Kamienna Góra, Lubawka powrót codziennych połączeń.

Technika w Sudetach - zabytkowa jak i całkiem współczesna, ale przede wszystkim kolejowa
Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Kamienna Góra, Lubawka powrót codziennych połączeń.

Postautor: Michał » 04-12-2018 15:54

Od 9 grudnia codzienne połączenia na trasie Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka - Kralovec poprawiono. Tym samym, znowu codziennie będzie można dojechać (z przesiadką w Sędzisławiu) z Wrocławia do Kamiennej Góry i Lubawki.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Re: Kamienna Góra, Lubawka powrót codziennych połączeń.

Postautor: Hazmburk » 04-12-2018 17:38

A jakby ktoś chciał pojechać dalej do Czech (np. do Trutnova), to najlepiej podejść na przystanek autobusowy do Lampertic (ok. 2 km najkrótszą drogą), bo do Královca od strony Czech prawie nic już nie jeździ.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 04-12-2018 18:46

Z pierwszego postu wynika, że stacją końcową jest Trutnov, więc nie ma potrzeb się przesiadać jadąc do Trutnova.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 04-12-2018 18:58

Krzysztof63 pisze:Z pierwszego postu wynika, że stacją końcową jest Trutnov.
Nieprawda. Z pierwszego postu wynika, że stacją końcową jest Kralovec. I w ogóle ciekawe, że najpierw jest wymieniony Trutnov, a potem Kralovec. Może te pociągi jadą bez zatrzymania najpierw do Trutnova a potem wracają do Kralovca i tam kończą bieg?
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 04-12-2018 19:21

Lech pisze:
Krzysztof63 pisze:Z pierwszego postu wynika, że stacją końcową jest Trutnov.
Nieprawda. Z pierwszego postu wynika, że stacją końcową jest Kralovec. I w ogóle ciekawe, że najpierw jest wymieniony Trutnov, a potem Kralovec. Może te pociągi jadą bez zatrzymania najpierw do Trutnova a potem wracają do Kralovca i tam kończą bieg?

Myślę, że w pierwszym poście wkradła się pomyłka i tyle. Po co drążyć?
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 05-12-2018 00:20

Mea culpa. Poprawiłem post, to tak jest jak się pisze w pośpiechu przed fajrantem ;-) Ma być Sędzisław - Kamienna Góra - Lubawka - Kralovec, a dodatkowo niektóre pociągi z/do Trutnova.

Rozkład jazdy do pobrania w pdf - TABELA 043
https://www.szdc.cz/provozovani-drahy/j ... -2019.html

Z tego, co Facebook trąbi, to mają być honorowane bilety Kolei Dolnośląskich. O biletach Polregio na razie nie wiadomo.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

KrzysiekJ
podróżnik

Postautor: KrzysiekJ » 05-12-2018 00:22

Pełen euforii rzuciłem się na stronę rozklad-pkp.pl i... rzeczywiście jest siedem par pociągów, ale w ciągu całego tygodnia. Czyli jedna para dziennie. Wczesnoporanny KD 69289 z Trutnova (5:36) do Sędzisławia (6:40) i przedwieczorny KD 25423 z Sędzisławia (18:57) do Trutnova (19:59). A zatem wycieczka z Trutnova (Lubawki) do Wrocławia jest możliwa, w drugą stronę raczej nie, chyba, że będzie to nocne zwiedzanie miasta nad Upą.

Ale i tak postęp niemożebny i coś pewnie jeszcze się w tego fajnego urodzi!

Przed sekundą przeczytałem post Michała z rozkładem czeskim (tabela 43). Tych sześciu par połączeń Kralovec-Sędzisław na rozklad-pkp.pl jeszcze nie wprowadzono. Zobaczymy jak będzie - zostały jeszcze tylko cztery dni.

Sprawdziłem też połączenie kolejowe z moich Świebodzic do Kralovca na wtorek 11 grudnia na czeskiej wyszukiwarce idos.cz. Wyszukiwanie całodzienne - wyszukiwarka nie znalazła żadnego połączenia. Widać, że do idos.cz nie wprowadzono nawet KD 69289 i KD 25423. W tej czeskiej wyszukiwarce wprowadzono już natomiast inne zmiany w naszym rozkładzie: sprawdziłem połączenie na ten sam dzień (wtorek, 11 grudnia) ze Świebodzic do Letohradu i było już to "nowe" (zresztą zupełnie przyzwoite - Świebodzice 5:06 - Letohrad 9:01).
Ostatnio zmieniony 05-12-2018 00:45 przez KrzysiekJ, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 05-12-2018 00:34

To są pociągi czeskiego operatora, więc zapewne rozkład-pkp.pl ich nie widzi, podobnie jak tabele PLK. Poczekajmy do 9 grudnia, a potem najlepiej sprawdźmy na stronie PLK.

