Polityczne obietnice.

Technika w Sudetach - zabytkowa jak i całkiem współczesna, ale przede wszystkim kolejowa
Gryf
obieżyświat

Polityczne obietnice.

Postautor: Gryf » 14-11-2018 18:37

http://obrebalski.pl/2018/11/reaktywacj ... iogorskie/

Fantazje polityka, który chce podbić swą popularność czy rzeczywiste dążenie do odnowy dawnej infrastruktury?
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

Makuh
podróżnik

Re: Polityczne obietnice.

Postautor: Makuh » 14-11-2018 23:08

Wygląda to na coś więcej niż tylko polityczne obietnice. Pytanie, na ile jest możliwe odbudowanie, a w niektórych przypadkach, praktycznie zbudowanie od nowa niektórych linii kolejowych? W tym linku: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/dolnoslaski-samorzad-ponownie-deklaruje-przejecie-nieuzywanych-linii-kolejowych-88989.html jest pełen wykaz linii. Przyznam, że niektóre propozycje, np. reaktywacja Kolei Sowiogórskiej, są odjechane w kosmos. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
"Każdy ma prawo być szczęśliwym na własnych warunkach" - Frank Zappa

gar
stary wyga

Postautor: gar » 15-11-2018 18:52

Kamienna Góra - Okrzeszyn ? Za Krzeszowem ta linia to historia z długim stażem.
O kilku trasach wiem, że jest głośno (linie do Karpacza czy Świeradowa). Jeśli choć jedną linię z listy uda się reaktywować do 2025 roku to będzie świetny wynik.
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 15-11-2018 22:47

błąd. Od Kamiennej Góry to już historia (choć może z krótszym stażem). Nie zostało praktycznie nic poza fragmentami szyn na przejazdach. W Krzeszowie właśnie w miejscu linii robią wypasioną ścieżkę rowerową. Więc w tym przypadku jeśli ktoś chce tam reaktywować połączenia to się mocno spóźnił albo chrzani jak każdy polityk.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

https://picasaweb.google.com/110344506389073663651

http://hanyswpodrozach.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 15-11-2018 23:56

Akurat tory to łatwo wymienialny element infrastruktury kolejowej, w przeciwieństwie do samego torowiska. Jeśli obiekty inżynierskie, typu wiadukty, przepusty, nasypy itp nie są zniszczone, to odbudowa linii kolejowej jest prosta. Znacznie większym i kosztowniejszym elementem jest system SRK. Zrobienie ścieżki rowerowej na linii kolejowej można traktować jako sposób zachowania infrastruktury kolejowej na przyszłość.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 16-11-2018 00:07

Pudelek pisze:błąd. Od Kamiennej Góry to już historia (choć może z krótszym stażem). Nie zostało praktycznie nic poza fragmentami szyn na przejazdach. W Krzeszowie właśnie w miejscu linii robią wypasioną ścieżkę rowerową.

Żeby było ciekawiej, to jakaś firma dostała koncesję na wydobycie kamienia w okolicach Okrzeszyna. Mogli by odbudować linię żeby uruchomić wywóz urobku pociągami towarowymi, tak jak było w przypadku Tłumaczowa. No ale już za późno.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 16-11-2018 10:07

Tak wygląda linia w Kamiennej Górze:
Obrazek

Most.
Obrazek

A tak "tory" w Krzeszowie:
Obrazek
Obrazek

Żeby było ciekawiej, to jakaś firma dostała koncesję na wydobycie kamienia w okolicach Okrzeszyna. Mogli by odbudować linię żeby uruchomić wywóz urobku pociągami towarowymi, tak jak było w przypadku Tłumaczowa. No ale już za późno.

z tego akurat mieszkańcy są zadowoleni - zamiast hałasujących towarowych jadących blisko domów będą mieli wabik dla turystów (ścieżki). Jak połączą kiedyś Krzeszów z Kamienną to na pewno pojawi się tam sporo rowerzystów.
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś."

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 16-11-2018 17:41

Pudelek pisze: z tego akurat mieszkańcy są zadowoleni - zamiast hałasujących towarowych jadących blisko domów będą mieli wabik dla turystów (ścieżki).

Tylko jak zaczną wywozić kamień tirami (jeden pociąg = kilkanaście tirów), to nie wiem, czy będą aż tak zadowoleni. Pominąwszy mocno naciąganą teorię o hałasujących pociągach towarowych.

