Moje odkrycie w Górach Opawskich - Reimannsruh

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Moje odkrycie w Górach Opawskich - Reimannsruh

Postautor: opawski1 » 17-01-2014 19:00

20 grudnia 2013 wędrując po Lesie Prudnickim w okolicy Świętej Góry, w Dębnickiej Dolinie natrafiłem na zagadkowy kamień (tablicę) z napisem: "C (G?) Raimanns Ruh". Nigdy wcześniej się z nią nie spotkałem, chociaż kilka razy tamtędy przechodziłem. Okazało się, że kamień kiedyś był oznaczeniem dość popularnego miejsca.

Obrazek
Ja (Dawid Przyszlak) przy tablicy Reimannsruh (fot. A. Dereń)

A co dokładnie oznaczała ta tablica i gdzie się znajduje. O tym przeczytasz w artykule na mojej stronie o Górach Opawskich w dziale "Ciekawe miejsca": http://goryopawskie.bnx.pl/readarticle.php?article_id=31
Zapraszam do lektury !!

W witrynie działa również forum o Górach Opawskich i Sudetach. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do rejestracji.

Możesz polubić nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/GoryOpawskie
Ostatnio zmieniony 20-10-2015 16:40 przez opawski1, łącznie zmieniany 1 raz.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 18-01-2014 11:02

Rzeczywiście interesująca rzecz. W dodatku odebrałeś pierwszeństwo odkrycia Andrzejowi z Prudnika :). Nie bardzo mi jednak pasuje teoria, że tablica mogła zostać umieszczona tam niedawno. Byłoby to trochę dziwne.

Gryf
obieżyświat
Posty: 759
Rejestracja: 03-06-2006 10:45
Lokalizacja: Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Postautor: Gryf » 18-01-2014 11:06

Chłopaki, Ruh - w tym kontekście znaczy zacisze. Należałoby się wywiedzieć kim był ten jegomość.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)

www.bushcraft.pl

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 18-01-2014 11:08

To będzie trafne określenie takiego miejsca.

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: opawski1 » 18-01-2014 11:50

cezaryol pisze:Rzeczywiście interesująca rzecz. W dodatku odebrałeś pierwszeństwo odkrycia Andrzejowi z Prudnika :). Nie bardzo mi jednak pasuje teoria, że tablica mogła zostać umieszczona tam niedawno. Byłoby to trochę dziwne.


Tablica znajduje się w dolinie. Jest nieco dziwnie wkopana bo przy samej drodze (kilka razy tamtędy przechodziłem i jej nie widziałem) a od razu rzuca się w oczy. Według opisów (niezbyt dokładnych) miejsce to znajdowało się gdzieś na stoku. Dlatego uważam, że tablica mogła "przywędrować" te kilkadziesiąt metrów np. mogła zostać odnaleziona i wkopana przez grzybiarza.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Gryf
obieżyświat
Posty: 759
Rejestracja: 03-06-2006 10:45
Lokalizacja: Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Postautor: Gryf » 18-01-2014 11:58

opawski1 pisze:
Jest nieco dziwnie wkopana bo przy samej drodze (kilka razy tamtędy przechodziłem i jej nie widziałem) a od razu rzuca się w oczy.


Nic w tym dziwnego. Po to stoi przy drodze aby przechodzień mógł się dowiedzieć tego i owego. Najciemniej pod latarnią.

opawski1 pisze:Według opisów (niezbyt dokładnych) miejsce to znajdowało się gdzieś na stoku.


Przewertuj wątek o Rudawach a przekonasz się, że i opisy nie zawsze są prawidłowe.


opawski1 pisze:Dlatego uważam, że tablica mogła "przywędrować" te kilkadziesiąt metrów np. mogła zostać odnaleziona i wkopana przez grzybiarza.


