Pożegnanie 18-stki Ruda Śl- Bytom

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Pożegnanie 18-stki Ruda Śl- Bytom

Postautor: Michał » 19-02-2015 01:56

Antyradio odtrąbiło rychły koniec linii tramwajowej 18 Ruda Śląska- Bytom, więc w przedostatni dzień kursowania udałem się celem uwiecznienia na zdjęciach owego odchodzącego w niepamięć zabytku komunikacji miejskiej.
Wyjechałem szynobusem do Gliwic- mamy od tego rozkładu jazdy taki ciekawy wynalazek: szynobus relacji Brzeg- Nysa- KK - Gliwice.

Obrazek

Z Gliwic szynobus wraca do Brzegu, przez KK i Nysę.

Obrazek

Dalej udałem się Kolejami Śląskimi do Rudy Chebzie, z niedawno odnowioną elewacją zabytkowego dworca.

Obrazek

Kulminacyjnym momentem wycieczki było zapakowanie się do tramwaju w relacji do Bytomia Stroszka na przystanku początkowym na ul. Dworcowej, po uprzednim zakupie biletu całodobowego. Do Bytomia linia przebiega w scenerii zabytkowych familoków i budownictwa z przełomu XIX i XX w, co było godne uwiecznienia.

Obrazek

Tramwaje kursowały (celowo piszę w czasie przeszłym, bo od 14 luty to już historia) co pół godziny, na jednotorowych odcinkach mijając się na mijankach, dzięki czemu w trakcie jazdy mogłem wybrać ciekawą miejscówkę do focenia, wysiąść, poczekać na tramwaj w przeciwnym kierunku, sfocić, i ponownie wsiąść do kolejnego tramwaju do Bytomia. Tutaj tramwaj na tle kamienic mieszczańskich przy ul. Piastowskiej.

Obrazek

Kuriozum linii 18 było, że jednotorowa dwukierunkowa linia przebiegała jednym z pasów jezdni, wskutek czego samochody natrafiały na jadący "pod prąd" tramwaj :-D

Obrazek

Tutaj tramwaj dojeżdża do zabytkowego budynku urzędu pocztowego, dawnego domu handlowego przy ul. Wolności.

Obrazek

A wcześniej- Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Obrazek

Mostek nad rzeką Bytomka- przyczyna zawieszenia linii tramwajowej, ze względu na fatalny stan techniczny.

Obrazek

Przejazd pod wiaduktem kolejowym na linii Gliwice- Katowice. Tutaj również tramwaje "wypadały pod prąd" na wprost nadjeżdżających pojazdów, wskutek czego wprowadzoną sygnalizację świetlną wzbudzaną tramwajami.

Obrazek

Mijanka na granicy Rudy i Bytomia.

Obrazek

Przejazd przez pokopalniane tereny pod Bytomiem. To nie zdjęcie jest krzywe, to tramwaj jest faktycznie tak przechylony na rozklekotanym torowisku :-D

Obrazek

Bytom Bobrek. Kościół pw. Świętej Rodziny i familoki przy ul. Konstytucji.

Obrazek

(w trakcie pisania relacji okazało się, że bardzo podobne zdjęcie jest na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Bobrek_%28Bytom%29#mediaviewer/File:Bytom_Konstytucji_Tramwaj_21_04_2011_P4217670.jpg :-D )

Bytom Szombierki, ul. Zabrzańska, budynek biurowy dawnej kopalni Szombierki.

Obrazek

Tramwaje 18 i 5 mijają się na ul. Zabrzańskiej, w tle pozostałości zlikwidowanej kopalni Szombierki. Kopalnia została zlikwidowana, a hałdy i obszary pokopalniane zostały zabudowane domkami jednorodzinnymi, Kauflandami, MediaEkspertami i czym tam jeszcze.

Obrazek

Dalej kończyła już się zabytkowa zabudowa miejska, linia do Bytomia Stroszka przebiega pomiędzy współczesnymi blokowiskami, w dodatku pokrywa się z innymi liniami, zatem odpuściłem sobie dalszą podróż i powróciłem do Rudy. Ostatnia fotka, ul. Wolności, domy deweloperskie wybudowane w stylu nawiązującym do zabytkowej zabudowy.

