Przykry incydent w Górach Sowich

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Przykry incydent w Górach Sowich

Postautor: Dolnoślązak » 13-04-2014 21:11

Jako, że z pogodą ostatnio iście kwiecień plecień korzystając z chwili wolnego czasu i przebłysków słońca wybraliśmy się dziś po południu w Góry Sowie z zamiarem zdobycia Kalenicy. Niestety, natrafiliśmy na jakiś rajd. Cóż nie raz i nie dwa się zdarzało - jakoś to będzie pomyśleliśmy o naiwni :wink: Ale bata nie ma - droga zamknięta i samochód zostawić na poboczu. No ok, zamiast z Jugowskiej pójdziemy już z Kamionek, nogi nie odpadną. Ale, ale... nie uszliśmy 100m jak natrafiamy na barykadę organizatora w poprzek drogi. Myśląc, że to na samochody idziemy mijamy spokojnie aż wnet... doskakuje do nas jakaś baba i żąda opłaty za "wejście na rajd". Na nic zdają się nasze tłumaczenia, że rajd nas zupełnie nie interesuje i idziemy ogólnodostępnym szlakiem turystycznym. Albo płacicie albo przejścia nie ma...

Co o tym sądzicie?

Właściwa relacja będzie jak ochłonę :wink:

Human
stary wyga

Postautor: Human » 13-04-2014 21:34

Sądzimy, że w radio, telewizji, internetach i po całej okolicy była informacja, że będzie się odbywał Elmot.

Po raz kolejny nie rozumiem frustracji i zdziwienia niektórych.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 13-04-2014 21:36

Jak pisałem, do samego rajdu nic nie mam - mam do opłaty za możliwość wędrówki szlakiem turystycznym który w parku krajobrazowym jest bezpłatny...

cezaryol
bardzo stary wyga

Re: Przykry incydent w Górach Sowich

Postautor: cezaryol » 13-04-2014 21:43

Dolnoślązak pisze:Ale, ale... nie uszliśmy 100m jak natrafiamy na barykadę organizatora w poprzek drogi. Myśląc, że to na samochody idziemy mijamy spokojnie aż wnet... doskakuje do nas jakaś baba i żąda opłaty za "wejście na rajd". Na nic zdają się nasze tłumaczenia, że rajd nas zupełnie nie interesuje i idziemy ogólnodostępnym szlakiem turystycznym. Albo płacicie albo przejścia nie ma...

Co o tym sądzicie?

Nie płacić.

Dolnoślązak pisze:Właściwa relacja będzie jak ochłonę :wink:

Czyli wejście jednak było. Płatne, czy nie?

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 13-04-2014 21:47

Nie było. Albo inaczej - było, ale płatne. Poszedłem zatem na przełaj.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 13-04-2014 21:54

Human pisze:Sądzimy, że w radio, telewizji, internetach i po całej okolicy była informacja, że będzie się odbywał Elmot.

Po raz kolejny nie rozumiem frustracji i zdziwienia niektórych.

Może była, do mnie jakoś nie dotarła :wink: Gdybym wiedział, na pewno specjalnie bym się nie pchał.

Za to ja nie rozumiem, jak można żądać opłaty za coś co jest bezpłatne? Jak Ci ktoś zorganizuje rajd pod domem i będziesz chciał wyjść do sklepu po bułki też zapłacisz za możliwość skorzystania z publicznej drogi? :wink:

Human
stary wyga

Postautor: Human » 13-04-2014 22:23

Płaci się za oglądanie rajdu na odcinkach specjalnych. Wejściówki na Elmocie istnieją z dobrych 10 lat.

Inna sprawa, że wujek Human zawsze mówi, że zasadniczo to władze rajdu pewnie nie załatwiły niczego z PTTK i on ma to dzieś. Po czym z przełęczy Jugowskiej nie niepokojony udaje się w stałe miejsce robić zdjęcia rajdówkom :-)

Michun
podróżnik

Postautor: Michun » 14-04-2014 00:02

Jak zwykle , motodebile myślą ,że wszystko należy do nich. Tlen , widoki i trawa.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 14-04-2014 06:54

Napisałem do paru instytucyj, może zrobią z tym jakiś ordnung.

Michun pisze:Jak zwykle , motodebile myślą ,że wszystko należy do nich. Tlen , widoki i trawa.

