Góry Bardzkie 23.03.2019

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Makuh
podróżnik

Góry Bardzkie 23.03.2019

Postautor: Makuh » 10-04-2019 19:13

Jakoś w tym roku pogoda dopisuje - w tygodniu brzydko, a w weekendy robi się ładnie. Coś chyba komuś się pomyliło :D

Anyway... Moja trasa:

Słupiec - GSS - Srebrna Góra (trasa dawnej Kolei Sowiogórskiej) - E3 - Bardo

https://mapy.cz/s/2tp5C

Zacząłem w Słupcu. Nie kombinowałem - szedłem po prostu po Głównym Szlaku Sudeckim. Najpierw przez blokowisko przyozdobione pomnikiem poświęconym gwarkom noworudzkim.

Obrazek

A potem wśród garaży w pole. Pogodę zapowiadano ładną, ale na początku dnia na Ziemi Kłodzkiej zalegała gęsta mgła. Trochę szkoda, bo nie mogłem delektować się widokami, ale mgła w górach ma swoją magię.

Obrazek

Był też potwór z Loch Ness

Obrazek

I inne rzeczy

Obrazek

Im wyżej podchodziłem tym bardziej zwyciężało słońce

Obrazek

Po pokonaniu pierwszych wzniesień trzeba było zejść do Czerwieńczyc. I znowu zaczęła się mgła

Obrazek

Obrazek

Coraz bardziej jednak dawała za wygraną i jak doszedłem do wsi, to już praktycznie jej nie było (mgły - nie wsi).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po Czerwieńczycach szlak skręcił w las. To było dość monotonne podejście.

Obrazek

Aż do Czeskiego Lasu. W pobliżu myśliwi postawili pomnik Diany.

Obrazek

A z samego Czeskiego Lasu widać było Twierdzę Srebrnogórską

Obrazek

Im bliżej Srebrnej Góry, tym częściej było widać Twierdzę i Fort Ostróg. Były też resztki śniegu

Obrazek

W końcu doszedłem do wiaduktu nad dawną stacją

Obrazek

Zszedłem na dół. Po stacji nie ma praktycznie śladu

Obrazek

Po samej linii kolejowej została tylko ścieżka, przy której stały sobie konie...

Obrazek

...i na której stały sobie ropuchy, czy coś podobnego.

Obrazek

Dotarłem do Wiaduktu Srebrnogórskiego.

Obrazek

Grozi zawaleniem - lepiej nie wchodzić. Skierowałem się dołem, jednak bardziej ze względu na chęć obejrzenia go w pełnej okazałości. Rzeczywiście, nie jest w najlepszym stanie - pęknięcia są aż nadto widoczne...

Obrazek

Obrazek

Wiadukt Żdanowski doczekał się remontu. Może teraz czas na jego "brata bliźniaka"?

Po ponownej wspinaczce na trasę kolei zębatej wkroczyłem na szlak E3. Najpierw dalszym fragmentem linii kolejowej...

Obrazek

... a potem był sus w dół - do Żdanowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żdanów szybko minął i zaczął się asfalt.

Obrazek

Aż do Przełęczy Wilczej

Obrazek

Potem krótkie, ale dość strome podejście na Wilczak

Obrazek

No i w zasadzie to dalej był spokojny spacer po bezludnych Górach Bardzkich. Dużo lasów, troszkę widoków i sporo tras MTB. Można było iść rozmyślać i sobie głośno śpiewać, bez obaw, że ktoś słucha mojego rzępolenia :D Tym razem padło na utwory z musicalu Metro :D Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wreszcie po kilku godzinach marszu zauważyłem tabliczkę...

Obrazek

Że też wcześniej o tym miejscu nie słyszałem :shock: To taki mniejszy odpowiednik Obrywu Skalnego (oczywiście pod względem widokowym) po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fajne miejsce. Potem był powrót na szlak i szybkie zejście do Barda. Wymyśliłem sobie jeszcze spacer po Górze Różańcowej z 10 kapliczkami - każda zbudowana w innym stylu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem było Bardo właściwe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wreszcie stacja (w zasadzie to przystanek kolejowy):

Obrazek

I koniec.

