Wyprawa w Góry Stołowe

Planujesz wypad? Byłeś gdzieś i masz ochotę podzielić się wrażeniami z innymi - zrób to koniecznie! Zdjęcia mile widziane!
Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 19-03-2007 21:22

Witaj na forum! ;)
Daj nam więcej informacji n/t wyjazdu - czy chcesz zorganizować wycieczkę "stacjonarną", z jednym miejscem noclegowym, czy też marsz od noclegu do noclegu.
I jak z mobilnością - czy podjazdy też wchodzą w grę?

Wstępnie mogę polecić wyprawę z Wambierzyc przez Skalne Grzyby - i dalej albo do Batorowa, albo w stronę Karłowa (z obowiązkowym Szczelińcem Wlk.).
Śliczny (i pusty) jest również szlak żółty z Radkowa do Karłowa przez Wodospad Pośny.
Obowiązkowym punktem są oczywiście Błędne Skały.

Może uda Ci się posklejać te informacje (mając na uwadze odpowiedzi na zadane wyżej pytania).
Udanej wyprawy! ;)

Awatar użytkownika
jones
łazik

Postautor: jones » 20-03-2007 00:56

Witam,
ja niestety nie mogę Ci polecić żadnych tras , ponieważ sam niedawno zacząłem moją przygodę z turystyką górską, ale korzystając z okazji chętnie podłącze się pod twojego posta, ponieważ ja w zasadzie też nie znam tych gór (ostatni raz byłem tam w podstawówce a to było dobre kilkanaście lat temu:). No ale do rzeczy, mnie również interesowałaby wyprawa w Góry Stołowe, z tym że niestety jak narazie z powodu nawału obowiązków nie mogę sobie pozwolić na żadną większa wyprawę. Jednak na święta wielkanocne a konkretnie w drugi dzień świąt mam zamiar zrobić jednodniowy wypad w góry. W związku z tym moja prośba jest podobna: może macie również propozycje jakiejś jednodniowej wycieczki w tamte okolice:)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 20-03-2007 06:52

Na jeden dzień polecam wejście na Szczeliniec z Karłowa i "zaliczenie" Błędnych Skał.
To są "TOP 2" Gór Stołowych. ;)

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Postautor: walter02 » 20-03-2007 08:02

jeżeli dojazd planujecie autem, to będziecie mogli wyskoczyć na jeden dzień za miedzę, żeby zobaczyć Skalne Mesto i Adrspraskie Skały- spokojnie rezerwujcie sbobie na to jeden dzień (najlepiej roboczy). Wracając możecie zawitać w Kaplicy Czaszek w Czermnej, jeżeli jesteście zainteresowani tego typu rzeczami...

Awatar użytkownika
buba
obieżyświat

Postautor: buba » 20-03-2007 11:55

a jest w gorach stolowych jakies miejsce gdzie mozna na spokojnie rozbic namiot lub przespac sie pod jakas wiata? w ostatecznosci moze byc pole namiotowe?? juz od pewnego czasu chetnie bym sie tam wybrala ale zniecheca mnie brak pomyslu na miejsce noclegowe.

gar
stary wyga

Postautor: gar » 20-03-2007 12:14

Jestem złośliwy więc zapytam się tak: to już map i przewodników nie ma ?
Od razu trzeba truć d... na forum. Jeśli chcę gdzieś jechać to najpierw zbieram info (mapy, przewodniki, net) czytam o danym terenie, a dopiero później gdy czegoś nie wiem pytam o szczegóły.
Jak czytam takie posty jak mmksk to krew mnie zalewa - podajcie mi trasę, a jest tam coś ciekawego, bo nic nie wiem. Lenistwo w najwyższej postaci. Szkoda tylko że nie trzeba za niego pojechać.
Złośliwiec

Awatar użytkownika
Syrioosh
wędrowiec

Postautor: Syrioosh » 20-03-2007 12:31

Proponuję ciekawą trasę po okolicach Karłowa.

Z Karłowa szlakiem żółtym przez Lisią Przełęcz do ruin Fortu Karola znajdujących się na szczycie góry Ptak.

Obrazek

Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki

Następnie szlakiem niebieskim przez Narożnik

Obrazek

Widok z okolic Narożnika na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki

do Skał Puchacza, dawnego wyrobiska piaskowca czerwonego a dziś
uroczego urwiska skalnego.

Obrazek

Skały Puchacza, dawne wyrobisko piaskowca czerwonego

Dalej szlakiem zielonym przez Białe Skały - zgrupowanie ciekawych form skalnych -

Obrazek

Jedna z form skalnych Białych Skał

do Lisiej Przełęczy i szlakiem niebieskim z powrotem do Karłowa.

Pozdrawiam Syrioosh
Na wysoką wchodzę górę, na najwyższy idę szczyt...

Góry, górki i pagórki

http://picasaweb.google.pl/Syrioosh

Awatar użytkownika
jones
łazik

Postautor: jones » 20-03-2007 16:11

do "gara"
w pełni popieram mmksk, koleś jeżeli ci coś nie pasuje to porostu się nie udzielaj. wydaje mi się "drogi kolego" że to forum jest dla wszystkich zarówno dla wytrawnych turystów jak i tych mniej doświadczonych. Z zresztą ja również uważam, że najlepiej jest porozmawiać z ludźmi którzy dobrze znają dane miejsce. Wiec ziomuś nie denerwuj ludzi proszę cię.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 20-03-2007 18:45

MYślę, że Syrioosh zaproponował fajny szlak.
Na 3 dni miałbyś zatem całą marszrutę:
1. dzień - skalne miasto w Czechach wg propozycji Waltera02,
2. dzień - trasa Syrioosha,
3. dzień - Szczeliniec Wlk. + albo żółty szlak w stronę Radkowa (wodospady), albo też Skalne Grzyby w stronę Wambierzyc.

