Góry Bystrzyckie, czerwiec 2012r - fotorelacja

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Góry Bystrzyckie, czerwiec 2012r - fotorelacja

Postautor: Satan » 19-06-2012 22:19

Jako, że jestem koneserem, niszowcem, maniakiem Ziemii Kłodzkiej, wybór na tydzień bożocielny padł na ciche i niedoceniane Góry Bystrzyckie. Podczas gdy wszyscy przeciskali się w tłoku na szlakach w Tatrach, Pieninach itp…ekipa północna miała tam nieświęty spokój. :mrgreen:

A, że Góry Bystrzyckie warte są odwiedzin przekonałem się już dwukrotnie w przeszłości.

Tym razem było tak…

Zaczynamy od przechadzki po Dusznikach Zdroju, jednym z fenomenów jest słynna ambona w Kościele św. Piotra i Pawła, a słynna, bo kształt ma taki…

Obrazek

W Dusznikach warto zajść również do Muzeum Papiernictwa, piękny, stylowy budynek zachęca do wejścia.

Obrazek

W środku nadal czerpie się papier wg pradawnej receptury.

Obrazek

Obok pręgierza też nie można przejść obojętnie.

Obrazek

Kilka miesięcy temu obiecałem sobie, aby obfotografować dworce Ziemii Kłodzkiej, które niestety lata świetności mają już za sobą i które niedługo mogę się już zawalić, a szkoda, bo z reguły to są/były piękne, stylowe budynki. Tutaj stacyjka w Dusznikach Zdroju.

Obrazek

Doliny, dolinami, a przecież w góry ciągnie niezmiennie. Na początek ruszamy w kierunku Schroniska „Pod Muflonem”, obok schroniska zacny widok na Duszniki i oba Szczelince.

Obrazek

Samo schronisko też sprawia dobre wrażenie (schabowy, placki ziemniaczne, Niepasteryzowany Namysłów – to możemy polecić)

Obrazek

Szlaki Góry Bystrzyckich nie sprawiają najmniejszych trudności, z reguły są to długie, płaskawe proste, czasem wyasfaltowane.

Obrazek

Powoduje to, że wędrówka, mimo wszystko, to sama przyjemność.

Obrazek

Naszym celem było Torfowisko pod Zieleńcem, czyli przykład górskiego bagniska, podobne miejsce znajduje się nad Batorowem w Górach Stołowych, jednak tam jest rezerwat ścisły. Roślinność torfowisk, to nierzadko przykłady endemity i relikty przeszłości (roślinność z epoki lodowcowej).

Obrazek

Tutaj Wełnianka, występująca głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznej północy oraz na terenach górskich półkuli północnej.

Obrazek

Po torfowisku poruszamy się za pomocą stylowych pomostów i kładek.

Obrazek

Tutaj z kolei Brzoza Karłowata, relikt epoki lodowcowej, czyli przykład rośliny, która nie cofnęła się z tych terenów razem z lodowcem. Obecnie spotykana głównie w tundrze półkuli północnej.

Obrazek

Obrazek

Niedaleko jest drewniana wieża widokowa, z której ładnie widać całe torfowisko, wokół wieży jest duża ilość Sosny Błotnej, czyli krzyżówki sosny pospolitej z kosodrzewiną.

Obrazek

Po torfowisku można też wędrować poza kładkami, przyjemnym i relaksującym szlakiem. :mrgreen:

Obrazek

Następnie przychodzi czas na penetrację północnej części pasma, tutaj widok na tą część z okolic Polanicy Zdroju.

Obrazek

Najokazalszym szczytem tej części pasma jest Łomnica Równia (898mnpm)

Obrazek

Okolice szczytu dają możliwość podziwiania zacnych widoczków na Ziemię Kłodzką…

Obrazek

…przede wszystkim na Góry Bardzkie

Obrazek

oraz na zachodnie partie Gór Złotych (Jawornik Wielki i Borówkowa)

Obrazek

Celem tego dnia, oprócz, widoczków jest też Strażnik Wieczności, po drodze inne ciekawostki – Strażniczka Ścieżki Strachu.

Obrazek

Jest i Strażnik (Grauer Mann), kamienna figura postawiona pierwotnie w roku 1872, oryginał został zniszczony. Obecnie możemy podziwiać wierną kopię. Strażnik miał wskazywać drogę do wsi Pokrzywno.

Obrazek

Sama droga, nazywana „Wiecznością”, to typowy bystrzycki klimat.

Obrazek

Pętlę kończymy w Polanicy Zdroju.

Obrazek

Po wypadach aklimatyzacyjnych czas na atak na najwyższy szczyt pasma, czyli Jagodną (977mnpm). :D

Obrazek

Z nieodległej Sasanki ponownie widoczki na północ, tym razem Góry Złote w całej okazałości.

Obrazek

Obrazek

Nie mniej urocze są też okolicy Przeł. Spalonej, tutaj widok na przysiółek Huta.

Obrazek

Na przełęczy stoi schronisko również warte polecenia, fajny klimat, zniżki PTTK przyznane, wrzątek za free, dobre deserki. 8)

Obrazek

Na koniec mój konik, czyli drewniana architektura sakralna, a na ziemiach sudeckich, to nieczęste znalezisko.
Nowa Bystrzyca i kościół z 1726r, przebudowany w roku 1923.

Obrazek

Otoczenie nie pozostawia wątpliwości, kto tu kiedyś mieszkał, kto chadzał po drewnianych nawach kościoła.

Obrazek

Zalesie i takie cudeńko z 1717r.

