Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga
Posty: 2562
Rejestracja: 13-02-2006 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 12-11-2020 21:34

W końcu i dla służby zdrowia nastal czas urlopu! :mrgreen: Ale na początek garść statystyk: ostatni raz w górach? Rok temu. Ostatni raz w Sudetach? Dwa lata temu. Ostatni raz w Górach Kamiennych? Osiem lat temu... :oops:
Ruszam w Kamienne! Mam 4 dni, razem z dniem dojazdu.
W drodze „do” staram się zobaczyć coś ciekawego po drodze i tak skręcam z głównej szosy w kierunku Goli Świdnickiej. Tu, nieco za wioską, w polu stoi okazały krzyż pokutny.

Obrazek


Kawałek dalej, w Kraskowie, jest pałac rodziny von Zedlitz und Leipe z 1746r. Obecnie zdaje się luksusowy hotel.

Obrazek


Kilka kilometrów dalej jest Świdnica, a w niej obiekt, który od dawna zaprzątał moją uwagę… Kościół Pokoju z 1657r. Jest to największa drewniana barokowa świątynia w Europie. Po wybuchu wojny trzydziestoletniej ewangelikom odebrano prawo do wyznawania własnej wiary i posiadania własnych kościołów. Budowa Kościołów Pokoju celowo została obwarowana dodatkowymi warunkami, które miały utrudnić ich budowę bądź w wypadku jej ukończenia spowodować krótkotrwałe użytkowanie świątyni.

Obrazek


Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów, ponieważ była to jedna z dwóch świątyń protestanckich na obszarze księstwa świdnicko-jaworskiego. Dlatego też świątynia posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną i kubaturę. Oprócz tego w Świdnicy, Kościoły Pokoju powstały w Głogowie i w Jaworze. Ten w Głogowie już nie istniej, ale ten w Jaworze miałem przyjemność oglądać. Wnętrza zrobiły na mnie wówczas kolosalne wrażenie... Tak samo jak te w Świdnicy…

Obrazek


Obrazek


Połaziłem jeszcze po najbliższej okolicy…

Obrazek


Obrazek


Kolejnym punktem programu w dniu dojazdu był Zamek Książ. Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Początki zamczyska sięgają lat 1288–1292 i księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Idę na klasyczny punkt widokowy.

Obrazek


Od punktu widokowego mam 3min "na szagie" i już jestem na szlaku, a dokładnie delektuję się przełomem Pełcznicy.

Obrazek


Szedłem tu pierwszy i jedyny raz wiele lat temu. Warto tu wracać. Te mostki, skały i ścieżka „nad przepaścią” są naprawdę klimatyczne. :wink:

Obrazek


W takich okolicznościach dochodzę do Starego Książa, czyli romantycznych ruin zbudowanych na murach średniowiecznego zamku piastowskiego księcia jaworskiego Bolka I Surowego. W roku 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku nad potokiem Pełcznicy i przebudowanie istniejących resztek ruin dawnego zamku na romantyczne ruiny.

Obrazek


Potem bezszlakowo docieram ostatecznie do Cisa „Bolko”, który uchodzi za najstarsze tego typu drzewo w Sudetach, jego wiek szacuje się na 400-600lat…

Obrazek


Wieczorem zajeżdżam do schroniska PTTK Andrzejówka, gdzie instaluję się w „dwójeczce” na najbliższe dni.
Kolejnego dnia mam niestety opad od rana. Postanawiam pokręcić się po okolicy z pomocą auta. Pierwszy mój cel to tzw Kamień Hitlera. Głaz leży w lesie, niedaleko drogi łączącej Łęczną z Chełmskiem Śląskim. Kamień powstał na pamiątkę budowy drogi górskiej łączącej te dwie wsie. Napis został najpewniej wykuty przez męską sekcję RAD [Reichsarbeitsdients), która budowała tą drogę.

Obrazek


Zaraz za Przeł. Strażnicze Naroże jest wspaniale położony punkt widokowy, ja nie miałem jednak szczęścia… :(

Obrazek


Zajeżdżam do Chełmska Śląskiego. Kręcę się w okolicach kościoła…

Obrazek


Chełmsko Śląskie to dla mnie taki sudecki koniec świata, klimatyczne, pozytywne zadupie. Pogodą nieoczekiwanie robi się ładna, więc na ryneczku raczę się śniadaniem. :D

Obrazek


Oczywiście Chełmsko Śląskie, to przede wszystkim słynnych „Dwunastu Apostołów”, czyli zespół dwunastu domów z 1707 r., wybudowany z inicjatywy cystersów z Krzeszowa dla tkaczy płótna z Czech.

