Pudelek w Warszawie

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Pudelek w Warszawie

Postautor: Pudelek » 18-01-2016 22:40

Zobaczyć Pudelka w stolicy Polski to rzadkość... owszem, przejeżdżam czasem przez Warszawę kierując się w różne strony, jednak aby była moim głównym celem? Niee... a jednak - parę dni temu postanowiłem zawitać tam na jednodniówkę. Nie żebym uważał ją za wyjątkowe miasto - według mnie Warszawa jest brzydka. Jednak niedawno w Polskim Busie była promocja na przejazdy, więc uznałem, że warto z niej skorzystać i pojechać ze Śląska za 4 zł ;)

Minusem takiego wypadu jest ograniczony czas - miałem ledwie 6 godzin między przyjazdem i odjazdem. Mało. W dodatku zapowiadali kiepską pogodę, więc szaleństwo z aparatem można wykluczyć. Zdecydowałem się na wizytę w jakimś muzeum. Niestety, wtorek to często dzień zamknięty. W wielu innych w styczniu spora część kolekcji jest wyłączona. Ostatecznie wybrałem Muzeum Narodowe, tym bardziej, że tego dnia dzień wstęp jest darmowy :)

Warszawa rzeczywiście przywitała mżawką i chmurami. Dar Stalina widoczny był ledwie w połowie.
Obrazek

Idę Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a. Sztuczna palma nadaje temu miejscu zupełnie niewarszawski klimat, jakby z innej strefy klimatycznej ;)
Obrazek

Z tyłu dawny budynek KC PZPR. Kiedyś ster państwa mieścił się w tak dużym gmachu, dzisiaj wystarcza mu zwykły dom na Żoliborzu. Dobra zmiana :D Po sąsiedzku ładny modernistyczny budynek BGK.
Obrazek

Muzeum Narodowe to rozległy, solidny gmach z okresu międzywojennego.
Obrazek
Obrazek

Sądziłem, że w środku tygodnia będzie pusto, a tam... tłumy! Mali, średni, duzi, emeryci i renciści, wycieczki szkolne... brrr. Na szczęście nie wszędzie było ciasno.

Zwiedzanie rozpocząłem od Galerii Faras. W latach 60. XX wieku w miejscowości o tej nazwie leżącej na północy Sudanu polscy archeolodzy odkryli pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki, której początki sięgają VII n.e.. Ponieważ teren ten wkrótce miał zostać zalany Jeziorem Nasera rozpoczęto akcję ratunkową - większość znalezionych tam bezcennych malowideł oraz fresków ściągnięto ze ścian i przetransportowano do muzeów w Chartumie i w Warszawie. Muzeum Narodowe posiada dzięki temu największą w Europie kolekcję sztuki nubijskiej.

Tak wyglądała katedra odkopana przez archeologów.
Obrazek

Świątynia funkcjonowała mniej więcej do XII wieku po czym zaczął się jej powolny upadek. Zapewne przyczyniła się do tego izolacja miejscowej wspólnoty chrześcijańskiej, odciętej z północnej strony przez muzułmanów. Oprócz katedry odkryto w Faras pozostałości po egipskiej świątyni, pałacu królewskim i biskupim, lecz najcenniejsze są właśnie malowidła wykonane na tynku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chyba najsłynniejsze - św. Anna z VII wieku.
Obrazek

Rekonstrukcja apsydy...
Obrazek

...i "oryginał" na makiecie.
Obrazek

Inne przedmioty znalezione w Faras.
Obrazek

Niestety, również w Muzeum Narodowym część wystaw jest nieczynna - cała starożytność i część obrazów :( Pozostaje mi więc pójść od razu do części średniowiecznej, której większość stanowią gotyckie ołtarze i rzeźby. Niemal wszystkie pochodzą z Ziem Wyzyskanych. Widać tutaj dokładnie jak wyglądała polityka państwa - ogołacanie miejscowych obiektów i zwożenie do Warszawy. Zwłaszcza mocno "wyczyszczono" kościoły Wrocławia - trudno się dziwić, że teraz często wyglądają tak pustawo...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najdalszym geograficznie ołtarzem jest ten z Hamburga - stał w kościele, który rozebrano na początku XIX wieku, gdyż w luterańskim mieście katolików było za mało, aby utrzymywać dużą świątynię w samym centrum.
Obrazek