Obrazek

Obrazek

Ziemia Kłodzka obfituje także w niezliczoną ilość mniej, bądź bardziej zrujnowanych ruin, świadczących o bogactwie, historii i tradycji tych ziem.
Tutaj przykład z Gorzanowa – zamek z XVIw

Obrazek

Oprócz zamków, pałaców mamy też starsze ruiny, obecnie już nieco zapomniane, wchłaniane powoli przez naturę.
Tutaj ruiny zamku „Szczerba”.

Obrazek

I ponownie coś z drewna, tutaj kościoł w Kamieńczyku, wzniesiony w 1710r.

Obrazek

Czy to Beskid Niski..? Nie, to Góry Bystrzyckie. :mrgreen:

Obrazek

W dniu wyjazdu mamy okazję podziwiać ładne widoki na Góry Orlickie z południowych stoków G. Bystrzyckich

Obrazek

Obrazek

Ciężko było wyjeżdżać, na koniec na chwilę wpadamy jeszcze do Ratna Dolnego u podnóża G. Stołowych. Tam kolejne ruiny – zamek z XVIw

Obrazek

Dzięki za uwagę. :wink:
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Radek
obieżyświat

Postautor: Radek » 19-06-2012 23:06

Na rower też nie znam lepszego rejonu niż okolice Kłodzka.
Bida z nędzą panuje tutaj ale przez to ten teren jest żywym skansenem.
Ostatnio wełnianek spotykam coraz więcej w okolicach Wrocławia na terenach gdzie przy budowie osiedli poszatkowano systemy drenarskie.
Apropo torfowisk to zawsze mam skojarzenia z grą Samorost :D
http://amanita-design.net/samorost-1/
Obrazek

Tutaj Strażnik Wieczności parę lat wcześniej, no i w oryginale
Obrazek

Miło oglądnąć foty z tamtych rejonów
Pozdrav z infolinii 666

Awatar użytkownika
Vorunah
łazik

Postautor: Vorunah » 20-06-2012 00:00

piekne fotki z moich rodzinnych stron.tego lata przymierze sie do zrobienia jedynego szlaku który zostal mi w Bystrzyckich do zrobienia,zóltego z Miedzylesia,przez Kamienczyk i dalej do schroniska Jagodna.Nigdy tej trasy nie robilem i ciekaw jej jestem niezmiernie :)
Mysle o tym zeby wystartowac rano i uwinac sie w jeden dzien i uderzyc az do Polanicy:)
Where cold winds blow

Wiolcia
podróżnik

Postautor: Wiolcia » 20-06-2012 08:56

Ciekawa relacja z mniej znanych pasm Kotliny. Zachęciłeś do konkretniejszego poeksplorowania tamtych rejonów :)
Pozdrawiam
Wiola

www.podrozeduze.pl

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Re: Góry Bystrzyckie, czerwiec 2012r - fotorelacja

Postautor: Pudelek » 20-06-2012 11:15

Satan pisze:Jako, że jestem koneserem, niszowcem, maniakiem Ziemii Kłodzkiej, wybór na tydzień bożocielny padł na ciche i niedoceniane Góry Bystrzyckie. Podczas gdy wszyscy przeciskali się w tłoku na szlakach w Tatrach, Pieninach itp…ekipa północna miała tam nieświęty spokój.

a tam wszyscy - ja bym napisał, że nikt normalny w tym okresie się raczej nie pchał w Tatry, Pieniny czy inne miejsca zgrupowań tłumów :)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Gryf
obieżyświat

Postautor: Gryf » 20-06-2012 13:51

Wiolcia pisze:Ciekawa relacja z mniej znanych pasm Kotliny.

...Ziemi Kłodzkiej. Do Kotliny jeszcze parę kilometrów ;)
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

Awatar użytkownika
Taja
stary wyga

Postautor: Taja » 29-06-2012 10:19

Kurka rurka, ależ piękne te drewniane kościółki! Też mam słabość do architektury drewnianej sakralnej, preferuję cerkwie :) Ależ tam kiedyś było mało drzew przy Strażniku Wieczności!

Awatar użytkownika
gosper
łazik

Postautor: gosper » 06-07-2012 11:11

Ciekawie przedstawione moje rejony, Brawo! :)
"Patrzyli na te same góry, na te same drzewa, ale każde z nich widziało je inaczej..." — Paulo Coelho

buba1
bardzo stary wyga

Re: Góry Bystrzyckie, czerwiec 2012r - fotorelacja

Postautor: buba1 » 08-07-2012 19:32

Pudelek pisze:
Satan pisze:Jako, że jestem koneserem, niszowcem, maniakiem Ziemii Kłodzkiej, wybór na tydzień bożocielny padł na ciche i niedoceniane Góry Bystrzyckie. Podczas gdy wszyscy przeciskali się w tłoku na szlakach w Tatrach, Pieninach itp…ekipa północna miała tam nieświęty spokój.

a tam wszyscy - ja bym napisał, że nikt normalny w tym okresie się raczej nie pchał w Tatry, Pieniny czy inne miejsca zgrupowań tłumów :)

ojej!!! to wychodzi ze jestesmy z eco normalni! kto by pomyslal ;)
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

teodozjusz
wędrowiec

Postautor: teodozjusz » 09-07-2012 12:38

Oj tam, jak się wyjdzie odpowiednio wcześnie lub wybierze mniej uczeszczany szlak to mozna skutecznie lawirować między rzutami stonki. Rok temu 11 listopada byłem w Pieninach, które oczywiście były zatłoczone, a ja sobie poszedłem z kumplem w Pieniny Spiskie i poza dwoma drwalami i jednym dziwnym osobnikiem nikogo nie spotkaliśmy.

Wróć do „Relacje z wypraw”