Obrazek


Jako, że pogoda się wyklarowała, decyduję się na pobliskie Głazy Krasnoludków.

Obrazek


Jest tam wiele skał przypominających maczugi, grzyby, zwierzęta itp…

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na polnej drodze natykam się na stary, poniemiecki krzyż przydrożny.

Obrazek


W okolicy są też widokowe polany, wzrok przykuwa oczywiście Królowa…

Obrazek


Wracam do furmanki i jadę kilka kilometrów dalej. Parkuję w Ulanowicach, pod Kościołem św. Krzysztofa z 1723r. Do kościoła prowadziła niegdyś droga oznaczona 14 kolumnami z posągami świętych, z których zostały tylko trzy.

Obrazek


Zupełnie nieoczekiwanie przy wejściu napotykam się na stary kamień graniczny. Moja wiedza na ich temat jest zerowa, ale popytam takiego jednego…

Obrazek


Przyjechałem tutaj aby przedreptać okoliczny szlak zielony. Z Płoniny widoki niczego sobie…

Obrazek


Na Przeł. Trzy Buki skromna wiata.

Obrazek


Moim celem jest Rezerwat Kruczy Kamień i kiedy dochodzę na Kruczą Skałę, odjęło mi mowę… :shock:

Obrazek


Jest tu wychodnia skalna, widokowy balkon, rewelacyjne miejsce, mimo że ja tego dnia pogodę miałem wówczas średnią…

Obrazek


Obrazek


Obrazek


To był fajny, nieśpieszny dzień na rozruch. Kolejnego dnia mam w planach spędzić w najwyższej części pasma. Startuję od słynnej, północnej ściany Waligóry. :)

Obrazek


W okolicach Czerwonych Skałek miło popatrzeń w kierunku Sokołowska nad którym górują Bukowiec i Stożek Wielki.

Obrazek


Potem klasyka G. Kamiennych – Kostrzyna, Włostową i stromo w dół schodzę do Sokołowska, ruiny kaplicy.

Obrazek


Sokołowsko i ten klimat jego wprost uwielbiam. Kręcę zatem po znanych mi punktach. 8)

Obrazek


Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1901r, została wzniesiona dla kuracjuszy przyjeżdżających do uzdrowiska. Cerkiew służyła wiernym do końca lat 30. Po II wojnie światowej została porzucona i zapomniana ulegała dewastacji, przez pewien czas była użytkowana jako kostnica. Od 1998r cerkiew pełni funkcję świątyni parafialnej dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego.

Obrazek


Przystaję przy Leśnym Źródle (Wald Quelle)

Obrazek


Zawsze zachodzę zerknąć jak się ma słynne kiedyś Sanatorium Grunwald…

Obrazek


Obrazek


Zaglądam jeszcze w boczne uliczki…

Obrazek


Po nasyceniu się Sokołowskiej czas ruszyć ponownie na szlak. Ja kieruję się na Stożek Wielki, po prawej stronie masyw Bukowca. Tam też dziś się pokażę…

Obrazek


Jakoś sobie ubzdurałem, że na Stożku jest wieża widokowa. :? No byłem tego w zasadzie pewien...okazało się, że jest tam jedynie wiata. Tak czy siak dobre miejsce na drugie śniadanie.

Obrazek


Ze Stożka schodzę do Unisławia Śląskiego. Moim celem są ruiny kościoła ewangelickiego, ale po drodze zachodzę do innej świątyni – do gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP z początku XVIw

Obrazek


W takich miejsca zawsze rozglądam się za świadectwem historii, coś tam znajduję.

Obrazek


I w końcu są i ruiny dawnego kościoła ewangelickiego z 1742r, wg mnie bardzo malownicze.

Obrazek


Obrazek


Moim kolejnym celem jest Bukowiec, ruszam na wzgórza nad Sokołowskiem. W tle majaczy Chełmiec.

Obrazek


Jest też Stożek Wielki.

Obrazek


Na szczycie urzekły mnie łany wysokich traw, jak na sawannie! :D

Obrazek


Będąc na szczycie Bukowca nigdy nie odmawiam sobie wtargnięcia na teren kopalni melafiru, a ze szczytu widok jest naprawdę imponujący!

Obrazek


Schodząc z Bukowca w kierunku Przeł Trzech Dolin natykam się na mała polankę z ładnym widokiem na tutejszą królową – Waligóra [936mnpm]

Obrazek


Mam jeszcze chwilę do zmierzchu, zatem toczę się w kierunku Rybnicy Leśnej, aby podumać przy drewnianym kościółku pw św. Jadwigi Śląskiej. Kościół z 1577r lub 1608r

Obrazek


W drodze powrotnej zerkam na starsze zabudowania Rybnicy, tutaj okolice Andrzejówki.

