Wyprawa po wschód Księżyca

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Leuthen
stary wyga

Postautor: Leuthen » 13-07-2015 07:52

Lech pisze:O! Widzę, że Panowie są związani TWA i każdy gotów poprzeć największą bzdurę, jaką któryś z nich napisze.

Oczywiście Lechu, ale to tylko czubek góry lodowej. Istnieje ogólnoforumowy spisek wymierzony w Ciebie. Dobrze, że o tym nie wiesz :lol:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 13-07-2015 08:11

Leuthen pisze:Istnieje ogólnoforumowy spisek wymierzony w Ciebie.
Ciekawe jak dlugo poczekamy na poparcie tej kolejnej bzdury? Bo wskazania linka do internetowego poradnika foto, prowadzonego przez kogoś, kto nie jest drastycznie słaby, to raczej już się nie doczekamy. Tak samo nie doczekamy się konkretnego uzasadnienia absurdalnej propozycji Humana fotografowania wschodzącego Księżyca z detalami przy celowo wydłużonym czasie naświetlania dobre 70 sekund, z filtrami Hoya ND400 albo neutralnym szarym w systemie Cokin 85P i zamkniętą przysłoną do F22.

Obrazek
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

ukasz
tramp

Postautor: ukasz » 13-07-2015 09:35

Łysy to wyjątkowo jasny obiekt, i chyba jeszcze nie wynaleziono aparatu, który poradzi sobie z takim zakresem światła ( Księżyc na ciemnym tle )

Metoda prosta:
Ustawiamy w aparacie funkcje łączenia kilku zdjęć o różnej ekspozycji i eksperymentujemy.

lub
Robimy kilka fotek o rożnej ekspozycji ( wyraźny księżyc + niedoświetlone tło oraz jasne tło + prześwietlony księżyc ) i łączymy w jedno wedle uznania

Koniec

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 13-07-2015 10:22

ukasz pisze:Ustawiamy w aparacie funkcje łączenia kilku zdjęć o różnej ekspozycji i eksperymentujemy.
Mój aparat takiej funkcji nie ma, ale jak wiem od doświadczonych kolegów fotografów, zdecydowanie lepiej uzyskać to przez złożenie kilku zdjęć w komputerze. Próbowałem tego ze zdjęciami chmur szybko przesuwających się po niebie i efekt był calkiem niezły. Tyle, że Księżyc też jest w ruchu, a tu chodzi o coś dokladnie odwrotnego, aby ten ruch na zdjęciu nie był widoczny. Może osobno sfotografować Księżyc i osobno krajobraz i złożyć z tego jedno zdjęcie ale nie przez ich łączenie, a nalożenie fragmentu zdjęcia z Księżycem na zdjęcie z nocnym krajobrazem? Tyle, że to już będzie zaawansowana obróbka graficzna.

PS. A propos mojego zdjęcia wschodu Księżyca chwilę po zachodzie Słońca, to dokładnie tak to wyglądało - czerwonawy Księżyc na jeszcze nie całkiem ciemnym tle nieba. I nie ma sensu cokolwiek zmieniać, bo to by po prostu było fałszowanie rzeczywistości.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

ukasz
tramp

Postautor: ukasz » 13-07-2015 17:36

Weź pod uwagę ze jak robisz foto z normalna przesłoną i względnie krótkim czasem naświetlania ekspozycją ustawioną pod ciemne tło to efektu poruszenia nie widać. Fakt zamiast księżyca jest żarówka ale nad tym można popracować.

Na początek zrób zdjęcie z prześwietlonym księżycem i jasnym wyraźnym tłem ( bez przesady oczywiście tak by zachować detale powierzchni księżyca ) Później popracuj nad zdjęciem w programie do obróbki RAW np Lightroom

Zły przykład, zdjęcie z ręki, ale nie miałem nic lepszego.
To jest jedno zdjęcie. Jak wiidac niezbyt dramatyczne różnice można spokojnie zniwelować . Jak jest gorzej to już zostaje przeklejanie tarczy albo tła z kilku zdjęć ;-)

https://goo.gl/photos/NYiMcETD52cMPJyM8
https://goo.gl/photos/pCDbE5pcFVePnrHs6
https://goo.gl/photos/Je7vDxL2fQ7NKeue7

Human
stary wyga

Postautor: Human » 14-07-2015 05:57

Lech. Załamujesz mnie... abstrahując od faktu, że 600d ma bracketing :lol: co prawda szajsowny, bo można zrobić tylko 3 fotsy, ale ma 8) bracketing to coś innego niż guziczek hdr. Kup sobie całkiem niedarmowe książki Scotta Kelby'iego.

