Mało znane miejsce w Sudetach

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 07:14

Hazmburk pisze:Lechu swoim zwyczajem zapomniał podać linka do swojej mapy
Fadel też zapomniał podać linka, ale to tylko taki drobiazg, że na jednego zwraca się uwagę a na innych nie. :roll: Mnie jednak nie chodzi o mapy internetowe, a pokazałem tylko jako przykład, że też nie na wszystkich mapach internetowych ten pomnik jest. Chodzi o papierowe mapy turystyczne, na których odwrocie nie ma nawet opisu tego miejsca, a przecież z internetem nikt chyba nie wędruje po szlakach. Ta czeska mapa "Mikroregion Žacléřsko", o której wspomniałem na początku, opisu tego miejsca na odwrocie też nie ma. Na kilku polskich mapach, jakie posiadam, również nie ma. Przykładowo na laminowanej mapie "Sudety Zachodnie" (ExpressMap, Warszawa 2012), w dość dobrej skali 1:60 000 (patrz obrazek), nie ma nawet zaznaczonego pomnika.
Hazmburk pisze:niech Ci Lechu będzie - jest 7 : 1.
Tak, zauważyłem od dawna, że traktujesz fora jako pole do rywalizacji sportowej i udowadniania własnych tez, a nie jako źródło informacji, które przekazują ich uczestnicy.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Hazmburk » 12-10-2016 14:58

Akurat papierowych map (polskich) tego terenu jest bardzo mało. Ziemia kamiennogórska nigdy nie była popularna turystycznie, a mapy Karkonoszy zazwyczaj nie sięgają do tego miejsca. Czeskie wymienione przeze mnie funkcjonują z reguły zarówno jako aplikacja internetowa jak i mapy drukowane sprzedawane w księgarniach. Mapy ExpressMapu, przyznaję, nie posiadam. Mógłbyś zamieścić na forum fragment tej mapy z rejonem pomnika? Sama okładka ze strony Empiku może jest bardzo ładna, ale merytorycznie nic nie wnosi.

To samo zresztą dotyczy mapy Žacléřska, o której wspomniałeś na początku.

Lech pisze:Tak, zauważyłem od dawna, że traktujesz fora jako pole do rywalizacji sportowej i udowadniania własnych tez, a nie jako źródło informacji, które przekazują ich uczestnicy.

Dokładnie na odwrót, dlatego uważam, że informacja powinna być ścisła, a tym bardziej nie wprowadzać innych w błąd. Jeśli sugerujesz, że autorzy map ignorują pomnik Komenskiego jako atrakcję turystyczną, to żądam rzeczowych argumentów, a nie tylko generalizujących ogólników, rzucanych na oślep oskarżeń czy dowodów w postaci okładek przeklejonych ze stron popularnych sklepów internetowych.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 15:23

Hazmburk pisze:Mógłbyś zamieścić na forum fragment tej mapy z rejonem pomnika?
A jak zamieszczę, tzn. sfotografuję ten fragment, to co wtedy? Nie wystarczy jak napisałem, że nie ma zaznaczonego pomnika?
Hazmburk pisze:To samo zresztą dotyczy mapy Žacléřska, o której wspomniałeś na początku.
Mam fotografować cała odwrotną stronę mapy z informacjami o miejscowościach? Dlaczego nie wierzysz temu co piszę, że o Komenskim ani nawet o miejscu gdzie stoi pomnik nic tam nie ma? Dlaczego nie wierzysz, podobnie jak nie dawałeś wiary, że wysłałem maile do Urzędu Miasta Kowary i Fundacji DPiOKJ w temacie Ciszycy? A potem jak zamieściłem zrzut ekranu skrzynki pocztowej, gdzie była data i godzina wysyłki, to nabrałeś wody w usta. Czy to z Twojej strony normalna praktyka?
Hazmburk pisze:informacja powinna być ścisła, a tym bardziej nie wprowadzać innych w błąd. Jeśli sugerujesz, że autorzy map ignorują pomnik Komenskiego jako atrakcję turystyczną, to żądam rzeczowych argumentów, a nie tylko generalizujących ogólników, rzucanych na oślep oskarżeń czy dowodów w postaci okładek przeklejonych ze stron popularnych sklepów internetowych.
Nie po raz pierwszy starasz się mnie obrazić, że niby rzucam na oślep jakieś oskarżenia, kiedy po prostu piszę i podaję przykłady jak jest ...
Obrazek

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Fadel » 12-10-2016 16:54

Muszę przyznać rację Lechowi. Na mojej mapie atrakcji turystycznych również nie ma wzmianki o pomniku w miejscu, w którym J.A. Komenski przekraczał granicę Czech i Śląska.

