Skały na Wojkowej

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
zadora
tramp
Posty: 15
Rejestracja: 28-08-2013 06:14
Lokalizacja: Lubin

Skały na Wojkowej

Postautor: zadora » 07-11-2015 21:14

Będąc ostatnio na Wojkowej (Pogórze Izerskie) próbowałem znaleźć skały, które mam oznaczone na mapie jako Sicina i Mokry Kamień. Sicina miałaby wg mapy znajdować się na wschód od szczytu (który odnaleźć też ciężko), a Mokry Kamień na południe. Spenetrowałem okolice szczytu, prawda że z uwagi na mocny brak czasu nie spenetrowałem zachodniego zbocza, i nic...
Zwiedziłem jeszcze wychodnię skał bazaltowych Słupiec na skraju Augustowa, ale oprócz Słupca - na zboczach Wojkowej skał nie widziałem.

Czy znacie położenie tych skał/dysponujecie zdjęciami je przedstawiającymi?

włodarz
obieżyświat
Posty: 971
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 08-11-2015 18:57

Sicina i Mokry Kamień są właśnie w Augustowie. Jakieś sto metrów na północ od drogi 360.Przy szczycie nie ma skałek (w tym przypadku mapy podają błędną informację).
Też swego czasu ich bezskutecznie szukałem . Dopiero rozmowa z ludźmi z Augustowa wyjaśniła sprawę.

zadora
tramp
Posty: 15
Rejestracja: 28-08-2013 06:14
Lokalizacja: Lubin

Postautor: zadora » 08-11-2015 22:41

Też rozmawiałem z miejscowymi i jedyne skały o jakich mówili to Słupiec. Podajesz, że w pobliżu drogi 360, a więc to nie Słupiec. Sicina i Mokry Kamień stoją we wsi? Czy dysponujesz zdjęciem tych skał?

Słupiec:
Obrazek

włodarz
obieżyświat
Posty: 971
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 09-11-2015 19:01

Te skały właśnie znalazłem. A ponieważ są dwie przyjąłem, że to właśnie Mokry Kamień i Sicina.
W necie to zdjęcie ilustruje zarówno hasło Mokry Kamień i Sicina, jak i Słupiec.
Na słowach miejscowych nie zawsze można polegać, bo gdy szukałem szczytu Wojkowa to miałem wrażenie, że pierwszy raz tę nazwę słyszą.
Jednym słowem na wzniesieniu Słupiec są dwie skałki - Mokry Kamień i Sicina.

zadora
tramp
Posty: 15
Rejestracja: 28-08-2013 06:14
Lokalizacja: Lubin

Postautor: zadora » 12-11-2015 10:57

Rozmawiałem ze strażnikiem leśnym z tamtejszych lasów, który zna te tereny , jak i z Panem z informacji turystycznej z Mirska i wg nich Słupiec to Słupiec, ale nie Mokry Kamień czy Sicina.
Natomiast wg strażnika leśnego (jak i naszego szukania skał na Wojkowej) na Wojkowej tych skał po prostu nie ma, jest tu jakiś na mapach błąd.
Inne skały w okolicy poza Słupcem są na drodze z Augustowa (ze Słupca dokładnie) do jeziora Złotnickiego , w lesie i ponoć okazałe.

włodarz
obieżyświat
Posty: 971
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 12-11-2015 18:23

Rozmawiałem ze strażnikiem leśnym z tamtejszych lasów, który zna te tereny , jak i z Panem z informacji turystycznej z Mirska i wg nich Słupiec to Słupiec, ale nie Mokry Kamień czy Sicina.

Nie ma tu sprzeczności. Słupiec to Słupiec - góra o wysokości 466m.
Mokry Kamień i Sicina to dwie skałki na Słupcu.

To fragment opisu czerwonego szlaku turystycznego przebiegającego przez Augustów zamieszczony przez osoby zamieszkałe w okolicy:

"...szlak obchodzi południowo-zachodni zakątek jeziora, wchodzi na szosę Leśna - Gryfów Śląski i doprowadza do Złotnik Lubańskich. Za kościołem kierujemy się w prawo i wkrótce w lewo w kierunku lasu. Za lasem w lewo przez łąki do mostka nad potokiem w przysiółku Augustów. Dotąd 10,5 km. Na skrzyżowaniu dróg szlak skręca w prawo i wśród zabudowań doprowadza do następnego skrzyżowania, na którym kierujemy się w lewo ku skałom. Są to Mokry Kamień i Sicina. Stanowią one wybitny punkt widokowy na Góry i Pogórze Izerskie, Karkonosze oraz Góry Kaczawskie z Pogórzem. Od skałek schodzimy do drogi, którą w prawo po 100 metrach przekraczamy szosę z Gryfowa Śl. do granicy państwa, następnie dalej do wsi Giebułtów...."
http://www.pensjonat-educare.pl/1,13,5,strona.html

Przebieg szlaku można zobaczyć tu:
http://www.planetagor.pl/places/applica ... alDraw.php
Mapa co prawda błędnie lokalizuje skałki MK i S, ale podaje, że Słupiec to szczyt o wysokości 466m. W ten sam sposób (wygięty) jest opisany szczyt Wojkowa czy Leszczynki. Nazwy skał pisane są prosto.

Również mapa geoportalu podaje, że Słupiec to nazwa szczytu i zaznacza dwie skały w jego okolicy.
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpma ... _kraj_ORTO

O skałkach jeszcze tu:
http://umgebindegasthaus15.blogspot.com ... ustow.html

Natomiast wg strażnika leśnego (jak i naszego szukania skał na Wojkowej) na Wojkowej tych skał po prostu nie ma, jest tu jakiś na mapach błąd.


