Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" w Wabrzychu

Technika w Sudetach - zabytkowa jak i całkiem współczesna, ale przede wszystkim kolejowa
Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" w Wabrzychu

Postautor: Michał » 11-11-2014 01:56

9 listopada otwarto po długich pracach Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu. (o czym moderator SIK dowiedział się z Teleekspresu, czyżby na forum nie było nikogo z Wałbrzycha?)
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki to powstały na terenie zamkniętej w 1996 r. Kopalni Węgla Kamiennego Julia w Wałbrzychu kompleks łączący w sobie funkcje muzealne, wystawiennicze, edukacyjne, usługowe oraz siedzibę organizacji pozarządowych.
Tutaj jest więcej:
http://www.starakopalnia.pl/
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Fadel
obieżyświat

Postautor: Fadel » 12-11-2014 21:43

Nie ma tam nic ciekawego. Z budowli zrobili coś w rodzaju loftów, gdzie będzie się eksponować grafikę, jest pracownia ceramiki, ma być też przeniesiona tam filharmonia.

Jak chcesz obejrzeć Starą Kopalnię, to zwiedź Muzeum Górnictwa w Ostrawie (tzw. Landek Park). Polecam każdemu miłośnikowi górnictwa.
Kudy z nudy :)

Wałbrzych za to słynie z biedaszybów. To tam można się zapoznać z historią i dniem dzisiejszym górnictwa węgla kamiennego na tym terenie.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 13-11-2014 02:01

Fadel pisze:
Jak chcesz obejrzeć Starą Kopalnię, to zwiedź Muzeum Górnictwa w Ostrawie (tzw. Landek Park). .

No, jeszcze jest udostępniona do zwiedzania kopalnia w Zaclerze (Czechy), a na Górnym Śląsku też jest kilka "turystycznych" kopalń (Quido, Luiza, Sztygarka, Ignacy, Tarnowskie Góry)
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
seba123
stary wyga

Postautor: seba123 » 15-11-2014 20:57

również uważam, że nic tam nie ma, zostało bezpowrotnie zniszczone ciekawe muzeum...

Leuthen
bardzo stary wyga

Postautor: Leuthen » 07-12-2014 19:23

Informacja z dzisiejszych "Faktów" TVP Wrocław

"Mija miesiąc od otwarcia w Wałbrzychu Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia. Darmowe zwiedzanie się skończyło, a rozpoczęły kolejne prace remontowe.

20 lat temu pracowali w wałbrzyskich kopalniach, dziś oprowadzają turystów. W ciągu pierwszego miesiąca Starą Kopalnię zwiedziło 13 tys. osób. – Najważniejsze jest to, że fachowiec oprowadza – uważa przewodnik Andrzej Partyka. – Ja jestem stary hutnik i na mnie największe wrażenie zrobiły stare maszyny, które zostały odrestaurowane – dodaje Dariusz Łowicki, turysta z Kielecczyzny.

To obiekt w Europie niespotykany. Wciąż sprawna maszyna wyciągowa pochodzi z 1911, a wieża szybowa – z 1864 roku. Wałbrzyszanie z sentymentem wspominają czasy dawnej świetności kopalni „Julia”. – Mój mąż tutaj pracował i zginął podczas wybuchu metanu w 1978 roku – mówi napotkana przez nas Halina Duda-Roman. – Pracowałem tutaj, na kopalni, i przyprowadziłem syna, żeby zobaczył te wszystkie budynki, które zostały – mówi Jacek Pluta, turysta z Konina.

Dyrektorem Starej Kopalni została Anna Żabska – do niedawna asystentka prezydenta Wałbrzycha i jego rzecznik prasowy. – Zapraszamy także szkoły. Będziemy organizować lekcje z górnictwa, o historii Wałbrzycha, z wypalania porcelany i seminaria dla nauczycieli – zapowiada Żabska.

W kompletnie zrujnowanej kopalnianej kotłowni trwa budowa centrum ceramiki. Przed laty Wałbrzych słynął z fabryk porcelany. – Montowane są tu urządzenia do wypalania ceramiki. Każdy turysta będzie mógł uformować swój element ceramiki i wypalić – mówi Karol Grządziel, główny inżynier inwestycji. Na miejsce przyjechały już dwa duże piece do wyrobu porcelany. Centrum ceramiki ruszy pod koniec grudnia."

http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/k ... y/17970892

Leuthen
bardzo stary wyga

Re: Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" w Wabrzychu

Postautor: Leuthen » 10-11-2019 13:38

"Piąte urodziny świętuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Obiekt powstał na bazie zrujnowanych obiektów zamkniętej kopalni Julia. [...] Dyrektor Jan Jędrasik podkreśla, że mimo wielu przeszkód, kontynuowane są starania, aby do trasy zwiedzania włączyć niewyremontowany, dawny zakład przeróbki mechanicznej węgla z jego zabytkowym wyposażeniem i udostępnić legendarną Lisią Sztolnię. W ciągu pięciu lat Starą Kopalnię odwiedziło 600 tysięcy turystów z całego świata."

https://www.radiowroclaw.pl/articles/vi ... -juz-5-lat
Terra Tenebrae
Telluris Malus
Quisere Pere Curiatus

Wróć do „Sekcja Industrialno-Kolejowa”