Obrazek

Obrazek

Być może dlatego, że jest to polska mapa, a Polacy zdrajców nie bardzo chcą gloryfikować.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Hazmburk » 12-10-2016 17:09

Lech pisze:A jak zamieszczę, tzn. sfotografuję ten fragment, to co wtedy? Nie wystarczy jak napisałem, że nie ma zaznaczonego pomnika?

Nie wystarczy. Możesz sfotografować.

Lech pisze:Mam fotografować cała odwrotną stronę mapy z informacjami o miejscowościach?

Wystarczy, że też sfotografujesz fragment mapy z pomnikiem. Ciekawi mnie, co to za mapa. Powiedzmy, że w kwestii informatora na odwrocie Ci wierzę (właściwie to nie specjalnie interesuje mnie, co w nim jest, a czego nie ma).

Lech pisze:Czy to z Twojej strony normalna praktyka?

W stosunku do osób mało wiarygodnych - tak.

Fadel pisze:Na mojej mapie atrakcji turystycznych również nie ma wzmianki o pomniku w miejscu, w którym J.A. Komenski przekraczał granicę Czech i Śląska. Być może dlatego, że jest to polska mapa, a Polacy zdrajców nie bardzo chcą gloryfikować.

Zupełnie nie obchodzi mnie, kto jest zdrajcą i czyim. Co do mapy, znalazłeś na niej jakieś inne pomniki?

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Zły Marcin » 12-10-2016 17:15

Na mapie którą wrzucił Fadel to miejscowości nie ma wszystkich, co dopiero pomników...1:200 000?, no prośba :lol:

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Fadel » 12-10-2016 17:20

Macie rację. Zły przykład. Przepraszam.
Ostatnio zmieniony 12-10-2016 17:26 przez Fadel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 17:21

Hazmburk pisze:
Lech pisze:A jak zamieszczę, tzn. sfotografuję ten fragment, to co wtedy? Nie wystarczy jak napisałem, że nie ma zaznaczonego pomnika?
Nie wystarczy. Możesz sfotografować.
Trudno. Tobie akurat musi wystarczyć to co napisałem. Wierzysz w to czy nie - mało mnie obchodzi.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Hazmburk » 12-10-2016 17:26

Lech pisze:Trudno. Tobie akurat musi wystarczyć to co napisałem. Wierzysz w to czy nie - mało mnie obchodzi.

Nie wystarcza, zatem nie uznaję "dowodu" w postaci skanu okładki ściągniętego ze strony sklepu internetowego.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 17:30

Fadel pisze:Macie rację. Zły przykład. Przepraszam.
Zatem lepszy przykład mapy w skali 1:60 000, na której też nie zaznaczono pomnika J.A Komenskiego w miejscu, gdzie w 1628 roku przekraczał granicę.

Obrazek

Hazmburk pisze:nie uznaję "dowodu" w postaci skanu okładki ściągniętego ze strony sklepu internetowego.
Twoja sprawa, nie moja. :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Hazmburk » 12-10-2016 17:59

Lech pisze:Zatem lepszy przykład mapy w skali 1:60 000...

Widzę Lechu, że w końcu poszedłeś po rozum do głowy i udało Ci się wrzucić fragment mapy, o który prosiłem :P Teraz widać, że jest na niej opisany Růžový palouček, czyli miejsce znane z tego, że Komenský przekroczył w tym miejscu granicę Czech, udając się na emigrację. Można się zastanawiać, czy nie powinno się oznaczyć sygnaturą pomnika (nie wiem, czy w ogóle ExpressMap naniósł takie obiekty na tej mapie), ale miejsce jako takie zostało oznaczone (choć dla Ciebie pewnie niewystarczająco).

