Jak naprawić to co zepsuł ZG PTTK w temacie schronisk?

Gdzie spać? Za ile? Co można polecić, a co raczej nie.
Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Re: Jak zostaś przewodnikiem

Postautor: Lech » 02-11-2005 08:15

apollo pisze:Lechu, a nie myślałeś, żeby samemu zorganizować kurs przewodnicki?

Niestety, ale obowiązujące przepisy nie dają na to żadnych szans. Ale nawet gdyby taki kurs z powodzeniem ukończyło kilka osób, to w praktyce nie poprawi to sytuacji sudeckich schronisk. Nadal będą obowiązywać restrykcyjne przepisy utrudniające czy wręcz uniemożliwiające ludziom społeczne organizowanie turystyki kwalifikowanej, która kiedyś zapewniała frekwencję na górskich szlakach, a schroniskom przysparzała spore grupy klientów. Tylko zniesienie tych i innych bubli prawnych może przynieść naszej gospodarce turystycznej poprawę.

apollo pisze:Oczywiście, zrozumiałe, nie jest to takie łatwe i może wiązać się z koniecznością np. zaskarżania decyzji Wojewody Dolnośląskiego.

Widać, że z przepisami nie jesteś na bieżąco. Po ostatniej nowelizacji przepisów sprawy nadawania uprawnień przewodnickich znalazły się w gestii właściwego terytorialnie Urzędu Marszałkowskiego. Obawiam się, że lobby przewodnickie dąży teraz do tego, aby przewodników turystycznych mianował sam Prezydent RP, a blacha przewodnicka była traktowana na równi z najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

jm
tramp

Postautor: jm » 02-11-2005 14:02

apollo pisze: Znam nawet takie miejsce, gdzie z powodzeniem obok części pensjonatowej (naprawdę świetne warunki) funkcjonuje schronisko - i całość jest prywatna. To Chatka Cyborga w Bielicach, na zboczu Gór Złotych.
Polecam wszystkim, którzy się wybierają w te rejony. Klimat dodatkowo podgrzewa muzyka Wolnej Grupy Bukowiny i Starego Dobrego Małżeństwa.
Jedzenie - pyszota.
Prawda jest taka, że gospodarze schroniska (przesympatyczni Państwo Lignarscy) traktują serio swoją pracę, inwestują, a to przynosi efekt.
A Bielice to nie Hala pod Śnieżnikiem :!: .

Ależ TAK, gdybyż w innych sudeckich schroniskach byli tacy Gospodarze.
Schronisko jeszcze przed dobudowaniem części pensjonatowej (piszę o pobycie chyba w 1995 roku, to był 40 Rajd Bialski) było wzorem dla innych schronisk.

I nic do rzeczy tu nie mają lobby przewodnickie.
Po prostu, na grupowe chodzenie w góry zezwolenia ZG PTTK nikt nie musi otrzymywać.
Ostatnio zmieniony 02-11-2005 14:33 przez jm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 02-11-2005 14:25

jm pisze:I nic do rzeczy tu nie mają lobby przewodnickie.
Po prostu, na grupowe chodzenie w góry zezwolenia ZG PTTK nikt nie musi otrzymywać.

W przypadku tego obiektu faktycznie przepisy nie przyczyniają się zbytnio do zmniejszenia frekwencji, bo można pod same schronisko dojechać szosą samochodem, jest nastawione na turystów indywidualnych, a jeśli chodzi o grupy zorganizowane to położone jest dużo poniżej poziomicy 1000 m n.p.m. i trasa dojściowa nie przebiega przez żaden rezerwat ani park narodowy. A zatem grupy mogą tam dotrzeć bez przewodnickiej eskorty. Zresztą nie jest ono urządzone pod wycieczki zbiorowe, lecz ma charakter pensjonatu położonego w dolinie, a nie typowego schroniska górskiego.
Obrazek
"Bokeh to nie jest w ogóle żaden efekt. To jest cecha konstrukcyjna obiektywu." (Janusz z Wrocławia 22-03-2017)

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 02-11-2005 20:05

Lech pisze:Niestety, ale obowiązujące przepisy nie dają na to żadnych szans.

Przyznaję Ci rację w jednym - że nie jest łatwo. Ot, choćby instruktorzy powinni posiadać zaświadczenia o tym, że są kompetentni:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 16-08-2004 w/s przewodników turystycznych i pilotów wycieczek

§ 3 ust. 1. Upoważnienie do przeprowadzenia szkolenia przewodników turystycznych lub pilotów wycieczek wydaje na wniosek zainteresowanego podmiotu, zwanego dalej "wnioskodawcą", wojewoda, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
(...)
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
(...)
2) wykaz kadry wykładowców i instruktorów realizujących zajęcia objęte programem szkolenia, z udokumentowaniem ich kwalifikacji w formie:
a) odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych,
b) zaświadczenia o posiadaniu praktyki uzasadniającej powierzenie obowiązków instruktora w ramach zajęć praktycznych, wydanego przez jednostkę powierzającą zainteresowanemu wykonywanie zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek lub przez stowarzyszenie zrzeszające przewodników turystycznych i pilotów wycieczek;
(...)