Obrazek


W ostatnim dniu w planach mam dwie sprawy. Pierwsza to Ruprechtický Špičák. Idę szlakiem czarnym wokół masywu Waligóry. W pewnym momencie otwierają się widoki na wschód.

Obrazek


Na Przełęczy pod Szpiczakiem chwilka relaksu przed ścianką…

Obrazek


Na podejściu, choć pot zalewał mi oczy moją uwagę zwrócił kamień, który okazał się nie być zwykłym kamlotem wbitym w grunt…

Obrazek


Widoczność tego dnia co najmniej marna. Wrzucam jedną fotkę poglądową z wieży na szczycie. :|

Obrazek


Wracam czarnym szlakiem do schroniska i ruszam furmanką do Głuszycy. Po drodze zajeżdżam do Grzmiącej gdzie jest kolejny drewniany kościółek, tutejszy pw Matki Boskiej Śnieżnej z z połowy XVIw [prawdopodobna data to 1558r].

Obrazek


Z Głuszycy ruszam w kierunku granicy, docieram na Przeł pod Czarnochem. Dobre miejsce na drugie śniadanie.

Obrazek


Moim ostatnim celem tego wypadu jest Trójpański Kamień na szczycie Leszczyńca. Jest to kamień graniczny w kształcie trójbocznego ostrosłupa z piaskowca, który w 1732 roku postawiono na styku dawnych granic: Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Na jego ścianach znajdują się nieco zatarte herby i inicjały właścicieli stykających się w tym miejscu dóbr: MGVH (Max Graf von Hochberg) – hrabiego von Hochberg z Książa, JBVS (Joseph Baron von Stiellfried) – barona von Stiellfrieda z Nowej Rudy oraz OAB (Otmar Abbas Braunensis) – Otmara Zinke, opata benedyktynów z Broumowa.

Obrazek


Wracam do schroniska, żegnam się godnie, ostatnia wieczerza z wyprażanego sera, do tego Kofolka z szybkiego wypadu aprowizacyjnego do Mezimesti… :mrgreen:

Obrazek


To był fajny, szybki ,ale regeneracyjny dla głowy wypad. G. Kamienne jak zwykle nie zawiodły, a ja upewniłem się, że jest to cały czas jedno z moich ulubionych miejsc w Sudetach. :wink:

Obrazek


Pozdrawiam! :D
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Michał » 13-11-2020 01:28

Satan pisze:
Moim celem jest Rezerwat Kruczy Kamień i kiedy dochodzę na Kruczą Skałę, odjęło mi mowę… :shock:
Jest tu wychodnia skalna, widokowy balkon, rewelacyjne miejsce, mimo że ja tego dnia pogodę miałem wówczas średnią…


Widok jeszcze nie zakłócony budową S3. W Kamiennej Górze już kopią.

Satan pisze: Jakoś sobie ubzdurałem, że na Stożku jest wieża widokowa. :? No byłem tego w zasadzie pewien...okazało się, że jest tam jedynie wiata.


W tej wiatce był jeden ze zlotów forumowych, chyba w 2011, już nie pamiętam.

To byłeś w tych okolicach gdzieś tydzień po mnie :-)
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Raubritter » 13-11-2020 13:49

Satan pisze: Jakoś sobie ubzdurałem, że na Stożku jest wieża widokowa. :? No byłem tego w zasadzie pewien...okazało się, że jest tam jedynie wiata.


Istniała do 2015 roku, choć była to bardziej platforma widokowa.
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga
Posty: 2562
Rejestracja: 13-02-2006 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 13-11-2020 14:30

Michał pisze:
Satan pisze:
Moim celem jest Rezerwat Kruczy Kamień i kiedy dochodzę na Kruczą Skałę, odjęło mi mowę… :shock:
Jest tu wychodnia skalna, widokowy balkon, rewelacyjne miejsce, mimo że ja tego dnia pogodę miałem wówczas średnią…


Widok jeszcze nie zakłócony budową S3. W Kamiennej Górze już kopią.


Niestety...choć S8 z Łodzi do Wro sobie chwalę, w Gdańska mam 6h w góry... :wink:



Raubritter pisze:
Satan pisze: Jakoś sobie ubzdurałem, że na Stożku jest wieża widokowa. :? No byłem tego w zasadzie pewien...okazało się, że jest tam jedynie wiata.


Istniała do 2015 roku, choć była to bardziej platforma widokowa.


