Polskie Towarzystwo Sudeckie

Wszystko, co związane jest z portalem Sudety.it - propozycje, uwagi, opinie, skargi i zażalenia.
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Polskie Towarzystwo Sudeckie

Postautor: Lech » 18-07-2005 21:33

Doszły mnie słuchy, że we Wrocławiu zawiązała się grupa inicjatywna założycieli Polskiego Towarzystwa Sudeckiego. Podobno zatwiedzono statut i skład Zarządu oraz podjęto działania zmierzające do zarejestrowania w Krajowym Sądzie Rejestrowym.

Może ktoś wie coś więcej?
Ostatnio zmieniony 26-08-2005 11:14 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

jm

Re: Polskie Towarzystw Sudeckie

Postautor: jm » 28-07-2005 14:04

Lech pisze:Może ktoś wie coś więcej?


Dla mnie to też ciekawa informacja, to by była może jakaś alternatywa wobec dostojnej organizacji PTTK.

jm
tramp
Posty: 43
Rejestracja: 18-08-2005 10:11

Re: Polskie Towarzystw Sudeckie

Postautor: jm » 24-08-2005 11:52

Lech pisze:Doszły mnie słuchy, że we Wrocławiu zawiązała się grupa inicjatywna założycieli Polskiego Towarzystwa Sudeckiego. Podobno zatwiedzono statut i skład Zarządu oraz podjęto działania zmierzające do zarejestrowania w Krajowym Sądzie Rejestrowym.

Może ktoś wie coś więcej?


:D Już wiemy;
Wart odnotowania jest fakt, że podczas trwania obozu, w dniu 7 sierpnia spotkaliśmy się w ośrodku turystycznym w Miłkowie z naszym krajanem i członkiem naszego Klubu Sudeckiego - Włodzimierzem Bayerem, przewodnikiem sudeckim oraz Stanisławem Artuszem Desławskim - założycielem i presesem bliźniaczego Towarzystwa Sudeckiego z Wrocławia. Towarzystwo to podjęło kroki zmierzające do uzyskania osobowości prawnej i przekształcenia w Polskie Towarzystwo Sudeckie. Klub Sudecki w pełni popiera tą inicjatywę.

jm
tramp
Posty: 43
Rejestracja: 18-08-2005 10:11

GSS - jaki jest, jaki mógłby (lub powinien) być?

Postautor: jm » 26-08-2005 11:03

W 1947 roku w Jeleniej Górze na zebraniu Międzyoddziałowej Komisji Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
ustalono przebieg i wyznakowanie kolorem czerwonym Głównego Szlaku Sudeckiego.

Obecny przebieg GSS odbiega od tamtych ustaleń.

Lech, napisałeś http://www.321gory.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1158.
A skoro powstaje Polskie Towarzystwo Sudeckie, to będzie formalna organizacja wspierająca inicjatywę.

Mam dla Ciebie i dla innych uczestników tego sudeckiego forum propozycję podjęcia dyskusji i wspólne dostosowanie przebiegu GSS
do dzisiejszej rzeczywistości. Tu będzie chyba najlepsze miejsce na podjęcie wspólnego działania.

W końcu, czy szlaki turystyczne to własność PTTK-a? Chyba nie.


Pozdrawiam słowami T.Woźniaka
... Bądźmy wszyscy dobrej myśli / Gwiazda powodzenia błyśnie ...

Awatar użytkownika
wodnik_szuwarek
tramp
Posty: 35
Rejestracja: 28-10-2005 14:31
Lokalizacja: DOLINA KARPIA

Re: Polskie Towarzystwo Sudeckie

Postautor: wodnik_szuwarek » 28-10-2005 14:49

Lech pisze:Doszły mnie słuchy, że we Wrocławiu zawiązała się grupa inicjatywna założycieli Polskiego Towarzystwa Sudeckiego. Podobno zatwiedzono statut i skład Zarządu oraz podjęto działania zmierzające do zarejestrowania w Krajowym Sądzie Rejestrowym.

Może ktoś wie coś więcej?


Witam Was i Ciebie w szczególności Lechu. Miło że u mnie w forum wyjaśniasz niuasne prawne i tendecje gaszenia PTTK przez lobby przewodnickie. Jako amator cenię sobie Twoją wiedzę w tym zakresie i opinie. Podziwiam zapał do walki z absurdami, siłę do dyskusji, do całokształtu działalności.

Wracając do tematu. Pomysł wydaje się dobry, ale... czy będą ludzie, którzy to rozwiną? Wątpię. Parunastu działaczy to za mało. Ludzie nie mają czasu, albo chęci, albo wiary w sens takich działań.

Czemu nie zrobić raczej związku stowarzyszeń i organizacji sudeckich? To miałoby większe sens. SIŁĘ na rzecz regionu. To byłoby wstępem do budowania własnej sieci konkurencyjnej do PTTK i PTT. Może na PTT postawić?

Polskie Towarzystwo Sudeckie wg mnie powinno być zatem organizacją jednoczącą kluby (w tym nieformalne) a nawet i kluby, koła PTTK, choćby nieformalnie, jeżeli "góra" im tego zabroni. Związek organizacji.

Takie organizacje są potrzebne. W Karpatach tego masa... rozeznaję temat. PTTK mnie przeraża biurokracją, gaszeniem młodych, całokształtem tej polityki upadku, przy zamykaniu schronisk, drożyźnie, zanikaniu ducha turystyki (schronisko na Hali Miziowej - pałac nie schronisko) ech... ale tak otoczony oddziałami PTTK nasz region potrzebuje chyba też oddziału PTTK. Wsparcia molocha i sąsiednich oddziałów. Cóż zwojuje małe niezależne stowarzyszenie? Takie powstaną też, jako kluby pasjonatów jak wróżę. Mały oddział ma szanse na rozwój, ot działaczom się nie chce. Mnie się będzie chciało :-) I nie liczę na prezesowanie, znajdą się godni ludzie do zarządu. Członkowie szeregowi też powinni działać. To udusiło PTTK. Ducha turystyki. Komercja. Kasa. I przepisy prawa o przewodnikach, pilotach.
Moje forum http://dolinakarpia.malopolska.pl Zapraszam do regionu DOLINA KARPIA koło Oświęcimia - to kraj stawów i rzek :) Blisko Beskid Mały i Makowski :)

jm
tramp
Posty: 43
Rejestracja: 18-08-2005 10:11

Re: Polskie Towarzystwo Sudeckie

Postautor: jm » 31-10-2005 11:51

Czy ten post zawierał tylko wypowiedzi Lecha i jm :?:

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga
Posty: 3612
Rejestracja: 08-01-2005 18:39
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)

Re: Polskie Towarzystwo Sudeckie

Postautor: Lech » 24-11-2020 15:53

Proponuję lekturę mojego artykułu > http://www.poznan.ptt.org.pl/pttsud.html
Obrazek


Wróć do „Portal Sudety.it”