Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: opawski1 » 16-11-2020 12:27

Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki
19 września 2020 r.

Obrazek

We wrześniową sobotę postanawiam po roku przerwy przejść się szlakami Gór Bardzkich. Wybieram niemal identyczną trasę jak w sierpniu 2019 r. Jednak od tego czasu trochę się tu zmieniło, a w zasadzie jedno miejsce – Kłodzka Góra. Stanęła tutaj okazała wieża widokowa z bardzo rozległą panoramą. Trzeba było więc zobaczyć widok z nowej wieży.

Góry Bardzkie: to pasmo położone w Sudetach Środkowych na Ziemi Kłodzkiej tuż za granicą woj. opolskiego. Od Gór Sowich oddzielone są Przełęczą Srebrną (Srebrna Góra) na północnym zachodzie, zaś od Gór Złotych oddziela je Przełęcz Kłodzka. Najwyższym szczytem pasma została Szeroka Góra (766 m), choć do niedawna była nim Kłodzka Góra (763 m. W koronach pozostała Kłodzka Góra, ale wierzchołki położone są blisko siebie. Góry Bardzkie przedzielone są doliną Nysy Kłodzkiej, która w okolicy Barda tworzy malowniczy przełom. To właśnie od miasteczka Bardo góry zaczerpnęły nazwę.

Pociągiem z Prudnika ruszam o godz 7. Po około półtorej godziny jazdy wysiadam na stacji Kłodzko Główne. Stąd udaję się w kierunku centrum miasta, wzdłuż Nysy Kłodzkiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy natrafiam na żółty szlak odbijam w boczną drogę do Wojciechowic i opuszczam Kłodzko. Pierwszą górą na szlaku jest Szyndzielnia (431 m) z ceglaną 20-metrową wieżą. Obiekt pochodzi z XIX w. obecnie jest w ruinie. Wieża zaliczana jest do odznaki Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej. Schodzę z Szyndzielni, tutaj spotykam koleżankę, z, którą ugadałem się wcześniej i będę wędrować już niemal do końca trasy. Wychodzimy na łąki, poza szlakiem wędrujemy nad wsią Wojciechowice za sobą mamy ładny widok na góry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później wchodzimy do lasu, na szlak i zdobywamy Kłodzką Górę (757 m). Jest drugim co do wysokości szczytem Gór Bardzkich, jeszcze do niedawna była uważana za najwyższą, ale po dokładnych pomiarach wyszło, że sąsiednia Szeroka Góra jest wyższa o 6 metrów. Wierzchołek w tym roku zyskał sporą atrakcję. Latem stanęła tutaj okazała 34 metrowa metalowa wieża widokowa. Od razu wchodzimy krętymi schodami na wieżę. Na górze buja, ale panorama z wieży zachwyca! Na wschodzie widok sięga Biskupiej Kopy oraz jezior, dalej na południe Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie i zachodzie Góry Stołowe, Karkonosze, Góry Sowie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i masyw Ślęży. Bliżej widok w doliny Ziemi Kłodzkiej i na same Kłodzko. Spędzam na wieży dość dużo czasu, gdy pojawia się coraz więcej ludzi uciekam w dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Góry Sowie

Obrazek
Karkonosze

Obrazek
Karkonosze

Obrazek
Karkonosze: Lucni Hora i Śnieżka (80 km)

Obrazek
Góry Sowie - Wielka Sowa

Obrazek
Na ostatnim planie Biskupia Kopa w Górach Opawskich

Obrazek
Masyw Śnieżnika

Obrazek
Masyw Śnieżnika

Obrazek
Śnieżnik

Obrazek
Góry Kamienne i Góry Wałbrzyskie

Obrazek
Góry Kamienne, bliżej Nowa Ruda

Obrazek
Góry Wałbrzyskie - Borowa

https://1.bp.blogspot.com/-DHMn6bYE75c/ ... edited.jpg
Góry Stołowe i Ziemia Kłodzka

Obrazek
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

Obrazek
Góry Stołowe

Obrazek
Góry Stołowe i Karkonosze

Obrazek
Jezioro Otmuchowskie

Obrazek
Góry Stołowe

Obrazek
Góry Orlickie

Obrazek
Góry Złote - Borówkowa

Obrazek
Góry Orlickie - Zieleniec (Orlica)