Ale Przegląd Lubański podaje informacje o wyznakowaniu nowego szlaku (otwarcie 12.09.2015r) przebiegającego przez szczyt Wojkowa i co? I taka informacja:
"Wojkowa (niem. Klingenberg) – (502m).

Najwyższy szczyt Przedgórza Izerskiego, a jednocześnie całego Pogórza Izerskiego. Pod wierzchołkiem niewielkie skałki Sicina i Mokry Kamień. "
http://www.lubanski.eu/miedzy-zamkami-n ... -szlakiem/
No i komu z miejscowych wierzyć?

Inne skały w okolicy poza Słupcem są na drodze z Augustowa (ze Słupca dokładnie) do jeziora Złotnickiego , w lesie i ponoć okazałe.

Mapy nic na ten temat nie mówią.

Awatar użytkownika
Hazmburk
stary wyga
Posty: 1158
Rejestracja: 19-11-2012 21:51

Postautor: Hazmburk » 12-11-2015 20:39

Trochę mówi na ten temat "Słownik geografii turystycznej Sudetów" (tom 2 - Pogórze Izerskie):

"Sicina - skałka zbudowana ze staropaleozoicznych granitognejsów oczkowych pod szczytem Wojkowej na Przedgórzu Izerskim. Stoi na wys. ok. 490 m pod samym wierzchołkiem przy leśnej drodze, okalającej wierzchołek. Tworzy słabo widoczną wychodnię w lesie świerkowym. Dawniej stanowiła pomnik przyrody, obecnie zapomniana, ponieważ teren omijają znakowane szlaki".

"Mokry Kamień (Mokre Kamienie) - niewielka odsłonka staropaleozoicznych granitognejsów na pd. zboczu Wojkowej. Ukryta jest w lesie świerkowym na wys. ok. 470 m nad drogą leśną, poniżej bardziej znanej Siciny. Często obie te odsłonki są mylone ze sobą lub utożsamiane".

Sytuacja z tymi skałkami jest o tyle ciekawa, że nie zostały zaznaczone na żadnej niemieckiej mapie (w tym na mapie topograficznej Messtischblatt). Skałki uznane za pomniki przyrody z reguły były zaznaczane i odpowiednio opisywane na Messtischblattach (skąd zatem autor hasła w "Słowniku" wziął tę informację o Sicinie?). "Słownik" też nie podaje niemieckich nazw tych skałek. A więc twór ewidentnie polski.

Prawdopodobnie obie skałki po raz pierwszy zostały zaznaczone (w tych samych miejscach, co na aktualnych mapach Planu) i opisane nazwami na mapie "Góry i Pogórze Izerskie" w skali 1:100 000 wydanej przez PPWK w 1991 r. (ale nie mam teraz dostępu do wcześniejszych map Gór Izerskich w skali 1:75 000 wydawanych przez PPWK w latach 1972-80). Autorem treści turystycznej na tej mapie jest Marek Staffa. Na starszych mapach Sicina nazywana jest częściej "Siciny" (w liczbie mnogiej).

Ogólnie trudno nie zauważyć, że niektórzy autorzy nawet poważnych opracowań zdają się utożsamiać Sicinę i Mokry Kamień ze Słupcem - w niektórych źródłach na przykład skałki opisywane są jako granitognejsowe, w innych bazaltowe. Niemiecka nazwa Słupca to "Riedstein" ("das Ried" oznacza sitowie, szuwary, łęg, bagno, trzcinę) - więc może coś jest na rzeczy?

Coś tam widać na Geoportalu, gdy skorzysta się z cieniowanej warstwy numerycznego modelu terenu o rozdzielczości 1 m, wykonanego za pomocą lotniczego skaningu laserowego w ramach projektu ISOK (pokazuje on na tyle szczegółowo rzeźbę terenu, że widać nawet skarpy dróg):

[img]http://sgimg.sky-games.pl/di/JNYA/Wojkowa_(Geoportal)_[4].jpg[/img]

Jeśli te skałki rzeczywiście istnieją i nie są częścią Słupca, to najprawdopodobniej należałoby ich szukać w tym rejonie.

Zaznaczam, że ja tych skałek nie widziałem, tak jak również nie byłem na Wojkowej. Jedynie dawno temu odwiedziłem skałki Słupiec.

zadora
tramp
Posty: 15
Rejestracja: 28-08-2013 06:14
Lokalizacja: Lubin

Postautor: zadora » 13-11-2015 18:26

Hazmburk,
Porównując opis skał ze słownika, który cytujesz i mapę z geoportalu można dojść do wniosku, że jedno z drugim się nawet zgadza. Ja nie spenetrowałem południowego zbocza aż tak sporo poniżej wierzchołka, widać że trzeba by to zrobić aby rozpoznać sprawę z tymi skałami. To może być to.

Włodarz,
Skały, o których mówiłem są w miejscu oznaczonym na czerwono (Słupiec na niebiesko, lokalizacja wg strażnika leśnego z którym rozmawiałem o skałach na Wojkowej):
Obrazek

włodarz
obieżyświat
Posty: 971
Rejestracja: 22-07-2012 12:32
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 14-11-2015 16:09

Ale to kierunek na Leśną a nie na Jezioro Złotnickie.

zadora
tramp
Posty: 15
Rejestracja: 28-08-2013 06:14
Lokalizacja: Lubin

Postautor: zadora » 14-11-2015 16:54

Idąc tą drogą dojdzie się do Jeziora Złotnickiego, ale rzeczywiście może mało precyzyjnie napisałem.


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”