Aneks industrialny do wycieczki :Góry Kamienne, Rudawy Janowickie paźdz. 2020

Technika w Sudetach - zabytkowa jak i całkiem współczesna, ale przede wszystkim kolejowa
Awatar użytkownika
Michał
Moderator
Posty: 2050
Rejestracja: 15-12-2007 02:18
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Aneks industrialny do wycieczki :Góry Kamienne, Rudawy Janowickie paźdz. 2020

Postautor: Michał » 15-11-2020 02:13

Przy okazji październikowej wycieczki w Góry Kamienne i Rudawy Janowickie , o której piszę tutaj https://forum.sudety.it/viewforum.php?f=15. Kilka spostrzeżeń industrialnych.
Rędziny. Zapomniany obiekt elektroenergetyczny, odkryty przypadkowo, ponieważ opuściłem zielony szlak.
Prawdopodobnie będzie to dawna stacja transformatorowa średniego napięcia (tzw węzeł sieciowy), w której następowała transformacja z napięcia 20 kV do napięcia 10 kV. Oczywiście poniemiecka, bo Niemcy uwielbiali mnogość standardów napięciowych. Wniosek taki wyciągnąłem na podstawie oględzin przepustów izolatorowych w płytach przepustowych w ścianach. Ci, którzy byli na zlocie forum w Maciejowcu, to powinni pamiętać, jak podczas wycieczki do elektrowni wodnej, pracownik tłumaczył, że wyprowadzenie mocy z elektrowni następowało właśnie 2 sieciami: 20 kV dla miejscowości dalszych oraz 10 kV do miejscowości bliższych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rędziny. Jeszcze stara niemiecka sieć energetyczna nn, do niedawna jeszcze oryginalne przewody miedziane, dopiero niedawno wymienione na przewody preizolowane.

Obrazek

Dawny kamieniołom amfibolitów w Wieściszowie, obecnie teren prywatny (strzelnica), więc fotka "zza płota"

Obrazek

Kamienna Góra- osiedle Antonówka. Dawne zabudowania mieszkalne związane z niemiecką fabryką amunicji w trakcie II w. św.
Generalnie temat mroczny i ponury, jakoś mnie nie ciągnął. Zresztą przestrzegają, żeby nie zapuszczać się do pobliskiego lasu jeśli chce się spędzić resztę życia w całości z kompletnymi częściami ciała.

Obrazek
Obrazek
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Wróć do „Sekcja Industrialno-Kolejowa”