Obrazek

Kilkanaście godzin później przejechał ostatni tramwaj na tej ciekawej linii.
A tutaj , jeszcze jedna fotka, ze dedykacją dla Eco :-)

Obrazek

(a tak w nawiązaniu do tematyki browarniczej, na Bobrku wpadłem dosłownie na 15 minut wychylić browarka w karczmie kategorii "górniczo-hutnicza mordownia", przy zlikwidowanej Hucie Bobrek, w której ostatnio byłem 25 lat temu. Wrażenia bezcenne, przez ten okres czas się zatrzymał, drewniane ławy i stoły, ten sam surowy wystrój, nawet muzyka płynęła z kolumn "Altus". Lali kuflowe Tyskie za 3,30 (sic!), nawet przyzwoite. Nie omieszkałem z karczmy wysłać sms do Eco, wyprowadzając go z równowagi psychicznej, złośliwy jestem :-D )

I na koniec zabytkowe osiedle górnicze przy ul. Starowiejskiej

Obrazek
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

gar
stary wyga

Postautor: gar » 19-02-2015 08:45

Jestem oburzony :twisted:
Byłeś jakiś 1,5 kilometra od mojego mieszkania i nie dałeś znaku życia, że jesteś. Pokazałbym Ci kilka ciekawych miejsc.
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 19-02-2015 11:00

Nawet nie wiedzialam ze jest taka fajna linia! Szkoda jej... Przez jeden mostek zlikwidowac? tyle teraz wszedzie buduja, jakby sie powsciekali, a jednego malego mostka naprawic sie nie da?

Moimi ulubionymi tramwajami zawsze byl nr 7 i 17, te co jechaly przez Swietochlowice, tam to byly nieziemskie klimaty, zawsze byl jakis cyrk w tramwaju! (ciekawe nawet dla kogos z Bytomia wiec ogolnie obytego). Zawsze jak mialam okazje to z Katowic wracalam do domu siodemka, bo inne tramwaje, juz nie mowiac o autobusach to jakimis glownymi trasami wsrod marketow jechaly. No a 17 to juz zupelnie nie po drodze bylo ale czasem brala ochota zeby zajrzec czy napis na murze ma sie dobrze "Na Lipinach mysl zrodzila sie zlota- jak nie masz psa to moze lepiej zrob kielbase z kota".

Masz zdjecia tej knajpy z Bobrka? jak sie nazywa?
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 19-02-2015 11:13

ten mostek posłużył tylko jako pretekst. Jest w niektórych miastach GOP-u silna reprezentacja środowiska anty-tramwajowego jakoby transportu przestarzałego (chyba poza Polską to oni nigdzie nie byli, bo w wielu dużych miastach to tramwaje się buduje lub reaktywuje, a nie zbiera). Parę lat temu poszły przecież do kasacji wszystkie linie tramwajowe w Gliwicach. Bo m.in. "hałasowały"...
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 19-02-2015 12:59

Ja tam Górnego Śląska zbyt wiele nie znam, ale we Wrocławiu już parę(naście?) lat temu zlikwidowano tramwaje nocne, właśnie z powodu hałasu. Ostatnio zrobiło się głośno o tramwajach na Nowy Dwór (potężne osiedle na pd-zach. Mieszkańcy chcą, za to prezydent oferuje utworzenie buspasa kosztem dwupasmówki. No ale to z tego powodu, że my mamy nowoczesny stadion i nowy tramwaj pod bramę :P

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 19-02-2015 13:06

na hałasy to najczęściej w Polsce narzekają mieszkańcy centrów dużych miast i starówki - bo to skandal, że w kilkusettysięcznym mieście po 22-tej nie zamiera życie i nie można się wyspać!

W efekcie np. taki rynek w Opolu jest niemal całkowicie martwy...
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 19-02-2015 14:26

Pudelek pisze: Bo m.in. "hałasowały"...

