Czeskie schrony i wiaty

Gdzie spać? Za ile? Co można polecić, a co raczej nie.
Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Czeskie schrony i wiaty

Postautor: ecowarrior » 13-05-2009 09:55

Już wielokrotnie przewijała sie na forum kwestia czeskich schronów i wiat.
Pragnąłbym aby forumowicze posiadający wiedzę na temat w/w obiektów zamieszczali tutaj informację dotyczącą lokalizacji i krótki opis stanu technicznego, gdyż jest to alternatywna możliwość spędzenia noclegu.
Co do schronów, rzecz jasna, chodzi jedynie o obiekty otwarte, do których można wejść bez stresowania się, że ktoś nas przegoni...

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 13-05-2009 20:58

Pozwolę sobie dodać pierwszy wpis ;) -
wieża na Smrku - nieprzemakalna, zdaje się, że w środku jest "koza", a często można spotkać ciekawe towarzystwo (ciekawe<>ćpuny, ciekawe=ciekawe ;).
Jako że to nowy obiekt, to stan techniczny bdb.

franek
podróżnik

Postautor: franek » 13-05-2009 22:25

Świetny temat. Podobny jest na outdoor.org.pl, ale dotyczy wiat w całych Sudetach, po obu stronach granicy.

Pierwsza wiata (nie jestem dokładnie pewien czy na pewno w Czechach, ale zapodam).
Góry Bialskie - Przełęcz Trzech Granic.
Wyposażenie jak na zdjęciu: 1 ława, 2 ławki i stołki z pieńków.
Obrazek

W piątek po robocie wyruszam na czeską część G.Izerskich z noclegami w wiatach oczywiście.
Jak wrócę to napiszę jak się tam sprawy mają.
PS. Mam w samochodzie wolne dwa miejsca, więc jak ktoś jest chętny to zapraszam :)

Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Postautor: ecowarrior » 14-05-2009 07:18

apollo pisze:Pozwolę sobie dodać pierwszy wpis ;)

franek pisze:W piątek po robocie wyruszam na czeską część G.Izerskich z noclegami w wiatach oczywiście.
Jak wrócę to napiszę jak się tam sprawy mają.

Brawo, temat ruszył, a co za tym idzie, otwieraja się nowe mozliwości :D

Awatar użytkownika
wlkp
Moderator

Postautor: wlkp » 14-05-2009 08:21

franek pisze:W piątek po robocie wyruszam na czeską część G.Izerskich z noclegami w wiatach oczywiście.

Jeśli chodzi o czeską część Gór Izerskich to wędrując kiedyś z Apollo znaleźliśmy trzy potencjalne miejsca noclegowe:

1). Wiata pod Holubnikiem "Sedlo Holubniku"
Obrazek

2). Wieża widokowa w rezerwacie "Na Cihadle", której górny taras można wykorzystać na nocleg w ciepłą bezdeszczową noc, dolny na zdjęciu z resztą też:)
Obrazek

3)Niedaleko rezerwatu jest też wiata " U Cihadel", ale nie mam niestety fotki.
Może Apollo coś ma, pamiętam że pogrążył się tam w lekturze znalezionej ulotki czeskich Świadków Jehowy :wink:

franek
podróżnik

Postautor: franek » 17-05-2009 22:36

Mam świeżutkie informacje :D
Czeska część Gór Izerskich.
1. Wieża na Smrku.
Jednym słowem wypas :) Pewnie większość zna już tą miejscówkę, ale dodam krótki opis.
Przy wieży znajduje się ogólnodostępne pomieszczenie.
W środku czysto, suchutko, 3 stoły, kilka ławek do siedzenia. Wszystko można sobie przestawić wedle upodobania. Z piątku na sobotę tam kimałem - jest super!
W środku pachniało siankiem, raczej już takim zleżałym.
Obrazek

2. Wiata na rozdrożu Predel.
Nowiutka, obszerna wiata z drewnianą podłogą. Wiata jest otwarta i posiada ławę oraz miejsca do siedzenia.
Jedynym minusem może być to, że stoi przy węźle szlaków i ludzie mogą tamtędy przechodzić.
W nocy było cichutko, żywego ducha, nad ranem kukułka przeszkadzała, a pierwsi turyści pojawili się około 9.
Więc nie było tak źle :wink:
Obrazek

3. Wiata koło Smedavy.
Raczej otwarty garaż, niż wiata. Ewentualnie jako schronienie przed deszczem, gdyby Smedava była zamknięta.
Obrazek

Awatar użytkownika
Apollo
Moderator

Postautor: Apollo » 18-05-2009 07:13

Wieża jest również na Ruprechtickim Spicaku - i zdaje się, że również tam można zanocować.