Treść lit. b dotyczącej zaświadczenia o praktyce jest niejasny ("wydanego przez jednostkę powierzającą zainteresowanemu wykonywanie zadań przewodnika (...)"), a w zasadzie ograniczający krąg kadry do osób po pozytywnej weryfikacji stowarzyszenia przewodników.

Lech pisze:Widać, że z przepisami nie jesteś na bieżąco.

W porównaniu z Tobą - na pewno. Wiem, że jesteś uzdolniony plastycznie, grasz na gitarze, teraz objawiasz nam jeszcze jeden swój talent - doskonałą znajomość prawa (albo silne przekonanie o tym, że tak jest).

Lech pisze:Po ostatniej nowelizacji przepisów sprawy nadawania uprawnień przewodnickich znalazły się w gestii właściwego terytorialnie Urzędu Marszałkowskiego.

Niezupełnie, o czym było w wyżej zacytowanym przepisie § 3 rozporządzenia. Pisząc o zaskarżaniu decyzji wojewody miałem na myśli decyzję zezwalającą na prowadzenie kursu.

Tak przy okazji nasz Hypereidesie: Urząd Marszałkowski nie jest organem administracyjnym i nie wydaje decyzji (nie ma nic do gadania w sensie prawnym). Organami może być np. wojewoda, marszałek województwa, ale nigdy urząd wojewódzki czy marszałkowski. Urzędy to tylko jednostki pomocnicze dla organów administracyjnych. Ale o tym na pewno doskonale wiesz 8) .

Cytaty z rozporządzenia podałem za: www.sejm.gov.pl

Awatar użytkownika
Lech
bardzo stary wyga

Postautor: Lech » 02-11-2005 20:11

apollo pisze:Cytaty z rozporządzenia podałem za: www.sejm.gov.pl

Widać, że w polskim prawie jest potworny bałagan, o czym zresztą wiedzą już nawet niektóre dzieci na poziomie szkoły podstawowej. Niestety, ale niuanse formalno-prawne, jakich się czepiasz są całkowicie nieistotne w temacie naszej dyskusji. Krótko mówiąc są to bariery nie do przeskoczenia nawet dla ludzi z dużym doświadczeniem turystycznym. Do tego doszły kolejne utrudnienia jak choćby to, że obecnie uprawnienia przewodnickie nadaje aż tak wysoka władza jak odpowiedni terytorialnie Marszałek Województwa.

Jeszcze raz zwracam uwagę na to co istotne, a co jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności (czyżby celowo?) omijasz. Otóż nawet gdyby taki kurs z powodzeniem ukończyło kilka osób i marszałek by wydał nam legitymacje upoważniające do wykonywania zawodu przewodnika, to w praktyce nie poprawi to sytuacji sudeckich schronisk, a o nich tu przecież dyskutujemy.

Jeśli nadal będą obowiązywać restrykcyjne przepisy utrudniające czy wręcz uniemożliwiające ludziom społeczne organizowanie turystyki kwalifikowanej, która kiedyś zapewniała frekwencję na górskich szlakach, a schroniskom przysparzała spore grupy klientów, to nic się nie zmieni na lepsze. Tylko zniesienie tych i innych bubli prawnych w postaci korupcjogennych licencji, koncesji, dziesiątek bezsensownych zezwoleń, pozwoleń itp. może przynieść naszej gospodarce turystycznej poprawę.

Miejmy nadzieję, że po ostatnich wyborach nastąpią wreszcie oczekiwane przez nas zmiany. "Marcinkiewicz zapowiedział, że budżet będzie planowany z niższym deficytem, prawo podatkowe będzie uproszczone, a system licencji i koncesji zostanie zniesiony." źródło=> http://wiadomosci.onet.pl/1187978,11,item.html
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 02-11-2005 23:15

Lech pisze:Miejmy nadzieję, że po ostatnich wyborach nastąpią wreszcie oczekiwane przez nas zmiany.

