Roztocze, sierpień 2020r - fotorelacja

Jeżeli wybrałeś się gdzieś poza Sudety i nie wstydzisz się tego, daj znać!
Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Roztocze, sierpień 2020r - fotorelacja

Postautor: Satan » 09-09-2020 20:41

Roztocze miałem w planach już w 2018r, ale z różnych przyczyn nie wyszło. Podobnie rok później. W tym roku, z racji wszechobecnej pandemii, teren wydawał się idealny na kilkudniowy wypoczynek. Jako, że wypad był stricte rodzinny i każdy dzień trzeba było dostosować pod 2,5-latka, wiedziałem, że nie zrealizuję całego ambitnego planu...ale coś tam liznąłem z Roztocza.

Bazę wypadową mieliśmy nieco oddaloną od serca Roztocza, bo wybraliśmy Agro w Pawłowej. Powody były proste, miejsce położone na absolutnym zadupiu, a do tego cała masa zwierzaków wokół.

Pierwszego dnia pogoda była marna, więc skupiliśmy się na odespaniu podróży i rozejrzeliśmy się „co w trawie piszczy”… :wink:

Obrazek

Obrazek

W naszej Agro gospodarze hodowali m.in. alpaki, ale też inne ciekawe zwierzaki… :mrgreen:

Obrazek

Po dniu wywczasu czas ruszyć w plener. W planach oczywiście wizyta w okolicznych obiektach sakralnych. Na początek Stare Oleszyce i cerkiew Cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1787r. Obecnie kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Zawsze lubię pokręcić się w terenie cerkwi...

Obrazek

Obrazek

Kolejny przystanek odbył się we wsi Borchów, gdzie jest dawna cerkiew greckokatolicka pw. Niepokolanego Poczęcia NMP wybudowana w 1781r, obecnie kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Tutaj na ławeczce przycerkiewnej Szymek zjadł drugie śniadanie, pokręcił się rowerkiem wokół budowli i mogliśmy ruszyć na objazdówkę bez większych przerw, tym bardziej, że pogoda klarowała się na coraz lepszą…

Obrazek

...na początek Oleszyce i murowana cerkiew św Onufrego z 1809r. Na planie krzyża, z centralną kopułą i wieżyczką. Po 1947r opuszczona i już nigdy nie użytkowana jako obiekt sakralny...popada w riunę.

Obrazek

Dachnów. Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowana w 1929r. Po wojnie cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Nowe Sioło. Cerkiew św. Eliasza Proroka z 1907r. Po wojnie cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Cieszanów. Cerkiew św. Jerzego z 1900r

Obrazek

Nowy Lubliniec. Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego z 1908r

Obrazek

Kowalówka. Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z 1767r. Po roku 1947 i wysiedleniu ludności ukraińskiej przejęta i użytkowana przez kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Płazów. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z 1936r, nie służyła długo. Po przesiedleniach opuszczona i nieużywana…

Obrazek

Nieopodal, w krzakach, takie cacuszko.

Obrazek

Tak jak wspomniałem, nasi gospodarze parają się hodowlą i opieką licznych gatunków zwierząt.

Obrazek

Dla Młodego, ale nie tylko dla niego obcowanie z tymi zwierzakami to była duża frajda. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zyskaniu zaufania gospodarzy mogliśmy samodzielnie wchodzić na rozległe wybiegi, podglądać i karmić poszczególne gatunki. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak więc, gdy do południa pogoda nie dopisywała, czas spędzaliśmy wśród zwierząt…

Obrazek

...często po obiedzie robiło się zacnie i wówczas byczyliśmy się w okolicznych klimatach małomiasteczkowych. Po drodze szukając tego co wschodnie… Dobra. Cerkiew zbudowana została w 1881r, w miejscu starszej, drewnianej. Obok cerkwi znajduje się zbiorowy grób ukraińskich mieszkańców wsi, zamordowanych 10 stycznia 1946. Po wojnie, klasycznie, cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Fajnym miejscem na popołudniowy relaks okazał się Lubaczów.

Obrazek

Niedaleko rynku nie sposób nie dostrzec charakterystycznej dla tych stron kopuły…

Obrazek

Jest to cerkiew św. Mikołaja, budowana na planie krzyża maltańskiego, z 1883r.

