PROŚBA O POMOC: O kamieniach granicznych

Gdzie jechać? Jak dojść? Co zobaczyć? O turystyce w Sudetach.
Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 22-02-2016 22:49

Żeby mieć większe pojęcie o jakich posiadłościach mówimy, podaję tabelę ze stanem majątków miejskich na Górnym Śląsk w 1782 r. To taka ciekawostka, bo Prudnik jakoś szczególnie nie jest znany pod tym względem. No i nie ma się czemu dziwić, dlaczego mieszczanom tak zależało na dokładnym oznaczeniu rozległego obszaru.
Obrazek

Awatar użytkownika
500mm
łazik
Posty: 74
Rejestracja: 20-08-2014 12:29
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: 500mm » 23-02-2016 08:05

Andrzej z Gór Opawskich pisze:Dzięki za namiary, wszystkie informacje są przydatne. 500mm, jeśli chodzi o kamienie z odwróconymi liliami, to czytałem o nich w jednej z publikacji Kazimierza Staszkowa i mają one oznaczać właśnie granice posiadłości miejskich Nysy, a więc nie należy ich mylić z "dużymi" słupami granicznymi księstwa nyskiego. Tak swoją drogą to się teraz zastanawiam, czy nyscy krajoznawcy mają zinwentaryzowane te słupy z Lasu Domaszkowickiego i z okolic Mańkowic.


Napisałem wcześniej że nie mają one nic wspólnego z Księstwem Biskupów Wrocławskich.

W Mańkowicach to może o jednym słupie ktoś coś wie bo jest przy drodze polnej, o drugim mogą wiedzieć co najwyżej wędkarze, W Domaszkowicach to czarna magia i ciemny las na zadupiu dla przeciętnego turysty. Gdyby były zinwentaryzowane to znalazł byś w internecie jakieś informacje na ten temat.
http://500-mm.blogspot.com/
Dalekie obserwacje Sudetów i inne dalekie widoki z obszaru Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: opawski1 » 23-02-2016 15:59

Andrzej z Prudnika: bardzo ciekawa grafika porównawcza. nawet jest po polsku ;)
Nasze miasto miało posiadłości nawet większe od Nysy, tak samo liczba ludności,

500 mm dzięki za info. Może kiedyś wybiorę się rowerem poszukać tych slupów.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 23-02-2016 20:32

500mm, masz rację. Moja uwaga, żeby nie mylić obu rodzajów kamieni nyskich była ogólna do odbiorców postu.
Warto byłoby te pomniejsze kamienie dotyczące Nysy "zinwentaryzować", choćby tylko w internecie. Sam kiedyś chętnie wybrałbym się je zobaczyć, gdybym tylko wiedział, gdzie są. :) Takie właśnie laski, gdzie turystów nie widać, ani nie słychać, to najlepsze miejsca do takich odkryć.

aopawski1, z zasady jesteśmy uczeni, że w naszych mikrookolicach historycznie Nysa zawsze wszystko miał większe, piękniejsze i lepsiejsze od Prudnika, a tu... ZONK ;) Prudnicka gmina miejska była potężniejszym panem feudalnym od nyskiej rady. Nysa miała wielkiego donatora i sponsora w postaci kolejnych biskupów wrocławskich (stąd spektakularne nierzadko zabytki w mieście, jak bazylika), a Prudnik to była taka samorządząca się wcale nie tak mała dziura, której patrycjat mógł pokazywać nieustannie środkowy palec wszystkim panom feudalnym w okolicy, bo był od nich niezależny. W Nysie kościoły budowali biskupi, sprowadzone przez nich zakony, w Prudniku patronem głównego kościoła była rada miejska, która zresztą sfinansowała jego budowę, stąd herb miasta w nawie głównej. To samo tyczy się prawie wszystkich innych obiektów zbytków w mieście typu fontanna, kolumna maryjna, czy pomnik Nepomuka. Nasze kamienie to właśnie świadectwo tamtych czasów i wizualny dowód tego, co jest w tej tabelce.

opawski1
obieżyświat
Posty: 674
Rejestracja: 02-09-2013 10:44
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: opawski1 » 23-02-2016 22:01

Miejsce dawnej kaplicy z relacji w Lesie Domaszkowickim jest zaznaczone na mapie, a zapewne, gdzieś w pobliżu jeden z kamieni tam się znajduje. Jednak z okolic Mańkowic nic juz nie wiadomo.
500mm może wspólrzedne , albo dokładniejsze określenie położenia kamieni ;)

