatę z obszerną werandą.Warto zobaczyć Frydlantske Cimburi - na głazach przy braku opadów znakomite miejsce na nocleg.Sedlo Holubniku też jest wiata ale na kimanko chyba przyciasna.W razie najgorszego chata Smedava stoi otworem.
PS.Z rozdroża Predel zmiana oznakowania:
-do chaty Smedava szlak zielony - był czerwony
-do Izerki szlak czerwony - był zielony.

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik

Postautor: fiaa » 03-05-2009 19:18

Też się podepnę z moim małym weekendowym wypadem w Izery. 30 kwietnia około 14 start z Górzyńca doliną Małej Kamiennej do Rozdroże Izerskiego, później żółtym szlakiem do Chatki Górzystów (u góry na szlaku jeszcze całkiem sporo rozmiękniętego śniegu). Po drodze zaszedłem do wiaty przy niebieskim szlaku ze Świeradowa, w której chciałem spać, ale odgłosy burzy skutecznie przepędziły mnie do Chatki Górzystów. Żałuję, bo burza ucichła, a wiata była z luksusem w postaci łóżka, świeczek i wpisownika :)

Następnego dnia z Chatki ruszyłem na Orle (podają tam Ciechana miodowego - polecam!). Dalej na czeską stronę do Jizerki, a później przez czerwonym i niebieskim szlakiem na Smrk. Polecam ten szlak - po drodze ciekawe skałki i fajne widoki. W wieży na Smrku nocleg. Poranne widoki z wieży miały całkiem słuszny zasięg - polecam. Natomiast gdyby miejscówka w wieży była zajęta, całkiem fajną alternatywą jest wiata na dawnym przejściu graniczym. Weranda, podłoga z desek, drzwi zamykane od wewnątrz na skobelek, miejsca w środku całkiem sporo - czego chcieć więcej?. Trzeciego dnia wcześnie rano zejście do Świeradowa i całodzienne bujanie się przez Polskę do miejsca zamieszkania. Fotek brak.

Ps. Ze stacji kolejowej w Gryfowie - rewelacyjny widok na Śnieżne Kotły.
Modlitwa - modlitwą
a tu trzeba brzytwą
albo jeszcze gorzej
sprężynowym nożem

Awatar użytkownika
buba
obieżyświat

Postautor: buba » 04-05-2009 05:51

fiaa pisze:Też się podepnę z moim małym weekendowym wypadem w Izery. 30 kwietnia około 14 start z Górzyńca doliną Małej Kamiennej do Rozdroże Izerskiego, później żółtym szlakiem do Chatki Górzystów (u góry na szlaku jeszcze całkiem sporo rozmiękniętego śniegu). Po drodze zaszedłem do wiaty przy niebieskim szlaku ze Świeradowa, w której chciałem spać, ale odgłosy burzy skutecznie przepędziły mnie do Chatki Górzystów. Żałuję, bo burza ucichła, a wiata była z luksusem w postaci łóżka, świeczek i wpisownika :)

Następnego dnia z Chatki ruszyłem na Orle (podają tam Ciechana miodowego - polecam!). Dalej na czeską stronę do Jizerki, a później przez czerwonym i niebieskim szlakiem na Smrk. Polecam ten szlak - po drodze ciekawe skałki i fajne widoki. W wieży na Smrku nocleg. Poranne widoki z wieży miały całkiem słuszny zasięg - polecam. Natomiast gdyby miejscówka w wieży była zajęta, całkiem fajną alternatywą jest wiata na dawnym przejściu graniczym. Weranda, podłoga z desek, drzwi zamykane od wewnątrz na skobelek, miejsca w środku całkiem sporo - czego chcieć więcej?. Trzeciego dnia wcześnie rano zejście do Świeradowa i całodzienne bujanie się przez Polskę do miejsca zamieszkania. Fotek brak.

Ps. Ze stacji kolejowej w Gryfowie - rewelacyjny widok na Śnieżne Kotły.

a beda jakies zdjecia??
"ujrzałam kiedys o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną.. cała reszta jest wynikiem , że ją wybrałam"

http://picasaweb.google.pl/topeerz (biedronka.buba, osiolek.widmo)

http://www.biedronka-buba.fotosik.pl

franek
podróżnik

Postautor: franek » 04-05-2009 08:51

Wielkie dzięki Menel! Niezwykle cenne informacje zapodałeś. Za 2 tyg. uderzam w Izery i ta wiata na wysokim wypazie na rozdrożu Predel kusi :D

Co do Pogańskiej Kaplicy, to też spotkałem się z opiniami (w internecie), że zlokalizowanie jest b.trudne.
Ale, ale, ale. Chyba na Rozdrożu Izerskiem jest taka tablica informacyjna z mapą atrakcji gminy Mirsk i tam, na mapie (przygotowanej przez wyd.Plan) zaznaczona jest Pogańska Kaplica.
To mnie właśnie zmyliło.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
fiaa
podróżnik

Postautor: fiaa » 04-05-2009 13:40

buba pisze:a beda jakies zdjecia??

Nie posiadam aparatu.
Modlitwa - modlitwą

a tu trzeba brzytwą

albo jeszcze gorzej

sprężynowym nożem

Awatar użytkownika
Wędrowniczek
podróżnik

Postautor: Wędrowniczek » 04-05-2009 14:37

franek pisze:Co do Pogańskiej Kaplicy, to też spotkałem się z opiniami (w internecie), że zlokalizowanie jest b.trudne.
Ale, ale, ale. Chyba na Rozdrożu Izerskiem jest taka tablica informacyjna z mapą atrakcji gminy Mirsk i tam, na mapie (przygotowanej przez wyd.Plan) zaznaczona jest Pogańska Kaplica.
Pozdrawiam

Zapewne źródłem jej umiejscowienia jest też SGTS Góry Izerskie ale zapytam PLANistów czy wrzucili to by było czy rzeczywiście udało im się zlokalizować (w co wątpię). A tak przy okazji PLAN czasem ma problemy z bardziej prostymi rzeczami takimi jak np długie (bo chyba przez co najmniej kilka wydań) umiejscowianie szlaku ze schr na Stogu Izerskin na Polane Izerska na północnym trawersie grzbietu zamiast na samym grzbiecie.
SKPS z nami w Sudety

http://skps.wroclaw.pl

"Twój umysł pod czaszką już stężał jak nie rozlany w porę beton w betoniarce?" LR

Wróć do „Relacje z wypraw”