Galeria Malarstwa Polskiego to znane obrazy znanych twórców, ale niewątpliwie największe wrażenie robi ten:
Obrazek

Dopiero na żywo można w pełni ocenić ogrom dzieła, a także przyjrzeć się szczegółom, które często uciekają w publikacjach lub w internecie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Śląski akcent ;)
Obrazek

Pod obraz przyszła jakaś grupa szkolna, zatem oddalam się oglądając inne prace Matejki.

Obrazek
Temat nadal mógłby być aktualny...

W kolejnych salach kolejne atrakcje: jest m.in. Siemiradzki i Chełmoński.
Obrazek
Obrazek

"Babie Lato" zawsze będzie mi się kojarzyć z komiksem Papcia Chmiela, gdy Tytus wskoczył do obrazu ;)
Obrazek

Najnowszy nabytek MN, a właściwie powrót po kilkudziesięciu latach - "Żydówka z pomarańczami".
Obrazek

Finis Poloniae.
Obrazek

Po wyjściu na dwór jest już prawie 15-ta... na szczęście przestało mżyć i nawet widać szczyt PKiN.
Obrazek

Zjadam na obiad tradycyjne warszawskie cevapcici i zaglądając na zegarek powoli ruszam na spacer Nowym Światem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapadające ciemności dodają okolicy uroku - wieczór zawsze przykrywa brzydotę dnia.
Obrazek

Stopniowo zapalane są kolejne lampy uliczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mijam Pałac Niezłomnego... najpierw jest biały, potem nagle zmienia kolor na fioletowy i niebieski. Czyżby ze wstydu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przed Zamkiem Królewskim (de facto pałacem) duża choinka.
Obrazek
Obrazek

Zamek ciemny jak ..., natomiast Pałac pod Blachą się świeci jak psu jajca.
Obrazek

Do metra wracam ulicą Senatorską, mijając m.in. Pałac Prymasowski, Teatr Wielki i odbudowany dopiero w III RP Pałac Jabłonowskich.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na koniec miłe zaskoczenie - kible na stacji metra są bezpłatne. Jednak można!

Wycieczka krótka, ale za te kilka złociszy nie będę narzekał ;)

https://picasaweb.google.com/1103445063 ... Warszawie#
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 20-01-2016 11:41

Ten śląski akcent to herb Śląska? Cóż, kiedyś Śląsk był jeden i został on przy tym z którego się wywodził czyli dziś dolnym :wink:

PS Skoro już poruszamy temat władzy nie mógłbym nie dorzucić swoich 3 groszy. Mało mnie obchodzi co mówią o nas Niemcy ze swą Merkel i uchodźcami wylewającymi się zewsząd, interesuje mnie zaś ile mam dukatów na koncie co miesiąc. Za PO gdzie miało być przepięknie i wspaniale jakoś skoku jakości życia nie odczułem... co prawda te 3 euro co mają wprowadzić szału też nie robi na tle Europy ale może choć nie trzeba będzie liczyć do pierwszego, czy wystarczy? Tak, wiem PO też chciała, szkoda tylko, że dopiero jak zaczął jej się palić grunt pod nogami :wink:

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 20-01-2016 23:32

Dolnoślązak pisze:Ten śląski akcent to herb Śląska? Cóż, kiedyś Śląsk był jeden i został on przy tym z którego się wywodził czyli dziś dolnym

ten śląski akcent to książę Konrad Oleśnicki, walczący po chrześcijańskiej stronie ;)