Jak się ma dobrego sponsora, to ma się wszystko, może jakby Prudnik sponsorowali biskupi też mielibyśmy kilka pięknych kościołów. Mamy dwa no i okazały Ratusz.
Mam pomagali też Fränklowie. Dzięki nim mamy parę willi i np. pływalnię czy altanę w parku ;)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
500mm
łazik
Posty: 74
Rejestracja: 20-08-2014 12:29
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: 500mm » 02-03-2016 14:02

opawski1 pisze:Miejsce dawnej kaplicy z relacji w Lesie Domaszkowickim jest zaznaczone na mapie, a zapewne, gdzieś w pobliżu jeden z kamieni tam się znajduje. Jednak z okolic Mańkowic nic już nie wiadomo.
500mm może wspólrzedne , albo dokładniejsze określenie położenia kamieni ;)


Przy kaplicy kamieni granicznych nie ma (przynajmniej nie znalazłem), za to mam ustną informację że w latach 70-tych stały przy kaplicy dwa niewielkie krzyże, które podczas prac leśnych przepadły. Wydaje mi się że kamienie graniczne były stawiane na załamaniach granic. Jeden przed, jeden na załamaniu i jeden po.

1 - Gdyby mi ktoś podesłał linka do mapy, artykułu, etc. z przebiegiem tej starej granicy to bym, wiedział gdzie szukać następnych słupków

2 - Czy granica posiadłości Nyskich była zbieżna z posiadłościami Prudnika? jeśli tak to można w okolicy Domaszkowic-Węży szukać nie tylko Nyskich słupów.

3 - Jak się trochę ogarnę to zdjęcia słupków i ich lokalizację umieszczę na moim alternatywnym blogu: http://georobak.blogspot.com/

EDIT:


4 - W lesie Domaszkowickim są 3 słupki, wcześniej podawałem że dwa, znalazłem na starych zdjęciach trzeci słupek
http://500-mm.blogspot.com/

Dalekie obserwacje Sudetów i inne dalekie widoki z obszaru Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 02-03-2016 22:11

Kamienie stawiane były w przeróżnych miejscach, ale jeśli było ich niewiele, to rzeczywiście stawiano je w miejscach "strategicznych", jak przecięcia z drogami, miejsca trójgraniczne, czy - jak piszesz - załomy granicy.
Ad. 1 Chodzi Ci o starą granicę dóbr prudnickich, czy nyskich? Postaram się stworzyć jakiś schemat.
Ad. 2 Tak, w niektórych miejscach granice wsi i lasów prudnickich, były jednocześnie granicą ks. opolsko-raciborskiego, a po drugiej stronie było ks. nyskie. Teoretycznie można byłoby tam szukać słupów granicznych Prudnika i ks. nyskiego. I tu pojawia się problem, bo mam na myśli granicę księstwa, a nie dóbr miejskich Nysy. Na tę chwilę, nie wiem, które wsie znajdowały się w kamerze nyskiej.
Ad. 3 Byłoby miło! :)

Andrzej z Gór Opawskich
łazik
Posty: 68
Rejestracja: 02-04-2011 20:55
Lokalizacja: Prudnik

Postautor: Andrzej z Gór Opawskich » 02-03-2016 22:57

Sprawdziłem na mapie. Domaszkowice i Las Domaszkowicki były wewnątrz granic księstwa nyskiego, więc słupki nie mogą oznaczać granic księstwa, tylko prawdopodobnie dóbr miejskich. Wschodnia granica księstwa nyskiego w tamtym miejscu przebiegała wzdłuż rzeki Ścinawy Niemodlińskiej. Ścinawa Nyska była po stronie nyskiej, a Mała po opolskiej i dalej w kierunku północnym.
Najdalej na północ wysuniętą miejscowością dóbr prudnickich były Piorunkowice, a więc też nie podchodziły pod Las Domaszkowicki.

Awatar użytkownika
500mm
łazik
Posty: 74
Rejestracja: 20-08-2014 12:29
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re:

Postautor: 500mm » 16-03-2016 22:50

Andrzej z Gór Opawskich pisze:Sprawdziłem na mapie. Domaszkowice i Las Domaszkowicki były wewnątrz granic księstwa nyskiego, więc słupki nie mogą oznaczać granic księstwa, tylko prawdopodobnie dóbr miejskich. Wschodnia granica księstwa nyskiego w tamtym miejscu przebiegała wzdłuż rzeki Ścinawy Niemodlińskiej. Ścinawa Nyska była po stronie nyskiej, a Mała po opolskiej i dalej w kierunku północnym.
Najdalej na północ wysuniętą miejscowością dóbr prudnickich były Piorunkowice, a więc też nie podchodziły pod Las Domaszkowicki.



http://georobak.blogspot.com/2016/03/supy-graniczne-posiadosci-miasta-nysa.html

przy następnej okazji dorzucę słupy z Mańkowic
http://500-mm.blogspot.com/

Dalekie obserwacje Sudetów i inne dalekie widoki z obszaru Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski


Wróć do „Turystyka - pieszo i ogólnie”