Na Gromnik pod batutą doktora Schellhammera

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Re: Na Gromnik pod batutą doktora Schellhammera

Postautor: Lech » 04-08-2017 14:57

KrzysiekJ pisze:Przepraszam, ale za ludźmi irytującymi się bez powodu, albo z małego powodu, nie za bardzo przepadam
Ja również nie przepadam, bowiem sam zirytowałeś się bez powodu. I tylko dlatego, że powtórzyłem krótkie pytanie, które z racji zasypania tego wątku dyskusjami m.in. o alejach czereśniowych, łatwo było przeoczyć. Nie mniej dziękuję, choć sam dałem radę poszukać informacji o tej wieży > http://aglomeracja.wroclaw.pl/obiekty/o ... a-gromniku
I jeszcze jedno. Czy z tej wieży faktycznie nic nie widać? Zobacz > PÓŁ MILIONA ZŁ ZA WIEŻĘ Z KTÓREJ NIC NIE WIDAĆ > http://www.wiocha.pl/611063,WIEZA-WIDOKOWA-NA-GROMNIKU
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

KrzysiekJ
łazik

Postautor: KrzysiekJ » 04-08-2017 16:40

Lech pisze:I jeszcze jedno. Czy z tej wieży faktycznie nic nie widać? Zobacz > PÓŁ MILIONA ZŁ ZA WIEŻĘ Z KTÓREJ NIC NIE WIDAĆ > http://www.wiocha.pl/611063,WIEZA-WIDOKOWA-NA-GROMNIKU

Faktycznie, nic nie widać... w nocy i jak jest mgła.

Prawdopodobnie nie doczytałeś tych zdań w moim poście:

"Z wieży chyba tylko raz dostrzegliśmy Śnieżkę. Góry na bliższych planach - Wałbrzyskie, Kamienne i Sowie - niemal cały czas "parowały" zasłaniając nam widoczne w minionych latach Rudawy Janowickie, Karkonosze i Góry Izerskie. Trochę lepiej niż Karkonosze prezentowały się odległościowo bliższe Jesioniki, Góry Rychlebskie i Czarna Góra w Masywie Śnieżnika. Ale już Wrocław (Sky Tower) i okolice Opola prezentowały się "jak na dłoni"."

Ale żeby nie być gołosłownym to wrzucę kilka obrazków. Pisząc, że z wieży na Gromniku są "jakieś" widoki, wesprę się forumowym świadkiem. W jednej ze swoich relacji Buba wrzuciła kilka zdjęć z Gromnika. Wykonywała je wówczas:

Obrazek

I fotografia z tego wieczoru - w stronę Chełmca, Trójgarbu i Śnieżki:

Obrazek

To samo za dnia - w lipcu 2014 r.

Obrazek

Tu trochę lepiej widać Śnieżkę:

Obrazek

Obrazek

Góry Sowie:

Obrazek

Bardzkie, Stołowe, Orlickie też widać dobrze: zdjęcia nie dam, bo musiałbym znowu wchodzić w picasę

Borówkowa w Górach Złotych i Czarna Góra w Masywie Śnieżnika:

Obrazek

Złote, Masyw Śnieżnika i "krowiarkowy" Suchoń (między Borówkową a Jawornikiem)

Obrazek

Pradziada też zobaczymy:

Obrazek

Wrocław i Sky Tower

Obrazek

Rejon Opola i Brzegu też OK!

Z minusów to tylko brak widoku na niezbyt odległą Ślężę. Widać ją tylko zimą i wczesną wiosną, gdy nie ma liści na drzewach.

I jeszcze jeden stereotyp. Często się słyszy, że Niemcy potrafili na Gromniku zbudować wieżę, z której były widoki, a Polacy dali przysłowiowej d... Tylko że te osoby zapominają, że drzewa na Gromniku, jak w każdym innym miejscu... rosną. Ostatnia znana fotografia "niemieckiej" wieży na Gromniku ukazuje ją tak (fotografia ze zbiorów p. Z. Kazimierowicza):

Obrazek

Komentarz jest chyba zbyteczny.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 04-08-2017 17:02

Przycięli trochę drzewa czy na podanej stronie ktoś napisał głupoty? Nie mniej wejdziemy na wieżę i obyśmy trafili na widoczność jak żyleta. Przy dobrej widoczności powinniśmy dostrzec niewiele niższe Wzgórza Ostrzeszowskie, skoro kiedyś udało mi się wypatrzeć Wzgórza Strzelińskie z Kobylej Góry. Chyba, że widok w tamtym kierunku faktycznie zasłaniają drzewa.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

KrzysiekJ
łazik

Postautor: KrzysiekJ » 04-08-2017 17:38

Lech pisze:Przy dobrej widoczności powinniśmy dostrzec niewiele niższe Wzgórza Ostrzeszowskie, skoro kiedyś udało mi się wypatrzeć Wzgórza Strzelińskie z Kobylej Góry. Chyba, że widok w tamtym kierunku faktycznie zasłaniają drzewa.

To chyba ten kierunek. Możesz sprawdzić, na którymś tam planie jest kościół z wieżą-sygnaturką w połowie kalenicy i jakiś elewator zbożowy obok tej budowli. Jeśli namierzysz tą miejscowość np. w dolny-slask.org.pl to będziesz wiedział, czy na horyzoncie to to, czego szukasz (ja w tej chwili naprawdę nie mam czasu, a chętnie bym się pobawił :) ).

Dla ułatwienia wrzucam tu oryginał fotografii z Gromnika i wersję dość mocno skontrastowaną - może łatwiej będzie Ci znaleźć jakieś szczegóły.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 18-08-2017 16:35

Niestety widać chyba tylko jakieś 30% z tego co by było możliwe zobaczyć, gdyby nie zasłaniały drzewa. Przekonałem się o tym z autopsji. Fotorelacja tu > viewtopic.php?f=17&t=5630
Obrazek

Wróć do „Relacje z wypraw”