A auta w miescie to niby nie halasuja? :shock: Jakies durne wytlumacznie....
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 19-02-2015 16:15

bo przecież to był kolejny pretekst :D miastu nie chciało się łożyć na utrzymanie tramwajów i remont torowiska, bo ostatni to chyba był za Gierka

gar
stary wyga

Postautor: gar » 19-02-2015 18:28

Żeby dodać oliwy do ognia - mostek, który jest pretekstem do likwidacji 18 jest jednocześnie mostkiem po którym jeżdżą auta i autobusy miejskie, które do najlżejszych nie należą.

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 19-02-2015 19:10

wirek pisze:Ostatnio zrobiło się głośno o tramwajach na Nowy Dwór (potężne osiedle na pd-zach. Mieszkańcy chcą, za to prezydent oferuje utworzenie buspasa kosztem dwupasmówki. No ale to z tego powodu, że my mamy nowoczesny stadion i nowy tramwaj pod bramę :P

Pomysłów służących wk...wianiu kierowców temu - tfu - preziowi nie brakuje. Najnowsze pomysły ze zwężeniem głównej arterii w centrum-Kazika Wielkiego-powinny zakończyć się wiekuistym potępieniem.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 20-02-2015 22:23

gar pisze:Jestem oburzony :twisted:
Byłeś jakiś 1,5 kilometra od mojego mieszkania i nie dałeś znaku życia, że jesteś. Pokazałbym Ci kilka ciekawych miejsc.

To była szybka , do ostatniej chwili niepewna akcja, "urwałem" się z pracy.

A, nie napisałem w relacji. Sporo mieszkańców na trasie fotografowało tramwaje, ktoś nawet kręcił filmik w środku.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 20-02-2015 23:03

może to nie byli mieszkańcy tylko turyści? :> mieszkańcy dość rzadko szanują to co u nich znika, wielu orientuje się dopiero po czasie (sam to wiem też i po sobie :? )

kris_61
wędrowiec

Postautor: kris_61 » 09-03-2015 07:16

buba1 pisze:Nawet nie wiedzialam ze jest taka fajna linia! Szkoda jej... Przez jeden mostek zlikwidowac? tyle teraz wszedzie buduja, jakby sie powsciekali, a jednego malego mostka naprawic sie nie da?

Moimi ulubionymi tramwajami zawsze byl nr 7 i 17, te co jechaly przez Swietochlowice, tam to byly nieziemskie klimaty, zawsze byl jakis cyrk w tramwaju! (ciekawe nawet dla kogos z Bytomia wiec ogolnie obytego). Zawsze jak mialam okazje to z Katowic wracalam do domu siodemka, bo inne tramwaje, juz nie mowiac o autobusach to jakimis glownymi trasami wsrod marketow jechaly. No a 17 to juz zupelnie nie po drodze bylo ale czasem brala ochota zeby zajrzec czy napis na murze ma sie dobrze "Na Lipinach mysl zrodzila sie zlota- jak nie masz psa to moze lepiej zrob kielbase z kota".

7 - dalej jeździ, ale tojuż nie te klimaty ;)

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 09-03-2015 11:25

kris_61 pisze:
buba1 pisze:Nawet nie wiedzialam ze jest taka fajna linia! Szkoda jej... Przez jeden mostek zlikwidowac? tyle teraz wszedzie buduja, jakby sie powsciekali, a jednego malego mostka naprawic sie nie da?

7 - dalej jeździ, ale tojuż nie te klimaty ;)

oj to co sie stalo? przedwczoraj jechalam na gielde staroci i na Bobrku klimaty sie zdecydowanie utrzymuja :D

gar
stary wyga

Postautor: gar » 09-03-2015 19:44

7 nie jeździ na Bobrek a tam rzeczywiście klimaty wciąż są i dobrze się trzymają (5 i 30 jeszcze tam jeżdżą). Klimaty zostały też na Lipinach i Chropaczowie (tam śmiga 17) i jutro tam będę z grupą :D Niestety nie tramwajem :(

Wróć do „Relacje z wypraw”