Obrazek

Niedaleko cerkwi jest kolejna monumentalna budowla, mianowicie kościół pw św. Stanisława Biskupa budowany w stylu neoromańskim w latach 1898-1899r

Obrazek

W drodze powrotnej, już całkiem niedaleko naszej Agro zauważyłem charakterystyczny znak szlaku architektury drewnianej. Skręcamy zatem do wsi Rudka, a tu niespodzianka! Okazuje się bowiem, że trafiamy na jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na terenie Polski południowo-wschodnie. Okazuje się, że malutka cerkiew Zaśnięcia NMP w Rudce została wzniesiona w 1693r.

Obrazek

Początkowo byłem trochę zawiedziony, bo z daleka widać budynek murowany, który do ostatniej chwili skrywa za swoim cielskiem to drewniane male cacuszko. Murowana cerkiew Zaśnięcia NMP została zbudowana w stylu bizantyjskim 1921r, po wysiedleniach użytkowana jako obiekt rzymskokatolicki.

Obrazek

Po poranku spędzonym wśród zwierzaków czas na kolejną objazdówkę po sacrum Roztocza.

Obrazek

Dziś jedziemy maksymalnie na południowy-wschód, zaczynamy od wsi Prusie. Cerkiew Narodzenia NMP z 1887r. Po roku 1947r obiekt rzymskokatolicki, ale od roku 1993 są tam odprawiane również nabożeństwa greckokatolickie.

Obrazek

Całkiem niedaleko jest Werchrata. Znajduje się tu cerkiew św. Jerzego z 1910r. Po 1947r przez wiele lat opuszczona, obecnie po gruntownym remoncie, również zapewnia oba obrządki.

Obrazek

Jeden z głównych celów tego wyjazdu...Radruż! Znajduje się tu jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce, cerkiew św. Paraskewy z XVIw. Cerkiew jest od 2013r wpisana na listę UNESCO. Jakież było moje zdziwienie, gdy dopadłszy bramy...zastałem ją zamkniętą. Okazuje się, że wejścia są za opłatą, o stałej porze w dodatku z przewodnikiem...dogadałem się z kim trzeba i za chwilę byłem już „na posesji”.

Obrazek

Wizyta nie trwała długo, bo teraz czekał mnie szybki desant do...Horyńca Zdroju, gdzie czekał w parku zdrojowym niejaki Kulczyk [forum npm :mrgreen: ]. W tym miejscu jeszcze raz Wielkie Dzięki za miłe spotkanie i za suverniry. Większość już pożarta, a przewodnik wróci do Horyńca.

Spotkanie nie trwało długo, bo czas niestety naglił. Ruszamy nadlej. Nowe Brusno i mój numer jeden wyjazdu. Piękna cerkiew św. Paraskewy, pierwotnie zbudowana w 1713r. Po 1947r przejęta przez Skarb Państwa...niszczała. Widziałem fotki sprzed lat. W latach 2014-2019 świątynia przeszła gruntowaną konserwację i teraz wygląda pięknie.

Obrazek

Niedaleko jest kolejny obiekt...Chotylub. Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny z 1888r. W 1986r dobudowano do babińca nieproporcjonalnie duży przedsionek. Od czasu zbudowania nowego, murowanego kościoła w 2001 cerkiew stoi zamknięta.

Obrazek

Gorajec. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVIw. Okazuje się, że z tego okresu zachowała się jedynie cerkiew w Radrużu oraz po stronie Ukraińskiej w Potyliczu i Woli Wysockiej. Ta datowana jest na rok 1586.

Obrazek

W te dni, gdy woziłem Rodzinkę po cerkiewkach, druga część wycieczki miała miejsce w Rudzie Rożanieckiej. Jest tam bardzo fajnie zorganizowana urbanistycznie knajpka na środku stawu… :P

Obrazek

Całość przedzielona jest klimatycznymi łachami z piachu, w tygodniu pustki, a temperatura powietrza i wody pozwalała na kąpiel.

Obrazek

Obrazek

Knajpka serwuje zacne dania w rozsądnych cenach. Jak Roztocze, to między innymi pstrąg! W tym wypadku z pieca. :mrgreen:

Obrazek

Są też znakomite pierogi z farszem z karpia i okrasą z leśnych grzybów… 8)

Obrazek

Gdy ekipę popławiła się w tutejszych wodach, najadła do syta...została niepostrzeżenie zawieziona do kolejnej cerkwi. Tym razem Łówcza i piękna cerkiew św. Paraskewy budowana w latach 1796-1799.

Obrazek

Jeżdżąc po tutejszych trasach nietrudno natknąć się na słynne bruśnieńskie krzyże...robią wrażenie.