KrzysiekJ
podróżnik

Postautor: KrzysiekJ » 05-12-2018 00:47

Czeskie wyszukiwarki też nic nie widzą. Piszę o tym w przeedytowanym moim wcześniejszym poście.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga

Postautor: Hazmburk » 05-12-2018 01:30

Rozkład jazdy pociągów do Královca pojawił się dopiero przed kilkoma dniami, więc nic dziwnego, że nie ma go jeszcze w wyszukiwarkach.

Tu link do rozkładu na stronie Kolei Dolnośląskich: https://www.kolejedolnoslaskie.pl/wp-co ... BG-r-1.pdf

Telegram jest z 1 grudnia, przed tą datą rozkład nie był znany.

Przewoźnikiem będą Koleje Dolnośląskie, ale jeździł będzie tabor GWTR (czyli połączenie będzie funkcjonować na takiej zasadzie, jak pociągi ze Szklarskiej Poręby do Harrachowa zanim wprowadzono bezpośrednie pociągi do Liberca). Dlatego pierwszy pociąg będzie jechał z Trutnova i ostatni wracał na noc do Trutnova. Reszta tylko do/z Královca.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie pojawi się w międzyczasie jakaś przeszkoda, która opóźni uruchomienie pociągów planowane od najbliższej niedzieli.

Makuh
łazik

Postautor: Makuh » 05-12-2018 07:17

A ja mam nadzieję, że w wakacje wszystkie pociągi będą kursowały do Trutnova. I żeby nie były tak tragicznie skomunikowane, jak to było w tym roku.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

KrzysiekJ
podróżnik

Postautor: KrzysiekJ » 12-12-2018 00:41

Wybrałem się do Kralovca w dniu inauguracji połączenia, tj. w niedzielę 9 grudnia b.r. Celowałem w pociąg wyjeżdżający z Sędzisławia o godz. 9:17. Na mój pociąg przyjeżdżający od strony Wrocławia motoraczek już czekał na peronie "odbiorczym" z kierunku Kamiennej i Lubawki. Humor psuła tylko pogoda - permanentny deszcz i całodniowy brak normalnego światła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za chwilę przyjechał pociąg z Jeleniej Góry do Wrocławia, z którego kilka osób przesiadło się na "nasz" pociąg i można było jechać.

I na spokojnie przestudiować rozkład wywieszony wewnątrz wagonu.

Obrazek

Obrazek

Pół godziny później (no, może po 32 minutach) dojechaliśmy do Kralovca

Obrazek

A tam super niespodzianka. Czesi są kolejowo normalnym narodem i w związku z tym mają normalne całoroczne rozkłady jazdy. I na tym czeskim całorocznym "żółtym" rozkładzie, wywieszonym na dworcu w Kralovcu, przeczytałem, że po 26 kwietnia (do przełomu sierpnia i września) pięć par pociągów będzie przeciągniętych do Trutnova. Niby to co już znamy z poprzednich sezonów, ale chyba odrobinę więcej tych par (o jedną lub dwie?) i lepiej skomunikowanych.

Obrazek

Zrobiłem też wycieczkę pieszą. Na Kraloveckeho Spičaka (881), Kozlika (780) i przez Mravenči vrch (836) do Bernartic i stamtąd szosą do Kralovca. Krótka, ale dłuższa w tej pogodzie nie miałaby sensu. Na Kraloveckim Spičaku ostatni raz byłem we wrześniu 1986 r. podczas SKPS-owskiego Przejścia Sudetów Czeskich. Też w deszczu i chłodzie.

W minioną niedzielę wszystkie zdjęcia robiłem spod parasola.

Obrazek

Obrazek

Jakoś tak do Mravenčiho vrchu dawało nawet radę...

Obrazek

... ale później zupełnie zalało mi obiektyw. Parasol nie pomógł, wycieranie szkieł również.

Obrazek

Obrazek

Najsensowniejszym rozwiązaniem było wstąpić do "Královeckého Kohouta" i stamtąd, po kuflu lanego "Lobkowicza", podejść na pobliski dworzec. Wracałem o 16:10. Trochę ludzi jechało. Dwie osoby wsiadły nawet w... Błażkowej.

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 12-12-2018 10:32

Największym problemem przewozów lokalnych obecnie jest ... niepewność, czy w ogóle pociąg przyjedzie. Jeśli ten problem zniknie, to "nawet w Błażkowej" ludzie będą korzystać regularnie z pociągów. Jest pewna poprawa sytuacji w stosunku do tego, co działo się 3 - 4 lata temu, ale do pewności jeszcze daleko.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Wróć do „Sekcja Industrialno-Kolejowa”