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 16-11-2018 18:57

Każdy pociąg hałasuje. Trąbi (czy mi się zdaje, że teraz trąbią częściej niż kiedyś? Tak twierdzi kumpel z okolic niestrzeżonego przejazdu). Tam tory są naprawdę blisko. Skoro ja słyszę towarowe mieszkając kilometr od szyn, to trudno aby nie słyszeli tego sąsiedzi kolejowi.

Zresztą teraz to i tak po ptokach.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 17-11-2018 00:47

Pudelek pisze:Każdy pociąg hałasuje. Trąbi

Nie każdy pociąg i nie w każdych okolicznościach. Akurat w przypadku bocznicy do kamieniołomu są dostępne dość proste środki techniczne, aby przejeżdżające pociągi nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Ułożenie toru bezstykowego, ograniczenie prędkości do 40 km/h, brak punktowych ograniczeń prędkości (a tym samym hamowania składów), brak rozjazdów, przejazdy kolejowo-drogowe odpowiednich kategorii z SSP (nie wiem, trzeba by poszukać w Ir-1 dla jakich kategorii nie trzeba podawać sygnału baczność), a w ostateczności ekrany dźwiękochłonne, spowodują ograniczenie hałasu do akceptowalnego poziomu.
Moja definicja raju: Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou popijany Radegastem.

Dolnoślązak
stary wyga

Postautor: Dolnoślązak » 18-11-2018 16:44

Michał pisze:
Pudelek pisze:Każdy pociąg hałasuje. Trąbi

Nie każdy pociąg i nie w każdych okolicznościach. Akurat w przypadku bocznicy do kamieniołomu są dostępne dość proste środki techniczne, aby przejeżdżające pociągi nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Ułożenie toru bezstykowego, ograniczenie prędkości do 40 km/h, brak punktowych ograniczeń prędkości (a tym samym hamowania składów), brak rozjazdów, przejazdy kolejowo-drogowe odpowiednich kategorii z SSP (nie wiem, trzeba by poszukać w Ir-1 dla jakich kategorii nie trzeba podawać sygnału baczność), a w ostateczności ekrany dźwiękochłonne, spowodują ograniczenie hałasu do akceptowalnego poziomu.

W sedno :)

Awatar użytkownika
Krzysztof63
wędrowiec

Postautor: Krzysztof63 » 19-11-2018 14:26

Pudelek pisze:Jak połączą kiedyś Krzeszów z Kamienną to na pewno pojawi się tam sporo rowerzystów.

Mało prawdopodobne. Po co ktoś miałby jechać do Kamiennej Góry, zostawiać tam samochód i tłuc się mało atrakcyjną polną droga do Krzeszowa, skoro może dojechać autem do Krzeszowa i mieć w zasięgu trzech rzutów beretem okolice Chełmska Śląskiego, Okrzeszyna i Adrszpach? Przykładem takiej martwej drogi rowerowej jest odcinek danej kolejki sowiogórskiej z Ząbkowic Śląskich do Srebrnej Góry, wykorzystywany głównie jako droga transportu rolnego.
Góry Sowie nie są tym, czym się wydają ...

Awatar użytkownika
Pudelek
bardzo stary wyga

Postautor: Pudelek » 19-11-2018 16:29

Ja tam nie wiem czy to jest "mało atrakcyjna polna droga", bo dla mnie tak wygląda większość tego typu tras rowerowych w Polsce. Okolica jak dla mnie całkiem przyjemna do potencjalnego kręcenia kółkiem, również ten odcinek z Kamiennej.

Awatar użytkownika
Michał
Moderator

Postautor: Michał » 19-11-2018 21:08

Krzysztof63 pisze:Po co ktoś miałby jechać do Kamiennej Góry, zostawiać tam samochód i tłuc się mało atrakcyjną polną droga do Krzeszowa

Na przykład lokalsi, którzy chcą przejechać się dla samej przyjemności i zdrowia. O ile ścieżka będzie asfaltowa.

gar
stary wyga

Postautor: gar » 20-11-2018 23:17

Droga do Okrzeszyna z tego co pamiętam sprzed kilku lat była w stanie wołającym o pomstę do nieba. Jak jeszcze wjadą na nią TIR-y to może być mało ciekawie.
Wszystko co piękne jest przemija, wszystko co piękne jest zostaje ...

Wróć do „Sekcja Industrialno-Kolejowa”