O ile nie doczekamy się przyspieszonych wyborów do Sejmu i Senatu :D, ale to już inna para kaloszy, nie nadająca się na forum o Sudetach.

jm
tramp

Postautor: jm » 03-11-2005 08:11

Lech pisze:Miejmy nadzieję, że po ostatnich wyborach nastąpią wreszcie oczekiwane przez nas zmiany. Miejmy nadzieję, że po ostatnich wyborach nastąpią wreszcie oczekiwane przez nas zmiany. [i]"Marcinkiewicz zapowiedział, że budżet będzie planowany z niższym deficytem, prawo podatkowe będzie uproszczone, a system licencji i koncesji zostanie zniesiony."

apollo pisze:O ile nie doczekamy się przyspieszonych wyborów do Sejmu i Senatu , ale to już inna para kaloszy, nie nadająca się na forum o Sudetach.
Cytaty z rozporządzenia podałem za: www.sejm.gov.pl

Zmiana po uwzględnieniu apelu waltera02 :arrow: .
Ostatnio zmieniony 07-11-2005 14:28 przez jm, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
walter02
obieżyświat

Postautor: walter02 » 04-11-2005 19:30

Chłopy, co Wy robicie ?? - przeczytajcie, cojest napisane w opinie działu "noclegi", albo lepiej przytoczę:

Gdzie spać? Za ile? Co można polecić, a co raczej nie.

jak to tego się mają poprzednie posty ??? :)

Awatar użytkownika
wodnik_szuwarek
tramp

Postautor: wodnik_szuwarek » 24-01-2006 13:44

Jak naprawić to co zepsuł ZG PTTK w temacie schronisk? -> Noclegi

Właśnie po to założyłem wątek.

Marzą mi się schroniska takie jak Chatka Górzystów, a nie Strzecha gdzie wyrzucają na bruk nawet członków PTTK, jak kiedyś mnie. Nie jestem wybredny, mogę spać na podłodze, po to noszę karimatę.

Czy 20zł to dużo za nocleg?

Dużo, jeśli się nie ma tych 20zł i wielokrotności. Czy biedna rodzina pięcioosobowa nie ma prawa do górskiej turystyki? Wiesz ile potrzeba kasy na dwa tygodnie wędrówki z noclegami w schroniskach PTTK? Noclegi np na Szrenicy sięgają teraz myślę raczej ponad 30zł. Mylę się?

W forum raczej biedni (poza mną) nie piszą, może zatem dla Was 100zł, czy 500zł to jest nic. Ja jednak siedzę w domu, stać mnie tylko na neostrade. Zatem wolę chatki studentckie i namiot, niekiedy na dziko. Może nie teraz... chłodno się zrobiło... :lol:

Jak wrócić częściowo klimat schronisk PTTK sprzed 20-30 lat? Czy mają to być HOTELE - PENSJONATY z noclegami za 30-40zł za noc od osoby, a w PASKUDNYCH WARUNKACH? Widzieliście syfiasta łazienkę w Pasterce choćby? To chlew na miarę XIX wieku, wolę już potok pod Chatką Górzystów.
Moje forum http://dolinakarpia.malopolska.pl Zapraszam do regionu DOLINA KARPIA koło Oświęcimia - to kraj stawów i rzek :) Blisko Beskid Mały i Makowski :)

gar
stary wyga

Postautor: gar » 07-02-2006 21:00

Czy 20 zł to dużo za nocleg ? Zależy od miejsca i standardu.
Napisz ile chciałbyś za niego zapłacić (przyjmując, że przychodzisz z własnym śpiworem, czyli odpada pranie pościeli).
J.P

Awatar użytkownika
wirek
stary wyga

Postautor: wirek » 07-02-2006 21:29

apollo pisze:Znam nawet takie miejsce, gdzie z powodzeniem obok części pensjonatowej (naprawdę świetne warunki) funkcjonuje schronisko - i całość jest prywatna. To Chatka Cyborga w Bielicach, na zboczu Gór Złotych...
...Prawda jest taka, że gospodarze schroniska (przesympatyczni Państwo Lignarscy) traktują serio swoją pracę, inwestują, a to przynosi efekt.

A Bielice to nie Hala pod Śnieżnikiem :!: .

Stara część Chatki Cyborga jest niestety w remoncie i po gruntownej przebudowie nie będzie już schroniskiem (to moje informacje z października zeszłego roku). Janusz Lignarski stwierdził, że nie jest w stanie utrzymać się z turystyki pasjonackiej :?

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 07-02-2006 21:56

wirek pisze:Stara część Chatki Cyborga jest niestety w remoncie i po gruntownej przebudowie nie będzie już schroniskiem (to moje informacje z października zeszłego roku). Janusz Lignarski stwierdził, że nie jest w stanie utrzymać się z turystyki pasjonackiej :?

To prawda, potwierdzam.
W takim razie będziemy mieli pensjonat z sauną :) w miejsce schroniska :!:
Ale i tak nie będę narzekać. Wyrosłem już nieco z takich warunków, jakie przedstawia np. Hala pod Śnieżnikiem czy Stóg Izerski, po skorzystaniu z którego przytrafiła się znajomej mała infekcja :? .

jm
tramp

Postautor: jm » 08-02-2006 13:01

apollo pisze:
wirek pisze:Stara część Chatki Cyborga jest niestety w remoncie i po gruntownej przebudowie nie będzie już schroniskiem
To prawda, potwierdzam.