Obrazek
Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

https://1.bp.blogspot.com/-pPWaBx3_53s/ ... edited.jpg
Góry Bystrzyckie

Obrazek
Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

Obrazek
Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie

Obrazek
Góry Orlickie - Orlica

Obrazek

Obrazek
Kłodzko

Obrazek
Kłodzko

Obrazek
Ślęża

Obrazek
Wojciechowice

Obrazek
Ząbkowice Śląskie

Obrazek
Twierdza Kłodzko

Obrazek
Kłodzko

Obrazek

Schodzimy z Kłodzkiej i zdobywamy jeszcze sąsiednią Szeroką G. rzeczywiście najwyższą w Bardzkich z oryginalną tabliczką z anteny satelitarnej. Wracamy na szlak, teraz koloru niebieskiego będziemy trzymać się już do końca wycieczki. Zdobywamy szczyt Ostrej Góry, Kłodzkie Towarzystwo Górskie pod koniec XIX w. zbudowało tutaj drewnianą wieżę widokową, pojawiło się też schronisko Hubertusbaude a szczyt stał się popularnym celem wędrówek. Po II wojnie schronisko popadło w ruinę, a wieża zawaliła się w latach 50.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na Przełęcz Łaszczowa, tutaj chwilę odpoczywamy. Miejsce to jest dość popularne wśród rowerzystów, zaczynają się tutaj trasy MTB, tzw. Singletracki. Następnie wchodzimy na Kalwarię (593 m). Znajduje się tutaj barokowa kaplica Matki Bożej Płaczącej z 1619 r. w miejscu gdzie w 1400 r. miała ukazać się Maryja, za kaplicą znajduje się skała na której odbite są stopy Maryi. Bardo od tego czasu stało się popularnym miejscem pielgrzymkowym, na stokach góry znajduje się wiele kapliczek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec wędrówki schodzimy na Obryw Bardzki. To największe osuwisko w Sudetach. Powstało 24 sierpnia 1598 r, gdy wezbrana po długotrwałych opadach deszczu Nysa Kłodzka podmyła stok Kalwarii. Bardo było zagrożone wielką powodzią ponieważ woda z koryta nie miała gdzie odpłynąć. Woda zrobiła sobie jednak nowe koryto w niewielkim stopniu zalewając Bardo. Osuwisko ma 200 m długości i około 90 m wysokości Na górnej krawędzi osuwiska znajduje się punkt widokowy z krzyżem. Widok stąd jest piękny! W dole miasteczko Bardo i malowniczy przełom Nysy Kłodzkiej, która wije się pod szczytami Gór Bardzkich. Spędzamy tutaj dość sporo czasu, bo mam jeszcze trochę do odjazdu pociągu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://1.bp.blogspot.com/-kXAO8YjVHnA/ ... edited.jpg

Obrazek

Obrazek


Gdy odchodzę z obrywu, żegnam się z koleżanką i schodzę do Barda. Po drodze zaglądam jeszcze do ruin kamiennego zamku z XIII w. Budowla została zniszczona prawdopodobnie podczas wojen husyckich w 1425 r. Resztę zniszczyło trzęsienie ziemi w 1598 r. które doprowadziło także do obrywu. W Bardzie na stacji PKP obok tunelu kolejowego pod górami kończę wędrówkę. Po chwili przyjeżdża pociąg z Kłodzka, którym wracam do domu. Długość trasy: 22 km

Mimo, że niemal identyczną trasę robiłem w ubiegłym roku, ta była inna. To za sprawą wieży widokowej na Kłodzkiej Górze, która z zalesionego szczytu stała się miejscem z świetną panoramą na Sudety. W Górach Bardzkich cenię też widok z Obrywu Bardzkiego na przełom Nysy Kłodzkiej wijącej się między szczytami oraz Bardo, lubię wracać do tego miejsca.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Lech » 16-11-2020 14:23

Jakim aparatem fociłeś?
Obrazek

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: opawski1 » 16-11-2020 14:33

Lech pisze:Jakim aparatem fociłeś?


lustrzanka Nikon D7200 z obiektywem 18-105 mm, zbliżenia z wieży są na obiektywie 70-300 mm
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Lech » 16-11-2020 19:17

No to wszystek ten sprzęt to łącznie dodatkowa "cegła" do noszenia. Ja mam Canona EOS 1100D i jeden uniwersalny obiektyw Tamron 18-200. Odległe krajobrazy da się też wyciąć z kadru, że przy matrycy APS-C nie tracą zbytnio na jakości.
Obrazek