Zwróć uwagę na wagę i rozmiar tego kamienia. To absurd, do takiego zadania potrzeba byłoby kilku chłopa z poważnym ciężkim sprzętem. Ta tablica stoi tam od dziesięcioleci. Pogadaj z leśniczym lub ze strażą leśną a się przekonasz.
Kotlina Kłodzka ≠ Ziemia Kłodzka! :)



www.bushcraft.pl

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 19-11-2014 10:46

Gryfie, zapewniamy Cię, że tego kamienia tam nie było. Możesz nam wierzyć na słowo. To nie jest miejsce aż tak bardzo ukryte. Z okresu mojej młodości (ok. 20 lat temu), o czym pisałem w gazecie, zapamiętałem "nagrobek", który leżał na stoku Świętego Wzgórza, ok. 200 metrów od obecnego położenia. Później tam wracałem, ale albo już ktoś go zabrał, albo nie potrafiłem go odszukać (nie powiem na 100%, że to był właśnie ten kamień, nie pamiętam napisu). Na stoku, przy dawnym, niemieckim szlaku znajduje się spłaszczona platforma i tam mógł znajdować się kamień razem z ławami. Prawdopodobnie było to miejsce widokowe. Natomiast przy drodze leśnej, gdzie teraz jest kamień, nie prowadził w czasach niemieckich szlak. Podejrzewam, że po wojnie kamień sobie tam stał, aż jakieś drzewo nie zwaliło się yrywając go z ziemi lub grzybiarz - "patriota" nie wykopał go z miejsca. Przez jakiś czas walał się na stoku, aż ktoś go zabrał. Rozmawiałem w tej sprawie z panem leśniczym, kamień jest mu znany, ale był dość tajemniczy w swoich wyjaśnieniach. Coś mi się zdaje, że to za jego wiedzą kamień wkopano w tamtym miejscu.
Położenie kamienia jest wtórne, co do tego nie mam wątpliwości. Acha, kamień nie jest znowu taki potężny, jeden chłop da radę przewlec go po ziemi.

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 19-10-2015 21:39

Byłem w sobotę w Opawskich. Dębowiec wzbogacił się o nowe wyposażenie czegoś w rodzaju parkingu/miejsca postoju, gdzie na tablicy upamiętniono odkrycie kamienia:
Obrazek
Obrazek

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 19-10-2015 22:04

Ktoś w końcu musi dbać o docenienie odkrywców ;) Tablice zrobił samorząd powiatowy z dofinansowaniem unijnym. W treści ktoś inny maczał palce.

Dolnoślązak
bardzo stary wyga
Posty: 2208
Rejestracja: 13-06-2008 12:39
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Dolnoślązak » 19-10-2015 22:06

No no zatem tylko pogratulować :o

PS Ale nie wlepiaj tam wlepek bo Pudelek i tak zerwie :P

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 19-10-2015 22:10

Skromność przez Ciebie przemawia, bo na tej samej tablicy jest informacja o odnalezieniu w 1998 Kamienia Granicznego NST bez wskazania odkrywcy :wink:

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 19-10-2015 22:12

Dolnoślązak pisze:No no zatem tylko pogratulować :o

PS Ale nie wlepiaj tam wlepek bo Pudelek i tak zerwie :P

Wlepki były gdzie indziej na mojej trasie:
Obrazek

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 19-10-2015 22:24

To dowód jaki ja jestem bezgranicznie, naiwnie skromny. Innych docenię, siebie pominę.

cezaryol
bardzo stary wyga
Posty: 2343
Rejestracja: 23-03-2007 19:32
Lokalizacja: Opole

Postautor: cezaryol » 19-10-2015 22:33

Ale Ty zostałeś upamiętniony na wcześniej ustawionych tablicach :D
Kiedy w ogóle powstało w Dębowcu to miłe miejsce? Myślałem, że tylko dla mnie to nowość, ale okazało się, że cała grupa z Prudnika z którą szedłem była zaskoczona, że coś takiego tam jest.

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 19-10-2015 22:37

Na dniach, wszystko jeszcze świeże, nawet w toaletach czysto...


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”