Awatar użytkownika
baniak
wędrowiec

Postautor: baniak » 20-03-2007 19:28

Syrioosh pisze:Proponuję ciekawą trasę po okolicach Karłowa.

Z Karłowa szlakiem żółtym przez Lisią Przełęcz do ruin Fortu Karola znajdujących się na szczycie góry Ptak.

Obrazek

Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki

Następnie szlakiem niebieskim przez Narożnik

Obrazek

Widok z okolic Narożnika na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki

do Skał Puchacza, dawnego wyrobiska piaskowca czerwonego a dziś
uroczego urwiska skalnego.

Obrazek

Skały Puchacza, dawne wyrobisko piaskowca czerwonego

Dalej szlakiem zielonym przez Białe Skały - zgrupowanie ciekawych form skalnych -

Obrazek

Jedna z form skalnych Białych Skał

do Lisiej Przełęczy i szlakiem niebieskim z powrotem do Karłowa.

Pozdrawiam Syrioosh

Polecam rejon Narożnika i przełęczy Lisiej dla mnie to szczególne miejsce bo na Narożniku stawiałem pierwsze kroki we wspinaczce będąc w Piechocie Górskiej i co smutne zginąl tam mój ziomal z Międzylesie Śp.Robert Odżga z dziewczyną.Piekna okolica-Polecam/Pozdrowionka z pod Śnieżnika

gar
stary wyga

Postautor: gar » 20-03-2007 20:33

mmksk pisze: Mam nadzieję że będąc gdzieś na szlaku nie spotkam ludzi Twojego pokroju - co by było gdybym chciał ich o coś ewentualnie zapytać lub poprosić o pomoc? -odpowiedz sama się nasuwa.

Otrzymałbyś ode mnie pomoc jeśli zapytałbyś o coś KONKRETNIE, a nie truł ogólników.
Pytanie na forum dla mnie powinno wyglądać mniej więcej tak (to przykład): chciałbym pojechać w ..., nigdy tam nie byłem, z tego co czytałem wydaje się iż (jakieś miejsce) jest ciekawe. Czy możecie potwierdzić tą opinię itd.
Nie mogę znaleźć informacji na temat ..., a szukałem (piszę gdzie) itd.

jones pisze: forum jest dla wszystkich zarówno dla wytrawnych turystów jak i tych mniej doświadczonych

A przede wszystkim dla tych którzy potrafią czytać i pisać.
Apollo musiał dopytywać się dokładnie o co mmksk chodziło. To nie wystawia piszącemu najlepszego świadectwa[/quote]

Awatar użytkownika
Syrioosh
wędrowiec

Postautor: Syrioosh » 21-03-2007 17:14

Jeszcze jedno ciekawe miejsce warte odwiedzenia w Górach Stołowych.

Wybierając trasę, którą proponuję na koniec wycieczki można przejść się z Lisiej Przełeczy szlakiem zielonym na Sawannę Łężycką lub jak kto woli Łężyckie Skałki, czyli łąkę z rozsianymi skałkami.

Obrazek

Skałka na Sawannie Łężyckiej

Życzę miłego wędrowania
Syrioosh
Na wysoką wchodzę górę, na najwyższy idę szczyt...

Góry, górki i pagórki

http://picasaweb.google.pl/Syrioosh

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 22-03-2007 22:43

Zgadzam sie z Syriooshem - trasa przez Fort Karola, Lisią Przełęcz, Narożnik, Skały Puchacza jest zaj...ta!! Nie wiem czy nie najfajniesza w Stołowych.
Z innych:
- na pewno Szczeliniec i Błędne Skały
- polecam również Drogę na Urwiskiem (szlak czerwony) w kierunku Radkowskich Skał, następnie widokowa skałka Pielgrzym i Grzybki
- co do Czech, to jestem zdania,że trzaba tam posiedzieć kilka dni, jeden dzień na kontemplację obu skalnych miast to dla mnie stanowczo za mało.
- polecam natomiast wypad na Bożanovski Spicak
Wszystkie te trasy zaczynamy w Karłowie, który jest bezsprzecznie najlepszym punktem wypadowym w G. Stołowe. Pomysł na łażenie po Stołowych od schroniska do schroniska wydaje sie być w przypadku tego pasma chybiony.
Takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
mariomar
stary wyga

Postautor: mariomar » 24-03-2007 21:35

A dlaczego
trasa przez Fort Karola, Lisią Przełęcz, Narożnik, Skały Puchacza jest

...zajęta? Przez kogo zajęta? To można sobie trasę zarezerwować na jakiś weekend? :wink:

Awatar użytkownika
mariomar
stary wyga

Postautor: mariomar » 24-03-2007 21:37

A wiecie, że w Skałąch Puchacza jest jedna z nielicznych ścieżk w Sudetach ubezpieczona łańcuchem? Otóż szlak niebieski, wspinający się z Łężyc na stoliwo Gór Stołowych, pokonuje eksponowaną półkę skalną dawnego kamieniołomu, jakim są Skały Puchacza, właśnie przy pomocy około 3-metrowej długości łańcucha.

Wróć do „Relacje z wypraw”