PS Skoro już poruszamy temat władzy nie mógłbym nie dorzucić swoich 3 groszy. Mało mnie obchodzi co mówią o nas Niemcy ze swą Merkel i uchodźcami wylewającymi się zewsząd, interesuje mnie zaś ile mam dukatów na koncie co miesiąc. Za PO gdzie miało być przepięknie i wspaniale jakoś skoku jakości życia nie odczułem... co prawda te 3 euro co mają wprowadzić szału też nie robi na tle Europy ale może choć nie trzeba będzie liczyć do pierwszego, czy wystarczy? Tak, wiem PO też chciała, szkoda tylko, że dopiero jak zaczął jej się palić grunt pod nogami :wink:

naprawdę sądzisz, że za PiSu zostanie Ci więcej w portfelu? :shock: Wszelkie podatki bankowe czy sklepowe uderzą w klientów - tak na dzień dobry. Na razie euro bije kolejne rekordy (co mnie osobiście uderza po kieszeni w przypadku niemal każdego wyjazdu), a to dopiero niecałe trzy miesiące "dobrej zmiany". Pomysłów jak wyciągnąć pieniądze z rąk podatników PiS ma sporo - trzeba w końcu realizować główne cele, czyli 500 na dziecko, wcześniejsze emerytury, dotowanie górnictwa i innych grup uprzywilejowanych, finansowanie kolejnych "reform" - nie wiem ile z nich rząd zrealizuje, ale bardzo się zdziwię, jeśli zyskam cokolwiek finansowo w czasie ich kadencji... Raczej spodziewam się że kolejne mniej lub bardziej durne pomysły (jak np. z podwyżką akcyzy) dokopią obywatelom jeszcze bardziej.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 21-01-2016 08:55

Dobra, dobra już nie zaczynajcie... przynajmniej tu. :x

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 21-01-2016 21:48

Zły Marcin pisze:Dobra, dobra już nie zaczynajcie... przynajmniej tu. :x

Czemu, to bardzo rzeczowa dyskusja a nie obrzucanie się błotem, ale ok :wink:... generalnie uważam, że sposobem na Polskę nie jest rządzenie w stylu "tak, droga Unio, jak tylko sobie życzysz" co robił właśnie poprzedni rząd. Zresztą efekty jej polityki miłości wobec uchodźców Niemcy już dobrze odczuwają. No a obecne zachowanie Platformy wraz z innymi mesjaszami narodu i robienie cyrku na arenie międzynarodowej mówi samo za siebie. Swoją drogą na forum kolejna inwazja spamerów... na to nie ma już jednak siły.

Awatar użytkownika
Zły Marcin
obieżyświat

Postautor: Zły Marcin » 21-01-2016 22:05

O! a to akurat świetna, kapitalna analogia - spamerzy u nas na forumie i imigranci/uchodźcy szturmujący starą Europę. Reakcje decydentów równie analogiczne 8)

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 21-01-2016 22:12

Zły Marcin pisze:O! a to akurat świetna, kapitalna analogia - spamerzy u nas na forumie i imigranci/uchodźcy szturmujący starą Europę. Reakcje decydentów równie analogiczne 8)

No tak, ale tu spamerów przecież nikt nie zapraszał w przeciwieństwie do kanclerz :D

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 21-01-2016 22:23

tego nie wiemy, może ś.p. administrator posyła tu zza grobu jakąś zemstę :P

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 22-01-2016 10:16

Zły Marcin pisze:O! a to akurat świetna, kapitalna analogia - spamerzy u nas na forumie i imigranci/uchodźcy szturmujący starą Europę. Reakcje decydentów równie analogiczne 8)

To jednak nie to samo. Raz ze spamerow nikt nie zapraszal, dwa ze administracja forum im nie placi za robienie bydla (chyba?? 8) a dwa ze kazdy normalny czlowiek rozumie ze spamerow sie nie lubi i nikt z powodu niecheci do nich nie bedzie cie wyzywal od rasistow, ksenofobow i ciemnogrodu.