Obrazek

Będąc na Roztoczu trudno odmówić sobie wizyty w Zamościu. Na trasie do miasta wypatrzyłem dwa obiekty i nie byłem w stanie powstrzymać się aby zboczyć kilkaset metrów w bok. Pierwszy pit-stop, to Potoczek i kościół św Stanisława z 1805r.

Obrazek

Obrazek

Niedaleko, w Szewni Dolnej, oglądamy cerkiew prawosławną pw Zwiastowania NMP z 1905r, obecnie kościół rzymskokatolicki.

Obrazek

Jeżeli chodzi o sam Zamość, to pokręciliśmy się głównie po Rynku i najbliższej okolicy…

Obrazek

Obrazek

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, renesansowy kościół wzniesiony w XVIw, fundatorem był Jan Zamoyski.

Obrazek

Kościół św. Katarzyny, barokowy, z drugiej połowy XVIIw.

Obrazek

Pogodę w Zamościu mieliśmy średnią. W porze obiadu nawet lunęło...ale po deszczu było jakieś 15min dal fotografa.

Obrazek

Okolica Ratusza na zamojskim rynku jest naprawdę piękna!

Obrazek

Obrazek

Ostatniego dnia pobytu na Roztoczu bawiliśmy w Zwierzyńcu. Po drodze oczywiście...cerkiewki! :mrgreen: Majdan Sieniawski. Cerkiew prawosławna z 1906 roku, aktualnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Obrazek

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest wioska Górecko Kościelne, gdzie znajduje się kilka ładnych i zabytkowych budynków, jak Kapliczka „Na Wodzie”, czy Kapliczka Pod Dębami, my jednak skupiliśmy się tylko na monumentalnym kościele pw. św. Stanisława Biskupa z 1768r.

Obrazek

I wreszcie Zwierzyniec z wieloma zacnymi budynkami z czasów Ordynacji Zamojskiej.

Obrazek

Obrazek

Centrum tego miasteczka stanowi m.in. kościoła św. Jana Nepomucena „Na Wyspie” z XVIIIw ufundowany przez ordynata Tomasza Antoniego Zamoyskiego

Obrazek

Obrazek

Nieopodal, zaraz za zakrętem ulokował się Browar w Zwierzyńcu, który został założony w ramach Ordynacji Zamojskiej przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego na początku XIX wieku. Pierwsze budynki, do których należały: parterowy zakład piwowarski, piwnice, magazyny, bednarnia i wozownia zbudowano w latach 1805-1806 w miejscu dawnej rezydencji Zamoyskich.

Obrazek

Zdrowie! 8)

Obrazek

Na popołudniowy wypoczynek udaliśmy się nas Stawy Echo. Jest i platforma.

Obrazek

Miejsce i okolica są wspaniałe! Bardzo polecam! 8)

Obrazek

Na późny obiad trafiamy do Józefowa...domowe pierogi z mięsem w cenie, o której w Gdańsku mogę tylko pomarzyć.

Obrazek

I to by było w zasadzie na tyle…

Obrazek

Roztocze w żadnym stopniu nie rozczarowało, owszem, miałem w planach jeszcze pewne szlaki piesze, okoliczne pagóry, ale okazało się, że z 2,5-latkiem to jeszcze za dużo, gdy najpierw pół dnia jeździ się po cerkwiach…

Obrazek

Dzięki za wytrwanie do samego końca! :mrgreen:

Obrazek
Należy przestrzegać przepisów BHP...zwłaszcza na kolei.

opawski1
obieżyświat

Re: Roztocze, sierpień 2020r - fotorelacja

Postautor: opawski1 » 10-09-2020 13:58

Wycieczka po Roztoczu szlakiem zabytkowych cerkwi i kościołów, fajna! :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 10-09-2020 17:11

To u mnie priorytet na ścianie wschodniej... ;-)

menel
tramp

Postautor: menel » 11-09-2020 07:39

Parę miejsc znanych. Roztocze zrobiło na mnie ogromnie pozytywne wrażenie. Kufa, Satan, w Zamościu dodatkowo upodliłem się krówkami w Manufakturze.

Awatar użytkownika
Satan
bardzo stary wyga

Postautor: Satan » 12-09-2020 07:34

Do Zamościa jechaliśmy "bez planu"... Manufaktura następnym razem :-)

Wróć do „Relacje z wypraw”