Awatar użytkownika
Syrioosh
wędrowiec

Postautor: Syrioosh » 18-05-2009 07:22

Przekimać można też w wieży na Borówkowej

Obrazek
Na wysoką wchodzę górę, na najwyższy idę szczyt...

Góry, górki i pagórki

http://picasaweb.google.pl/Syrioosh

Awatar użytkownika
ecowarrior
stary wyga

Postautor: ecowarrior » 18-05-2009 09:59

Nie byłem tam jeszcze, w wieży można kimać jedynie w określonym czasie czy przez cały rok?? Na wikipedii pisze, że jest otwarta dla turystów od maja do września

Awatar użytkownika
Syrioosh
wędrowiec

Postautor: Syrioosh » 18-05-2009 11:32

W wieży na Borówkowej byłem w kweietniu i była otwarta. Nie wiem co z jej dostępnością w okresie jesienno zimowym, ale na zimowy nocleg to ona chyba się nie nadaje.
Natomiast wiem, że wieża na Ruprechtickym Spicaku jest otwarta przez cały rok ponieważ byłem na niej dwa razy zimą i podobnie jak z wieżą na Borówkowej na nocleg w niej zimą ja bym się nie skusił. :)
Na wysoką wchodzę górę, na najwyższy idę szczyt...

Góry, górki i pagórki

http://picasaweb.google.pl/Syrioosh

franek
podróżnik

Postautor: franek » 18-05-2009 17:32

Rozumiem, że pisałeś o okresie w którym otwarta jest wieża.
Na zdjęciu widzę jeszcze przy wieży przybudówkę.
Czy ona też jest otwarta? Czy w wieży lub w kanciapie jest jakieś wyposażenie np. stoły?

Pozdrawiam

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 18-05-2009 18:15

franek pisze:Na zdjęciu widzę jeszcze przy wieży przybudówkę.
Czy ona też jest otwarta? Czy w wieży lub w kanciapie jest jakieś wyposażenie np. stoły?Pozdrawiam

Wieża, pomimo, że oficjalnie jest otwarta od maja do września, to jest dostępna równiez w pozostałych miesiacach. Byłem kilka razy poz tym okresem i nie było problemu by wejść. Przybudówka jest otwarta przy organizacji jakichs imprez. Wolnego wstępu do niej nie ma. W wieży nie ma żadnych mebli czy jakiegokolwiek wyposażenia.

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 18-05-2009 18:22

apollo pisze:Wieża jest również na Ruprechtickim Spicaku - i zdaje się, że również tam można zanocować.

O mozliwości noclegów na tej wiezy juz kiedys pisaliśmy tu: http://forum.sudety.it/viewtopic.php?t=1369&highlight=

damors
turysta niedzielny

Postautor: damors » 22-05-2009 09:35

Wieża na Borówkowej jest chyba otwarta cały rok, byłem tam w styczniu na dole są ławki drewniane, kamienna podłoga, da się tam przekimać zimą w puchowym śpiworku, jednynym mankamentem mogą być przeciągi góra dół.

Natomiast wieża na Ruprechtickim Spicaku, jest półotwarta, latem tam przespałem, bez żadnego problemu ale zimą jest zasypane śniegiem!

cezaryol
bardzo stary wyga

Postautor: cezaryol » 22-05-2009 16:17

To coś się zmieniło. W tym roku jeszcze na Borówkowej nie byłem, ale z poprzednich wizyt pamiętam, że ławek nie było ( chyba, że nie zauważyłem ).

Wróć do „Noclegi”