Wyhorlat, czyli zatopieni w zieleni

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Wiolcia
podróżnik

Wyhorlat, czyli zatopieni w zieleni

Postautor: Wiolcia » 13-05-2013 21:22

Vihorlatské vrchy, czyli Wyhorlat to mało znane góry we wschodniej Słowacji. Jako jedyne pasmo w tym kraju należą do wewnętrznych Karpat Wschodnich i mają wulkaniczne pochodzenie. Góry porastają bukowe i dębowe lasy o charakterze pierwotnej puszczy, a dodatkową atrakcją są osuwiskowe jeziorka i andezytowy szczyt Sninsky Kamień oraz sztuczny zalew Zemplińska Šírava. Tegoroczną skróconą majówkę spędziliśmy właśnie tam, stąd zapraszam do obejrzenia zdjęć i zachęcam do wyjazdu, bo mnie te góry, szczególnie w wiosennej szacie, bardzo urzekły.

Obrazek

https://picasaweb.google.com/1148021165 ... mrSM-NK1WQ
Pozdrawiam
Wiola

www.podrozeduze.pl

teodozjusz
wędrowiec

Postautor: teodozjusz » 14-05-2013 17:27

Jestem coraz bliżej tych gór z każdym kolejnym wyjazdem w tamte strony :) . Może jeszcze tej jesieni sie tam wybiorę zaczynając pewnie z Bieszczadów lub Beskidu Niskiego. Nawet "poświęcę się" i rzucę okiem na zdjęcia w domu ponieważ w pracy nie mam dostepu do picasy.

Utkwiły Wam może w głowie jakieś alternatywne miejsca noclegowe typu wiaty, miejsca na biwak itp.? Coś w rodzaju chatek słowackich na szlaku granicznym, czyli Poloninach jesli miałas okazje tam być?

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 14-05-2013 19:58

Niejaki Menel był na Wyhorlacie w tym samym czasie.
Wyczaił ekskluzywną ambonkę :P

-> http://npm.pl/forum/viewtopic.php?t=4427
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

Wiolcia
podróżnik

Postautor: Wiolcia » 14-05-2013 22:05

Satan pisze:Niejaki Menel był na Wyhorlacie w tym samym czasie.
Wyczaił ekskluzywną ambonkę :P -> http://npm.pl/forum/viewtopic.php?t=4427

A nie był czasem z kolegą Frankiem? Widzieliśmy takie imiona w te dni w księgach szczytowych i raz spotkaliśmy dwójkę Polaków - jeden by do Menela pasował.

Co do noclegów, to słyszałam o chatce blisko Strihovskiego Sedla, ale tam nie byliśmy. Jest jednak trochę wiat i zamkniętych domków, które mają całkiem przyzwoite zadaszone wejścia. Taka chatka jest na polanie pod Łysakiem, dwie są na szlaku zielonym ze Stara Konaren na Polanę, zresztą jest tam też wiata, w której można spać. Wiata jest też na Polanie, skąd wychodzi się na Vihorlat.
Pozdrawiam

Wiola

www.podrozeduze.pl

franek
podróżnik

Postautor: franek » 14-05-2013 22:20

A nie był czasem z kolegą Frankiem?

Pewnie, że był :wink: My widzieliśmy wasz wpis w zeszycie na Nezabcu.
Wydaje mi się, że nawet minęliśmy się na szlaku, kiedy schodziliśmy do Remetske Hamre z Wyhorlatu, chyba 2 maja to było :)

Co do Wyhorlatu to mam takie same wrażenia jak Ty, dodatkowo czuć, że Ukraina już blisko :D
Jutro, jak znajdę chwilkę, to wrzucę parę fotek mojej wycieczki.

Wiolcia
podróżnik

Postautor: Wiolcia » 14-05-2013 22:23

franek pisze:
A nie był czasem z kolegą Frankiem?

Pewnie, że był :wink: My widzieliśmy wasz wpis w zeszycie na Nezabcu.
Wydaje mi się, że nawet minęliśmy się na szlaku, kiedy schodziliśmy do Remetske Hamre z Wyhorlatu, chyba 2 maja to było :)

Co do Wyhorlatu to mam takie same wrażenia jak Ty, dodatkowo czuć, że Ukraina już blisko :D
Jutro, jak znajdę chwilkę, to wrzucę parę fotek mojej wycieczki.

Tak właśnie myślałam, że to Wy :) Dzień wcześniej widzieliśmy się też nad Morskim Okiem, wychodziliście ze schroniska. Jaką trasę zrobiliście w Wyhorlacie?
Pozdrawiam

Wiola

www.podrozeduze.pl

teodozjusz
wędrowiec

Postautor: teodozjusz » 15-05-2013 10:19

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi odnosnie noclegów. Na pewno z tych informacji skorzystam :)

menel
tramp

Postautor: menel » 15-05-2013 14:42

Teodozjusz,tutaj jeszcze dokładka:

- wiata przy chacie "Morskie Oko"
Obrazek
uważam,że w razie awarii można tam zakimać.Wody w pobliżu moc,poza tym,miejsce na ognisko.

- wiata na Polanie 940 mnpm :
Obrazek

znakomicie usytuowana wiata,tuż pod podejściem na najwyższy szczyt tego pasma Wyhorlat 1076 mnpm,w pobliżu woda.

- weranda Chaty myśliwskiej 'Polana'
Obrazek

Chata myśliwska usytowana ok. 30 min od zejścia z Polany,szalk zielony.Chatka jest zamknięta,natomiast weranda pomieści kilka osób.Obok Chaty jest "zasobnik" :mrgreen:

Obrazek

obok płynący potok umożliwia kąpiel,itd.

- ambona z piecem i wersalką,to taki słowacki majstersztyk dla koneserów:

Obrazek

Obrazek

- to raczej ciekawostka, paśnik "oparty" na planie 4 bukowych pni, ze stryszkiem naturalnie:

Obrazek

- Barlahov 508 mnpm :

Obrazek

Obrazek

milusia chatka,nieco zapuszczona.Da się to ogarnąć.W pobliżu woda.

- Top topów,opuszczona leśniczówka,zdecydowanie nadająca się na nocleg:

Obrazek

Obrazek

usytuowana tuż przy czerwonym szlaku na Vartaś.Woda jest w pobliżu.

Wody w Wyhorlacie jest bardzo dużo,robienie dużych zapasów jest zbędne.

teodozjusz
wędrowiec

Postautor: teodozjusz » 15-05-2013 14:53

Wielkie dzięki menel za wyczerpująca informację. Full wypas po prostu. Same wielogwiazdkowe noclegi :D

Wróć do „Relacje z wypraw”