Ok, może mi się pomyliło z Dzikowcem...
Pamiętam też, że była taka sama wiata jak ta na szczycie, nieco niżej, na widokowej polanie w okolicy Stożka Małego, teraz tej wiaty nie zastałem...
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Awatar użytkownika
Raubritter
bardzo stary wyga
Posty: 2083
Rejestracja: 26-01-2008 22:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Raubritter » 13-11-2020 17:02

Satan pisze:Pamiętam też, że była taka sama wiata jak ta na szczycie, nieco niżej, na widokowej polanie w okolicy Stożka Małego, teraz tej wiaty nie zastałem...


Tak, była na pewno bo lata temu w niej spałem (jak była nowa) i do dziś pamiętam wspaniałe widoki rano jakie się z niej roztaczały. Niestety w 2018 roku spłonęła, wcześniej będąc już mocno zdewastowaną przez ludzi, którym daleko było do lasu po drewno na ognisko (lepiej powyrywać deski z wiaty przecież).
Opatrz jeno – rzekł Szarlej, zatrzymując się. – Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota.

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: włodarz » 13-11-2020 18:43

Satan widzę tu crème de la crème, turystyczne hiciory moich okolic. Sporo miejsc w tak krótkim czasie. Przyznaj się, wzorowałeś się na japońskich turystach. :wink:

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga
Posty: 2562
Rejestracja: 13-02-2006 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 13-11-2020 19:17

No cóż, japońskich turystów nie spotkałem... :mrgreen: Staram się zawsze dobrze przygotować logistycznie do wyjazdów, zbyt rzadko bywam w górach aby coś z rozmysłem ominąć... :mrgreen:
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

włodarz
obieżyświat
Posty: 967
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: włodarz » 13-11-2020 20:11

Jeśli to :wink: nie oznacza, że moja uwaga o japońskich turystach była żartem to ja bardzo przepraszam i już się odczepiam.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga
Posty: 2562
Rejestracja: 13-02-2006 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 13-11-2020 21:05

Spoko luz, wiem, że to żart. :wink:
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: opawski1 » 14-11-2020 09:24

Fajna wyprawa i zdjęcia, część miejsc już znam, część jeszcze nie ;)
Też mam taki plan, żeby wykorzystać schronisko Andrzejówka jako bazę wypadową. Byłem w marcu w Górach Kruczych, okolice Chełmska zrobiły na mnie dobre wrażenie i trzeba tam wrócić :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

menel
tramp
Posty: 33
Rejestracja: 28-08-2008 22:00
Lokalizacja: Wro

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: menel » 14-11-2020 12:44

Satan pisze:Jakoś sobie ubzdurałem, że na Stożku jest wieża widokowa.


Była, była. Może nie wieża, a wypasiona platforma z widokiem... na góry :mrgreen: Ostała mnie się fota z piździernika 2010 roku:

Obrazek

Ubolewam, że rozebrali. Stożek Wlk. oferował i oferuje nadal dużo dobrego, choć teraz bez "wieży". I w marcu 2012 roku ostatnie moje spojrzenie na Stożek Wlk. z "wieżą" widokową:

Obrazek

Zapodałeś, że tak powiem "pełny pakiet".
Ostatnio zmieniony 14-11-2020 18:25 przez menel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Zły Marcin » 14-11-2020 16:12

Menelu fot nie widać :(

menel
tramp
Posty: 33
Rejestracja: 28-08-2008 22:00
Lokalizacja: Wro

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: menel » 14-11-2020 18:26

Marcin, dzięki za czujność. Edytowałem posta, jak jest teraz?

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: opawski1 » 14-11-2020 19:37

menel pisze:Marcin, dzięki za czujność. Edytowałem posta, jak jest teraz?


Widać zdjęcia.

Ja byłem na Stożku w lutym 2018 i już platformy nie znalazłem. Schodziłem do Unisławia tym stromym zejściem, było tak oblodzone, że musiałem zjeżdżać na tylnej części ciała żeby było bezpiecznie :D Po tej wyprawie kupiłem raczki :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga
Posty: 2562
Rejestracja: 13-02-2006 21:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Góry Kamienne, październik 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 14-11-2020 21:23

Ok, czyli dobrze mi się w głowie kołatało... :mrgreen: W każdym razie małe rozczarowanko na szczycie było moim udziałem... :roll:
Wieża podobna do tej na Jaworniku Wlk, nawet nieco bardziej spartańska.

Opawski, widziałem Twoją relację. Widoczki na Karkonosze trafiłeś świetne! :D
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.


Wróć do „Relacje z wypraw”