Leuthen
bardzo stary wyga
Posty: 2491
Rejestracja: 04-07-2011 09:14
Lokalizacja: Wrocław

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Leuthen » 16-11-2020 19:48

Jestem rozczarowany brakiem fotki towarzyszki wędrówki :mrgreen:
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Zły Marcin » 16-11-2020 21:30

Zrobiłem odwrotną do Twojej trasę w zeszłą środę, szlak puściutki, przy wieży pare osób dosłownie a na odcinku Bardo >> Przełęcz Łaszczowa nikogo.
Z wieży niestety jedyny rozsądny widoczek jaki udało się upolować to ten :arrow: :mrgreen:
Obrazek
(dzień był szary, mglisty i dość wietrzny, nie to co u Ciebie :wink: )

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: opawski1 » 17-11-2020 12:14

Leuthen pisze:Jestem rozczarowany brakiem fotki towarzyszki wędrówki :mrgreen:


Haha :D koleżanka nie wyraziła zgody :P


Zły Marcin pisze:Zrobiłem odwrotną do Twojej trasę w zeszłą środę, szlak puściutki, przy wieży pare osób dosłownie a na odcinku Bardo >> Przełęcz Łaszczowa nikogo.
Z wieży niestety jedyny rozsądny widoczek jaki udało się upolować to ten :arrow: :mrgreen:
(dzień był szary, mglisty i dość wietrzny, nie to co u Ciebie :wink: )


Ja w środę byłem w masywie Śnieżnika. Niestety też we mgle. Na szczycie świeciło już słońce, brakowało kilkudziesięciu metrów żeby wyjść ponad mgły, wtedy byłoby pięknie :)

Za to dzień wcześniej we wtorek na Biskupiej Kopie była ponad chmurami, coś pięknego!

Obrazek

Obrazek
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Zły Marcin » 17-11-2020 16:24

:o :o :o Łoo paaanie

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Pudelek » 17-11-2020 17:52

Zły Marcin pisze:Zrobiłem odwrotną do Twojej trasę w zeszłą środę, szlak puściutki, przy wieży pare osób dosłownie a na odcinku Bardo >> Przełęcz Łaszczowa nikogo.
Z wieży niestety jedyny rozsądny widoczek jaki udało się upolować to ten :arrow: :mrgreen:
Obrazek
(dzień był szary, mglisty i dość wietrzny, nie to co u Ciebie :wink: )


Też byłem na przy wieży w zeszłą środę! Musieliśmy się minąć, bo na Kłodzkiej przewijało się dość sporo osób, pewnie byłeś wcześniej niż my. Albo później ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Zły Marcin » 17-11-2020 19:51

Pudelek pisze:Też byłem na przy wieży w zeszłą środę!

No popatrz, przy samej wieży byłem przed 11ą chwilkę, potem podreptałem żółtym i zrobiłem bibkę w trawie z widoczkiem na Jedlaku i chwilę później pod Obszerną bo się przejaśniło z leksza.
Obrazek
no co? toć przeca Marcina było w środę, tak? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Pudelek » 17-11-2020 22:09

No i 102 rocznica zakończenia Wielkiej Wojny ;)

Byliśmy tam trochę później, akurat ktoś rozpalił ognisko, więc skorzystaliśmy i się dołączyliśmy :) A potem sporo osób się przewalało.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat
Posty: 864
Rejestracja: 19-07-2013 07:10
Lokalizacja: W-w

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Zły Marcin » 17-11-2020 22:33

Na szczęście przedpołudniem kameralnie dość. Choć przyznam, że okazja spotkania Waćpana pewnie przerodziłaby się w spontaniczną hulankę :D
Pozdrowienia w każdym bądź razie, dla:
opawski1 pisze:
również, bo mu tu topic zaśmiecamy :wink:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga
Posty: 4191
Rejestracja: 12-11-2007 17:06
Lokalizacja: Oberschlesien, Kreis Nikolei / Oppeln

Re: Góry Bardzkie: Kłodzka Góra z wieżą i Obryw Bardzki

Postautor: Pudelek » 18-11-2020 15:13

już i tak było spontanicznie przy ognisku, kto co miał do jedzenia do przychodził smażyć, a niektórzy i pić ;)
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/


Wróć do „Relacje z wypraw”