W zasadzie jedyne, czego żałuję, to fakt, że nie było liści na drzewach, bo ten ogrom zieleni musi być niesamowity.
Ostatnio zmieniony 11-04-2019 19:10 przez Makuh, łącznie zmieniany 3 razy.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Leuthen
stary wyga

Re: Góry Bardzkie 23.03.2019

Postautor: Leuthen » 11-04-2019 09:55

Nie wiem, jak innym, ale mi się wyświetlają zamiast fotografii białe pola z napisem "zdjęcie niedostępne" :roll:
"Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada, nie pozwól nam przespać poranka".

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 11-04-2019 10:19

Leuthen pisze:Nie wiem, jak innym, ale mi się wyświetlają zamiast fotografii białe pola z napisem "zdjęcie niedostępne" :roll:

Rozpędziłem się i przekroczyłem darmowy limit na Fotosiku o ponad połowę. Grubo, no nie? :D No i zablokowali mi zdjęcia.

Wieczorem popracuję nad tym. A tymczasem musi wystarczyć Wasza wyobraźnia.

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 11-04-2019 14:24

Ja wrzucam do galerii na fejsa. Najprosciej, najszybciej i bez limitu :wink:

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 11-04-2019 16:15

Dolnoślązak pisze:Ja wrzucam do galerii na fejsa. Najprosciej, najszybciej i bez limitu :wink:

I udostępniasz je wszystkim?

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 11-04-2019 17:40

Dolnoślązak jest bardzo otwarty gość :o

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 11-04-2019 19:12

Zły Marcin pisze:Dolnoślązak jest bardzo otwarty gość :o

Ale ja jestem introwertykiem i autsajderem :/

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 11-04-2019 19:46

Nie szkodzi, ważne że zdjęcia już widać 8)

Makuh
podróżnik

Postautor: Makuh » 11-04-2019 20:06

Zły Marcin pisze:Nie szkodzi, ważne że zdjęcia już widać 8)

To super, bo na FB nikt inny ich nie widzi ;)

opawski1
wędrowiec

Postautor: opawski1 » 13-04-2019 08:04

Fajna trasa nieco podobna do mojej z listopada 2018 :) (relacja: https://forum.sudety.it/viewtopic.php?f=15&t=5916)
Żałuję że nie zajrzeliśmy do Miejsca Wójtowskiego, bo widzę ładny widok a przechodziłem w pobliżu. Następnym razem. W Góry Bardzkie chce wrócić na wiosnę i przejść się z Barda do Kłodzka przez Kłodzką Górę. Obryw Bardzki bardzo mi się spodobał :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

KrzysiekJ
podróżnik

Postautor: KrzysiekJ » 26-04-2019 21:11

Zrobiłem niemal taką samą trasę, rozbitą jednak na dwa dni, 6 i 7 kwietnia b.r. Nocowałem w dawnym schronisku PTTK "Pod Fortami", czyli dzisiejszej Willi Hubertus. Czasu miałem sporo, zwłaszcza drugiego dnia, więc wchodziłem na niemal każdy szczyt w pobliżu szlaku, aby sprawdzić czy są to jakieś sympatyczne punkty widokowe. Najlepszy widok jest z Wielkiej Cisowej, ale tylko w kierunku północnym. Radosz, kiedyś z kapitalną panoramą, niestety już praktycznie pozbawiony jest widoków. Między Słupcem a Czerwieńczycami warto w miejscu, gdzie szlak schodzi z Garbu Dzikowca, przejść grzbietem kilkaset metrów na północny zachód (w stronę Przykrzca) - jest tam w tej chwili sporo ładnych miejsc z widokami na płd.-wsch. część Gór Sowich. W tej chwili, gdy pojawiają się już na potęgę na drzewach liście, może to być już jednak nieaktualne.

Makuh pisze:I inne rzeczy

Obrazek

Te poetycko przedstawione przez Ciebie "inne rzeczy" służą rzeczywiście do bardzo wzniosłych celów. Tych kilka fotografii w Słupcu zrobiłem akurat dzień po tym, jak Prezes Kaczyński obiecał krówkom i świnkom odpowiednio po 500+ i 100+, jeżeli tylko zostaną powite w ekologicznych warunkach. Ale, niestety, o źrebiętach zapomniał. A tu ekologię przecież mamy niewątpliwie, akt poczęcia nastąpił nawet z widokiem na Szczeliniec Wielki.

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Relacje z wypraw”