Trudno się nie zgodzić. Na moim osiedlu we Wrocławiu jest ciszej i spokojniej jak w tym czasie w Sowich... a zamiast świeżego górskiego powietrza pooddychać można było oparami paliwa, które długo jeszcze unosiły się nad drogą. Przyjechali, teren włącznie ze szlakami zawłaszczyli, pohałasowali, syf zostawili i pojechali. Zwierzyna w lesie od hałasu biegała jak szalona. Ale kogo to tam obchodzi.

Sam wielokrotnie natrafiałem na różne rajdy w górach czy to piesze czy rowerowe i nigdy nie zdarzyło się, by robiono z tego powodu jakieś przeszkody dla turystów - wręcz przeciwnie, sami udzielali informacji co, gdzie, jak. Ale najłatwiej wystawić tylko łapę po kasę.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-04-2014 06:55

Human pisze:Sądzimy, że w radio, telewizji, internetach i po całej okolicy była informacja, że będzie się odbywał Elmot.
A to jest jakiś ustawowy obowiązek słuchania audycji radiowych czy oglądania telewizji??? Nikt nie ma prawa zamykać terenów publicznie dostępnych i pobierać opłat za wstęp. Jest to możliwe tylko z mocy w ustawy, np. ochrony przyrody, jak to ma miejsce w przypadku parków narodowych, gdzie ustawa określa do jakiej wysokości pobierane mogą być opłaty za wstęp na teren parku. To o czym tu czytam to skandal.
Obrazek

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 14-04-2014 08:45

Jedyne dobre rozwiazanie to olac skurwieli, obejsc blokade i isc na przelaj do celu!!!! :D
Ale napewno sytuacja nieprzyjemna...
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

1976
podróżnik

Postautor: 1976 » 14-04-2014 10:11

Popieram Lecha!
A journey of a thousand miles begins with a single step.
Do not fear going forward slowly; fear only to stand still.
You've got to be original, because if you're like someone else, what do they need you for?

Dolnoślązak
bardzo stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 14-04-2014 10:26

Tak po przeanalizowaniu faktów to czy czasem to wyłudzenie za możliwość wędrówki szlakiem turystycznym nie opiera się o prokuratora?

hm0
wędrowiec

Postautor: hm0 » 14-04-2014 10:29

Lech pisze:A to jest jakiś ustawowy obowiązek słuchania audycji radiowych czy oglądania telewizji??? Nikt nie ma prawa zamykać terenów publicznie dostępnych i pobierać opłat za wstęp. Jest to możliwe tylko z mocy w ustawy, np. ochrony przyrody, jak to ma miejsce w przypadku parków narodowych, gdzie ustawa określa do jakiej wysokości pobierane mogą być opłaty za wstęp na teren parku. To o czym tu czytam to skandal.

Lechu, ustawa o ochronie przyrody nie reguluje kwestii opłat za wejście na teren rajdu samochodowego...
Po prostu trzeba się wcześniej zorientować (polecam internet)w lokalnych okolicznościach, a przede wszystkim zrozumieć, że świat się nie kręci wokół czyjejś d... Też nie popieram rajdów samochodowych, które istnieją od początków motoryzacji, ale czasem po prostu trzeba obejść ogrodzenie.
Kiedyś podjeżdżałem rowerem na Śnieżnik od czeskiej strony i w pewnym momencie na szlaku była taśma z napisem "roboty leśne, kara za wstęp 200 koron". Obszedłem więc teren prac krzakami z rowerem na ramieniu i nawet na myśl mi nie przyszło pisać skarg do czeskiej ambasady.:)
Więcej luzu życzę.:)

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-04-2014 11:04

hm0 pisze:ustawa o ochronie przyrody nie reguluje kwestii opłat za wejście na teren rajdu samochodowego...
Właśnie. I dlatego wprowadzanie opłat za wstęp na publicznie dostępne szlaki turystyczne, m.in. na terenach górskich parków krajobrazowych, przez organizatorów rajdów samochodowych jest bezprawne. A porównywanie do obszarów zamykanych dla bezpieczeństwa w powodu robót leśnych - chybione, bo tam opłat za wstęp się nie pobiera.
Obrazek

Wróć do „Relacje z wypraw”