Dolnoślązak pisze:[. generalnie uważam, że sposobem na Polskę nie jest rządzenie w stylu "tak, droga Unio, jak tylko sobie życzysz" co robił właśnie poprzedni rząd. Zresztą efekty jej polityki miłości wobec uchodźców Niemcy już dobrze odczuwają. No a obecne zachowanie Platformy wraz z innymi mesjaszami narodu i robienie cyrku na arenie międzynarodowej mówi samo za siebie. .

Wreszcie ludziom zaczynaja sie otwierac oczy jesli chodzi o UE, powoli acz powoli i nie wiem czy nie troche za pozno. A ja to powtarzam od kilkunastu lat ze od tego paskudztwa trzeba sie bylo trzymac jak najdalej!
Ostatnio zmieniony 22-01-2016 10:19 przez buba1, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 22-01-2016 10:18

już kilka razy się spotykałem na forach z pouczeniem, że spamer też człowiek i każdy reklamować się może, jeśli robi to z kulturą :lol:

buba1
bardzo stary wyga

Postautor: buba1 » 22-01-2016 10:20

Pudelek pisze:już kilka razy się spotykałem na forach z pouczeniem, że spamer też człowiek i każdy reklamować się może, jeśli robi to z kulturą :lol:

Moze sie jeszcze poskladamy na prezenty dla nich?? :lol: moze bedziemy od tego bardziej nowoczesni i europejscy? :lol:
"ujrzalam kiedys o swicie dwie drogi, wybralam ta mniej uczeszczana - cala reszta jest wynikiem tego, ze ja wybralam.. "

na wiecznych wagarach od zycia...

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 22-01-2016 10:48

Pudelek pisze:... bardzo się zdziwię, jeśli zyskam cokolwiek finansowo w czasie ich kadencji...

Nie chcę się wdawać w polemikę polityczną, ale fakt jest taki, że jedynym rządem w ostatnim dwudziestoleciu, który obniżył podatek PIT, był rząd PiS - LPR - Samoobrona, zdaje się w 2007 r. Natomiast górnictwo węglowe płaci rocznie kilkanaście miliardów złotych podatków, więc nie bardzo rozumiem, skąd te legendy o uprzywilejowaniu i dopłacaniu.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 22-01-2016 12:57

buba1 pisze:
Pudelek pisze:już kilka razy się spotykałem na forach z pouczeniem, że spamer też człowiek i każdy reklamować się może, jeśli robi to z kulturą :lol:

Moze sie jeszcze poskladamy na prezenty dla nich?? :lol: moze bedziemy od tego bardziej nowoczesni i europejscy? :lol:

Na pewno twoja inicjatywa byłaby w Brukseli szeroko doceniona i nagrodzona owacjami na stojąco :)

gar
stary wyga

Postautor: gar » 22-01-2016 13:54

buba1 pisze:Moze sie jeszcze poskladamy na prezenty dla nich?? :lol: moze bedziemy od tego bardziej nowoczesni i europejscy? :lol:

Żebyś nie napisała tego w złą godzinę i nie wprowadzili takiego nakazu :D
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 22-01-2016 16:25

buba1 pisze:
Wreszcie ludziom zaczynaja sie otwierac oczy jesli chodzi o UE, powoli acz powoli i nie wiem czy nie troche za pozno. A ja to powtarzam od kilkunastu lat ze od tego paskudztwa trzeba sie bylo trzymac jak najdalej!

a ja zawsze powtarzałem że przy takim położeniu geopolitycznym Polski nie ma ona szans funkcjonować "neutralnie" i jedyną alternatywą dla EU jest ZBiR. I nadal uważam, że jest to gorsza alternatywa - zarówno polityczna jak i gospodarcza - nawet biorąc pod uwagę zalew migrantów u zachodnich sąsiadów.

Wróć do „Relacje z wypraw”