Z innej beczki. Naprawdę uważasz, że ktoś ktoza jednodniowy kurs bierze od 300 do 500 złotych i trudno się na taki kurs w ogóle dostać będzie pisać jakieś darmowe tutki? Ja wiem, dołożenie księżyca to zaawansowana obróbka graficzna...

Ukasz. Lech nie będzie niczego składał, bo lubi fotki naturalne i pewnie uważa, że LR to dzieło szatana.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-07-2015 06:39

Human pisze: 600d ma bracketing
Nie pisałem o czymś takim, tylko bez popisywania się angielszczyzną napisałem, że nie ma możliwości takiej obróbki i łączenia zdjęć w moim aparacie.
Human pisze:Naprawdę uważasz, że ktoś ktoza jednodniowy kurs bierze od 300 do 500 złotych i trudno się na taki kurs w ogóle dostać będzie pisać jakieś darmowe tutki?.
Czyli trafiłem w dziesiątkę, że linka do takiej strony mi nie podasz bo skoro o takiej stronie nie wiesz, to zapewne nie istnieje.
Human pisze:Lech nie będzie niczego składał.
Strzeliłeś pudło. Poniżej masz przykład takiej składanki (ostatnie zdjęcie to finał).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Human
stary wyga

Postautor: Human » 14-07-2015 13:45

Weź to zdjęcie schowaj. Ja Cię proszę. Popatrz na te chmury i poziom szumu... Moja komórka mniej szumi.

To, że bracketing ekspozycji, błysku, czy czasu jest pojęciem w fotografii powszechnym też nie wiesz?

Pewnie kto to był Robert Cappa, czy jest Alexi Lubomirski też nie wiesz. W sumie mnie to nie dziwi...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-07-2015 15:26

Human pisze:Weź to zdjęcie schowaj. Ja Cię proszę. Popatrz na te chmury i poziom szumu... Moja komórka mniej szumi.
To jest moja piewsza tego typu próbna składanka z dwóch zdjęć sprzed ponad 8 laty, zrobionych jednym z tańszych kompaktów 4mpx. Wiedziałem, że się do tego przyczepisz i wcale się nie pomyliłem.
Human pisze:Pewnie kto to był Robert Cappa, czy jest Alexi Lubomirski też nie wiesz.
Niepotrzebnie się ekscytujesz tym co ja wiem a czego nie wiem i wpadasz w samouwielbienie nad swoją ogromną wiedzą. Nie wiem po co to robisz, bo w końcu nie Twoja to sprawa co ja mogę wiedzieć.
Obrazek

Human
stary wyga

Postautor: Human » 14-07-2015 15:40

Bo widzisz. Zamiast składać coś bez sensu było w LR albo PS zapodać cyfrowy gradient i miałbyś z głowy.

Obrazek

Proste?

[/img]

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-07-2015 15:45

Pewnie zbyt proste, bo w chmurach nawet bez powiększania też widać niezly poziom szumu :roll:
Obrazek

Human
stary wyga

Postautor: Human » 14-07-2015 16:16

Czego? Paczę to zdjęcie w pełnej rozdzielczości i szumu żadnego nie widzę :D Może Ci się kompresja z szumem pomyliła?

EDIT: To też jest w/g Ciebie szum?

Obrazek

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-07-2015 17:06

Human pisze:Czego? Paczę to zdjęcie w pełnej rozdzielczości i szumu żadnego nie widzę
Nie dziwię się skoro nawet własnego błędu w wyrazie "patrzeć" nie widzisz. :lol:
Obrazek

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 14-07-2015 20:32

Lech pisze:
Human pisze:Czego? Paczę to zdjęcie w pełnej rozdzielczości i szumu żadnego nie widzę
Nie dziwię się skoro nawet własnego błędu w wyrazie "patrzeć" nie widzisz. :lol:

Lechu, sądzę że zostało napisane to celowo, w sumie to dość popularne wyrażenie w necie... :wink:
http://www.miejski.pl/slowo-pacze%C4%87#52010

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 14-07-2015 21:27

Dolnoślązak pisze:sądzę że zostało napisane to celowo,
Bzdura. Po prostu popełniając tak drastyczny błąd ortograficzny ujawnił, że wcale nie jest tak dobry. :lol: A to, że niedbalstwo i popełnianie błędów ortograficznych w necie jest zjawiskiem dość powszechnym, nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem.
Obrazek

Wróć do „Relacje z wypraw”