Ciekawe, czy wiedzą o tym organizatorzy 50 Rajdu Bialskiego.

Awatar użytkownika
wodnik_szuwarek
tramp

Postautor: wodnik_szuwarek » 06-03-2006 14:36

Jakie powinny być maksymalne i średnie ceny noclegów w schroniskach? Proszę jednak nie przeliczajcie swojej kieszeni. Załóżmy że trzej bracia chcą wędrować górami. Biedna rodzina, coś tam uzbierali, coś zarobili. Wchodzą sobie na Szrenicę, biorą trójkę i... ile płacą? Za sam nocleg.

Na dodatek moim zdaniem powinno się standardowo wymagać słania poszwą ze wględów higienicznych. Wyrko na którym spało 1000 ludzi, albo i 10 000 to nie jest zbyt czyste środowisko. Tymczasem ludzie rozkładają śpiwór i dokładają swoje bakterie, syfy, grzyby. W tym temacie też należy coś zrobić.

Jak to jest w innych krajach?

U nas można zapłacić i 25zł, a spać na zawszonym może, czy zagrzybionym kocu, albo na poplamionym (Boże czym) materach. Myślę że to też zdusiło ruch noclegowych w schroniskach.

Trzeba na młodzież postawić. Młodzież ucząca się, choćby do matury powina mieć większe ulgi w obiektach PTTK. Nie marne 20%, a 50% za np dwa noclegi i więcej. Czymś trzeba ściągnąć ludzi do schronisk. Myślcie jak. Dla zamożniejszych nie jest to cena, a raczej wygody i rozrywki. Zatem wielkie schroniska muszą różnicować ofertę. Oferta luks i taniocha, ale też przyzwoite warunki. Są schroniska gdzie sa pokoje z łazienkami. Np. Przechyba, Jaworzyna Krynicka. To jest dobry kierunek, byle ceny nie były jak u nich kosmiczne, rzędu 30-35zł. Muszą jednak być i zbiorowe sale za 10zł. Tego brakuje.

Byłem rok temu w kilku studenckich chatkach w Beskidzie Niskim. Ceny za nocleg rzędu 6 -8 zł, dla mnie bez zniżek. Niektóre chatki za darmo przenocują, no nie za darmo, ale za pracę. Czemu nie? To są ostatnie prawdziwe schroniska. Sądząc po stanie technicznym, niektóre się rozwijają dzięki pasji opiekunów. Może studentom przekazać wszystkie obiekty PTTK? Rozwiązać te parszywe spółki zarządzające.

Przecież na takie schroniska jak na Markowych Szczawinach, to można ogólnokrajową zbiórkę zrobić, studenci sami zebraliby środki.

To moja najnowsza recepta na gasnące schroniska PTTK.

Dać je w zarządzanie SKPG. Dać je pasjonatom, którzy nie będą chcieli za wszelką cenę na tym zarabiać, to pasjonaci. Schroniska dzięki pracy wolontariuszy będą miały niższe koszty działalności. Minimalna ilość etatów. Skoro chatki sobie radzą, to czemu nie? Dodatkowo każde schronisko mogłoby założyć stowarzyszenie czy fundację przyjaciół. To dodatkowe możliwości uzyskiwania środków, czy nawet prowadzenia działalności gospodarczej. Np produkcja pamiątek.

Schroniska PTTK nie muszą być komercyjne. To beton PZPR i dorobkiewicze tak zdecydowali. Uwłaszczyli tą PTTK nomenklaturę i co? Jest rozwój? Tak, ale słabsze gasną, a lepiej położone stają się hotelami górskimi, bez taniej części dla młodzieży z biedniejszych rodzin.

Lech ma dużo racji w tym co głosi. Lobby przewodnickie zniszczyło w dużej mierze turystykę młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnej. Studenci mają SKPG i sobie świetnie radzą. Może zatem postawić na systemowy rozwój idei przewodnictwa wśród licealistów i nauczycieli? Kurs licealista może zacząć wcześniej i po osiągnięciu 18 lat, matury zda egzamin państwowy. Skoro nie da się rozbić głazu, to trzeba go wkomponować w Polskę. Tysiące nowych przewodników ruszy z obozami wędrownymi, z weekendowymi w góry. Schroniska ożyją.

Coś się musi dać zrobić.

Jakie jest obłożenie schronisk. Macie dane za 2005 rok? Jaka jest tendencja? Jak w chatkach studenckich?
Moje forum http://dolinakarpia.malopolska.pl Zapraszam do regionu DOLINA KARPIA koło Oświęcimia - to kraj stawów i rzek :) Blisko Beskid Mały i Makowski :)

Wróć do „Noclegi”