Fadel
obieżyświat
Posty: 981
Rejestracja: 27-05-2009 20:17

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Fadel » 12-10-2016 18:17

Wydaje mi się, że ten pomnik powinien stać na konkretniejszej granicy, pod Lesznem.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 18:43

Hazmburk pisze:Teraz widać, że jest na niej opisany Růžový palouček, czyli miejsce znane z tego, że Komenský
Wypisujesz kompletne niedorzeczności. Nie jest opisany, tylko zaznaczony. Żaden polski turysta przeglądający tą mapę, nie skojarzy nazwy Růžový palouček z miejscem, gdzie Komensky w lutym 1628 roku przekroczył granicę, bo ta nazwa zupełnie nic nie mówi. Tym bardziej, że na odwrocie mapy miejsce to wcale nie jest opisane.
Růžový palouček
Kulturní památka kousek od pomyslných hradeb města Litomyšl. Touto památkou je Růžový palouček, který se nachází mezi obcemi Morašice, Újezdec a Makov pouhých 7 km od Litomyšle.
źródło cytatu > http://naselitomysl.cz/zarizeni/detail/ ... y-paloucek
zobacz też > http://www.ruzovypaloucek.wz.cz/
> http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce ... ezdce.aspx
ect...
Chyba nie nie będziesz teraz udowadniał, że to jest w okolicy Litomyšla?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Hazmburk » 12-10-2016 19:17

Lech pisze:
Hazmburk pisze:Teraz widać, że jest na niej opisany Růžový palouček, czyli miejsce znane z tego, że Komenský
Wypisujesz kompletne niedorzeczności. Nie jest opisany, tylko zaznaczony.

Nie rozumiesz, o czym się pisze. Opisanie - słowny opis obiektu na mapie, w tym nazwa. Zaznaczenie - wskazanie lokalizacji za pomocą sygnatury lub innego symbolu. Nie znasz się na mapach i terminologii.

Lech pisze:
Růžový palouček
Kulturní památka kousek od pomyslných hradeb města Litomyšl. Touto památkou je Růžový palouček, který se nachází mezi obcemi Morašice, Újezdec a Makov pouhých 7 km od Litomyšle.
źródło cytatu > http://naselitomysl.cz/zarizeni/detail/ ... y-paloucek
zobacz też > http://www.ruzovypaloucek.wz.cz/
> http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce ... ezdce.aspx
ect...
Chyba nie nie będziesz teraz udowadniał, że to jest w okolicy Litomyšla?

Przy poszukiwaniu informacji w Google warto sięgać wzrokiem trochę dalej niż tylko na pierwsze pozycje znalezione przez wyszukiwarkę. Nie da się zawrzeć na mapie wszystkich informacji, o których piszesz. Od reszty kiedyś był informator krajoznawczy na rewersie, teraz także internet (pod warunkiem że potrafi się z niego korzystać). Na mapach umieszcza się tylko najbardziej podstawowe informacje. Co konkretnie - zależy od decyzji autorów, często subiektywnego wyboru.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Mało znane miejsce w Sudetach

Postautor: Lech » 12-10-2016 19:41

Hazmburk pisze:Przy poszukiwaniu informacji w Google warto sięgać wzrokiem trochę dalej.
Nie wypisuj dalszych niedorzeczności, bo żaden turysta korzystający tylko z mapy nie sięga ani bliżej a tym bardziej trochę dalej w Google. Po prostu na tej mapie nie ma zaznaczonego pomnika J.A Komenskiego i choćbyś stawał teraz na uszach nie udowodnisz, że jest. Mam w swoim domowym archiwum jeszcze inne mapy turystyczne, i to w skalach takich jak 1:50 000 i 1:75 000, w tym czeskie, na których ten pomnik też nie jest zaznaczony i nie jesteś w stanie udowodnić, że takie mapy nie istnieją. Czyli jest dokładnie tak jak wcześniej napisałem, że nie wiem dlaczego na jednych mapach pomnik jest zaznaczony, a na innych - i to w dokładniejszej skali - nie. Ponadto trafić w to miejsce z polskiej strony jest bardzo trudno, bo wzdłuż granicy rosną w tym miejscu chaszcze i pomnika nie zobaczysz.
Obrazek


Wróć do „Relacje z wypraw”